Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O, to ciekawe z tą akcją serwisową. Widać mnie pominęli. Wentylator nie był wymieniony, jest od nowości (starości). Dzięki za sugestię. Ciekawe co mi odpowie Lazar. Skoro mieli taką akcję to uczciwie powinni wymienić nawet po gwarancji. Możesz mi jeszcze powiedzieć (gdyby Lazar nic o akcji nie wiedział) skąd masz taką informację. Chcę się z nimi trochę "wykłócić". Dzięki. Edytowane przez Tiger.dp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz hit nad hity - dowiedziałem się dzisiaj, że w ustawieniach serwisowych jest opcja dla kotła z buforem ciepła i bez - wystarczyło zmienić jedną cyfrę na wartość 1 i jest wieczorem miodzio lodzio :)

A to mnie bardzo interesuje (mam bufor). Czy po wpisaniu kodu 8... możesz wybrać 0 lub 1?

Może coś więcej Ci powiedzieli o co z tym chodzi i jak to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mnie bardzo interesuje (mam bufor). Czy po wpisaniu kodu 8... możesz wybrać 0 lub 1?

Może coś więcej Ci powiedzieli o co z tym chodzi i jak to działa?

 

Ano działa tak, że gdy nie masz bufora ciepła na sterowniku ma być cyfra 1, wtedy sterownik nie głupieje i trzyma zadaną histerezę, gdy masz bufor to wtedy masz mieć nastawioną cyfrę 0, bo sygnał idący od bufora ciepła ma wartość nadrzędną nad histerezą kotła. Czyli gdy w buforze masz nadmiar ciepła to kocioł nie rozpali się pomimo przekroczenia histerezy bo automatyka twierdzi, że jest jeszcze ciepło w układzie grzewczym.

Tak to rozumiem....ale może się mylę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł masz rację. To była tylko przenośnia. Aczkolwiek przed samym końcem gwarancji był u mnie serwis i nic o wymianie wentylatora nie było mowy. Cóż takie były początki i serwis sam się uczył tych kotłów u klienta. Kss jeszcze raz dzięki za info.

U mnie serwisant sam powiedział, że mam stary wentylator i on mi wymienia na nowy (mimo że stary chodził w miarę dobrze) bo jest akcja wymiany wentylatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

WItam wszystkich

Włąśnie stoje przed wyborem kotła, wybieram pomoędzy kostrzewą , greniem a lazarem. W związku z tym chciałem was zapytać jak się sprawują wasze lazary, jak z serwisem , czy usterki juz zostały z grubsza usuniete, czy są jakieś niedogodnosci zwiazane z obsługą tego koła i czy z perspektywy czasu dokonalibyście tego zakupu jeszcze raz.

Będe barzdo wdzięczny za odpowiedzi gdyż zima juz nadchodzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lazar nie ma sondy lambda, którą zdaje się ma kostrzewa (ale sprawdź jeszcze) - skutkuje to większą paliwożernością. ten cały "fuzzy logic" działa u mnie tak do d... że jak sam poustawiałem kocioł to mniej paliwa idzie, niż przy tej ich pożal się Boże logice. zauważ, że kocioł potrzebuje dość małego ciągu - przy moim kominie fi 200 musiałem regulator zamontować. to tyle minusów. plusy: kocioł działa niemal całkowicie automatycznie (najnowsze wersje jescze bardziej, bo mają widzę automatyczną obsługę czyszczenia wymiennika - trzeba się spodziewać uderzeń w nocy hehe - i sytuacji zasypania palnika, czego w wersji z 2012r nie było jeszcze). kocioł sam obsługuje 2-3 obwody grzewcze (do 5 z dodatkowym modułem), ma tg. sterowanie pogodowe, czyli nic innego jak krzywa grzewcza oparta na temp. zewn. serwis ok, przyjeżdżają w miarę szybko. ja mam dodatkowy kocioł gaz., który podepnę później pod logikę lazara - wtedy jeśli zabraknie paliwa w lazarze, ten uruchomi kocioł zapasowy. najlepiej kup od razu z ecoster'em 200, jeśli masz podłogówkę podłączać.

