Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła Ekontech - producent pomp ze Strzegomia


deratus

Recommended Posts

Pyxis,

Ciśnienie spada nie po załączeniu obiegówki tylko sprężarki. Po załączeniu obiegówki spada może o 0.1-0.2 bara.

Co do mojej delty to od początku używania pompy (2 miesiące) miałem ją trochę wysoką - 7.7-8.2*C :(

Muszę trochę jeszcze poczytać o możliwych przyczynach takiej wartości...

Piszesz, że masz małe ciśnienie DZ. Ta wartość 0.3 to już pod koniec pracy sprężarki?

 

Zigobar,

Zamówiłem dziś kilka prostych termometrów elektronicznych i zobaczymy co pokażą - dzięki za radę!

Dobrze będzie porównać dane z tych termometrów z tym co pokazuje pompa, a dodatkowo zbadam kilka innych wartości.

Na sobotę jestem umówiony z instalatorem na dopełnienie DZ, ale pewnie dokupię sobie taką ręczną pompkę na wszelki wypadek.

To już niestety 2 raz kiedy trzeba będzie "dobić" ciśnienia, z tą różnicą, że ostatnio zrobiliśmy to przy okazji, choć tak niskiej wartości nie było (min. 0.5b)

 

Po tych zabiegach dam znać co i jak, mam nadzieję, że pompa znowu ruszy...

 

Może ktoś będzie znał odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie?

Tak przy okazji - temperatura skraplania nie przekraczała u mnie raczej nigdy wartości 36-37*C, pomimo ustawionej granicznej wartości 50*C. W domu było ciepło - zakładam, że to normalne ograniczenie wynikające ze źródła ogrzewania tzn. podłogówki, mam rację?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 270
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciśnienie spada nie po załączeniu obiegówki tylko sprężarki. Po załączeniu obiegówki spada może o 0.1-0.2 bara.

Co do mojej delty to od początku używania pompy (2 miesiące) miałem ją trochę wysoką - 7.7-8.2*C :(

Muszę trochę jeszcze poczytać o możliwych przyczynach takiej wartości...

Po starcie sprężarki ciecz w DZ zaczyna się kurczyć, a że naczynie już puste to i ciśnienie leci na łeb.

Ciśnienie wstępne w naczyniu powinno być o ok. 0,2 - 0,3 bar niższe od ciśnienia docelowego w układzie. Wtedy naczynie częściowo wypełni się cieczą.

 

Delta DZ za duża. Dla jakiego przepływu DZ było liczone?

Znasz model obiegówki DZ?

Jaka ilość pętli kolektora?

Jeśli jest studzienka, to jakie rury w dobiegu i jaka odległość PC - studzienka?

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie spada nie po załączeniu obiegówki tylko sprężarki.

Możesz mieć jeszcze powietrze w wymienniku i jak ono się ochłodzi, to ciśnienie mocno spada - jeśli by były wypełnione całkowicie cieczą, to nie powinno być dużych różnic. Jednocześnie zbiornik przeponowy jest już pusty, co sugerowali przedmówcy i stąd taki efekt.

Co do mojej delty to od początku używania pompy (2 miesiące) miałem ją trochę wysoką - 7.7-8.2*C :(

Muszę trochę jeszcze poczytać o możliwych przyczynach takiej wartości...

Przyczyną jest mały przepływ który może być spowodowany zapowietrzeniem, zatkanym filtrem, za mała obiegówka, jakimiś dziwnymi przewężeniami w instalacji, za cienką rurą od rozdzielacza do pc itp. ogólnie za duże opory w stosunku do obiegówki). Widoczne jest to zwłaszcza jesienią, gdy ziemia jest ciepła i Twoja pc nie ma 14kW, tylko z 18kW.

Termometry na dz i gz to podstawa, a najlepiej rejestracja wartości i wykresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystko zostało już napiasane. To,że ubywa glokolu to najprawdopodobniej powietrze w instalacji DZ. Przed uruchomieniem instalacji z pompą ciepła powinno się odpowietrzyć każdą pentlę przez 1 dobę z zastosowaniem separatora powietrza. Glikol jak się spieni to ciężko jest odpowietrzyć jakimś zaworkiem odpowietrzającym. Masz rotametry na DZ? Pisałem kiedyś, że się przydają choć nie są konieczne. Tu właśnie by się przydały. Podaj więcej danych o DZ i pompie do DZ. Jeżeli ubywa glikolu to może jakać nieszcelność :( Podreślam, że optymalna delta na DZ to 3-4 stopnie. To, że spada ciśnienie po załączeniu pompy może uszkodzić pompę jeżeli przyczyną jest powietrze w instalacji. W DZ ciśnienie wystarczy około 1 bar a wstępne ciśnienie w zbiorniku 0,5 bar. daj szczegóły DZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta DZ za duża. Dla jakiego przepływu DZ było liczone?

Niestety, wszelkie obliczenia wykonywał instalator :(

 

Znasz model obiegówki DZ?

Wilo-Yonos PICO 25/1-8-(ROW) zarówno na DZ jak i GZ

 

Jaka ilość pętli kolektora?

