Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

ALEKKO, kogo masz na mysli pisząc o polskich producentach? Wobet? Euro-Plast? Delfin? Ekopol? Haba? Bamar-Tech? Emkan Pro? Aquatech? Sapling? Nakreśl to pewnie się odniesiemy i do polskich :)

 

 

 

No i znowu jest rozmowa tu o zagranicznych rozwiązaniach, jakby Polskich produktów nie było. Oczyszczalnia One2clean, działa jak się ma stałą umowę serwisową podpisaną z osobą z firmą, która się tym na co dzień zajmuje i jest przeszkolona przez producenta. Takie są wymogi w Niemczech, czyli tam gdzie powstała taka oczyszczalnia. U nas czegoś takiego nie ma, dlatego długo by nie pociągnęła, gdyby po pierwszym śniegu lub po burzy prąd siadł. Ona wymaga stałego ponawiania procesu w jednej komorze. Inaczej się sprawy mają, gdy oczyszczalnia ma trzy komory.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ALEKKO, kogo masz na mysli pisząc o polskich producentach? Wobet? Euro-Plast? Delfin? Ekopol? Haba? Bamar-Tech? Emkan Pro? Aquatech? Sapling? Nakreśl to pewnie się odniesiemy i do polskich :)

 

Najbliżej tego co mam na myśli jest HABA i BAMART-TECH, więc zobaczymy co masz do powiedzenia o nich? Pewnie nie za dużo, bo to przecież nie SL, który zawsze jest najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nigdy nie powiedział, że Sotralentz jest najlepszy. Nigdy tak nie uważałem, dla mnie najważniejsza jest oczyszczalnia SBR :) taki typowy SBR z określoną ilością faz na cykl, a nie pseudo faz jak w One2Clean. Jestem zwolennikiem oczyszczalni z odpowiednio dużym osadnikiem wstępnym, z dozowaniem ścieków podczyszczonych z osadnika do bioreaktora, z fajną automatyką która realizuje konkretny program pracy stworzony przez osobę, która wie dlaczego jest tak a nie inaczej w algorytmie, a nie ustawienie typu 30 minut pracy i 30 minut przerwy, bo tak jakiś sterownik był dostępny itp. Nie ma znaczenia producent, znaczenie ma produkt i angażowanie się producenta w modyfikacje rozwiązań aby były coraz bardziej skuteczne. Mam wielki szacunek do firmy Haba, obserwuje ich rozwój od wielu lat, to co robi pan Rafal Lusina z zespołem to wielka sprawa. Owszem mają produkty lepsze i gorsze, ale cały czas coś nowego wprowadzają, ulepszają.Widać, że chcą być lepsi, lepsi i jeszcze raz lepsi. Pracują cały czas nad rozwojem, nad produktami. Nie da się w dwóch zdaniach ocenić wszystkich produktów Haba, maja tak szeroki asortyment. Bamar-tech??? Specjalnie ich wymieniłem, ale kto to jest Bamar-tech???? :) :) :) Edytowane przez ArturStadnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie HABA i BAMAR-TECH to to samo, a różni się chyba tylko sterowaniem. Pytanie kto to jest BAMAR, to sam sobie odpowiedz, bo sam ich dałeś w tym temacie. Może i HABA chce być lepsza, ale tworzy kolejne typy oczyszczalni w podobnym układzie. Na folderze to chyba ze 6 jest i chyba sami nie wiedzą po co tyle ich jest i jak to wytłumaczyć. Po co tak robić, można przecież i taniej i prościej, a nie ganiać za zachodem, który i tak się u nas wyłożył jak przetargi się skończyły. O czymś zapomniałem, a może, tylko o tym dlaczego warto mięć 3-komory w oczyszczalni, a to akurat jest zaletą oczywistą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tak robić, można przecież i taniej i prościej, a nie ganiać za zachodem, który i tak się u nas wyłożył jak przetargi się skończyły.

 

Nikoś Dyzma mówił jakoś tak, że jemu służy tylko polska wódka, bo on ma polski organizm.

