Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Rozumiem, czy Przydomowa oczyszczalnia Osadnik gnilny jednokomorowy Marseplast 3000l za 3 595 zł, jest dobrym rozwiązaniem jeżeli budżet nie pozawala na więcej?

 

Osadniki już dawno nie przeglądałem, ale zobaczmy co jest na necie po kilogramach:

110 kg dla Europlast SOLID z jedną komorą

110 kg dla GRAF Epureco 2,7m3 z jedną komorą

107 kg dla Marseplast WATER 3,0m3 z dwiema komorami i zawsze lepsze są dwie niż jedna :)

95 kg dla Marseplast 3,0m3 z jedną komorą i nie brałbym bo za mało waży :(

 

Wpisałem tylko te, do których znalazłem informację o wadze, ale mogą być tu jakieś błędy.

Nie są to wszyscy producenci na rynku, tylko Ci, których dla przykładu znalazłem. Mam nadzieje, że widzisz jakie mogą być różnice w osadnikach Marseplast. Nie brałem pod uwagę 2m3 bo zawsze uważałem, że to za mało w gnilnych

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rozumiem, czy Przydomowa oczyszczalnia Osadnik gnilny jednokomorowy Marseplast 3000l za 3 595 zł, jest dobrym rozwiązaniem jeżeli budżet nie pozawala na więcej?

 

W oczyszczalniach nie ma tanio, dobrze i bezobsługowo/bezproblemowo. Zawsze jest coś za coś. Jak masz budżet na najtańszą przepływówkę to zrób szambo. Inaczej albo będziesz rozkopywał ogród bo na drenażu oszczędzisz na początku, albo będziesz co chwila majstrował coś przy oczyszczalni by działała.

 

Albo zwiększ budżet. Podlicz sonie koszt co 3tyg wywozu szamba (sąsiad płaci 120zł) vs koszt utrzymania rozsądnej oczyszczalni z osadnikiem 3m3 (u mnie było to 400zł rok temu, teraz więcej będzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontaktowałem się z pewną firmą którą wykona całą oczyszczalnie drenażową z osadnikiem gnilnym 2000l i drenażem od a do z, za około 8400zł?

Czy to dobra cena?

 

Dobra cena za co?

Kupiłem samochód za 10k czy to dobra cena? Za nowe BMW okazyjna za starego Poloneza zdzierstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontaktowałem się z pewną firmą którą wykona całą oczyszczalnie drenażową z osadnikiem gnilnym 2000l i drenażem od a do z, za około 8400zł?

Czy to dobra cena?

 

Dla wykonawcy raczej dobra.

Dla ciebie tak średnio chyba. Materiał - 3,5 - 4 tysiące. Czyli drugie 4 za robotę?

No nie wiem. Trochę dużo jak na moje oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wykonawcy raczej dobra.

Dla ciebie tak średnio chyba. Materiał - 3,5 - 4 tysiące. Czyli drugie 4 za robotę?

No nie wiem. Trochę dużo jak na moje oko.

 

Rozumiem, a jaka powinna być okay cena? Za osadnik gnilny(zbiornik 2000l) rury, cały drenaż, koparka-wykopanie wszystkiego, ogółem cała robota od a do z, z wykopaniem i podłączeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Skąd mam wiedzieć czy dobra, czy nie? Gdybym wiedział to nie zadałbym pytania.

 

Podaj dokładnie składowe to się ustosunkujemy a tak to jest to wróżenie z fusów.

- jaka oczyszczalnia i za ile

- ile nitek drenażu, jaka długość, ile żwiru płukanego, jaka frakcja, jaka geowłóknina i gdzie położona

- ile za robociznę

- po czyjej stronie transport i koparka

 

Ja już widziałem takich co do A do Z robią, ale za koparkę to ja miałem płacić i transport też :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj dokładnie składowe to się ustosunkujemy a tak to jest to wróżenie z fusów.

