Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

W związku z moimi rozterkami mam kilka pytań, bo tak sobie myślę czym że jest ten reaktor w biorocku, bo wg mnie to taki filtr piaskowy w którym kilkadziesiąt m3 żwiru zastąpione zostały jakąś formą wełny mineralnej.

1-Czy jestem daleki od prawdy ?

 

 

 

W filtrach piaskowych głównym procesem jest cedzenie + dodatkowo rozkład zanieczyszczeń przy pomocy bakterii żyjącej na powierzchni ziaren kruszywa.

 

W Biorocku proces oczyszczania przy pomocy biomasy jest procesem dominującym ponieważ jest to złoże biologiczne o bardzo dużej powierzchni właściwej, działające w sposób ociekowy. Ilość powierzchni właściwej na której żyją mikroorganizmy jest nieporównywalnie większa do filtrów piaskowych. W odróżnieniu od typowych złóż ociekowych, Biorock również posiada efekt cedzenia (jak na filtrze piaskowym ale w Biorocku stanowi on efekt dodatkowy wynikający z konstrukcji złoża).

 

Niby procesy te same ale ich wzajemne, różne proporcje w obu typach oczyszczalnie nie pozwalają stawiać złoża ociekowego obok filtra gruntowego (w mojej opinii).

 

Oba typy oczyszczalni są bardzo skuteczne w zakresie usuwania zawiesiny ale skuteczność usuwania związków organicznych i azotu w Biorocku jest bardziej wydajna - stąd kubatura urządzenia mniejsza.

 

To jest wełna mineralna ale podobno czymś nasączona. Osobiście uważam, że musi to być jakaś mieszanka enzymów wraz z przetrwalnikami bakterii heterotroficznych. Taka mieszanka jest aktywowana w momencie kontaktu ze ściekami. To by tłumaczyło ekspresowy okres wpracowania oczyszczalni i osiąganie wysokich wyników oczyszczania od samego uruchomienia oczyszczalni, którym chwali się producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2-Czy ktoś z tego forum mógł by mi pomóc, doradzić jak dobrać (zrobić) ewentualny filtr piaskowy ?

 

Znalazłem dwa niby projekty takich filtrów https://www.artbud.pl/pl/p/Oczyszczalnia-sciekow-Delfin-2000-Beskid-Komplet-1szt./15747 https://www.artbud.pl/pl/p/Oczyszczalnia-sciekow-Delfin-2000-Mazur-Komplet-1szt./15735

3-Czy filtr zrobiony wg rysunków z linków będzie prawidłowo działać ?

 

 

Ze względu na wielowątkowość pytań kolegi Traianus, pozwolę sobie na odpowiedzi na poszczególne watki.

 

Wskazane przez Ciebie w linkach oczyszczalnie to są filtry piaskowe. Jednym z większych problemów wykonawczych tego typu oczyszczalni jest właściwe uszczelnienie przejścia rury odprowadzającej przez geomembranę lub grubą folię izolującą od gruntu rodzimego.

 

Co do oczyszczalni z linków - błędem jest, tak jak tam pokazano, układanie geowłókniny pomiędzy najniższą warstwą żwiru, a leżącą bezpośrednio na niej właściwej warstwie filtrującej. Takie rozwiązanie doprowadzi w czasie do kolmatacji geowłókniny, która ograniczy przepływ ścieków, co w konsekwencji doprowadzi do cyklicznego zalewania warstwy filtracyjnej i powstawania warunków beztlenowych w niej.

 

Dobór powierzchni piaskowych filtrów pionowych to 4-7m2 na osobę liczone w połowie wysokości (większa powierzchnia jednostkowa dla terenów, gdzie zimy są bardziej srogie). Ale osobiście nawet na naszej Florydzie czyli na Dolnym Śląsku zrobiłbym ok 5m2 na osobę.

 

Warstwy od dołu: geomembrana lub folia o grubości ok 1mm (dno + skarpy); warstwa zbierająca ze żwiru PŁUKANEGO np 2-16mm gr ok 20 cm; właściwa warstwa filtracyjna z piasku PŁUKANEGO 0,5-2 mm 60-70 cm, warstwa odprowadzająca ze żwiru PŁUKANEGO np 2-16mm gr. ok 20 cm. Dopiero na to geowłóknina i grunt rodzimy. Wentylacja z każdej nitki (rozsączającej i zbierającej) wyprowadzona ponad grunt minimum 50 cm.