2 pentle, 650mb PE40, po ok. 325mb w każdej.

 

Jeśli jest studzienka, to jakie rury w dobiegu i jaka odległość PC - studzienka?

Nie ma studzienki.

 

Twoja pc nie ma 14kW, tylko z 18kW

Na jakiej podstawie?

 

Termometry na dz i gz to podstawa, a najlepiej rejestracja wartości i wykresy.

Termometry przyjdą pewnie w poniedziałek, więc będę umieszczał gdzie się da :)

 

Masz rotametry na DZ?

Rotametrów brak :(

 

Myślę, że udało mi się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

W dniu dzisiejszym w budynku już tylko 10*C, tyle samo w podłogówce. Po odpaleniu pompy pracowała ok. 5 minut i wpadła w awarię. Dostałem się do sprężarki i dotykając ręką sprawdziłem, że jest ciepła (ok. 20-25*C) - podobno to dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolejnych testów na budowie:

- pożyczyłem ręcznej pompki i dopełniłem czynnikiem DZ i dobiłem do 1.9bara. Okazało się, że naczynie przeponowe na DZ było ustawione na 4.0 bary, więc upuściłem ciśnienia manometrem na 2.0. Następnie uruchomiłem pompę ciepła. Po kilku minutach pracy Tdz = 8.2*C, delta 8.0, ciśnienie DZ spadło do 1.0 bara. Pompa pochodziła rekordowo długo od wtorkowej "awarii" bo aż 25 minut po czym wyłączyła się, włączyła na ok. 30 sek i ponownie wyłączyła i włączyła na 30 sek po czym wyrzuciła awarię. Ciśnienie DZ po wyłączeniu sprężarki wzrosło do 1.3 bara. Jeżeli takie ciśnienie się utrzyma do jutra, dopełnię po raz kolejny (może się odpowietrza?).

 

Moim skromnym zdaniem to przy takich pętlach to musisz nie lada kombajn zaprząc aby je pogonić.

Tak sobie myślę, czy jeśli miałbym ok. 162mb w 4 pentlach to czy zmieniło to sytuację? (moc pompki?)

Staram to sobie jakoś na chłopski rozum poukładać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pętla 200m to chyba w zasadzie przy 40 to optimum 325 to lekkie przegięcie.

 

P.S. A tak jeszcze z ciekawości. Te rury to on Ci jakoś łączył. Bo z reguły są w po 200m, aczkolwiek dłuższe odcinki też można kupić.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- pożyczyłem ręcznej pompki i dopełniłem czynnikiem DZ i dobiłem do 1.9bara. Okazało się, że naczynie przeponowe na DZ było ustawione na 4.0 bary, więc upuściłem ciśnienia manometrem na 2.0..

 

Chyba jednak nie za bardzo wiesz jak dziala takie naczynie wzbiorcze. Co ono ma skompensowac, skoro nie gromadzi ani grama plynu przy takich cisnieniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie?

Przeczytaj jeszcze raz, ale dokładnie to zdanie: "gdy ziemia jest ciepła i Twoja pc nie ma 14kW, tylko z 18kW." i zerknij do charakterystyki pokazującej moc w odniesieniu do temperatury DZ. 14kW to ona ma mieć pewnie przy warunkach pracy 0*/35*.

Jak nie masz charakterystyki swojej pc, to zerknij np. na tą: http://www.stiebel-eltron.ru/imperia/md/content/mba/25.pdf strona 7, z której wynika, że na oko wiele się nie pomyliłem dla temperatur dz/gz około +8*+10*/35*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że lepiej mieć bo skąd będziesz wiedział że coś jest nie tak.Ty masz chyba taki sam sterownik co traviz to możesz podejrzeć jaka jest maksymalna delta na DZ.

 

Tu chodzi tez o zjawiska kawitacyjne, a nie tylko wykrycie ewentualnych nieszczelnosci.

 

U mnie nie ma zadanego takiego parametru jak maksymalna delta. Jest tylko ograniczenie minimalnej temperatury DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi tez o zjawiska kawitacyjne, a nie tylko wykrycie ewentualnych nieszczelnosci.

 

U mnie nie ma zadanego takiego parametru jak maksymalna delta. Jest tylko ograniczenie minimalnej temperatury DZ.

 

U mnie jest . cytatat z instrukcji

 

TminDz - minimalna temperatura dolnego źródła. Spadek temperatury TdzWe

dolnego źródła poniżej nastawionej wartości powoduje wyłączenie

sprężarki, wyłączenie pompy ładującej CWU oraz załączenie zawsze,

niezależnie od warunków, pompy dolnego źródła p.Dz.

 

oraz

deltaTmaxDz - maksymalna różnica temperatur między wejściem a wyjściem dolnego

źródła (TdzWe-TdzWy). Wzrost różnicy temperatur na dolnym źródle

powyżej nastawionej wartości powoduje pracę regulatora tak jak przy

spadku temperatury dolnego źródła TdzWe poniżej wartości TminDz.

 

Sterowniki takie same tylko inne wersje.

 

TminDz ustawione na -3 a deltaTmaxDz na 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...