Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła jaka?


ratt

Recommended Posts

Powinienes przynajmniej dobrac tak moc gruntowki, zeby to bylo urzadzenie przewidziane do wykorzystania taniego pradu (dla takiego budynku to 14-15kW). Nie wymagam juz porownania pomp o takich samych mocach nominalnych. No zachowajmy chociaz minimum obiektywizmu.

 

BTW:

Jak moc nominalna ma ta przez Ciebie wzieta do porownan pompa PW?

A co to jest moc nominalna ?

ta przy +35/+7

i dla której firmy Panasonik T-CAP typ 9 czy Atlantic typ 16

Ja dobieram z tabeli dla konkretnej temperatury -20 .zarówno gruntową jak i powietrzną.

Mam zapewnić ogrzanie domu przy -20 C co wtym złego?

Skoro ja to robię żle to dobież Ty.

Masz zapotrzebowanie 10 kW przy -20 C.Dobieraj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 326
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A co to jest moc nominalna ?

ta przy +35/+7

i dla której firmy Panasonik T-CAP typ 9 czy Atlantic typ 16

Ja dobieram z tabeli dla konkretnej temperatury -20 .zarówno gruntową jak i powietrzną.

Mam zapewnić ogrzanie domu przy -20 C co wtym złego?

Skoro ja to robię żle to dobież Ty.

Masz zapotrzebowanie 10 kW przy -20 C.Dobieraj

 

A to jest takie trudne okreslic, jakiej mocy pompe PW sie kupuje/oferuje? Nie sadze.

Jakiej wiec mocy byla ta wzieta do Twojego porownania?

 

Mozesz tak dobrac jesli chcesz pompe PW, tylko porownaj ja z gruntowa 14kW a nie z 10tka, bo do takiego domu przy nastawieniu na tani prad to moc 14kW jest logiczna a nie 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlantic typ 16 osiąga 10 kW dla -20 C. Tak się je dobiera

Typ 10 ma 5 kW dla -20C

Dobrałbym PW typ 14 ale takich niema.więc trudno porównać.

To może dobieżmy pompę 10 kW do budynku o zapotrzebowaniu 5 kW.

Ale za takie coś całe środowisko uzna mnie za szarlatana

 

tendencja jest wręcz odwrotna.

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fachman19 to co próbujesz udowodnić mogłyby mieć miejsce jedynie w przypadku pompy PW typu On/Off, a żaden z szanujących się producentów pomp w takiej technologii już nie robi;) Także w tym przypadku Pyxis ma generalnie rację, bo gruntówką On/Off wpompujesz w podłogę więcej, w krótszym czasie niż pozwoli Ci na to inwerter PW:yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fachman19 to co próbujesz udowodnić mogłyby mieć miejsce jedynie w przypadku pompy PW typu On/Off, a żaden z szanujących się producentów pomp w takiej technologii już nie robi;) Także w tym przypadku Pyxis ma generalnie rację, bo gruntówką On/Off wpompujesz w podłogę więcej, w krótszym czasie niż pozwoli Ci na to inwerter PW:yes:

A dlaczego uważasz ,że inwerter nie może pracować na 100 % ?Wystarczy podnieść zadaną temperaturę w czasie drugiej taryfy?

 

No tak rozumiem -Ty masz T-CAP .a oni dali programowe ograniczenie do 9kW w wyższych temperaturach.Ale tylko oni zamontowali taki kaganiec.To chwyt marketingowy ,zeby pokazać ,ze ma stałą moc do niskich temperatur.Taka pokręcona logika .

W twoim przypadku to tak nie zadziała.

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba przznasz, ze to porownanie nie jest za mocno obiektywne.

Przelicz swoje rachunki dla pompy gruntowej 14kW, a wynik nie bedzie juz "po Twojej mysli". :)

Cz dla budynku o zapotrzebowaniu 10 kW proponujesz PC 14 kW?

 

Ale tak sie dobiera PW .Dlatego twierdzę ,że PW w pewnym zakresie jest tańsza w exploatacji.

Oczywiści przy takim podejściu do tematu jak moje.