- jaka oczyszczalnia i za ile

- ile nitek drenażu, jaka długość, ile żwiru płukanego, jaka frakcja, jaka geowłóknina i gdzie położona

- ile za robociznę

- po czyjej stronie transport i koparka

 

Ja już widziałem takich co do A do Z robią, ale za koparkę to ja miałem płacić i transport też :D

 

Dostałem taką wycenę jeden z firm: Co o niej myślicie?

 

Zbiornik EC3000 m/R K. 107 4-5 OSÓB. 2800L Z Transportem 4000pln

 

Kruszywo 1500 pln

Koparka 1500 pln

 

Rurki do podłączenia 500 pln

Pompa + rurka do przempowania 1000pln

Transprt 500pln

 

Robocizna 2000pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Diego321

 

Pierwsze i najważniejsze to czy sprawdziłeś poziom wód gruntowych tak jak pisał Wojtek

 

Po drugie Twój początkowy budżet 6k zwiększył się do 10k a nadal masz najgorszą przepływówkę.

 

Zbiornik EC3000 m/R K. 107 4-5 OSÓB. 2800L Z Transportem 4000pln

 

Kruszywo 1500 pln

Wypadłem z aktualnych cen ale powinno starczyć na 20T kruszywa 16-32mm z transportem

 

Koparka 1500 pln

Cena wydaje się ok, ale rozpytaj się w okolicy po ile jest godzina koparki u Ciebie. 8-10h powinno starczyć. Ceny u mnie mogą się znacznie różnić od cen u Ciebie

 

Rurki do podłączenia 500 pln

Pompa + rurka do przepompowania 1000pln

Transprt 500pln

Do czego przepompownia przy przepływówce? Do tego powinna to być pompa do ścieków więc droższa niż do wody.

 

Robocizna 2000pln

Cena taka sama jak u mnie. Jeśli sam porobisz przez weekend to możesz to zaoszczędzić, albo dołożyć do lepszej oczyszczalni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było kopane na 2 metry i nie było wody.

Wszędzie jest jednak glina.

Mam szambo 4m3, firma powiedziała że możę służyć jako zbiornik na wodę z drenażu czy kopca rozsączającego

 

Coś tu nie rozumiem, pompa ma być w tym szambie 4m3 i robić za przepompownię do nasypu ?

 

Jaka woda z kopca rozsączającego ? Z drenażu w nasypie ma wsiąkać, a nie wracać do jakiegoś zbiornika :(

Ogólnie zgadzam się z tym co napisał Gruth, ale i tak nie ma szczegółów ważnych w ocenie oferty. Ile konkretnie ton żwiru płukanego i czy to na pewno płukany 16-32mm. Jaki typ tej pompy, bo to wrażliwe na awarie miejsce oczyszczalni i musi być coś dobrego. Ile rur drenażowych w nasypie oraz czy jest studzienka będąca początkiem drenażu. Taka studzienka jest bardzo ważna, gdy tłoczy się pompą. W cenie masz nadbudowy do włazów osadnika ?

 

Nie wiadomo, nie wiadomo, nie wiadomo :(

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry,

chciałem zapytać czy ktoś z Was posiada oczyszczalnie : MicroStar Twinbloc TB lub BioTec ? Chciałem zastąpić betonowe szambo na oczyszczalnie . Ciek z oczyszczalni chciałem do szamba do ewentualnego podlania trawy lub po prostu w ziemię . Dodatkowo z szamba chciałem wyjscie zrobić do jednego drenaża.

Co byście doradzili ( zużycie mam 10-11 na 2 miesiące).Pozdrawiam PS tak przeczytałem te kilkaset stron :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry,

chciałem zapytać czy ktoś z Was posiada oczyszczalnie : MicroStar Twinbloc TB lub BioTec ? Chciałem zastąpić betonowe szambo na oczyszczalnie . Ciek z oczyszczalni chciałem do szamba do ewentualnego podlania trawy lub po prostu w ziemię . Dodatkowo z szamba chciałem wyjscie zrobić do jednego drenaża.

