Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła Ekontech - producent pomp ze Strzegomia


deratus

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 270
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To prawda. Ja za swoja placilem 4 lata temu 17 tys zl. Zrezygnowalem z doplaty 2 tys zl za zbajerowany sterownik LCD.

 

Moja 14kW kosztowała coś koło 15tyś.

Teraz pracuję nad własnym sterownikiem bo ten "tani" nie spełnia moich wymagań np. grzanie cwu nie od razu jak się zaczyna tania taryfa ale pod koniec np. od 5 rano, cyrkulacja cwu w kilku okresach a nie dwóch jak dotychczas, wymuszenie grzania c.o. w godzinach 14-16 w okresach przejściowych tzn. jesień wiosna (moja podłogówka jest jakaś dziwna i do utrzymania temperatury w domu PCi powinna grzać co jakieś półtorej doby , czasami w między czasie zmieni się temp. na zew. i PCi nie grzeje nawet 2 doby a wtedy robi się chłodno, a jak grzeję codziennie to znowu mam za ciepło ).

Dodatkowo planuję wizualizację na kolorowym dotykowym LCD, rejestracja na SD i wysyłka wszystkiego na stronę internetową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza wymuszeniem grzania CWU o zadanej godzinie to z reszta sobie poradzilem na tym standardowym sterowniku. Dobierajac odpowiednio krzywa i histereze mozesz osiagnac na pewno sytuacje, ze cykl dobowy bedzie dopasowany do Twojego domu. Ja w takim nieco poszerzonym cyklu ustawielm pompe nawet w weekendy nie puszczajac jej samopas, zeby system nie wypadal z "rytmu". Poki co sie sparawdza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pracuję nad własnym sterownikiem bo ten "tani" nie spełnia moich wymagań

 

będziesz programował jakiegoś omrona plc czy jak ?

 

 

ceny poszybowały bo więcej ludzi zaczęło się interesować. Producenci chyba wychodzą z założenia że lepiej sprzedać mniej z dużym zyskiem niż więcej ze średnim:wtf: bo ceny komponentów aż tak nie zdrożały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze podajesz cene, tylko nie wiadomo za co. Moze za te 20 tys masz Buderusa np. 5,9kW, ktory Ci bedzie na przygotowanie CWU potrzebowal ze 3h na dobe "marnotrawiac" tani prad. ;)

 

Ceny podane wyzej to nie jest za "gola" pompe, tylko bez zasobnika CWU.

 

Skąd te dane Pyxis? Z sufitu? Wszystko rozumiem - każdy chwali swoje - ale tym razem to dowaliłeś jak dzik w sosnę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o te 3 h grzania CWU przez pompę Buderus - skąd to wziąłeś?

 

Tak sobie pomyslalem, ze skoro moja 12,6kW w lutym pracuje na CWU srednio 1,29 h/d (dane z lutego 2014), to pompa ktora mam o ponad polowe mniejsza moc moze na to potrzebowac 2x wiecej czasu, a wiec 3h. Czy cos zle policzylem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wziąłeś pod uwagę tego, że mogą mieć inne zbiorniki na CWU nie mówiąc o tym, że w każdej rodzinie może być inne zapotrzebowanie? Poza tym w tej wypowiedzi nie pisałeś o pompie o mocy 12,6 kW tylko mowa była o mniej więcej 8 kW - a tu raczej na wielką różnicę w czasie grzania CWU nie liczyłbym. Rozumiem, że bronisz swojej koncepcji przewymiarowania pompy ale są ludzie, którzy mają inne zdanie i są zadowoleni ze swoich rozwiązań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, odnosze sie do wlasnych doswiadczen i jakiej pompy bym do porownania nie wzial, to u mnie ta 6kW grzalaby CWU przez te 3h/d, a moje zuzycie wody w ilosci 12m3/mc to raczej pewna srednia da 3 osobowej rodziny. Przynajmniej tak wynika z dyskusji tu prowadzonych. Sa ludzie ktorzy zuzywaja mniej, ale sa tez tacy ktorzy majac np. nastoletnie dzieci, potrafia zuzyc 2x wiecej.

