Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wysokośc ław fundamentowych


hałs

Recommended Posts

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie law fundamentowych, a mianowicie: według projektu wysokosc ław to 40 cm, a pod nimi chudziak 10 cm, i teraz gdy nie będę wylewał chudziaka, a jedynie wykładał folią wykop to czy wylana lawa powinna miec nadal wysokosc 40 cm czy tak jak łącznie z chudziakiem, czyli 50 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkład z chudego betonu spełnia rolę stabilizującą podłoże i zapewniającą czystość zbrojenia że tak powiem. Jak projektuje się ławy liczy się grubość ławy jako betonu własciwego..tzn że nieuwzgledniasz chudziaka. 40 cm wystarczy..wazne aby niezmniejszać ponizej 35 cm grubosci ław..zbrojenie w wykopie podwieszasz około 10 cm nad dnem, ponieważ cisnienie betonu i tak ściagnie zbrojenie w dół, a na folii nieustawisz podkładek dystansowych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslałem o plastikowych, przy stabilnych betonowych masz rację da się, ale to niebyło tematem postu. W zalewaniu jest jeden i jedyny problem że niemasz kontroli nad zbrojeniem które juz przykrył beton, z tąd moja troska o poprawnośc wykonania, zawsze jak cos robie powtarzam innym rób jak najdokładniej błedy same się zrobia. Zalewałem rózniaste konstrukcje i widziałem jak beton przesuwa całe zbrojenia teoretycznie ustabilizowane..ale to gabaryty było duzo wieksze..w jedną stope wchodziło 16m3 betonu..no polałem woda :) troszkę..przedmówca ma racje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się podpiąć pod temat moje zbrojenie 25*25 ława 35 wysokość 60 szerokość wychodzi po 5 cm na stronę góra, dół, a w poście powyżej piszecie żeby dać trochę wyżej?. Czy podłożyć coś pod zbrojenie czy podwiesić, ale jak, to są moje szalunki wypoziomowane od wewnątrz gwoździami do którego moment mam zalewać, jeszcze nie wzmocnione01052011(004).jpg01052011(003).jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nieczęsto wykonuje się ławy o minimalnej dopuszczalnej grubosci bo niema pola manewru, najrozsądniej byłoby zwiększyć wysokość ław.

kiedyś przez przypadek..bo musiałem skuwać istniejącą ławe widziałem co się dzieje z prętami z mała warstwa otuliny..porostu tam przy prętach dostaje sie woda i koroduja, dla małych budowli mozna z tym zyć..ale formalnie niemozna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nieczęsto wykonuje się ławy o minimalnej dopuszczalnej grubosci bo niema pola manewru, najrozsądniej byłoby zwiększyć wysokość ław.

kiedyś przez przypadek..bo musiałem skuwać istniejącą ławe widziałem co się dzieje z prętami z mała warstwa otuliny..porostu tam przy prętach dostaje sie woda i koroduja, dla małych budowli mozna z tym zyć..ale formalnie niemozna

 

Nie można z tym żyć formalnie i nieformalnie. Jak otulenie ma wynosić 75mm to ma tyle być. Jeśli inwestorowi szkoda 1000zł na chudziak przy inwestycji rzędu 200-300tyś zł to jego sprawa. Zaoszczędzi 1000zł a kłopotów może narobić na tysiące. Ale polak zawsze mądry po szkodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt na jakim będę wylewał ławe to twarda zbita glina (ciężko było wbić łopate) na głębokości 1.7 mppt.

Błędem będzie nie dawanie chudego betonu, żwiru czy pospółki , a zamiast tego

wykop wyłożyć filoią na to zbrojenie i zalać betonem. Wymiary ławy 50wys x 40szer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

proszę o podpoweidź. Kolega usilnie reklamuje mi położenie folii w wykopie pod ławę i pod chudziaki. Nie jest pewien, czy to dobry pomysł. Oglądałem kilka budów w okolicy i nie widziałem, aby ktoś pakował folię na dno wykopu.

No ale może to ma jakiś sens? Prosze o podpowiadanie,a nie wyśmiewanie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...