 

w miarę ok, tyle że dość dużo paliwa idzie zimą. być może to oprócz braku sondy l. kwestia 1go roku w tym budynku, jeszcze będziemy stroić ogrzewanie przed kolejną zimą, zobaczymy p 2giej czy coś to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie wielkości posiadacie zasobniki i na ile dni starcza średnio paliwa? Zastanawiam się nad opcją 470L, ale wtedy kocioł na styk będzie mi wpasowany w kotłowni.
kotła nie możesz wstawić na styk, z każdej strony min. 1m lub więcej - poczytajcie panowie instrukcję obsługi dokładnie nim kocioł kupicie :) żeby nie kupić kota w worku. niestety wielkości zasobnika na ilość dni nie da się przeliczyć, ponieważ zapotrzebowanie na paliwo zależy od zapotrzebowania na ciepło i nastaw pieca. czyli dla każdej instalacji jest inaczej :) u mnie - zbiornik 150L (najmniejszy) w lato dla CWU 2 tyg., przy 30st. mrozie częściej niż raz dziennie.

odnośnie tego co pisałem o sondzie lambda - ze strony producenta, opis dla Lazar Smartfire:

Najlepsza Sonda Lambda w Polsce.

Inteligentny logarytm dostosowuje pracę kotła do aktualnych parametrów otoczenia. Stale utrzymuje możliwie najwyższą sprawność kotła. Gwarantuje najlepsze parametry emisyjne. W znacznym stopniu eliminuje sadzenie kotła. Posiadamy kilkuletnie doświadczenie w produkcji kotłów CO z sondą lambda. Współpracowaliśmy z najlepszymi dostawcami tego typu rozwiązań z Europy Zachodniej dostarczających sterowanie dla największych zachodnich producentów kotłów peletowych. Nie kupuj pseudolambdy gdzie parametry ustawia serwisant, a procesem w istocie nie steruje lambda lecz sztywne nastawy. Nasze rozwiązanie gwarantuje płynną regulację gwarantującą najlepsze wyniki.

faktycznie coś zmienili - ja w moim Smarcie mam włąsnie taką pseudolambdę którą krytykują :) widzę że aktualnie można sobie dokupić sondę za ok. 1,3kPLN.

 

Jeszcze odnośnie serwisu - bo było wcześniej pytanie - jest trochę zastrzeżeń. zdarzyło mi się, że przysłali na rozruch kotła totalnego ignoranta. gość żeby cokolwiek zrobić musiał wisieć na telefonie i mu opowiadali co i jak ma robić. wynik był taki, że jak się później okazało, nie wyjaśnił jak i gdzie kocioł czyścić (bo nie wiedział / nie chciało mu się), instrukcja też niestety niewiele o tym mówi i na efekty nie trzeba długo czekać. później było lepiej, ale jakbym był gościem z 2 lewymi rękami to nic by mi nie naprawili tylko pojechali czasem bez niczego, a piec jak nie działa tak nie działa. stara prawda - specjalista musi umieć wszystko w swoim zawodzie, a właściciel domu musi umieć wszystko co dotyczy jego domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie wielkości posiadacie zasobniki i na ile dni starcza średnio paliwa? Zastanawiam się nad opcją 470L, ale wtedy kocioł na styk będzie mi wpasowany w kotłowni.

 

Ja zamontowałem system Lazara - Vacuum, czyli system pneumatycznego dostarczania pelletu z dodatkowego dużego zbiornika, który mam obok kotłowni (skład opałowy). Mieści mi się w nim ok. 1200 kg pelletu. W najgorszym razie powinno starczyć na miesiąc. Przy piecu mam 150 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem system Lazara - Vacuum, czyli system pneumatycznego dostarczania pelletu z dodatkowego dużego zbiornika, który mam obok kotłowni (skład opałowy). Mieści mi się w nim ok. 1200 kg pelletu. W najgorszym razie powinno starczyć na miesiąc. Przy piecu mam 150 l.

