Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

łączenie zbrojenia ław


giusto

Recommended Posts

Pierwszy etap budowy i już problem, nie wiem czy bardzo poważny i muszę się zacząć martwić, dlatego tu pytam.

Chodzi o łączenie zbrojenia ław fundamentowych. Wykonano mi złe połączenia ław fundamentowych, gdy przyjechałem na budowę to już był lany beton i w kilku połączeniach już nie było możliwe poprawienie tego, spróbowałem to ratować wciskając dodatkowo cztery pręty 1m w miejscu tych źle wykonanych połączeń. Czy może to skutkować w późniejszym czasie problemami?

Tak zostało połączone to zbrojenie, zamiast wiązania do drugiego pręta wiązane było do pierwszego, wszystkie cztery pręty.

http://images45.fotosik.pl/834/450e6df7163042efm.jpg

Edytowane przez giusto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zibik_eng

Pierwsze podstawowe pytanie.... GDZIE BYŁ KIEROWNIK BUDOWY?? którego zadaniem jest między innymi odebrać zbrojenie przed zalaniem betonem.

 

Po zalaniu nic nie da się zrobić - zostaje naprawa spapranej roboty (wykonanie niezgodnie z projektem i sztuką budowlaną) na koszt wykonawcy tj skucie całości, wybranie, wywiezienie, zagęszczenie podłoża, wykonanie ponowie POPRAWNIE zbrojenia i zalanie... oczywiście jeżeli była jakakolwiek umowa spisana z "niby zbrojarzami".

Edytowane przez zibik_eng
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownik mógł przyjechać dopiero wieczorem, a ja beton miałem umówiony na piętnastą, ze względu na własny harmonogram nie mogłem czekać na kierownika i przełożyć betonowania, w sumie pięć połączeń było zabetonowanych w które wcisnąłem te 1m pręty, reszta została w porę poprawiona i połączenia pozostałych naroży i przecięć zbrojenia zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowla. Kolego zibik_eng ekipa która wykonywała mi to zbrojenie to moi pracownicy, budowlańcy lecz z innej dziedziny, tłumacząc im jak mają wiązać zapomniałem im powiedzieć do którego pręta mają dowiązywać się, więc wina leży po mojej stronie bo gipsiarze skąd to mieli wiedzieć, a że ja trochę za późno dojechałem i chłopcy już wlali trochę betonu ratowałem sytuację w sposób jaki opisałem. Pomysł z kuciem wywozem i utwardzaniem terenu raczej nie wchodzi w grę, chcę tylko wiedzieć czy coś się może w przyszłości dziać z tego powodu. Grunt na którym zostały posadowione te ławy to opoka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zibik_eng

Skończy się tak jak zawsze... problemami.

 

Kierownik budowy ma być NA BUDOWIE a zbrojenie wiązac powinni wykształceni i doświadczeni ZBROJARZE - tylko to kosztuje.... a tak "ioszczędności" będą kosztować jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zalezy jaki to jest budynek i podłoże. Zakładając że to jest typowy domek z poddaszem niemasz czym sie przejmować jesli chodzi o uzytkowanie domu w przyszłości, połaczenie takie jak pokazałeś jest nieprawidłowe ale w normalnych warunkach nieskutkuje zawaleniem ani tez spekaniami scian. mozesz odciac część wynagrodzenia, dopilnuj zbrojenia wieńców na poziomie zero oraz na stropie, jesli juz koniecznie chcesz możesz zrobić wieniec żelbetowe na obecnej ławie i powiazać go w sposób prawidłowy.

Dla przykładu podam Ci domy budowane jeszcze w latach 70 -80 gdzie w ławy niewkładano znrojenia..tzw ławy betonowe i domy sa jak najbardziej dobre (dochodzi tam sciana z betonu nie z bloczków) ale w normalnych warunkach wienieć poziomu zero załatwia kwestję wytrzymałosci sciany jako monolitu.

