Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

nadumch 50%, przy H2 podawanie 4 sekundy przerwa 26 sekund, nadmuch chyba 55%, przy H3 podawanie 6 sekund przerwa 24 s, nadmuch 67%. .

 

Masz bardzo mały nadmuch. Ja mam od 90% do 77%. Ustawiane było przez serwisanta drzwiczkami z szybką i jakimś miernikiem temperatury. Taki mały nadmuch może pomaga osiągnąć niską temperaturę spalin ale przez to spalanie jest nie pełne i powstaje sadza. Stąd musisz czyścić ścianki komory spalania. U mnie w komorze spalania sadzy prawie nie ma a na ściankach powstaje białawy nalot (pewnie jakieś związki chemiczne zawarte w drewnie/pelecie), który odkurzam i tyle. Jedynie raz w roku czyszcze piec w wyczystkach od góry, za popielnikiem i przy czopuchu.

 

"8.1 Fazy spalania

Wyróżniamy 3 fazy w procesie spalania:

- Suszenie, odparowanie wody

- Pyroliza i spalanie

- Dopalanie się węgla drzewnego

W czasie spalania pelet, około 80% energii jest uwalnianych w postaci gazu, a pozostałe 20%- w postaci węgla drzewnego.

 

Gdy pelety trafiają do komory spalania, w której trwa process spalania, ciepło towarzyszące procesowi odparowuje wodę zawartą w peletach. Ponieważ zawartość wody w peletach jest niska, proces ten zachodzi bardzo szybko i następuje faza gazyfikacji. Pod wpływem dalszego ogrzewania pelety wydzielają gazy. Temperatura konieczna do zajścia tego procesu to około 270 °C. Powstaje wtedy tlenek węgla (CO), wodór (H2) i metan (CH4) oraz inne węglowodory. Jeżeli istnieje wystarczający nadmiar powietrza gazy zaczną się spalać. Wodór zareaguje z tlenem tworząc wodę, zaś węgiel z węglowodorów i tlenku węgla spali się do dwutlenku węgla, a wodór do pary wodnej. W przypadku zbyt niskiej temperatury lub niewystarczającego nadmiaru powietrza gazy tworzą dym."

źródło: http://www.pelletcentre.info/pelletsatlas_docs/showdoc.asp?id=090109145520&type=doc&pdf=true

 

Generalnie bardzo dużo o spalaniu. Warto poczytać.

Edytowane przez kss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja akurat mam bufor, więc kocioł niby powinien chodzić na 1 biegu, żeby jak najszybciej naładować bufor, ale... nie podoba mi się temperatura spalin na wyjściu właśnie, z tego powodu go ustawiłem tak, żeby jak najszybciej schodził na bieg 2 (50% mocy) i ciągnął tak niemal do końca. więc owszem, da się utrzymać temp. spalin do 100 st.

 

Tylko czy jeden czynnik "temperatura spalin" świadczy o najlepszej sprawności/efektywności spalania?

Weźmy np.:

1. Temperatura spalin 120st., piec pracuje średnio 5 h/dobę.

2. Temperatura spalin 100st. i piec musi pracować średnio 10 h/dobę.

W którym przypadku strata ciepłe/energii będzie większa?

Albo np.:

1. Temperatura w komorze spalania 400st., temperatura spalin na wyjściu do komina 120st.

2. Temperatura w komorze spalania 300st. temperatura spalin 100st.

W którym przypadku odzysk ciepła jest większy?

Oczywiście to jest duże uproszczenie ale chcę zwrócić uwagę, że najniższa temperatura spalin nie koniecznie musi świadczyć o najlepszej sprawności/efektywności spalania.

Warto przeczytać o spalaniu http://www.pelletcentre.info/pelletsatlas_docs/showdoc.asp?id=090109145520&type=doc&pdf=true

Optymalna temperatura spalin dla danego kotła zależy głównie od konstrukcji tego kotła. I wymuszanie niższej temperatury spalin poprzez ustawienia, wcale nie musi polepszać efektywności spalania a wręcz może pogarszać. Dla Smartfire być może jest to 130st. przynajmniej taka liczba pojawia się w instrukcji.

 

Też mam bufor i zauważyłem, że u mnie kocioł spala mniej peletu gdy chodzi na pełnej mocy do końca ładowania bufora, niż przez długi czas chodził na 50% i 30%.

U mnie Smartfire zużył w tym samym tygodniu 120kg/7 dni = 17kg/dobe peletu. A od 1.10.2014 do dzisiaj 3,4t. Pewnie do następnego października zamknę się w 4t może 4,1t

Dom 267m2, powierzchnia ogrzewana 186m2, komin fi200(!), rekuperacja, temp. w pomieszczeniach 21,5-22,5st. w nocy 20,5st.

