Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I naprawdę utrzymujesz ogień 24 h na dobę? No to trochę już mniej wesoło...a co robisz gdy nie ma odbioru ciepła? Układ otwarty czy zamknięty? Kolega ma peleciaka Kostrzewy w układzie otwartym i ostatnio jak było ciepło to mu się woda zagotowała w instalacji....

 

mam instalację otwartą, ale tak ustawiony kocioł, że po fazie grzania przeciąga max do 70C. Jeszcze nie zdarzyło mi się zagotować, bo po przekroczeniu 95C latem otwiera 4d i puszcza ciepło na CO, a zimą włącza pompę i zrzuca nadmiar do CWU. Ale mniejsza o mnie ...

U ciebie powinien raz / dwa razy na dobę się rozpalić dogrzać CWU i pójść spać. Nawet przy 60% sprawności 10kWh utrzymał byś już z 3,15 kg peletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam instalację otwartą, ale tak ustawiony kocioł, że po fazie grzania przeciąga max do 70C. Jeszcze nie zdarzyło mi się zagotować, bo po przekroczeniu 95C latem otwiera 4d i puszcza ciepło na CO, a zimą włącza pompę i zrzuca nadmiar do CWU. Ale mniejsza o mnie ...

U ciebie powinien raz / dwa razy na dobę się rozpalić dogrzać CWU i pójść spać. Nawet przy 60% sprawności 10kWh utrzymał byś już z 3,15 kg peletu.

 

No właśnie kolega nie ma zaworu 4d i jest lipa...co do mnie muszę dokładnie poważyć te ilości pelletu, a działa tak jak mówisz raz na ileś tam godzin on fuknie i woda momentalnie na kotle dojeżdża do zadanych 75 stopni ( a bezwładność robi swoje i ostatnio pojawia się nawet temp. 80 stopni ), problem jest gdzie indziej: woda w kotle uzyskuje szybko swoją temp. ale jak jest duże zużycie CWU to potem sytuacja wygląda tak, że kocioł ma temp. około 75-77 stopni i się wyłącza a CWU ma np. tylko 40 stopni ( a zadane jest 55 ). W tym momencie kociołek się wygasza a CWU powoli dojeżdża do swojej temp. ( po wieczornych myciach się gdy temp. spada znacznie potrafi CWU "dochodzić" całą noc to owych 55 stopni a w tym czasie kocioł tylko raz czy dwa się zapali i to jest koniec ). Czy nie powinno być tak, że kocioł pracuje dopóki nie uzyska 55 stopni na CWU?......I kolejne pytanie: czy nie lepiej zmniejszyć temp. kotła na np. tak jak ty masz czyli 70 stopni?......

Ale się rozpisałem....i chyba sam już znam odpowiedź na pierwsze pytanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I naprawdę utrzymujesz ogień 24 h na dobę? No to trochę już mniej wesoło...a co robisz gdy nie ma odbioru ciepła? Układ otwarty czy zamknięty? Kolega ma peleciaka Kostrzewy w układzie otwartym i ostatnio jak było ciepło to mu się woda zagotowała w instalacji....

Widzę że kolega nie za bardzo wie jak prowadzą kotły najnowsze sterowniki. Mój pracuje od 4-ech lat non-stop, 24 godziny na dobę.

Podam ci link do mojego kotła który obecnie pracuje na sterowniku Cobra Pid, wykresy pracy Cobry rejestruje sterownik eCoal, lepiej wszystko widać jak na wykresach Cobry. Po 17-ej włączyłem pompkę CO bo w domu pochłodniało co również widać na wykresie bo temp. kotła gwałtownie zjechała po tym jak chłodna woda z grzejników poszła na kocioł a po kilku minutach wyrównał. Możesz zobaczyć na inne dni jakie naddatki temp. ma kocioł gdy grzeje tylko CWU. Czasami temp. kotła jest niższa od temp. CWU, nie ma żadnego przegrzewania.

Proszę link: https://esterownik.pl/remote/1102

wejdź w zakładkę "Archiwum" a następnie wybierz wykresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że kocioł o mocy 19kW, bojler Kospel 140L z podwójnym płaszczem, 7 osób w domu ( większość prysznic ) kocioł obecnie spala około 3kg/dobę.

Zeszłego lata na sterowniku Bruli dokładnie sprawdziłem spalanie, wyszło 2,7kg/dobę, paliłem jak teraz czeskim eko groszkiem z Komoran po 300pln/tonę brutto.

Groszek w takiej cenie kupiony 2,5 roku temu, właśnie się powoli kończy ale lato spokojnie objadę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie powinno być tak, że kocioł pracuje dopóki nie uzyska 55 stopni na CWU?......I kolejne pytanie: czy nie lepiej zmniejszyć temp. kotła na np. tak jak ty masz czyli 70 stopni?......