Czy ty wzywasz, żeby stworzyć naszą, narodową oczyszczalnię, dostosowaną do naszych polskich kup? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Piszę do was z prośbą o poradę. Jestem w trakcie projektowania domu i planu zagospodarowania przestrzennego na działce. Przyszedł moment w którym muszę dokonać wyboru, czy chcę wstawić zwykłe szambo czy też przydomową oczyszczalnie ścieków (o kanalizie gmina kazała mi zapomnieć). Chciałem postawić na to drugie, jednak tutaj zaczynają się schody, chodzi dokładnie o wysoki poziom wód gruntowych. Według badań geologicznych :

 

[1] W podłożu badanego terenu stwierdzono do głębokości 4,0m p.p.t. występowanie gleb, nasy-

pów piaszczystych, piasków średnich i lokalnie glin piaszczystych;

 

[2] W podłożu stwierdzono występowanie wody podziemnej o zwierciadle swobodnym na głębo-

kości 1,1-1,15 m p.p.t.(stany średnie);

 

Zwróciłem się o pomoc do prawie 10-ciu firm zajmujących się sprzedażą oczyszczalni jednak w rozmowach pojawiło się dużo niezgodności i sprzecznych informacji. W większości przypadków miałem odczucia, że jestem po prostu urabiany tylko po to aby wcisnąć mi drogą oczyszczalnie przydomową, dlatego wolałbym zasięgnąć rady od forumowiczów, którzy mogą wydać obiektywną opinię na ten temat. Przy tak wysokich wodach gruntowych chciałbym zastosować oczyszczalnię biologiczną, z przepompownią i poletkiem w nasypie o wysokości 1 metra, a w poletku 4 tunele rozsącząjące, żeby nie zajmowało zbyt dużo miejsca na działce. W domu będę mieszkał ja z dziewczyną, w przyszlości planujemy 2 dzieci, czyli razem 4 osoby. Mam po prostu obawy czy ten system się u mnie sprawdzi, czy nasyp wspomoże pracę oczyszczalni na tyle aby funkcjonowała poprawnie, czy ewentualnie będę musiał go wymienić za kilka lat bo się zamuli, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Czy mogę zastosować tunele, czy jednak tradycyjne drenaże okażą się skuteczniejsze. Proszę podzielcie się ze mną swoimi uwagami. Czytam temat forum od początku, jednak tych stron jest bardzo dużo do przerobienia, a ja mam mało czasu na podjęcie decyzji. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego,

 

Przy warunkach jak napisałeś jak najbardziej nasyp wchodzi w grę. Ważne aby zachować te 1,5 m najwyższego poziomu wód gruntowych, to podstawa pod względem ochrony wód podziemnych ale i Twojego bezpiecznego użytkowania. Piaski średnie i gliny piaszczyste jak najbardziej pozwolą Ci to zrobić. Najlepiej podeślij mi na e-mail karty z otworami, sam dokładnie zobaczę jakie tam są warstwy. Napisz do mnie na priv to podam Ci adres e-mail.

 

Odnośnie oczyszczalni, logiczne że im włożysz lepsze rozwiązania, które będzie mniej Cię obciążało w przyszłości np. energia elektryczna, wywozy osadów najlepiej nie częściej niż raz na rok, system z odpowiednim osadnikiem itp. to ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o komfort użytkowania ale też i koszty eksploatacji. Nie daj sobie wcisnąć jakiegoś kombajna o łącznej objętości 2m3 podzielonego na kilka komór z gwarancją, ze to oczyści. Dziś na rynku jest bardzo wiele rozwiązań, mniej lub bardziej skutecznych, mniej lub bardziej kosztownych, mniej lub bardziej czasochłonnych przy eksploatacji. Nie daj sobie wbić do głowy, że urządzenie jest bezobsługowe bo takowych nie ma.

 

Kwestia samego poletka, na tym nie oszczędzaj. Dla mnie cztery tunele, obojatnie jakiej firmy to zdecydowanie za mało. Musi być odpowiednia powierzchnia rozsączania oczyszczonych ścieków. Jeśli zrobisz jakiegoś mikrusa w rozsączaniu to szybciej wszystko się pozakleja i przestanie funkcjonować. Jestem zwolennikiem typowego, starego i sprawdzonego drenażu rozsączajacego. Zbudowanego na odpowiednim podłożu żwirowym, wtedy to będzie funkcjonować długo. Oczywiście mogą być i tunele, ale nie możesz brać pod uwagę że tunel na osobę, to bzdurne kalkulowanie. Powierzchnia rozsączania musi być dobrana do warunków gruntowych.