Co byście doradzili ( zużycie mam 10-11 na 2 miesiące).Pozdrawiam PS tak przeczytałem te kilkaset stron :)

 

Zacznijmy od końca, ten Bio Tec to wygląda jak BioDisc, któremy dla obniżenia kosztów wyjęto złoże obrotowe. Raczej to bardzo unikatowa oczyszczalnia, dlatego jak kupować to już lepiej sprawdzone BioDisc. Z kolei Roth MicroStar Twinbloc to ciekawe rozwiązanie, ale to nie jest SBR, którego lubię. Ta technologia opisywana jest jako SSB i ma dyfuzor w osadniku wstępnym. Ogólnie to oczyszczalnia może fajnie działać, ale osobiście nie lubię takich oczyszczalni co mają osadnik ruszany dyfuzorem. Wolę tradycyjne osadniki retencyjne. Mam nadzieję, że coś o tych oczyszczalniach skomentuje czystesrodowisko, to się trochę douczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Rozważam temat oczyszczalni biologicznej. Na działce mam piaski gliniaste dość głęboko. Woda na poziomie 1.4m, jest też studia u mnie i u sąsiada. Dom będzie przeciętnie wykorzystywany przez 1.5-2 osoby ( te 1.5 to stąd, że 2 osoby nie byłyby obecne cały czas) - to niewiele i w sumie zastanawiałem się nawet nad zwykłym szambem,jednak zależy mi na ekologicznych rozwiązaniach, choć nie chciałbym też wielokrotnie za to przepłacać.

 

Dostałem oferty od 5 firm z okolic Łodzi. Najpierw podam wycenę brutto pełnej usługi z montażem i drenażem lub studnią chłonną, a w nawiasie samej oczyszczalni + ewentualna przepompownia.

 

A. Eko-Bio 2500 - oczyszczalnia, przepompownia (250l), drenaż w kopcu. Wycena 18600 zł. (o 9400zł, pp 1600zł ). Podejrzewam, że cena może wzrosnąć bo do tej wyceny umieściliśmy drenaż przy oczyszczalni, ale to nie zachowuje odległości 30m od studni, więc przesuniemy.

 

B. 2 oferty: Frukko Simple - 18300 zł (o 7800 zł), Feliksnavis Fel 4 - 19100 zł (o 8600zł pp 1180 zł). Ta ostatnia wygląda dość sensownie - 1 pojemnik, ponoć brak konieczności dodawania bakterii.

 

C. 2 oferty. Jedna na oczyszczalnie ze złożem obrotowym 24 600 zł (urządzenie + montaż 18 450 zł). Druga ze złożem fluidalnym: całość 18 450 zł (urządzenie + montaż 12 300 zł). Nie podano nazwy producenta, ale po obrazkach rozpoznaję że to Bioficient 4 Kingspana.

 

D. Tu też Bioficient 4. Cena 19 150 zł (urządzenie 12 600 zł).

 

E. ZBS-6C KP. Przeczytałem sporo pozytywnych opinii. Sama oczyszczalnia po rabacie 13 653 zł Jednak koszt montażu od polecanego wykonawcy mnie przeraził - wyszło ze wszystkim 31 500 zł. Pytałem o wersję ZBS-4C, ponoć nie wyszłaby taniej bo potrzeba osobnej przepompowni, którą 6C zawiera, a to podnosi cenę montażu.

 

Dodatkowe wrażenia: jedynie firmy A i E stwierdziły konieczność drenażu rozsączającego w kopcu, i przekonały mnie do tego rozwiązania, mimo iż zajmuje więcej miejsca. Pozostałe firmy uznały, że wystarczy studnia chłonna. Dodatkowo tylko firmy B i E określiły prawidłowo miejsce drenażu / studni chłonnej na działce, tak by zachować odległość 30 m. od studni głębinowych. Sprzedawca C jako jedyny oszacował koszty eksploatacji przez 10 lat - dla Bioficienta 4 wyszło 9 600 zł, co też wydaje się niebagatelną kwotą i trochę zniechęca do tego rozwiązania. W przypadku D pewnie podobnie.