Ale się rozpisałem....i chyba sam już znam odpowiedź na pierwsze pytanie...

 

zazwyczaj to kocioł ma nadwyżkę mocy w stosunku do możliwości wężownicy bojlera, szczególnie jak ma dogrzać z 40C do 55C. Tu dobrze się sprawdzają duże pionowe zasobniki.

 

jak grzejesz CWU tylko do 55C to ustawienie o 10C większej temperatury (65C) na kotle moim zdaniem będzie aż nadto.

Jaki masz zasobnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zazwyczaj to kocioł ma nadwyżkę mocy w stosunku do możliwości wężownicy bojlera, szczególnie jak ma dogrzać z 40C do 55C. Tu dobrze się sprawdzają duże pionowe zasobniki.

 

jak grzejesz CWU tylko do 55C to ustawienie o 10C większej temperatury (65C) na kotle moim zdaniem będzie aż nadto.

Jaki masz zasobnik?

 

Zasobnik ACV 320 litrów ( zbudowany na zasadzie zbiornik w zbiorniku ) z możliwością podłączenia zestawu solarnego....powiadasz, że wystarczy 10 stopni więcej na kotle niż temp. CWU? Sprawdzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik ACV 320 litrów ( zbudowany na zasadzie zbiornik w zbiorniku ) z możliwością podłączenia zestawu solarnego....powiadasz, że wystarczy 10 stopni więcej na kotle niż temp. CWU? Sprawdzę :)

 

no to już wiadomo, dlaczego długo dogrzewa.

zasobniki dwu-płaszczowe są dobre do instalacji grawitacyjnych, o stałym przepływie. Mają tę zaletę, że ich opory hydrauliczne są znikome w porównaniu do tych z wężownicą, ale ich wadą jest to, że w miarę nagrzewania i formowania się warstw ciepłej wody od góry w dół zbiornika zmniejsza się powierzchnia wymiany ciepła. Dlatego musisz mieć znacząco wyższą temperaturę na kotle, by móc do końca nagrzać te swoje 320l wody.

Ja mam pionowy z wężownicą u dołu. Spokojnie mogę grzać CWU temperaturą zaledwie o kilka stopni wyższą niż zadana, bo to zostanie nagrzane unosi się do góry, a cała wężownica niemal do końca pozostaje w strefie wody zimnej.

 

ps: jakoś zadowoleni z Smartów przestali się pojawiać, pewnie spać już poszli!?

aż się wieżyc nie chce, że takimi chwytami próbują sytuację opanować

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zakupu SmartFire-a namówił mnie kolega, który miał go już ponad rok i wszystko było OK. Mieszkam koło Świdnika, a instalował mi go w zeszłym roku dystrybutor z Lublina. U mnie również do dzisiaj wszystko z kotłem OK. W zasadzie zapomniałem, że go mam. Gorąco polecam dystrybutora z Lublina i kotły SmartFire.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, instalator poprosił mnie o opinię na temat kotła SmartFire, który zainstalował mi 2 lata temu. Za kocioł z montażem zapłaciłem 12.500 zł. Serwisant (instalator) był u mnie raz w zeszłym roku na przeglądzie rocznym. W tym roku podobno będzie to serwis fabryczny. Co roku spalam niecałe 5 ton na domku 195 m2 przy temp. wew. 23 stopnie. Polecam kocioł SmartFire, firmę Lazar oraz ich dystrybutorów.

 

Dzień dobry, zadzwonił do mnie hydraulik i poprosił, aby napisał opinię o firmie HKS LAZAR i kotle SmartFire, więc to robię, bo nie widzę powodu, dlaczego miałbym tego nie zrobić. Poczytałem trochę tego wątku i większość przykrych rzeczy, które spotkały Was forumowiczów mnie nie dotknęły. U mnie było to tak, że początki były trudne, w ciągu pierwszego tygodnia kocioł dwa razy się zablokował. Po kilku dniach podjechał ktoś od Lazara, zmienił ustawienia i kocioł hula (odpukać) już 5 miesięcy. Z czystym sumieniem polecam HKS LAZAR oraz SmartFire, jak dla mnie, pełny profesjonalizm.

 

Śmiech na sali kto wam układał te wierszyki!!! Więcej takich jednopostowych podobnych wypowiedzi a na pewno odwiedzę ten temat w piątkowy wieczór z piwkiem w dłoni żeby się pośmiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zostałem poproszony o napisanie opinii o moim kotle SmartFire. Posiadam model 21 kW z zasobnikiem 460 litrów. Kocioł instalował mi instalator z okolic Wodzisławia w październiku 2011. Za całość zapłaciłem 15.000 zł. Do dzisiaj spaliłem ponad 4 tony pelletu OLIMP. Polecam ten kocioł jako pewny i ekonomiczny. Serwisu nie jestem w stanie ocenić, gdyż nie było potrzeby go wzywać, podobno jest teraz fabryczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...