Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła Ekontech - producent pomp ze Strzegomia


deratus

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 270
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w jaki sposób dobiera się kolektor poziomy do tych pomp? Wcześniej mnie to nie interesowało bo po prostu miałem za mało miejsca, ale dokupiłem obok działeczkę ponad 1200m2, no i może by dało radę. Wody gruntowe mam dość wysoko - jakieś 2-2,5m.

 

Kolektor dobierasz do zapotrzebowania domu na cieplo. Przy takiej dosyc nietypowej bryle pewnie robiles OZC. Jak podzielisz sie danymi, to cos podpowiem(y).

Jesli dokupiles 12 arow ziemi, to do swojego domu bedzie tam miejsca pewnie na 3 kolektory plaskie a nie tylko jeden. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Ja mam PC Ekontech Pracuje u mnie od 2008.W międzyczasie miałem stres bo przechodziła w awarie (2 late temu) po kontakcie z właścicielem zasugerował mi sprawdzenie pompy obiegowej od DZ.Okazało sie ,że padła.Nie kupiłem drugiej tylko znalazłem gościa który je regeneruje.Koszt nie pamiętam ile ale był groszowy w porównaniu do zakupu nowej obiegówki.Pompki obiegowe nie były wtedy na wyposażeniu pompy tylko był to oddzielny element zewnętrzny (teraz podobno zostało to wpakowane do obudowy), choć nie koniecznie to plus.W przypadku awarii może się okazać ,że tylko właśnie pasuje konkretny dedykowany model.Może , ale nie musi.Rok temu energetyka coś kombinowała ostro z prądem i zobaczyłem,że sterownik średnią dobową pokazuje z momentu załączenia prądu i sie ona nie zmienia.Ma to akurat duże znaczenie dla przechodzenie miedzy trybami lato-zima.Po konsultacji sterownik został naprawiony przez producenta (akurat z mojej okolicy choć proponowano mi ewentualne przesłanie go) w mojej ulubionej cenie czyli za darmo.Podobno coś od ciągłego włączania i wyłączania prądu w oprogramowaniu klękło i zajęło im to moment.

Zużycie prądu odkąd zdałem dom i mam taryfe g12g rewelacja.Grzane około 210 m2 podłóg.W domu 24 stopnie bo tak lubimy.

Czy kupiłbym ją drugi raz? Na pewno bym to poważnie rozważył.Cena rozsądna.eksploatacja poza dwoma niuansami bezproblemowa.Podobno droższe modele maja bardziej rozbudowane menu...tylko czy warto za to ekstra płacić każdy musi sam sobie odpowiedzieć.

Kolektor mam płaski.Grunt gline.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, acerspacer.

Jaki model tej obiegówki w DZ?

Czym zalane DZ?

Kolektor spiralny, czy liniowy?

Jaka ilość i długość pętli?

Jaka średnica rur?

Jaka moc PC?

 

Jakie najniższe zanotowane temperatury DZ?

 

Model-zerkne w domu-teraz jestem w pracy

D Z glikol

Kolektor spiralny-3 pętle po 200 mb średnicy jak dobrze pamiętam 32, a w studzience to połączone w 40-ke

PC ...no właśnie albo 10 KW albo 12 KW zerkne w domu to napisze:)kiedyś to pamiętałem

Temperatury i zużycie miałem ponotowane z każdego dnia przez pierwsze 2 lata w telefonie,ale padł i jakoś tak poszły dane się sypać.Kiedyś kręciło mnie codzienne notowanie danych ,obliczanie zużycia-mam podlicznik na PC.Miałem wtedy świetne samopoczucie i świadomość dobrej decyzji.Teraz oswoiłem sie z tym i zajmuje sie innymi sprawami (chobby sie mi zmieniło:) ).Jednak wedle mej ulotnej pamięci i szczątkowych danych-akurat w telefonie nowym mam jeden zapis z 03.02.2012 z podanym stanem licznika i pisze tam następująco:

wieczorem (03.02.2012) -11,7 stopni od tygodnia fest mróz temp.D Z spadła do 6 stopni.Wiem ,że mój instalator gdy w pierwszym i drugim roku się z nim konsultowałem i podawałem t.d.z. mówił że mam rewelacje.Ja sie tego trzymam.Dla mnie są istotne niskie rachunki i komfort cieplny w domu.Ja sobie chwalę tą pompe.Obok mojego ogrodzenia przebiega gaz i nawet nie myślałem o podłączeniu go bo i po co.Teraz z pertspektywy czasu wybudowałbym tylko komin do kominka bez kanałów wentylacyjnych(mam dwa kominy) i za zaoszczędzone pieniądze zrobiłbym reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rozjechane termometry raczej niz temp DZ poziomego na poczatku lutego 6*C (zakladam, ze nie zakopales rur DZ na 4m i mieszkasz w Polsce).

 

Czemu tak twierdzisz?Nie przeczę tylko po prostu pytam..