Oczywiście możemy tak dobrać ,żeby było po Twojej myśli.

Ale nie to jest istotne .Zwróć uwagę jak podobne sa koszty w pewnym zakresie temperatur .

 

Widzę ,że rozmawiamy na tym Forum ,ale każdy o czymś innym .Ty wiesz wszystko o PC gruntowych ,ale kompletnie nie wiesz jak dobiera się PW.

Ale jeżeli ja polecam PW i przyjmuję takie założenia doboru PW to mogę twierdzić ,że rachunki będą porównywalne.

To nie wynika z "marketigowego bełkotu" ani próby oszustwa ,tylko z takich obliczeń i symulacji.

Uważam ,ze tu na FM powinny być takie dyskusję ,bo one coś wniosą .Nawet jeżeli gdzieś jest błąd to ktoś go znajdzie.

Nie wiem dlaczego nie dasz swojego przykładu doboru PC .Jestem ciekawy jak ty to widzisz.

Nie zmienia to faktu ,ze przyjmuje za pewnik scop dla gruntówki +4 a dla PW 3.

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem profesorem w tym temacie ale jak już porównujecie gruntówki do powietrznych w ten sposób by "dały radę" w II taryfie to może lepiej i taniej kupić (porównać) pompy o podobnych mocach z buforem np. 300l. Bo buforek to koszt poniżej 1 tys. zł. a różnica między pompą np. 8 i 12 KW to będzie jakieś 5 tys. zł.

Ponadto czy nie lepiej kupić pompę, która "pociągnie" do -10 stopni samodzielnie a poniżej tej temperatury będzie wspomagana grzałkami?

Przynajmniej w cieplejszych rejonach. W Wielkopolsce temp. rzędu -15, -20 stopni występują średnio mniej niż 10 dni w roku. W ofertach na pompy każdy sprzedawca twierdził, że lepiej mieć pompę dobraną "na styk" lub nawet poniżej. Tutaj fachman19 twierdzisz inaczej, z czego to wynika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem profesorem w tym temacie ale jak już porównujecie gruntówki do powietrznych w ten sposób by "dały radę" w II taryfie to może lepiej i taniej kupić (porównać) pompy o podobnych mocach z buforem np. 300l. Bo buforek to koszt poniżej 1 tys. zł. a różnica między pompą np. 8 i 12 KW to będzie jakieś 5 tys. zł.

Ponadto czy nie lepiej kupić pompę, która "pociągnie" do -10 stopni samodzielnie a poniżej tej temperatury będzie wspomagana grzałkami?

Przynajmniej w cieplejszych rejonach. W Wielkopolsce temp. rzędu -15, -20 stopni występują średnio mniej niż 10 dni w roku. W ofertach na pompy każdy sprzedawca twierdził, że lepiej mieć pompę dobraną "na styk" lub nawet poniżej. Tutaj fachman19 twierdzisz inaczej, z czego to wynika?

A gdzie ty wyczytałeś ,że ja inaczej.

Napisałem ,że do budynku o zapotrzebowaniu 10 kW dla -20 dobieram do tego przykłady pompę 10 kW .Ale napisałem ,że tendencje są żeby stosować mniejsze ,a w żadnym przypadku większę .To kolega chciał dobrać 14.Napisałem ,że to mocno kontrowersyjne.

Ciekawe czemu zrozumiałeś dokładnie odwrotne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlantic typ 16 osiąga 10 kW dla -20 C. Tak się je dobiera

Typ 10 ma 5 kW dla -20C

Dobrałbym PW typ 14 ale takich niema.więc trudno porównać.

To może dobieżmy pompę 10 kW do budynku o zapotrzebowaniu 5 kW.

Ale za takie coś całe środowisko uzna mnie za szarlatana

tendencja jest wręcz odwrotna.