 

Witam wszystkich. Piszę do was z prośbą o poradę. Jestem w trakcie projektowania domu i planu zagospodarowania przestrzennego na działce. Przyszedł moment w którym muszę dokonać wyboru, czy chcę wstawić zwykłe szambo czy też przydomową oczyszczalnie ścieków (o kanalizie gmina kazała mi zapomnieć). Chciałem postawić na to drugie, jednak tutaj zaczynają się schody, chodzi dokładnie o wysoki poziom wód gruntowych. Według badań geologicznych :

 

[1] W podłożu badanego terenu stwierdzono do głębokości 4,0m p.p.t. występowanie gleb, nasy-

pów piaszczystych, piasków średnich i lokalnie glin piaszczystych;

 

[2] W podłożu stwierdzono występowanie wody podziemnej o zwierciadle swobodnym na głębo-

kości 1,1-1,15 m p.p.t.(stany średnie);

 

Zwróciłem się o pomoc do prawie 10-ciu firm zajmujących się sprzedażą oczyszczalni jednak w rozmowach pojawiło się dużo niezgodności i sprzecznych informacji. W większości przypadków miałem odczucia, że jestem po prostu urabiany tylko po to aby wcisnąć mi drogą oczyszczalnie przydomową, dlatego wolałbym zasięgnąć rady od forumowiczów, którzy mogą wydać obiektywną opinię na ten temat. Przy tak wysokich wodach gruntowych chciałbym zastosować oczyszczalnię biologiczną, z przepompownią i poletkiem w nasypie o wysokości 1 metra, a w poletku 4 tunele rozsącząjące, żeby nie zajmowało zbyt dużo miejsca na działce. W domu będę mieszkał ja z dziewczyną, w przyszlości planujemy 2 dzieci, czyli razem 4 osoby. Mam po prostu obawy czy ten system się u mnie sprawdzi, czy nasyp wspomoże pracę oczyszczalni na tyle aby funkcjonowała poprawnie, czy ewentualnie będę musiał go wymienić za kilka lat bo się zamuli, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Czy mogę zastosować tunele, czy jednak tradycyjne drenaże okażą się skuteczniejsze. Proszę podzielcie się ze mną swoimi uwagami. Czytam temat forum od początku, jednak tych stron jest bardzo dużo do przerobienia, a ja mam mało czasu na podjęcie decyzji. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak wysokich wodach gruntowych chciałbym zastosować oczyszczalnię biologiczną, z przepompownią i poletkiem w nasypie o wysokości 1 metra, a w poletku 4 tunele rozsącząjące, żeby nie zajmowało zbyt dużo miejsca na działce. W domu będę mieszkał ja z dziewczyną, w przyszlości planujemy 2 dzieci, czyli razem 4 osoby. Mam po prostu obawy czy ten system się u mnie sprawdzi, czy nasyp wspomoże pracę oczyszczalni na tyle aby funkcjonowała poprawnie, czy ewentualnie będę musiał go wymienić za kilka lat bo się zamuli, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Czy mogę zastosować tunele, czy jednak tradycyjne drenaże okażą się skuteczniejsze.

 

Co do przepompowni. Mniej kłopotliwa jest przepompownia ścieku oczyszczonego niż surowego, jednak przy wysokim poziomie wód gruntowych trzeba wybrać w takim przypadku oczyszczalnię z mocniejszym zbiornikiem – wykonane z GRP (droższe) lub betonu (kłopotliwe przy montażu) ewentualnie PE (o uczciwej grubości min 8 mm, ale dla pewności lepiej go obsypać od dołu suchą mieszanką chudego betonu).