Ale DZ mam zakopane na 2,5-3 m głębokości.miało być na 2 m ale się rozpędził koparkowy i wyszło mu od 2,5 do 3 AUTENTYCZNIE choć akurat nie wiem czy to mi daje jakis zysk względem 2m.

Jak robiłem DZ to przyszła babka ode mnie z osiedla która ma pompę też z Ekontechu i stwierdziła że jej mąż zakopał na metrze a to strefa przemarzania.Ona była niezadowolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno.Jak był u mnie mój instalator to stwierdził że jest super i że u wielu rury wychodzące z kotłowni są po prostu pokryte szronem.U mnie nic takiego do tej pory nie zauważyłem.Mówił mi to gdy przyjechał jakiś miesiąc po odpaleniu-pompa odpalona w zime i mówił to samo gdy był np w zime 2 lata temu gdy zmieniłem padniętą obiegówkę .Był zaproszony prze zemnie wtedy na przegląd (płatny:( )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz zakopena DZ ekstremalnie gleboko. :)

Na 3m nieobciazony grunt w lutym ma nieco ponizej 6*C. Jak dodac do tego ze terometr zawyza (tak o 1*C to "norma"), to moze faktycznie na pompie pokazywac w okolicach 6*C. Najczesciej zakopuje sie DZ jednak na 1,5m stad moje szczere zdziwienie i powatpiewanie w realnosc tej temperatury DZ.

 

http://www.szkut.com/dom/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz zakopena DZ ekstremalnie gleboko. :)

Na 3m nieobciazony grunt w lutym ma nieco ponizej 6*C. Jak dodac do tego ze terometr zawyza (tak o 1*C to "norma"), to moze faktycznie na pompie pokazywac w okolicach 6*C. Najczesciej zakopuje sie DZ jednak na 1,5m stad moje szczere zdziwienie i powatpiewanie w realnosc tej temperatury DZ.

 

Dla porównania u mnie w trakcie zakopywania rurek:

[ATTACH=CONFIG]169942[/ATTACH]

 

Gościu w wykopie słusznego wzrostu (jakieś 1,8m). A temperaturki dz pod koniec sezonu stoją okrakiem na zerze (+1,8/-1,8, a i niżej potrafią).

Temp. dz poziomego bardziej zależy od rodzaju gruntu i ilości wody, najlepiej płynącej niż od głębokości. Ważne żeby poniżej strefy przemarzania - no chyba, że bezpośrednie parowanie - wtedy nawet płycej układają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pokazywało mi temp. DZ 12-12,5.Grunt mam glię do kwadratu.

A jeśliby miały być cyt. "rozjechane termometry" to jak ja czyli laik może to sprawdzić?

Kurde jak zakładałem PC w 2008 to jakoś nie było za wiele tematów na forach o PC.Chyba ,że źle szukałem.

Jak robiłem kolektor to większość osób pukała się w głowę i się podśmiewali ze mnie.Teraz płacą abonament za gaz i mają kotłownie w salonach-kominek bo gaz wychodzi niechudo.Ja uważam że PC to dobra decyzja.

Teraz tak sobie marzę, że jak dożyję do emerytury , dzieci wyniosą się z domu to ta chata będzie SPORO ZA DUŻA i wtedy wybuduję malutki domek ale teraz mam chopla na punkcie domu pasywnego.Widziałem takie w eksploatacji rewelacja.Koszt utrzymania domu akurat na nasze emerytury:( Budowy niekoniecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pokazywało mi temp. DZ 12-12,5.Grunt mam glię do kwadratu.

A jeśliby miały być cyt. "rozjechane termometry" to jak ja czyli laik może to sprawdzić?

 

Zawsze mozesz przymocowac sonde termometru przylgowo do rurki. Wczesniej trzeba na wodzie lodowej zrobic skalowanie i znac poprawke dla termometru. Robisz w plastikowym kubku mieszanine wody (<>100ml) z kilkoma kostkami lodu i mieszasz pare minutek sonda od termometru. Patrzysz jaka temperature pokazuje. Powienien (z dosyc dobrym przyblizeniem) 0,0*C, Notujesz poprawke i korygujesz jego pozniejsze wskazania o ta wartosc.

Sa tez skalowane termometry rteciowe z dokladnie ustalona poprawka w warunkach laboratoryjnych, ale dla naszych celow to juz chyba sensu nie ma najmniejszego.

 

PS.

Ja uzywam takich:

 

Digital_Thermometer_TPM_10F_241.jpg

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 9 months później...
Mam problem z pompą PCSK 8kW od Ekontecha. Przy załączaniu ogrzewania CWU przy termperaturze skraplacza ~50 st. C pompa się wyłącza i pokazuje się komunikat "awaria" lub wywala bezpieczniki. Próbujemy z instalatorem zdiagnozować problem - wężownica w zasobniku nie jest zapowietrzona ( woda się ogrzewa aż do wyłączenia). Miał ktoś podobny problem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...