 

Generalnie wykonawca E dał najsensowniejszą propozycję rozwiązania i umiejscowienia w odniesieniu do warunków na działce, jednak jego koszty są wyjątkowo wysokie:

sam montaż 4000 zł netto (bez koparki)

koparka 3000 zł netto (2 dni pracy)

złączki, rury itp - 2500 zł netto.

żwiry, piaski, itp.

Zanim sporządził wycenę skłaniałem się do ZBS-6C, jednak teraz skłaniam się albo do A albo do C (Bioficient 4). Przy 2 osobach koszt 31 500 zł to chyba przeinwestowanie. Zastanawia mnie czy inne firmy zamontowałyby to dużo taniej. Sam montaż w firmie A to zaledwie jakieś 7600 zł.

 

Dobrze byłoby się szybko zdecydować, bo ponoć ceny na ZBSy mają pójść w górę o 15%.

Edytowane przez guteksan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Rozważam temat oczyszczalni biologicznej. Na działce mam piaski gliniaste dość głęboko. Woda na poziomie 1.4m, jest też studia u mnie i u sąsiada. Dom będzie przeciętnie wykorzystywany przez 1.5-2 osoby ( te 1.5 to stąd, że 2 osoby nie byłyby obecne cały czas) - to niewiele i w sumie zastanawiałem się nawet nad zwykłym szambem,jednak zależy mi na ekologicznych rozwiązaniach, choć nie chciałbym też wielokrotnie za to przepłacać.

 

Dostałem oferty od 5 firm z okolic Łodzi. Najpierw podam wycenę brutto pełnej usługi z montażem i drenażem lub studnią chłonną, a w nawiasie samej oczyszczalni + ewentualna przepompownia.

 

A. Eko-Bio 2500 - oczyszczalnia, przepompownia (250l), drenaż w kopcu. Wycena 18600 zł. (o 9400zł, pp 1600zł ). Podejrzewam, że cena może wzrosnąć bo do tej wyceny umieściliśmy drenaż przy oczyszczalni, ale to nie zachowuje odległości 30m od studni, więc przesuniemy.

 

B. 2 oferty: Frukko Simple - 18300 zł (o 7800 zł), Feliksnavis Fel 4 - 19100 zł (o 8600zł pp 1180 zł). Ta ostatnia wygląda dość sensownie - 1 pojemnik, ponoć brak konieczności dodawania bakterii.

 

C. 2 oferty. Jedna na oczyszczalnie ze złożem obrotowym 24 600 zł (urządzenie + montaż 18 450 zł). Druga ze złożem fluidalnym: całość 18 450 zł (urządzenie + montaż 12 300 zł). Nie podano nazwy producenta, ale po obrazkach rozpoznaję że to Bioficient 4 Kingspana.

 

D. Tu też Bioficient 4. Cena 19 150 zł (urządzenie 12 600 zł).

 

E. ZBS-6C KP. Przeczytałem sporo pozytywnych opinii. Sama oczyszczalnia po rabacie 13 653 zł Jednak koszt montażu od polecanego wykonawcy mnie przeraził - wyszło ze wszystkim 31 500 zł. Pytałem o wersję ZBS-4C, ponoć nie wyszłaby taniej bo potrzeba osobnej przepompowni, którą 6C zawiera, a to podnosi cenę montażu.

 

Dodatkowe wrażenia: jedynie firmy A i E stwierdziły konieczność drenażu rozsączającego w kopcu, i przekonały mnie do tego rozwiązania, mimo iż zajmuje więcej miejsca. Pozostałe firmy uznały, że wystarczy studnia chłonna. Dodatkowo tylko firmy B i E określiły prawidłowo miejsce drenażu / studni chłonnej na działce, tak by zachować odległość 30 m. od studni głębinowych. Sprzedawca C jako jedyny oszacował koszty eksploatacji przez 10 lat - dla Bioficienta 4 wyszło 9 600 zł, co też wydaje się niebagatelną kwotą i trochę zniechęca do tego rozwiązania. W przypadku D pewnie podobnie.

