Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła Ekontech - producent pomp ze Strzegomia


deratus

Recommended Posts

Bezpiecznik zmieniłem na c16, wcześniej był c10.

 

Ustawienia na pompie takie jak podałeś Pyxis czyli:

 

histCW=2*C

kcw=0 podl

TzwlZrBiw=0min

Tzadskr=50*C

 

Ustawiłem temperaturę CWU na 44*C, początkowa temperatura w zasobniku wynosiła 34*C po 2-3 minutach Tskr doszła do 50*C pompa zaczęła taktować - włączała i wyłączała się co minutę kilkanaście razy. Temperatura w zasobniku doszła do 37*C i pompa przeszła w tryb "awaria".

 

Nie wywala już bezpiecznika ale przy tych włączeniach/wyłączeniach przygasza się światło w domu...

 

Prawdopodobnie jutro przyjedzie instalator i będzie próbował coś jeszcze z tym zrobić. W grę wchodzi też wymiana zasobnika na odpowiedni do pompy ciepła.

 

Dopiero teraz Pyxis zauważyłem, że pytałeś o czujnik temperatury. Póki co czujnik wisi na kablu w salonie, drugi zewnętrzny od zachodniej strony domu na zewnątrz.

 

Dziękuje Panowie jeszcze raz za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 270
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A obiegowke sprawdziles na jakim biegu? Bo to wyglada na za niski przeplyw przez skraplacz przy grzaniu CWU. Obejrzyjcie tez filtr siatkowy (pewnie taki masz) bo pompa na wspolny powrot CO i CWU a taki filterek najczesciej jest na powrocie.

Wiecej pomyslow nie mam, ale wymiana zasobnika to oststecznosc. Ja mam identyczna pow wezownicy do pompy 12,6kW i jakos to dziala.

 

Ale bedziesz sterowal temperatura pomieszczenia czy wylewki? Ja czujnik zatopilem tuz pod plytkami. Jak nie wiesz jak sterowac, to umiesc 2 czujniki z mozliwoscia podlaczenia albo tak, albo tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłęm pompe i zapomniałem dopisać - pracuje na 3 biegu. Co do filtra to pewnie dzisiaj to sprawdzą.

 

Planowałem sterować temperaturą pomieszczenia ale mam domu sporo dodatkowych kabli pociagnietych wiec z wylewką też nie będzie problemu jakby co. Nie wiem jakie sa zalety i wady obu metod, temperatura pomieszczenia wydawała mi się naturalnym wyborem. Pompe mam od jakiś 2 tygodni więc narazie nie mam rozeznania "jak ogrzewać". Wczoraj dodatkowo zamontowałem w rozdzielni podlicznik dla pompy żeby wiedzieć ile energii zużywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Tymczasowo muszę wodę dogrzewać załączając pompę cwu manualnie. Tzadskr ustawiłem na 59*c żeby nie stać przy pompie godzinami i szybciej dogrzać wodę. Niestety przy dojściu do temperatury Tskr ~50*C sprężarką zaczyna wyłączać się i załączać i przechodzi w tryb awaria mimo ze Tzadskr jest ustawione na sporo wyższą temperaturę. Czy da się jakoś wysterować to mechaniczne zabezpieczenie sprężarki, żeby odcinała przy wyższej temperaturze niż 50*C?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było podejrzenie, że jedna z zasilających jest zagieta ale niestety nie okazało się trafne.

 

Wymieniamy zasobnik na SGW(S) MAXI 300l z Galmeta. Mam nadzieje że 3,8m^2 wężownicy da rade odebrać ciepło z pompy...

 

Cześć,

ja akurat mam pompę od konkurencji ale również polskiej produkcji. W 2010 miałem problemy z grzaniem CWU. Zbiornik z przewymiarowaną wężownicą nie do końca się sprawdził. Grzał wodę warstwowo, ciepłej wody było mało, tylko górna cześć zbiornika była ciepła. Producent PC wymienił zbiornik na dwu płaszczowy i było dużo lepiej. W końcu sam jeszcze zmieniłem położenie czujnika temperatury w zbiorniku (producent Chełchowski) - przesunięty dużo niżej i teraz jest OK. Bardzo możliwe że ten zbiornik z wężownicą również przy zmienionym położeniu czujnika działał by sprawniej.

