Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja w domu bez poddasza


Recommended Posts

Witam serdecznie.

W natłoku informacji dot. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie mogę odnaleźć odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań:

1. W jakim miejscu należy usytuować wyrzutnię i czerpnię powietrza w domu piętrowym bez poddasza np. z gzymsem (wyciągnięty strop nad ostatnim piętrem)? Oczywiście na strychu jest miejsce na rekuperator (wys. 1,95 m), ale nie ma ścian, jedynie sam dach. Czy w taki razie jedynym miejscem na rekuperator pozostaje garaż? A może czerpnia i wyrzutnia na dachu? Czy należy wtedy uwzględnić strony świata np. zimne wiatry od wschodu? Trudno jest mi to wyobrazić sobie - wyrzutnie i czerpnie w odległości kilku metrów od siebie na dachu. (Dach kopertowy, kąt 20 stopni).

2. W jaki sposób własnoręcznie (bez sprzętu) dokonać pomiarów i regulacji wentylacji mechanicznej, którą planuję wykonać na skrzynkach rozdzielczych? Czy "kręcenie" anemostatami wystarczy?

3. W jaki sposób skutecznie wentylować salon połączony z jadalnią, przyjmując, że będą tam na co dzień 4 osoby? Ja założyłem 90 m3/h dla salonu i 30 m3/h dla jadalni? A co w przypadku spotkania rodzinnego gdzie 8 osób siedzi w jadalni? Salon i jadalnia w kształcie prostokąta o wymiarach 8x6m.

Będę dźwięczny za wszystkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...