 

Generalnie wykonawca E dał najsensowniejszą propozycję rozwiązania i umiejscowienia w odniesieniu do warunków na działce, jednak jego koszty są wyjątkowo wysokie:

sam montaż 4000 zł netto (bez koparki)

koparka 3000 zł netto (2 dni pracy)

złączki, rury itp - 2500 zł netto.

żwiry, piaski, itp.

Zanim sporządził wycenę skłaniałem się do ZBS-6C, jednak teraz skłaniam się albo do A albo do C (Bioficient 4). Przy 2 osobach koszt 31 500 zł to chyba przeinwestowanie. Zastanawia mnie czy inne firmy zamontowałyby to dużo taniej. Sam montaż w firmie A to zaledwie jakieś 7600 zł.

 

Dobrze byłoby się szybko zdecydować, bo ponoć ceny na ZBSy mają pójść w górę o 15%.

 

No E wycenił sporo i za 2 dni z koparką mogłoby być mniej niż 7000. W Twoich warunkach też robiłbym nasyp. Tylko nasyp, a nasyp to różnica. U Ciebie poziom rur drenażowych w nasypie jest nie co większy niż poziom gruntu, więc to w sumie nasyp ocieplający.

 

Główny problem to czy wierzysz w działanie studni chłonnych. Ja ich nie lubię i jest to głównie wyceniane z uwagi na prostotę montażu, koszty oraz łatwość lokalizacji. Nie trzeba wyznaczać ciągów drenażu i martwić się, czy któryś nie zbliży się za bardzo do studni :(

 

Najłatwiej byłoby pozostałe oferty B,C,D podciągnąć do wersji jednakowej z A i E, czyli wszyscy wyceniają nasypy. Jednak, aby od tego nie zgłupieć to pomijając kwestię oczyszczalni w każdej ofercie powinieneś mieć konkretnie napisane:

- jaka wysokość nasypu,

- ile metrów drenażu,

- ile ton żwiru płukanego 16-32mm na podsypkę,

- jaką dają gwarancję na sam montaż,

- jaki typ pompy oraz wielkość przepompowni,

 

Ogólnie to przy tak małej ilości osób i średnich warunkach gruntowych to jest to mało opłacalne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najłatwiej byłoby pozostałe oferty B,C,D podciągnąć do wersji jednakowej z A i E, czyli wszyscy wyceniają nasypy. Jednak, aby od tego nie zgłupieć to pomijając kwestię oczyszczalni w każdej ofercie powinieneś mieć konkretnie napisane:

- jaka wysokość nasypu,

- ile metrów drenażu,

- ile ton żwiru płukanego 16-32mm na podsypkę,

- jaką dają gwarancję na sam montaż,

- jaki typ pompy oraz wielkość przepompowni,

 

Ogólnie to przy tak małej ilości osób i średnich warunkach gruntowych to jest to mało opłacalne :(

 

No tak, tylko każda firma przygotowuje swoją ofertę wg własnej oceny co należy zrobić. A chce dać 10 ton żwiru, E 14 ton + 40 ton piasku + 20 ton ziemi, a inne w ogóle nie widza potrzeby nasypu. Jak wyrównam do E, to wszystkie wyjdą drogo. Kosztowo chciałbym się zamknąć w 20 tys.brutto. Czy któraś z tych oczyszczalni odstaje znacznie w górę/w dół i nie warto się nią interesować?

 

Odnośnie studni chłonnych, to nie jest kwestia czy je lubię, tylko czy spełnią swoją rolę u mnie na działce. Nie chcę mieć bajora przy drenażu. Co do poziomu wody gruntowej, to teoretycznie odwiert na mojej działce wody nie wykrył, natomiast wykrył na sąsiedniej (był wykonywany nawet bliżej potencjalnego miejsca drenażu), plus poziom wody w studni głębinowej to potwierdza. Dlatego choć pewnie na podstawie papierów projekt przeszedłby w urzędzie bez nasypu, to jednak kieruję się tą dodatkową wiedzą, i wolę zrobić porządnie.