Wadą takiego rozwiązania jest duże opóźnienie przekazania temperatury do czujnika. Ustawione mam na PC grzanie do 43 C ale w rzeczywistości grzeje do dużo wyższych temperatur. PC ma zabezpieczenie na wyjściu temperatury na 53 C, więc grzeje aż tyle będzie wychodzić z pompy, potem się wyłączy. Na czujce ze zbiornika jest dużo mniej, dopiero po pewnym czasie temperatura zostaje z mamki oddana do wody CWU i czujnika temperatury a PC już dawno sobie odpoczywa. Dochodzi do tych 47-48 C. Oczywiście tyle jest na poziomie czujnika, wyżej zbiornika woda jest cieplejsza.

Może masz podobny problem i moje wywody trochę pomogą :)

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zapytam o parametry grzania CO - spisałem je na początku ( po 5min) i po godzinie grzania:

 

Początek:

 

  • Tskr: 35*C
  • Tdz = 6.5*C

 

 

Po 30min:

 

  • Tskr: 39,4*C
  • Tdz: 6,8*C

 

 

Po godzinie:

 

  • Tskr: 40,6*C
  • Tdz: 6,3*C

 

 

Przez godzine pompa wraz z obiegówkami zużyła 3,54kWh.

 

Czy Tskr nie jest zbyt wysoka? Belka zasilania na rozdzielaczu jest gorąca/ciepła, natomiast powrót jest zimny. Rotametry pokazują przepływ niecałe 2l/min. Może obiegówka jest zbyt słaba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pyxis,

 

Wszystkie obiegówki (dz,co,cwu) mam na 3 biegu, stąd też moje pytanie. Z tego co znalazłem na tabliczce znamionowej powinny mieć wydajność ~50l/min. Nie wiem na ile prawdziwe wartości podają rotametry ale przy 9 sekcjach po 2l/min daje mi to 18l/m dla calej podlogówki w domu. Pewnie wartość podana przez producenta w warunkach labolatoryjnych i bez oporów toczenia dlatego taka różnica. Nie znam się na tym i próbuję analizując na tzw."chłopski" rozum zweryfikować czy z moją instalacją wszystko ok.

 

Pyxis mógłbyś podać parametry jakie masz zadane dla ogrzewania CO? Umieściłem czujnik temperatury, który steruje pompą w wylewce (wcześniej był przy rurze powrotu CO). Wydaje mi się, że ze względu na dużą bezwładność podłogówki powinienem histerezę ustawić na dosyć małą wartość - 0,2*C?

Domyślam się, że temperatura w domu jest zależna od ocieplenia, powierzchni grzania itp. ale tak czy siak fajnie by było wiedzieć jak to u Ciebie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam kolejny problem. Tym razem dotyczy temperatury dolnego źródła i delty.

 

Przy Tdz = 6,5*C parametr Del ma wartość 12.8*C. Jako dolne źródło 4x150m fi40 spiralny na powierzchni ~ 500m^2. Ciśnienie 1.8 bara, na rotametrach przepływ ~12l każdy. Wg instrukcji Del jest ponad 2x wyższe od granicznej wartości.

 

Ma ktoś pomysł co jest przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie histereza dla czujnika w wylewce to 0.4K. To jest wartosc wystarczajaca, zeby pompa sie za czesto nie wlaczala, a jednoczesnie zapewnia w miare stabilna temperature w domu.

Co do samej krzywej grzewczej, to musisz poeksperymentowac, bo to zalezy juz tylko od domu. Jakies wartosci wyjsciowe moge podac, jesli bedziesz potrzebowal, ale traktowac je musisz jako orientacyjny punkt wyjscia do wlasnej regulacji.

 

Co do tej delty to chyba w innym watku dyskutujemy o tym. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma Ekontecha dłużej niż rok? Jesteśmy zainteresowani wprowadzeniem tej pompy ale jakoś parametry techniczne (w tym COP) nie porażają... Natomiast ceny są zabójcze w porównaniu do firmówek :D Czy drugi raz kupilibyście taki sprzęt czy lepiej "dozbierać" funduszy i uzbierać na coś w okolicy COP 5?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...