Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Okna na firmę jaki VAT (8% czy 23%)


Recommended Posts

Witam

Nie wiem czy piszę w dobrym dziale, mam nadzieję że tak. Przejdę do rzeczy. Chcę wymienić okna. Jest to kamienica, blok całkowicie mieszkalny. Ja prowadzę tam firmę, nikt tam nie jest zameldowany. Ja jestem właścicielem tego mieszkania. Zameldowany jestem gdzie indziej. I teraz większość firm mówi że jeśli chcę okna z montażem na firmę to płacę 23% VAT. Dwie firmy, jedna to duży salon firmowy w wojewódzkim mieście, druga mniejsza lokalna firma powiedziała że jeśli jest to budynek mieszkalny (nie ważne że prowadzona jest tam działalność gospodarcza) to mogę zakupić okna z montażem na 8% stawkę VAT. I że na taką stawkę VAT wystawią fakturę. Może ktoś kto zakłada okna wytłumaczy mi jak to z tym jest dokładnie. Bo 15% drogą nie chodzi. Byłbym bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kupujesz same okna i montujesz sam albo z inna firmą to okna 23% a montaż 8%. jak kupisz okna z montażem od jednej firmy to masz 8% - jest to wtedy usługa montażu z ich materiałem czyli oknami

Po co piszesz takie wątpliwej jakości porady? Stawka obniżona w wysokości 8% dotyczy obecnie tylko budynków objętych programem budownictwa społecznego. Obecnym przeznaczeniem lokalu nie są cele mieszkaniowe lecz prowadzenie działalności gospodarczej. Można dywagować czy zmieniono przeznaczenie lokalu czy nie. Niezależnie jednak od tego, jeżeli autor postu zalicza koszty utrzymania całego lokalu do kosztów działalności gospodarczej (a tak jest z tego co wiem z prywatnej korespondencji) - czyli przeznaczył go na działalność gospodarczą - to wg mnie nie można go już traktować jako lokalu mieszkalnego. Oczywiście jest szansa, że ewentualna kontrola z US tego nie wychwyci ale ja bym się nie narażał.

Zresztą najlepszą poradą jest w tej sytuacji wystąpić pisemnie o wiążącą opinię do właściwego US. Koszt niewielki i można spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawką VAT 8% objęta jest usługa w lokalu mieszkalnym. Ważne jest przeznaczenie budynku (lokalu). Każdy budynek czy też lokal posiada swoją klasyfikację i to jest istotne. Można wystawić fakturę VAT na firmę na usługę w lokalu mieszkalnym (stawkę VAT definiuje miejsce wykonania usługi a nie kto jest odbiorcą faktury) ze stawką 8% - ważne jest aby w treści faktury wykazać, że usługa była wykonana w lokalu mieszkalnym, podać adres usługi, zastosować symbol PKOB.

 

Trzeba pamiętać, że obecne przepisy tak jakby "nakazują" założenie działalności w miejscu zamieszkania osoby fizycznej (dotyczy działalności prowadzonej przez osobę fizyczną) - rejestrując działalność "z urzędu" we wpisie widnieje adres zameldowania, nawet jeśli działalność prowadzona jest gdzie indziej. Jest wiele osób pracujących w domu - zatem to, że pod danym adresem jest zarejestrowana działalność gospodarcza nie znaczy wcale, że lokal nie jest już mieszkalny.

Ważne jest "czego jest więcej" - mieszkania czy działalności :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...