Edytowane przez guteksan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko każda firma przygotowuje swoją ofertę wg własnej oceny co należy zrobić. A chce dać 10 ton żwiru, E 14 ton + 40 ton piasku + 20 t

on ziemi, a inne w ogóle nie widza potrzeby nasypu. Jak wyrównam do E, to wszystkie wyjdą drogo. Kosztowo chciałbym się zamknąć w 20 tys.brutto. Czy któraś z tych oczyszczalni odstaje znacznie w górę/w dół i nie warto się nią interesować?

 

Odnośnie studni chłonnych, to nie jest kwestia czy je lubię, tylko czy spełnią swoją rolę u mnie na działce. Nie chcę mieć bajora przy drenażu. Co do poziomu wody gruntowej, to teoretycznie odwiert na mojej działce wody nie wykrył, natomiast wykrył na sąsiedniej (był wykonywany nawet bliżej potencjalnego miejsca drenażu), plus poziom wody w studni głębinowej to potwierdza. Dlatego choć pewnie na podstawie papierów projekt przeszedłby w urzędzie bez nasypu, to jednak kieruję się tą dodatkową wiedzą, i wolę zrobić porządnie.

 

Ogólna i jednostronna opinia o oczyszczalniach:

 

A. Eko-Bio 2500 to zbiornik z żywicy, małej pojemności, bez sterowania i przepływowy o słabym dostępie do środka - raczej nie :(

 

B. Frukko Simple do 6 osób, to pionowy zbiornik , o którym mało co wiadomo na pewno i z ręcznym kręceniem zaworami do regulacji - raczej nie :(

 

B. Feliksnavis Fel 4 to pionowy zbiornik bez osadnika wstępnego i bez sterowania o małej pojemności - na pewno nie :( :(

 

C. i D. Bioficient 4 to oczyszczalnia ze złożem, przepływowa, z dmuchawą, którą trzeba wyjąć z koszem, aby zobaczyć co w środku, lepiej dopłacić za osłonę, aby była na wierzchu - może być i jest lepsza od tych z A i B :)

 

E. ZBS-6C KP to oczyszczalnia w technologii SBR ze złożem biologicznym, dobrym sterowaniem auto, w którym możesz przełączać tryby działania oraz dobrą pompą OPTIMA - według mnie duża różnica w stosunku do pozostałych - brać zanim będą podwyżki, a potem szukać instalatora :) :)

 

Co w tym wykazie brakuje. Jeśli chcesz oczyszczalnie bez nasypu i pompy, która będzie odpowiadać temu co Bioficient 4 to lepszy jest zwykły ZBS-4C, który ma ten sam pojemnik z dmuchawą i sterowanie co 6C. Lepszym od Bioficient 4 jest model na Bioficient 6 osoób, ale to przy Twoim małym przepływie, może być za dużo.

 

U Ciebie studnia chłonna może nie działać, a każdy co ją oferuje powie potem, że to nie jego wina bo woda gruntowa się podniosła. Czyli jak wsiąka to dobrze, bo jak nie to nie możesz ich ganiać :( . Szukałbym jeszcze ofert lub robił szambo z min. 5m3 :)

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry,

chciałem zapytać czy ktoś z Was posiada oczyszczalnie : MicroStar Twinbloc TB lub BioTec ? Chciałem zastąpić betonowe szambo na oczyszczalnie . Ciek z oczyszczalni chciałem do szamba do ewentualnego podlania trawy lub po prostu w ziemię . Dodatkowo z szamba chciałem wyjscie zrobić do jednego drenaża.

Co byście doradzili ( zużycie mam 10-11 na 2 miesiące).Pozdrawiam PS tak przeczytałem te kilkaset stron :)

 

Bio Tec to odpowiedź Kingspana na Biorocka - złoże zraszane.

 

Nad Twinblockiem długo się zastanawiałem ale poszedłem jednak w pełen SBR W-H. Zasadniczą wadą dla mnie były dwa zbiorniki które mogą nierównomiernie osiadać.

 

Co do przeczytania całości to mam małe wątpliwości bo wielokrotnie poruszaliśmy temat, że ścieki oczyszczone nie nadają się do podlewania trawnika :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...