 

Co do systemu rozsączania. Tunele sobie daruj - to jest rozwiązanie dobre do odprowadzania wód deszczowych (nieszczęśliwie w naszym pięknym kraju firmy proponują to rozwiązanie do odprowadzania ścieków). Jeżeli nie chcesz tracić dużo miejsca na działce, zrób odmianę typowego drenażu rozsączającego, czyli poletko rozsączające w nasypie. Różnica do typowego drenażu polega na tym, że zamiast kopać tylko nitki pod drenaż, wybierasz również grunt pomiędzy nitkami. Taki układ ma szerokość całkowitą identyczną jak drenaż ale mniejszą długość. W porównaniu do typowego drenażu idzie trochę więcej kruszywa, ale uzyskujesz większą objętość buforową w porach warstwy rozsączającej przy zbliżonej powierzchni styku z gruntem rodzimym. Jakby nie patrzeć, system rozsączający musi być dobrze przemyślany i wykonany, bo to jest element często przyprawiający o ból głowy.

 

Co do oczyszczalni. Celujemy w 4 RLM. Tak jak napisał Artur, daruj sobie wszystkie wynalazki o małej pojemności. Dla 4 RLM pojemność min 3m3 zapewni Ci spokojniejszy sen (tym bardziej że dzieciaki są planowane, a małe dzieciaki oznaczają częstsze prania, co jest znacznym obciążeniem dla oczyszczalni). Technologie oczyszczania są różne, ale ze względu na nieregularność dopływu ścieków w przydomówkach osobiście polecam oczyszczalnie z dozowaniem ścieku. Czyli odpadają wszystkie bez osadnika wstępnego zwanym gnilnym. Ogranicza to w zasadzie technologie do SBRów, złóż ociekowych lub złóż tarczowych. Aczkolwiek trzeba przyznać, że jest parę uczciwych (pojemność, jakość wykonania, czynności eksploatacyjne prowadzone przez użytkownika itp) oczyszczalni pracujących bez dozowania w tzw trybie przepływowym - jednak jak wspomniałem, nie jestem zwolennikiem tego trybu w przydomówkach. Wszystkie powyższe mają zalety i wady, bo niestety idealnej przydomówki nikt jeszcze nie wymyślił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

od miesiąca studiuję temat oczyszczalni biologicznych i to forum. Poradźcie mi proszę co robić. Dom już stoi w stanie surowym zamkniętym. Na ten moment nie mamy do działki doprowadzonej kanalizacji , od gminy dostałam informację, że takowa będzie w pierwszej połowie 2020r. Taka informacja jest na dziś (jest wybrany wykonawca). Pół roku temu kanalizacja była przewidziana na przełom 2018/19. Nie wiem czy jest sens robienia POŚ jeśli ma być kanalizacja. Pytanie czy będzie za 3 lata czy może "czas oczekiwania się wydłuży". Rodzina jest 4 osobowa, 2 + 2 o raczej dużym zużyciu wody.

Badanie geotechniczne było wykonywane w tym roku w połowie lutego, był niski stan wód podziemnych i powierzchniowych. Na głębokości ok 2,8 - 3 m występuje ciągły poziom wód gruntowych o zwierciadle swobodnym. Warstwę wodonośną budują piaski drobne o współczynniku filtracji od ok.1 do ok. 5 m/d i piaski z dużą ilością żwiru o wspł. filtracji powyżej 20 m/d. Aaa i działka jest duża , 15 arów

Oczyszczalnie, nad którymi się zastanawiałam ZBS (tylko nie wiem czy 4C czy 6C) . HABA też ma niezłe oczyszczalnie. Następna to BIO-HYBRYDA z Ekopola i jest jeszcze Kingspan ale cena powala. I co robić czekać na kanalizację z szambem czy POŚ (wiem że nie jest bezobsługowa ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

od miesiąca studiuję temat oczyszczalni biologicznych i to forum. Poradźcie mi proszę co robić. Dom już stoi w stanie surowym zamkniętym. Na ten moment nie mamy do działki doprowadzonej kanalizacji , od gminy dostałam informację, że takowa będzie w pierwszej połowie 2020r. Taka informacja jest na dziś (jest wybrany wykonawca). Pół roku temu kanalizacja była przewidziana na przełom 2018/19. Nie wiem czy jest sens robienia POŚ jeśli ma być kanalizacja. Pytanie czy będzie za 3 lata czy może "czas oczekiwania się wydłuży". Rodzina jest 4 osobowa, 2 + 2 o raczej dużym zużyciu wody.

