Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylator zamiast reku?


Recommended Posts

nieuchronnie zbliżam się do kończenia budowy, a co się z tym wiąże kieszeń prawie pusta,

i pojawiła się koncepcja tymczasowego (może na sezon) zaniechania zakupu reku i zastąpienia go jakimś niedrogim wentylatorem wywiewnym (wentyl w miejscu montażu reku wpięty w kanał wywiewny i dalej do wyrzutni, czerpnia połączona przez gwc do kanału nawiewnego)

jeśli chodzi o dobór samego reku to miał być nikol 320 (360m3/h, 150Pa) lub bartosz vena3 (350m3/h, 100Pa)

no i teraz jak taki wentylator dobrać, żeby jako-tako spełnił swoje zadanie przez kilka-kilkanaście miesięcy? jakie parametry powinien mieć?

czy wystarczyłby tu taki:VENTS TT125 2-bieg. 220/280m3/h, 107/138Pa, 28/38W http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-tt-125-max-280m3-h-regulator-i1546765413.html

lub mocniejszy VENTS TT150 2-bieg. 595/680m3/h, 315/342Pa, 39/46W: http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-tt-150-max-552m3-h-regulator-i1564677210.html

a może w ogóle coś innego?

pomożecie, please?

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wszystko, co prowizoryczne to już STAŁE.

Prowizorki pracują najdłużej bez zaglądania...

(takie sobie mądrości ludowe)

Wstaw DWA wentylatory.

Wentylacja powinna być ZRÓWNOWAŻONA.

Nie podciśnieniowa i nie nadciśnieniowa (planujesz podciśnieniową to o kominku zapomnij!).

Wstaw wentylatory kanałowe w te rury. Dwa współbieżnie regulowane.

Pochodzi dobrze bez zaglądania...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zachodzę w głowę jakie te wentylatory? o jakich parametrach, czy te z linków są ok?

 

a odn. nikola czy bartosza to mniejsza z marką, taki był wybór, wtedy opcja była rekuperatora a kiedyś może gwc, teraz jest opcja gwc (żeby działkę zryć raz a dobrze a nie dziobać na raty) a kiedyś reku, nad konkretnym producentem zastanowię sie w momencie zakupu, teraz muszę się skupić na wyborze wentyli...

 

aha, o kominku faktycznie zapomniałem :) tzn. komin jest, trójnik zatynkowany, i czeka sobie na lepsze gotówkowo czasy, ale na pewno dłużej zaczeka niż reku ;)

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Witam. Podpinam się i odświeżam temat. Chciałbym zrobić coś podobnego. Proszę o propozycje jakie wentylatory wykorzystać? Dodatkowo chciałbym miec możliwość regulacji obrotów tych wentylatorów więc potrzebuję regulator. Niestety zakończenia instalacji (tam gdzie będą montowane wentylatory) mam na nieużytkowym poddaszu, więc muszę mieć możliwość sterowania tym zdalnie. Cy ktoś z forumowiczów zna taki regulator bezprzewodowy - oczywiście w rozsądnej cenie lub ma jakiś pomysł jak ten problem rozwiązać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Jeszcze dwa pytania.

Po pierwsze czy i jakie filtry zastosować do takiego układu (jak i gdzie je zamontować?)?

Po drugie, ponawiam temat zdalnego (nie koniecznie bezprzewodowego - mam kabel sterujący) sterowania takim układem. Jak je wykonać?

Nie znalazłem żadnego bezprzewodowego regulatora obrotów do wentylatora, czy ewentualnie zwykły regulator jakoś rozbebeszyć i przenieść sterowanie gdzieś dalej??)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontujesz filtry, zamontujesz wentylatory, kupisz i zamontujesz sterowanie. Coś jednak na to wydasz. Potem będzie pewnie tak jak adam_mk napisał:

"Wszystko, co prowizoryczne to już STAŁE. Prowizorki pracują najdłużej bez zaglądania..."

Może lepiej nie robić innych rzeczy w domu w danej chwili niż za coś dwa razy płacić, bo jak założysz potem reku, to te elementy nie będą Ci raczej potrzebne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro już ktoś odkopał zaczęty przeze mnie wątek to wspomnę tylko, że jak planowałem tak zrobiłem, czyli w tym 2011 roku jesienią wsadziłem w instalację wentylator TT125 sterowany prostym przewodowym regulatorem sprzedawanym razem z nim, wpinałem z ceikawości w nawiew i w wywiew i jakiś różnicy w użytkowaniu nie zauważyłem ;) wiec pozostał na wywiewie, pracował tak sobie cztery miesiące po czym ustąpił miejsca rekuperatorowi

regulator to takie cudo: http://allegro.pl/regulator-obrotow-wentylatora-do-150w-cs-1-tanio-i2959618107.html połączone z wentylatorem przewodem dwu czy trójżyłowym (nie pamiętam), regulowane płynnie obroty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wychodzisz z domu to też zakładasz na nos EU3...?

 

masz rację, nie zakładam - i może błąd :)

raczej dla ochrony wentylatora przed zabrudzeniem wirnika - brudny - głośniej pracuje, wybijają się łożyska, trzeba czyścić, a nie zawsze łatwy dostęp. Oczywiście wszystko zależy od okolicy w jakiej mieszkamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wychodzisz z domu to też zakładasz na nos EU3...?

 

:) jak byś zamiast anemostatu rurę przykładał do Twarzy to ok - porównanie byłoby trafne... Organizm nos sam czyści.

 

Ja osobiście wolę mieć czystą instalację i czyściej w domu niż na dworze, no chyba że ktoś nie ma dróg w okolicy i mieszka np. w leśniczówce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wiekszosc doszla do wniosku ze filtry jednak dobrze zalozyć to proszę o informację gdzie je umieścić? Na logikę to gdzieś w okolicach czerpni ( żeby nie ciagnąć brudu z zewnątrz) oraz na wywiewie( zeby nie rozprowadzac po instalacji brudnego powietrza ze środka). Czy dobrze kombinuję?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wiekszosc doszla do wniosku ze filtry jednak dobrze zalozyć to proszę o informację gdzie je umieścić? Na logikę to gdzieś w okolicach czerpni ( żeby nie ciagnąć brudu z zewnątrz) oraz na wywiewie( zeby nie rozprowadzac po instalacji brudnego powietrza ze środka). Czy dobrze kombinuję?

 

nie za specjalnie. Po co na wywiewie? Po jakiej instalacji? Na każdym anemostacie chcesz filtr zakładać? No weź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...