Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy uzyskam pozwolenie na studnie?


Recommended Posts

Witam. Mam pytanie - czy istnieje mozliwosc uzyskania pozwolenia na budowę studni głębinowej w przypadku nastepujących zapisów obowiązującego planu miejscowego " do czasu zrealizowania sieci wodociągowej komunalnej dopuszcza się, dla zabudowy jednorodzinnej i usługowej, lokalizację indywidualnych ujęć wody, o ile spełniają wymogi obowiązujących przepisów i norm " oraz biorąc pod uwagę par. 26.3 warunkow technicznych: "W razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej działka, o której mowa w ust. 1, może być wykorzystana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z indywidualnego ujęcia wody, a także zastosowania zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, jeżeli ich ilość nie przekracza 5 m3 na dobę. Jeżeli ilość ścieków jest większa od 5 m3, to ich gromadzenie lub oczyszczanie wymaga pozytywnej opinii właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska". Moja sytuacja wyglada nastepująco : posiadam dzialke budowlane z dostepem do drogi publicznej i istniejąca siecią wodociągowa. Uzyskalam od gestora warunki przyłączenia do tej istniejącej sieci i zamierzam wystąpic z wnioskiem o pozwolenie na budowę: budynku mieszkalnego, budynku gospodarczego ( a wiec zabudowa jednorodzinna) oraz przedmiotowej studni. Czy istnieje podstawa prawna aby organ architektoniczno budowlany wydał mi decyzję odmowną na budowe studni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Nie ma potrzeby, ani przepisy nie wymagają - uzyskania pozwolenia na budowę ujęcia wody podziemnej o wydajności do 5m3 na dobę i z głębokości do 30m.

W starostwie zgłasza się tylko zamiar wykonania obudowy ujęcia wody podziemnej, na 30 dni przed terminem rozpoczęcia prac budowlanych.

 

Jeśli ujęcie wody, pochodzić ma z głębokości powyżej 30m - niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia wodno-prawnego (a w zasadzie "geologicznego") dołączanego do wspomnianego wyżej zgłoszenia zamiaru wykonania obudowy ujęcia wody podziemnej (odwiert może byc już wykonany).

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Piszę w odpowiedzi na zapytanie „indywidualne” – może będzie pomocne.

 

W studniach wierconych, z uwagi na technologię, sam odwiert zabezpieczony „rurą” (bo taka jest technologia) nie jest obudową ujęcia wody podziemnej. Do czasu wykonania prac związanych z wykonaniem ujęcia (instalacji pompy, itp.) będzie to odwiert a nie ujęcie wody.

Nie każdy odwiert zakończony jest sukcesem. Nieraz trzeba wykonać kilka, aby znaleźć wodę, bywa też i tak, ze nie natrafi się na wodę, a odwierty wykonano.

Z tych powodów, ustawodawca użył określenia „obudowy ujęcia” – tak więc nie podlega zgłoszeniu zamiar wykonania odwiertu do 30m głębokości. Odwierty o głębokości ponad 30mb to już zupełnie inna bajka.

Zgłoszeniu podlega wykonanie obudowy ujęcia wody podziemnej o wydajności nie większej niż 5m3 na dobę.

 

Dla „poglądowego” wyjaśnienia obudowy ujęcia wody podziemnej: http://www.studnie.ig.pl/galeria-studni.html?func=detail&id=14#joomimg

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...