Badanie geotechniczne było wykonywane w tym roku w połowie lutego, był niski stan wód podziemnych i powierzchniowych. Na głębokości ok 2,8 - 3 m występuje ciągły poziom wód gruntowych o zwierciadle swobodnym. Warstwę wodonośną budują piaski drobne o współczynniku filtracji od ok.1 do ok. 5 m/d i piaski z dużą ilością żwiru o wspł. filtracji powyżej 20 m/d. Aaa i działka jest duża , 15 arów

Oczyszczalnie, nad którymi się zastanawiałam ZBS (tylko nie wiem czy 4C czy 6C) . HABA też ma niezłe oczyszczalnie. Następna to BIO-HYBRYDA z Ekopola i jest jeszcze Kingspan ale cena powala. I co robić czekać na kanalizację z szambem czy POŚ (wiem że nie jest bezobsługowa ).

 

Oczyszczalnie ZBS oraz KINGSPAN są drogie, zaś HABA to kombinowana technologia, która nie jest sbr-em. Oczyszczalnia EKOPOL-u, to dyfuzor klejony do dna i brak pełnego dostępu do środka przez małe włazy oraz brak sterowania. W cenie HABA i EKOPOL-u, masz oczyszczalnię MULTIEKOCENT, którą mogę polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikoś Dyzma mówił jakoś tak, że jemu służy tylko polska wódka, bo on ma polski organizm.

Czy ty wzywasz, żeby stworzyć naszą, narodową oczyszczalnię, dostosowaną do naszych polskich kup? :D

 

Pewnie to i prawda, bo lepszy jesteś tu specem. Wnioski takie masz po tym pewnie jak SOTRALENTZ ma ze 230 l/osobę dziennie, reszta ma 150 l/osobę dziennie, a są też i tacy, co 120 l/osobę dziennie piszą. Czyli w 1m3 ścieku surowego jest mniej stężenia, im więcej przepływu na osobę producent daje. Czyli tu chyba o te kupy chodzi i ile kto mięsa dziennie je. Zwykły klient nie może porównać parametrów takich oczyszczalni, bo przepływ u jednych nie jest tym samym u innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w tym Multiekocent jest takiego specjalnego???, piszesz że w cenie Haby i Ekopol masz Multiekocent, ja tam nic specjalnego nie zauważam. Zwykła, typowa niczym nie wyróżniajaca się przepływówka. Najmniejsze rozwiązanie ma osadnik o objętości 1100l - więc mały jak dla 8 osób (tak podaje producent). Czepiasz się na stałe mocowanego dyfuzora w Ekopol, a jak ma/miał mocowany dyfuzor Bioekocent czy Multiekocent do bloczka betonowego który leżał na dnie !!!! W wielu instrukcjach można to znaleźć. Owszem, dzięki temu że bloczek miał linkę to zawsze mogłeś wyciągnąć kamień z dna razem z dyfuzorem, tutaj przyznam rację serwisować łatwiej. Takich produktów, przepływowych hybryd na rynku jest cała masa. Jeśli piszesz że Kingspan drogi, to zgodzę się, że drogi ale BioDisc, ale nie Biopura, która zresztą też jest przepływówką.

Teraz trochę cen zaczerpniętych z Allegro:

ZBS-6C - 9600 brutto

BioPura 6 - 10400 brutto

Multiekocent 3300 - 10086 brutto http://allegro.pl/oczyszczalnia-biologiczna-multiekocent-3300-i6185306365.html

Bio-Hybryda Ekopol - 8000 brutto

SBR Primo K4 - 9300 brutto

Actibloc 4 LTI - 8500 brutto

SBAR09 SBR - 6700 brutto

AtmaOne SBR - 8600 brutto

BioDuo Hybryda6 - 7098 brutto

To tylko kilka pozycji z Allegro, ceny z Allegro - może da się jeszcze ze sprzedającymi negocjować, tego nie wiem. W grupie tej są także typowe SBR, których w żaden sposób nie można porównać do Multiekocent.