Powiedz proszę jak w ostatnim sezonie grzewczym oraz na obecną chwile zachowuję się kociołek? Były jakieś problemy?

Z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz proszę jak w ostatnim sezonie grzewczym oraz na obecną chwile zachowuję się kociołek? Były jakieś problemy?

Z góry dziękuje

 

Po chorobach "wieku dziecięcego" typu wentylator i sterownik wszystko jest OK. Musiałem też powalczyć ze zbyt dużym ciągiem kominowym (mam komin 200 mm), ale po założeniu regulatora ciągu i (prawdopodobnie) wentylatora wszystko jest super. Najbardziej podoba mi się system czyszczenia płomieniówek za pomocą sprężyn. Jak czytam jakie mają z tym problemy np. granpalowcy to dziękuję sobie w duchu, że akurat wybrałem Lazara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po chorobach "wieku dziecięcego" typu wentylator i sterownik wszystko jest OK. Musiałem też powalczyć ze zbyt dużym ciągiem kominowym (mam komin 200 mm), ale po założeniu regulatora ciągu i (prawdopodobnie) wentylatora wszystko jest super. Najbardziej podoba mi się system czyszczenia płomieniówek za pomocą sprężyn. Jak czytam jakie mają z tym problemy np. granpalowcy to dziękuję sobie w duchu, że akurat wybrałem Lazara.

Właśnie rozważam zakup tego kotła, ale po przeczytaniu całego tematu a szczególnie problemów mebsa mam wątpliwości. Pozostaje właśnie pytanie czy te początki to jak nazwałeś "wiek dziecięcy" a teraz poprawili to wszystko, czy jednak nadal pozostają te problemy. No i zastanawia mnie średnica komina, mam również 200mm i czy nie będzie trzeba coś z tym zbytnio kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z fi 200 będziesz miał problem dla większości kotłów - to jest przekrój właściwy dla kominka i innych tego typu palenisk, a większość kotłów (tych powiedzmy, z lepszej półki) ma wentylator nadmuchowy, którym reguluje spalanie i nie potrzebuje tak dużego ciągu. będziesz musiał zainstalować regulator ciągu. mam wrażenie, że montowany w wyczystce jest niewystarczający i będę montował coś na kominie, np. taki jak ten (nie jestem producentem :) tylko potencjalnym użytkownikiem - cena trochę wysoka - jak ktoś znajdzie coś tańszego działającego podobnie, proszę o post).

 

probelmy mebsa i innych - w większości problemy wieku dziecięcego producenta. serwis działa lepiej, niż to było u mebsa, wymieniają elementy jeśli trzeba i nie ma zrzucania na klienta. montować to ja sobie mogę automatykę w tym kotle, a i to pod nadzorem bardziej wykwalifikowanego ode mnie montera :) widzę, że kocioł z roku na rok "się rozwija" więc producent raczej podchodzi do produktu serio. front mają niedopracowany - kontakt z klientem (np. nie można się dodzwonić do p. Lazara odpowiedzialnego za serwis), promocja, działania pro klienckie (jak np. na tym forum - zamiast opisać rzetelnie sytuację, sprzedawcy udawali użytkowników - zabawne).

 

ale proponuję przejrzeć ofertę kilku producentów, zadzwonić do dystrybutora kilku różnych producentów, np. Pelletmont i popytać użytkowników np na tym forum :) Mi w Pelletmoncie doradzili kilka kotłów, jeden odpadł ze wzgledu na serwis, sprawę w sądzie i sposób postępowania (w ramach ugody gość z tego forum musiał skasować cały wątek!), zostało kilku i wygrał Lazar mimo postów mebsa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ mikel_1 - dziękuje za obszerną odpowiedź. Co do regulatora ciągu to wcześniej wpadłem również na ten sam(innych nie znalazłem) . Z pośród większości możliwych kotłów na pellet właściwie ten mi najbardziej odpowiada. Więc z góry dziękuje za wszystkie możliwe wskazówki oraz opinie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...