Sam mieszkałem w domu i pomagałem go budowac jako dzieciak gdzie na ławy dawano beton z betoniarki a zbrojenie było dwa pręty i to nie wszędzie tylko na styku podłożea glina piasek..teraz jako inżynier wiem że nic się takiego niedzieje, a beton C16/20..bodajże stary B20 ma wiekszą wytrzymałośc na ścinanie niż kiedys z betoniarki.

Reasumując zrób tak jak pisałem na wstepie, nieobawiaj się że dom runie tylko pogadaj z ekipę i albo ich zmień albo mecz się do końca, bo jak spaprali ławy to i mogą spaprać podciągi a to akurat może być poważne w skutkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na tych bloczkach jest konieczny wieniec na gruncie jaki posiadam, jest to opoka, więc marne szanse że osiądzie. Domek parterowy z użytkowym poddaszem. Czytałem że są projekty domów gdzie w ogóle nie stosuje się zbrojenia ław a u mnie jest tylko nieprawidłowo powiązane w kilku łączeniach gdzie dodatkowo wrzuciłem po 4 pręty o metrowej długości tak aby po 50 cm zachodziły na łączenia zbrojeń. A jeśli już byłby ten wieniec konieczny to jakie jego wymiary i jakie zbrojenie? Czy robi się go tylko po obrysie domu, czy tak jak są wylane ławy? Ewentualnie zamiast tego wieńca czy nie wystarczy pomiędzy ostatnią warstwę bloczków ułożyć zbrojenie z 2 drutów fi 12. Ekipa to tak jak pisałem, moi pracownicy dla których nie miałem zajęcia na kilka dni więc ich wykorzystałem do tego celu. Edytowane przez giusto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając projekt przed sobą w przekroju pionowym masz od dołu kolejno ława ściana z bloczków, wieniec żelbetowy, wieniec usztywnia konstrukcję, po zbudowaniu domu masz trzy poziomy usztywnienia...1. ława..2, wieniec na bloczkach..3, wieniec na stropie..Założenie budownictwa jest takie że po cegłach..a bloczki takie są nalezy dac wieniec żelbetowy..wymiart 25 na 25..lub szerokość ściany,.

 

wkładanie drutów pomiedzy cegły..bloczki nic niedaje a przynajmniej nie to co ma dać, wieniec spina obwodowo nie punktowo.

Nic złego się niestanie w Twoim przypadku tylko daj te wieńce jak dalej masz w projekcie i bedzie ok

 

Aby nieprzecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antech, mój projekt to gotowiec, w projekcie mam monolit z możliwością zamiany na bloczki, i tak zrobiłem, przekrój to monolit, a rysunku z bloczkami nie mam, ale jeśli wieniec w moim przypadku ma pomóc na ten błąd wykonawczy w ławach to go wyleję, w sumie dojdzie tylko stal, bo muszę kupić o dwie warstwy bloczków mniej. Podpowiedzcie mi proszę jeszcze czy ten wieniec lać po obwodzie czy na wszystkich ławach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy wykonawca jest zobowiazany wykonać dany obiekt zgodnie ze sztuka budowlaną, i dostając projekt obowiązuje on ale równiez zdrowy rozsądek i wspomniana sztuka budowlana. Przedmówca ma rację rojekt powinien byc adoptowany na okreslone warunki, wspominając że projektant zezwolił na stosowanie ścian innych niz monolit, prawdopodobnie masz to napisane w projekcie a jeżeli masz to robisz zgodnie z wytycznymi dla danej konstrukcji.

Proces wykonawczy to cała grupa powiazań, wykonawca dostając wadliwy projekt niemoże tego olac, bydynek musi być zrobiony zgodnie ze sztuka budowlana i niemozna zwalać na projektanta że cos pominął, od tego jest jeszcze kierownik budowy, czy inspektor nadzoru oraz wykonawca..oczywiście mający pojecie o tym.

jeżeli widzę słup w przekroju budynku na rysunku zaznaczony jako beton np. to wiem że to jest bład i daje żelbet..ale ja akurat mam wiedze i doswiadczenie i nierobie z tego problemów.

Niemożesz oszczedzać na 4 prętach zbrojeniowych, bo słusznie zauwazył przedmówca co będzie dalej? jeszcze strop dach..na obróbkach tez zaoszczedzisz?. Tak się nieda.