 

Jesli dasz rade zmiescic sie dobowo w 6kWh na cele CWU, a wiec w 1h pracy pompy 6kW dobowo, to bede Cie podziwial. Mi sie nie udalo zejsc ponizej 220-230l dziennie nawet gdy mialem malutkie, a wiec upierdliwe w obsludze szambo, a przy 6kWh/d mowimy realnie o 160l gotowej CWU (z uwzglednieniem 10% dobowych strat postojowych i tych w instalacji np na syboliczna cyrkulacje).

 

Nie bronie koncepcji przewymiarowania pompy (przynajmniej nie w tym kontekscie), tylko chodzilo mi o porownywanie cen urzadzen o zblizonych parametrach. Tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika, że na dobę moja pompa grzeje CWU około 1,5 h. Jak widać do 3 h brakuje drugie tyle. Zaletą pomp montowanych w Polsce dla mnie jest wyłącznie ich cena (chociaż z tego co czytam na forum powoli przestaje to być ich znaczącą zaletą). Swego czasu świadomie wybrałem pompę innej firmy o mocy 6 kW zamiast pompy polskiego producenta o większej mocy. Wbrew temu co zdążyłem tu wyczytać nie mam problemów z brakiem CWU, niedogrzaniem pomieszczeń czy wysokimi rachunkami bo pompa ma mniejszą moc i przy dużych mrozach wchodzi w drogą taryfę. Każdy ma prawo do własnych poglądów, ale jak czasem czytam herezje o grzaniu wody przez 3 h dziennie to mnie to osłabia. Trzymajmy się faktów a nie domysłów czy hipotez.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc Ty wiesz lepiej ile moja pompa potrzebuje czasu na zagrzanie CWU, mimo że jej nie masz i nie widziałeś jak działa. Uwielbiam takich geniuszy...

 

Jesli moja pompa 12,6kW potrzebuje u mnie 1,3h na zagrzanie CWU, to jesli bym wstawil u siebie pompe 5,9kW, to ile czasu wg Ciebie ppracowalaby ona na cele CWU? Bo mi z obliczen wychodzi 2,8h. A Tobie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie wyliczenia mam Ci przedstawić? To Ty liczysz sobie teoretyczne wyniki a ja podaję Ci fakty. Wiem, że trudno Ci przyjąć rzeczywistość ale moja pompa grzeje wodę przez 1,5 h na dobę i tyle. Użytkuję ją trzeci sezon - ile sezonów Ty jej używałeś? Chcesz dyskutować z faktami - Twoja sprawa. Parę razy już błysnąłeś swoją teorią - np. upierałeś się, że Twój dom ma 230 m2. Ale co ja tam wiem...

 

Poza tym pisałeś wcześniej w tym wątku:

"Ja grzeje z podbiciem w tanim pradzie (o 7K), ale z histereza 2K. Taka histereza zapewnia utrzymanie zadanej temparatury w strefiew drogiej i taniej. Co wazne minimalizuje grzanie w strefie drogiej do potrzebnego minimum.

Taka "technika" grzania wynika z niedobranej pow wezownicy do mocy pompy. U kolegi trt jest taka sama sytuacja. Jak mial bym zasobnik z 6m2 wezownicy, to bym grzal 1-2x na dobe z duzo wyzsza sprawnoacia, a tak mam 4-5 cykli i 25% w drogiej taryfie. "

Sam więc przyznasz, że może to u Ciebie jest zbyt dużo czasu poświęcane na grzanie CWU a nie u mnie za mało.

Edytowane przez Bad
Dodałem cytat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes albo kompletnym dyletantem, albo takiego udajesz. Parametry zasobnika nie maja nic do rzeczy, bo nie wplywaja na ilosc energii dostarczonej a tylko na parametry pracy pompy i ilosc cykli grzania. Ja podaje czas laczny tych cykli na dobe.

Twoja pompa w moim domu z moim zuzyciem CWU musiala by pracowac na ten cel prawie 3h. To jest elementarna fizyka i matematyka z podstawowki, wiec nie blaznuj.

Szkoda mi czasu na uczenie Cie elementarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...