Możemy rzeczowo posprzeczać się na argumenty, nie ma problemu po to jest forum, tylko napisz mi co takiego specjalnego ma ten Multiekocent czego nie mają Haba i inni producenci hybrydowych przepływówek.

pozdrawiam

 

 

Oczyszczalnie ZBS oraz KINGSPAN są drogie, zaś HABA to kombinowana technologia, która nie jest sbr-em. Oczyszczalnia EKOPOL-u, to dyfuzor klejony do dna i brak pełnego dostępu do środka przez małe włazy oraz brak sterowania. W cenie HABA i EKOPOL-u, masz oczyszczalnię MULTIEKOCENT, którą mogę polecić.
Edytowane przez ArturStadnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZBS-6C - 9600 brutto

 

Zamówiłem w czerwcu, zapłaciłem w lipcu 7750zł brutto z 23% vat za oczyszczalnię + po ok 100 zł za nadbudowę wyłazu za szt.

Od lipca poszły w górę. Nie znam obecnej ceny.

Wcześniej podałem koszt na poziomie 8100zł, tyle że to koszt z transportem

Na allegro w tamtym okresie ceny także były w okolicach 9k zł.

 

Panowie, dobrze się Was czyta :) W końcu coś zostanie w pamięci po takiej dyskusji :)

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Na początek dziękuję za odpowiedzi na moje wcześniejsze pytanie. Niestety nie udało mi się uzyskać maila od "ArturStadnik" do podesłania mapek geologicznych. Może nie zauważył Pan moich maili, ale w razie czego proszę się jeszcze odezwać :) Dzisiaj chciałbym zadać kilka dodatkowych pytań odnośnie poletka i oczyszczalni.

 

Co do poletka zdecydowałem się na tradycyjny drenaż, jeżeli w grę wchodzą 4 osoby w domu jaką powierzchnię powinno mieć poletko, oraz ile nitek drenażu powinienem poprowadzić? Lepiej 2 dłuższe, czy może zrobić 4 krótsze? Przestrzeń między nitkami także wypełniłbym kruszywem. Przypominam o wodach gruntowych na poziomie 1,1-1,15m.p.p.t.

 

Jeżeli chodzi o przepompownie to niektóre oczyszczalnie mają opcję wbudowanej pompy do przepompowywania oczyszczonego ścieku do poletka. Myślicie, że jest to dobrym rozwiązaniem, czy może lepiej jakby przepompownia była osobno? Czy może nie ma to najmniejszego znaczenia?

 

Za tydzień mój projekt trafia do instalatorów. Czy powinienem zwrócić na coś szczególną uwagę przy instalacji kanalizacyjnej, co by mogło źle wpłynąć na obsługę oczyszczalni? Od jednego z instalatorów słyszałem, że np przy długiej nieobecności w syfonach w łazience mogą zbierać się jakieś gazy i będzie wydobywać się z nich nieprzyjemny zapach, jeżeli kanalizacja będzie źle wykonana. Wolę dmuchać na zimne, dlatego podpytuję.

 

Na koniec wybrałem kilka oczyszczalni. Może podzielicie się opinią. Która wg was byłaby lepsza z niżej przedstawionych:

sotralentz bio duo

haba sbr primo wersja strong/tytan

kingspan biodisc

biorock monoblock-3

 

Kryteria jakie miałaby spełniać moja oczyszczalnia:

- niska cena eksploatacji

- zaangażowanie w obsługę. Jeżeli raz na tydzień albo dwa musiałbym się przy niej pokręcić, myślę, że nie było by problemu. Chociaż im rzadziej tym lepiej

- dobra efektywność oczyszczania

- odporność na nieobecności, nawet długotrwałe

- odporność na środki typu domestos

- brak nieprzyjemnych zapachów

- jeżeli chodzi o cenę, myślę, że jestem stanie dopłacić, jeżeli ma to być zakup na lata i POŚ ma funkcjonować poprawnie. Jeżeli też koszta eksploatacji mają się przez to zmniejszyć, też widzę to jako plus

 