Odpowiadając na pytania,

Gotowiec niezwalnia z myslenia i wykonywania zgodnie ze sztuka budowlana..cegła - wieniec

Odnosnie drugiej części Wieńcem spajasz wszelkie ściany należące do fundamentów, nie tylko po obwodzie.

pamietaj również o wyrównaniu potencjałów w przyszłym domu..spiecie zbrojenia w jednym obwodzie ..ale to gadaj z elektrykiem bo on ci to wytłumaczy szybciej..a w skrócie chodzi o to że bez wyrównywania potencjałów w miarę wzrostu róznicy wysokości zmienia się potencjał względem ziemi i na strychu może pojawić się napiecie w kablach zerowych..niegroźne ale dla montazu koszmarne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie szerokie i wysokie zbrojenie ukręcić jeśli wieniec mam wylać 24cmx24cm. Czy 15cmx15cm wystarczy? I jak połączyć różnice poziomów wieńca, np wjazd do garażu, wejście do kotłowni, czy wylać pionowe słupki? W projekcie mam ścianę fundamentową zakończoną na tej części budynku poniżej poziomu gruntu, co nie wydaje mi się dobrym pomysłem, więc zamierzam ścianę fundamentową zrobić w jednym poziomie, tylko miejsca otworów zostawić na poziomie wskazanym na rysunku. Edytowane przez giusto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michal_młody, jak wspomniałem w projekcie mam monolit i to on poszedł do adaptacji, a że architekt dał możliwość wyboru to wybrałem bloczki, mój kierownik budowy adaptował ten projekt i to on zezwolił na bloczki bez zmian w projekcie. A że bez formalności to myślę że to na moją korzyść, nie pytałem go o wieńce, ponieważ pewnie by powiedział jak większość forumowiczów że to zbędne przy tej wysokości ściany fundamentowej(65cm). Pytam na forum ponieważ od tego chyba jest to forum. Niie wykonuję nic co by nie było zgodne z projektem, więc myślę że to nie budowanie na dziko. A że szukam porady na tym forum wynika z mojej dociekliwości, i zapobiegliwości. Kierownika poinformowałem o błędzie łączenia zbrojenia i to on doradził aby w miejscach gdzie już zalany beton powciskać dodatkowo po cztery pręty 1m w miejsce połączeń, a tam gdzie nie było wylane dowiązałem pręty do zbrojenia. Obliczenia nośności ław w moim projekcie był robiony dla gruntów średnio spoistych, więc jeśli by wzięto pod uwagę mój grunt(opoka), to myślę że nawet bez zbrojenia można by te ławy wylać, co jest nagminnie stosowane w tej okolicy gdzie buduję. Dom który buduję to dom w kobeach z archonu, taki jak w avatarze, parterowy z poddaszem, mury z porothermu 25 p+w. Edytowane przez giusto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zibik_eng
michal_młody, jak wspomniałem w projekcie mam monolit i to on poszedł do adaptacji, a że architekt dał możliwość wyboru to wybrałem bloczki, mój kierownik budowy adaptował ten projekt i to on zezwolił na bloczki bez zmian w projekcie. ....

 

Skoro KB adaptował ten projekt i wziął za to pieniądze to gdzie są rysunki z tej "adaptacji"????? Pozatym dziwna to adaptacja zmieniająca konstrukcję ścian fundamentowych bez "zmian w projekcie"... - może dlatego "bez zmian" gdyż Pański KB nie posiada uprawnień projektowych do wykonywania tego typu adaptacji i wprowadzania jakichkolwiek zmian w dokumentacji projektowej?

 

Niie wykonuję nic co by nie było zgodne z projektem, więc myślę że to nie budowanie na dziko.

 

Nic prócz budowaniem żelbetowej monolitycznej ściany z.... bloczków betonowych:wtf:

 

Aktualnie zgodnie z obowiązującym prawem robi Pan samowolę budowlaną - inna konstrukcja ścian fundamentowych niż te które są w zatwierdzonym w urzędzie projekcie budowlanym.