Edytowane przez kss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kss,

dzieki za przydatne informacje i linki. Zwiększe u siebie nadmuch i zobaczę następny miesiac, bo na to wygląda że powinna wzrosnąć temperatura spalin i co za tym idzie jeszcze bardziej efektywne odzyskiwanie ciepła przy tej samej dawce paliwa. U mnie obawa była że przy zbyt dużej dawce powietrza za szybko się spali pellet. Natomiast faktycznie zauważyłem u siebie mniej białego nalotu a więcej szadzy czarnej na ściance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

halo halo

 

przeczytałem prawie cały post odnośnie kotła SmartFire i jestem teraz w kropce. Bo chciałem właśnie taki kupić SmartFire11 albo SmartFire15. Na razie jestem w trakcie budowy domu. Za chwilę wylewana będzie płyta fundamentowa. Dom o powierzchni ok. 160 m2. Kubatura ok. 550 (z uwzględnieniem przestrzeni poniżej 1,9 m na poddaszu). Zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 7-9kW. Współ. przenikania ciepła przegród zewnętrznych na poziomie – Uk=0,11 – 0,14 W/m2K. I szukałem jakiegoś małego kotła. Teraz stoję przed wyborem kominów które lada dzień muszę zamówić. Tak żeby je dopasować do parametrów kotła. Lazar piszę ciągu kominowym rzędu 1÷ 5 Pa. Jest on bardzo mały. Komin fi12 generuje ciąg na poziomie 10-12 Pa. Chciałem zamówić komin fi 140-160 Żeby w razie W mógł posłużyć dla innego kotła. Pozatym Lazar zaleca stosowanie regulatora ciągu kominowego. I to mnie akurat ie dziwi skoro wymagają taki mały ciąg.

Trochę się rozpisałem. Ale wracając do tematu. Instalował ktoś może taki kocioł w ostatnim czasie (SmartFire11 albo 15). Powiedzmy tej zimy. Jeżeli tak? To jak się sprawdza? Może wprowadzili już jakieś poprawki w konstrukcji albo w sterowniku.

I mam pytanie do stałych bywalców tego tematu - czy jest sens kupować ten kocioł. Bo z tego co czytam. To raczej więcej osób jest niezadowolonych.

Ewentualnie czy ma ktoś jakiś pomysł na inny mały kocioł na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pierwszy sezon smart fire11 i na razie odpukac zadnych problemow. Ja mam komin fi 200 i serwisant co mi odpalal kociol powiedzial ze nie trzeba zadnego regulatora ciagu bo jest tam wentylator wyciagowy. Tu jest moja kotłowienka :)
jakby ktos byl ze slaska to moge dac namiary na dobry pellet 720 zl tona palilem i lava stelmet i olimpem i jedyne co to jest troche spiekow w popielniku tak poza tym zadnej roznicy nie widze oprocz ok 1000zl w kieszeni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś jura01 podesłać fotkę przyłącza kominowego (czopucha). Jak rozwiązał odprowadzenie spalin od pieca Instalator. Czy tak polecają w instrukcji obsługi. Ile masz odsunięty piec od ścian z każdej strony. Pytam bo mam małą kotłownię. Ale jak widziałem na filmie twoja też nie jest duża.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok fotke zrobie jak nie zapomne ale dopiero na weekend bo jestem za granica w pracy, ale jako ciekawostke znowu dodam ze mi instalator zrobil przylacze tak jak jest w instrukcji czyli z tym okapnikiem ewentualnych skroplin itp za glupia rure dalem chyba 700zl. a kolega z pracy 4 miesiace pozniej montowal identyczny kociol ale mial montaz od lazara i ma zwykla rure 2 kolanka zadnych okapnikow i serwisant nie widzial zadnych zastrzezen. i o co tu chodzi?? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kupna pieca mam jeszcze trochę czasu. Bo dopiero powstaje budynek. Czyli najszybciej to dopiero na przyszłą zimę powstanie kompletna kotłownia. Too będę mądrzejszy jura01 o twoje doświadczenia. Bo będziesz piec użytkował kolejna zimę. Bo zastanawiam się pomiędzy tym Lazar a ewentualnie Red Compakt 18 Kw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega co ma ten sam kociol ma tez identycznie jak ty 160m mieszkalnej pow i mu 11kw wystarcza i tak mu wyliczyl kociol jakis tam chlop od lazara. Polecam zamowic montaz od lazara od razu z kotlem bo u tego kolegi wydaje mi sie ze taniej go to wyszlo niz mnie chociaz nie wiem jak u ciebie to bedzie wygladac bo my mamy do siedziby Lazara 35 km :) Ogulnie jestem zadowolony z kotla zona se daje z nim rade a ja go czyszcze jak jestem w polsce to troche jak z kotlem gazowym nie wiesz skad masz cieplo w domu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