Osobiście na dzień dzisiejszy jestem pozytywnie nastawiony na biorock monoblock. Co wy o tym myślicie? Czy może jednak powinienem iść kierunku czegoś innego? Dziękuję za poświęcony czas. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w tym Multiekocent jest takiego specjalnego???, piszesz że w cenie Haby i Ekopol masz Multiekocent, ja tam nic specjalnego nie zauważam. Zwykła, typowa niczym nie wyróżniajaca się przepływówka. Najmniejsze rozwiązanie ma osadnik o objętości 1100l - więc mały jak dla 8 osób (tak podaje producent). Czepiasz się na stałe mocowanego dyfuzora w Ekopol, a jak ma/miał mocowany dyfuzor Bioekocent czy Multiekocent do bloczka betonowego który leżał na dnie !!!! W wielu instrukcjach można to znaleźć. Owszem, dzięki temu że bloczek miał linkę to zawsze mogłeś wyciągnąć kamień z dna razem z dyfuzorem, tutaj przyznam rację serwisować łatwiej. Takich produktów, przepływowych hybryd na rynku jest cała masa. Jeśli piszesz że Kingspan drogi, to zgodzę się, że drogi ale BioDisc, ale nie Biopura, która zresztą też jest przepływówką.

Teraz trochę cen zaczerpniętych z Allegro:

ZBS-6C - 9600 brutto

BioPura 6 - 10400 brutto

Multiekocent 3300 - 10086 brutto http://allegro.pl/oczyszczalnia-biologiczna-multiekocent-3300-i6185306365.html

Bio-Hybryda Ekopol - 8000 brutto

SBR Primo K4 - 9300 brutto

Actibloc 4 LTI - 8500 brutto

SBAR09 SBR - 6700 brutto

AtmaOne SBR - 8600 brutto

BioDuo Hybryda6 - 7098 brutto

To tylko kilka pozycji z Allegro, ceny z Allegro - może da się jeszcze ze sprzedającymi negocjować, tego nie wiem. W grupie tej są także typowe SBR, których w żaden sposób nie można porównać do Multiekocent.

Możemy rzeczowo posprzeczać się na argumenty, nie ma problemu po to jest forum, tylko napisz mi co takiego specjalnego ma ten Multiekocent czego nie mają Haba i inni producenci hybrydowych przepływówek.

pozdrawiam

 

Na allegro jest to co się ma sprzedawać tanio lub to co ktoś zamieszcza za zwykłą kasę, bo akurat takiego wyrobu tam nie ma. Dlatego pójście po cenach z allegro na najsłabszy sposób tłumaczenia. Każdy może wybrać sobie co chce, jeśli ktoś uważa, że sam sobie będzie kontrolował oczyszczalnie, bo ma o tym jakieś pojęcie to może kupić ją bez sterowania i automatyki, bo to jego wybór. Jeśli ktoś nie chce lub nie musi to może za to dopłacić i ma co chce. Oczyszczalnia Multiekocent jest dla klientów takich jak ja, co nie chcieli przepłacać, ale za to muszą do niej biegać częściej. Odprowadzenie mam do gruntu, więc czym się mam przejmować jak widzę, że nie śmierdzi i wsiąka. Duże złoże i trzy komory to najważniejsze części tego systemu. Inne oczyszczalnie takie jak wspomniana HABA ma może jeden worek złoża wsypany do komory z dwoma pompami i to tak będzie, aż tak lepiej działać. U mnie widzę ile jest obrośnięte błoną i co ona robi. Sterowanie też mają, ale do niego dwie Chińskie pompy podłączone, więc może jest to zaletą, że są aż dwie. W innych oczyszczalniach, takich jak Actibloc, to nawet złoża nie mamy, ale za to można dokupić BIO7 microstation, które może to polepszy, choć podobno nie trzeba tam nic stosować. Widać, że zarobek na bakteriach, jest chyba teraz ważniejszy niż na oczyszczalniach. Dlatego nawet SBR taki jak Actibloc nie zadziała, jeśli się czegoś nie doda, bo producent nie mógł przez dwa małe włazy wcisnąć nic więcej, a złoże biologiczne by dało o wiele więcej. Może to jednak o finanse chodzi, że za drogo by wyszło, bo rodacy, gotówki nie mają i wolą coś tańszego po Castoramie kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Osobiście na dzień dzisiejszy jestem pozytywnie nastawiony na biorock monoblock. Co wy o tym myślicie? Czy może jednak powinienem iść kierunku czegoś innego? Dziękuję za poświęcony czas. Pozdrawiam