 

Od architekta ma Pan tylko "zgodę" na możliwe zastąpienie ścian fundamentowych bloczkami - ta zgoda nie oznacza że może Pan robić bez ważnego i zatwierdzonego projektu zamiennego/czy adaptacji gotowca wykonaną przez UPRAWNIONĄ DO TEGO OSOBĘ POSIADAJĄCĄ UPRAWNIENIA PROJEKTOWE - większość KB ich nie posiada.

Edytowane przez zibik_eng
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

giusto

pogadaj z KB i niech on coś doradzi. W szczególności że on to jakoś adaptował. Każdy ma swoją wizję. Koledzy na forum mogą Ci coś poradzić/podpowiedzieć ale nie będą za to odpowiadać. Kierbud jest od tego. Mam na myśli oczywiście sprawy konstrukcyjne.

 

Co do wieńca:

Jeżeli planujesz wieniec 24x24 to zrób strzemiona 19x19.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zibig_eng, zapewniam cię że mój kierownik ma uprawnienia ponieważ widnieje jego pieczęć oraz podpis na projekcie. Gdy projekt szedł do adaptacji a było to w zeszłym roku nie myślałem o zmianach, jednak gdy zacząłem budowę w tym roku postanowiłem murować z bloczków. Wiem że takie zmiany powinny być zgłaszane do nadzoru, ale mam na ten rok dość biurokracji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)..no juz nie straszcie że niezgodnie buduje że to samowolka. Takie zmiany jak bloczki zamiast monolitu kierownik poprostu wpisuje w dziennik budowy że zamiast betonu sa bloczki i koniec tematu, to niejest "zabójcza" zmiana, jezeli projekt sie liczy konstrukcyjnie to liczy się ławy conajwyzej i to tylko na osiadanie albo i tego nie bo to sa obiekty małe i nieskomplikowane. A wiekszość projektantów takich domków to są architekci z minimalnym pojeciem o konstrukcjach dlatego kierownik może i musi sam to zmieniać.

Niech kierownik wpisze w dziennik budowy zmianę i po sprawie..to jest sprawa materiałowa bloczki czy beton i na nośność niema znaczenia, urzędy częściej uznaja okno niewtym miejscu za odstepstwo od projektu bo to jest sprawa arhitektoniczna, a to dla ogółu jest istotniejsze niż z jakiego materiału zrobiono, bo idac za tą analogią mozna uznać za samowolkę zamiana papy na folie tytanowa.

Wymiary wieńca tak jak pisano wczesniej 19.

Planowanie wyciagniecia ponad poziom gruntu jak najbardziej logiczne i poprawne, niewpuszcza się ścian chłonnych w grunt.

Na wcieciach na drzwi robisz jak mówiszsłupki i obnizenie wieńca, w niektórych przypadkach mozna to pominąć ale to niech zrobi kierownik jesli uznaa że mozna, bez kierownika niemożesz wycinać zbrojenia.

Masz rację że mozna robić bez zbrojenia i też bedzie stało 100 lat, ale do takiego murowania naprawde musisz mieć wiedzę, przeprowadzałem renowacje kamienic 100 letnich z fundamentami ceglanymi lub na kamieniach..a stara sztuka budowlana ginie i obecnie mało kto umie robić to poprawnie, a tylko dobre wykonanie niespowoduje że bedziesz miał nieplanowane okno na podwórze po kilku latach. I niepatrz na sasiadów jak robią bo to nie oni bedą mieszkali w tym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Nie będę zakładał nowego wątku, chcę was zapytać jak połączyć styropian z elewacji o grubości 20 cm z xps o grubości 8 cm wychodzącym 30 cm ponad grunt, w taki sposób aby nie powstał cokół. Jestem na etapie klejenia xps do fundamentów i się zastanawiam jak to później rozwiązać. Czy odcięte kawałki xps 34cm długości i grubości 8 cm można wykorzystać do dodatkowego ocieplenia fundamentu od wewnątrz, jak również zdylatowania podłogi na gruncie od fundamentu, czy może za gruby ten styropian na dylatację? Edytowane przez giusto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...