certyfikat energetyczny dopiero bede mial bo jeszcze nie mam odbioru budynku ale sam liczylem na cieplowlasciwe.pl to mi wyszlo 6kw w -20 mrozy. Sciany zewnetrzne beton komurkowy 24 plus 12cm styr. austrotherm lambda 0.38, w podlodze 10cm lambda 0.37, sufit ( mam strop drewniany ) 20cm welny lambda 0.35 ale musze jeszcze dac w tym roku dodatkowe 10cm. okna zwykle podwojna szyba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz wczesniej pisalem serwisant co uruchamia kociol powiedzial ze nie trzeba regulatora ciągu bo tam jest wentylator wyciagowy spaliny, a u kolegi byli monter z Lazara i tez nic mu nie zakladal i serwisant tez nie mial żadnych zastrzeżeń a mial zwykla rurę do komina czarna i 2 kolanka 90stopni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
  • 2 months później...
  • 9 months później...
Witam, w moim przypadku dom 183m2, parterówka z poddaszem użytkowym, parter w większości podłogówka około 95m2, pozostałe pomieszczenia na parterze i poddasze w grzejnikach 11 sztuk. Ocieplenie ściany styropian 20 cm grafitowy, poddasze 28cm wełna lambda 38 i jeszcze 15 na sufit podwieszany. Okna w ścianach vetrex 82mm i poddasze 7 szt Velux. Kocioł typowo peletowy HKS Lazar Smaft Fire 22KW, współpracuje z buforem 500l multiwalentym czyli z wewnętrznym zbiornikiem na wodę CWU. Dom zamieszkały od marca 2015, w sezonie letnim kocioł podgrzewał wodę czyli włączał się raz na dobę lub półtorej doby pracując na pełnej mocy około 1 godziny co wystarcza na podgrzanie bufora 500l z wewnętrznym zasobnikiem CWU do temperatury 65 stopni dół i 70 góra bufora. W listopadzie piec włącza się 2 razy na dobę po 1 godz. Kocioł ponadto wyposażony w sondę lambda płynnie reguluje nadmuchem. W sezonie letnim koszt podgrzania wody dla 4 osób to około 90 zł, zużywany 13 m3 wody ogółem. Ogrzanie domu i podgrzanie wody za listopad 2016 to 260zł. Peletu spaliłem około 300 kg za listopad kupowany po 13,70 za worek Lava. Za buforem dwa zawory trzydrogowe z siłownikiem utrzymują temperaturę w/g pogodówki sterowane z kotła, przy 0 stopni C na zewnątrz podłoga temp. około 24C, a grzejniki 27C. Ogólnie w domu 21C. Mój dom był suchy i wygrzany w trakcie budowy kominkiem, który obecnie używam sporadycznie, natomiast jeśli ktoś budował szybko i ma wilgoć w ścianach to spalanie paliwa może być nawet dwa razy większe przez pierwszy sezon grzewczy. Zdjęcie mojej kotłowni nr 5 od góry: http://www.hkslazar.pl/o-firmie,konkurs2015.html Pozdrawiam. Edytowane przez Jaraos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam użytkowników zadowolonych i tych mniej...

mam obecnie (od 9 lat) piec na pellet z firmy heatmatix. Niestety jest to stara konstrukcja i pomyślałem, że wymienię na coś bardziej nowoczesnego. Czytam różne fora, dowiaduję się i nie jest to prosta sprawa :/. Po zapoznaniu się z wieloma opiniami mam do wyboru:

1. Ecofire PE+ FLAME CONTROL z firmy Ecovarm

2. HKS Lazar smart fire 15

 

I teraz jest największy problem, który wybrać :/

Może ktoś z Was coś podpowie, które rozwiązanie będzie lepsze?

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie byłem zdecydowany na Lazara, ale zwrócono mi uwagę, że ma 3-stopniową modulację, gdzie np w Ecofire jest 6-stopniowa.

Hmmm tego nie brałem pod uwagę. Przyjrzę się uważniej konstrukcji...

paradoks, a co przemawia za Lazarem??? Trudno coś znaleźć o ecofire, co może znaczyć, że albo jest ich mało, albo jest bezawaryjny i ludzie o nim nie piszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...