 

Do bioroc monobloc i tak musisz coś dodać na głęboki odpływ. Może to być przepompownia, aby jakiś woda nie wróciła Ci z powrotem lub coś w rodzaju klapy przeciwburzowej, ale studzienkę trzeba do rewizji dodać. Ja bym próbował z tym drugim, bo jak bez prądu to walczę o to do końca, a przepompownia to jednak coś w przeciwną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli chodzi o przepompownie to niektóre oczyszczalnie mają opcję wbudowanej pompy do przepompowywania oczyszczonego ścieku do poletka. Myślicie, że jest to dobrym rozwiązaniem, czy może lepiej jakby przepompownia była osobno? Czy może nie ma to najmniejszego znaczenia?

 

Oceniając ofertę kilku "markowych" firm sprzedających takie rozwiązania wynika, że oczekują za nie od ok 1000 zł do 3000 zł. W moim przekonaniu za takie pieniądze można nabyć już przydomową przepompownię. Tu i tu jest pompa, która ma prawo się popsuć ALE niezależna przepompownia daje dodatkowy bufor w sytuacji awarii tej pompy. W zależności od średnicy przepompowni i rzędnych wlotu, rozmawiamy o buforze kilkuset litrów (czyli dobowej produkcji ścieków przez 4 osobową rodzinę) np przepompowni o średnicy DN800.

 

Na koniec wybrałem kilka oczyszczalni. Może podzielicie się opinią. Która wg was byłaby lepsza z niżej przedstawionych:

sotralentz bio duo

haba sbr primo wersja strong/tytan

kingspan biodisc

biorock monoblock-3

 

Kryteria jakie miałaby spełniać moja oczyszczalnia:

- niska cena eksploatacji

- zaangażowanie w obsługę. Jeżeli raz na tydzień albo dwa musiałbym się przy niej pokręcić, myślę, że nie było by problemu. Chociaż im rzadziej tym lepiej

- dobra efektywność oczyszczania

- odporność na nieobecności, nawet długotrwałe

- odporność na środki typu domestos

- brak nieprzyjemnych zapachów

- jeżeli chodzi o cenę, myślę, że jestem stanie dopłacić, jeżeli ma to być zakup na lata i POŚ ma funkcjonować poprawnie. Jeżeli też koszta eksploatacji mają się przez to zmniejszyć, też widzę to jako plus

 

Patrząc wyłącznie na Twoje propozycje oczyszczalni oraz kryteria - Biorock praktycznie pasuje idealnie:

- koszty eksploatacyjne związane jedynie z jakąś mała pompą 200-300W, która pracuje parę minut na dobę to 10-15 zł ROCZNIE,

- obsługa oczyszczalni w zasadzie żadna,

- efektywność oczyszczania bardzo dobra nawet przy przeciążeniu,

- wymagasz odporności na nieobecność - to ten typ oczyszczalni, tzn ociekowe złoże biologiczne, sprawdza się idealnie. Biorock niestety kosztuje ale coś mi się obiło na tym forum, że ceny są mniejsze niż kiedyś, bo wprowadzili nowe modele (faktycznie jakieś takie po tuningu) - kwestia zebrania ofert, no i ten dolny odpływ może być kłopotliwy przy montażu jak masz wysoki poziom wód.

 

BioDuo sobie daruj - jedna z najbardziej przekombinowanych oczyszczalni ze sporą listą obowiązków użytkownika.

BioDisc Kingspana też podchodzi pod Twoje wymagania ale cenowo najdroższy,

HABA - o ile bardzo lobię tego producenta, bo to nasz krajan, to wybrana oczyszczalnia pracująca w technologii SBR już będzie miała problemy z poprawną pracą przy dłuższych przerwach (ponad 7-10 dni), a o tym wspominałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...