 

To była odpowiedź na odpowiedź kolegi gdy zaproponował dobranie PC większej niż potrzeba w rozpatrywanym przypadku.My analizowaliśmy skutki takiego doboru a, nie dobieraliśmy PC

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była odpowiedź na odpowiedź kolegi gdy zaproponował dobranie PC większej niż potrzeba w rozpatrywanym przypadku.My analizowaliśmy skutki takiego doboru a, nie dobieraliśmy PC

 

Fachman, te 14kW to nie jest dobranie pompy "wiekszej niz potrzeba". To jest dobranie mocy pompy z nastawieniem na grzanie w tanim pradzie i jest jak najbardziej prawidlowe, bo logiczne.

Trabie tutaj o tym od 2 lat z okladem. Wtedy instalatorzy za "prawidlowe" uznawali dobranie na 80% obciazenia cieplnego, bo tak dobieraja Niemcy i tak ich uczyli na szkoleniach. Na szkoleniach niestety nie naucza myslec. Teraz juz widze "postep", bo dobieracie na 100%. Ale to nie jest dobranie do polskiej G12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieruny jaśniste......

Cały czas myślałem, że jak mam obciążenie cieplne 5,5 KW i dodam na wodę 1,5KW czyli potrzebuje 7 KW to pompa 7-9 KW spokojnie starczy.

Nie ważne czy powietrzna czy gruntowa.

A teraz jak po waszych kłótniach o dobieraną moc pompy popatrzyłem na specyfikacje pomp i wykresy to wyszło szydło z worka.

Bo jakaś pompa np. 8 KW ma taką moc grzewcza zazwyczaj dla 0 stopni.

Przy - 15 to ma już tylko jakieś 5,5 KW czyli na styk na ogrzanie chałupy ale gdzie CWU?

 

I najważniejsze pytanie, czy dobierać tak aby pompa dała rade np. o do -5 i reszta grzałkami,

czy tak aby dała radę do -15, -20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis twierdzisz, że lepiej na 100 %.

OK pewnie tak lepiej. problem w tym, że wtedy cena pompy wzrasta o jakieś 5 tys. :(

 

Twierdze, ze do grzania w tanim pradzie rozsadnie jest gruntowke przewymiarowac o 35-40%. Czyli dobierasz na 135-140% nominalnego obciazenia cieplnego budynku. Oczywiscie z uwzglednieniem CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieruny jaśniste......

Cały czas myślałem, że jak mam obciążenie cieplne 5,5 KW i dodam na wodę 1,5KW czyli potrzebuje 7 KW to pompa 7-9 KW spokojnie starczy.

Nie ważne czy powietrzna czy gruntowa.

A teraz jak po waszych kłótniach o dobieraną moc pompy popatrzyłem na specyfikacje pomp i wykresy to wyszło szydło z worka.

Bo jakaś pompa np. 8 KW ma taką moc grzewcza zazwyczaj dla 0 stopni.

Przy - 15 to ma już tylko jakieś 5,5 KW czyli na styk na ogrzanie chałupy ale gdzie CWU?

 

I najważniejsze pytanie, czy dobierać tak aby pompa dała rade np. o do -5 i reszta grzałkami,

czy tak aby dała radę do -15, -20.

 

Bo najczesciej porownujac pompe PW z gruntowa ludzie patrza tak, ze poruwnuja gruntowa 9kW z PW tez 9kW. Bez lizniecia tematu latwo mozna sie nabrac, a nie kazdy instalator wyprowadzi z bledu.

 

Zalezy od Twojego podejscia. Ja wole miec pokryte zpotrzebowanie z PCi i dlatego grzalek nie mam. Jak beda grzalki, to tez nie grzech, aczkolwiek pewien brak konsekwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest kwestia podejscia... 80-90%.... w PL ludzie sie panicznie boja grzalek i maja II taryfe.

Nie wszedzie tak jest. A pierwotnie na kim mieli sie uczyc .... rynek PC troszke inaczej wyglada tu a w np. D lub S

 

Uczyc sie, to nie znaczy tylko zaryc wiedze se skryptu. Zeby ja wukorzystac, trzeba pomyslec i policzyc, a nie recytowac regulki na pamiec. To jest problemem niektorych instalatorow. Oni tylko potrafia "recytowac z pamieci".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...