 

Największą wadę tego typu oczyszczalni jest zajmowana powierzchnia działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4- Polski zbiornik stosowany przy biorocku to jakiś Gama Plastic, czy ktoś wie co to za wynalazek, czy jest wytrzymały, czy się zapadnie po narzuceniu na niego dwóch łopat ziemi ? http://www.ekodren.pl/oczyszczalnie-biologiczne/biorock/biorock-4-dla-1-4-osob

 

 

Ten "duet" wygląda jak zestawienie NRD i RFN. Absolutnie nie chcę tu obrażać Gama Plastic ale po prostu w zestawieniu tego sprzedawcy tak to wygląda.

 

Kiedyś z ciekawości czytałem instrukcję tego samodzielnego złoża Biorocka i tam są konkretne wymagania, co do stosowania osadników innych producentów - np. musi być wyposażony w skuteczny filtr doczyszczający. Jedyny wymieniony to był filtr szczotkowy. Nie wiem czy NRD takowy ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5-czy dodając odpowiedniej wielkości osadnik przed one2clean jest się w stanie ustrzec przed częstym oczyszczaniem sbiornika oczyszczali a ona sama będzie dużo mniej problematyczna ?

 

 

Osadnik przed one2clean na pewno "odciąży" bioreaktor z ilości zanieczyszczeń. Natomiast nie jest powiedziane, ze bioreaktor w takim układzie będzie pracował prawidłowo. Technolodzy projektujący tą oczyszczalnie założyli konkretny ładunek zanieczyszczeń i przewidzieli w tym ładunek pochodzący ze ścieków surowych. Jednakże, moim zdaniem, po prostu będzie niskie stężenie osadu, a oczyszczalnia będzie działać poprawnie.

 

ALE

 

Dodając osadnik wstępny:

- pozbywasz się głównej zalety tego typu oczyszczalni tj. braku smrodu, bo w osadniku będą procesy beztlenowe podczas których wydzielają się "zapaszki",

- podnosisz kosztu inwestycyjne, które i tak nie są małe - bo to droga oczyszczalnia robiona ciągle chyba jeszcze przez pracowników zarabiających w euro

- będziesz musiał pompować dwa zbiorniki (co prawda rzadziej niż przy samodzielnym one2clean).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6- czym się różni Klaro 5 od Actibloc 4 ?

 

 

Co do różnic tych oczyszczalni:

 

- tak jak Ci napisał WojtekINST, Actibloc ma większą pojemność co jest na pewno zaletą - większa elastyczność np ze względu na gości, domową chemię itp

 

- zbiornik na pewno mocniejszy ma Klaro.

 

- dostęp do oczyszczalni w przypadku Actiblock jest tragiczny w wersji podstawowej z włazami DN400. Za większe włazy producent liczy sobie słono. Za słono. W przypadku Klaro jest niby lepiej ale tam jest jeden właz na dwie komory i robi się również ciasno, gdyż pod włazem jest przegroda, a na niej układ pomp mamutowych.

 

- WojtekINST pisał ze Klaro ma mniejsza dmuchawę. Nie mogę na szybko znaleźć informacji o jej wielkości ale biorąc pod uwagę, że bioreaktor jest mniejszy niekoniecznie mniejsza dmuchawa jest wadą (jeżeli nie jest zbyt mała), a pozostaje kwestia mniejszego zużycia energii elektrycznej.

 

- cena Klaro jest jest typowo niemiecka, choć Actibloc też nie kosztuje mało

 

- samodzielny montaż Klaro to jest niezłe wyzwanie, choć z Actiblociem też trzeba się trochę pobawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę polecić oczyszczalnię w technologii SBR, czyli np. ZBS-6C lub

 

Ja stawiam na którąś z tych ZBS-6C czy ZBB-7C. Myśle cały czas o zamontowaniu tej drugiej i studnie chłonną bo mam brak wyjścia do wszelakich rowów melioracyjnych i itp, a grunt też nie za ciekawy bo glina. 4 osoby 2+2 . żużycie miesięczne wody n a poziomie 10-12m3 wody według obecnych rachunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na którąś z tych ZBS-6C czy ZBB-7C. Myśle cały czas o zamontowaniu tej drugiej i studnie chłonną bo mam brak wyjścia do wszelakich rowów melioracyjnych i itp, a grunt też nie za ciekawy bo glina. 4 osoby 2+2 . żużycie miesięczne wody n a poziomie 10-12m3 wody według obecnych rachunków.

 

Na początku trzeba zrobić badania gruntu, które Ci potwierdzą, że jest sens wykonywania studni chłonnej. Mam tu na myśli, warstwę przepuszczalną pod gliną, w której nie zalegają wody gruntowe. W innym przypadku to problem, gdyż do wyboru może tylko pozostać drenaż w nasypie. Oczywiście to też ma swoje warunki i glina nie może zaczynać się tuż pod humusem oraz zajmuje to więcej miejsca.

W kwestii oczyszczalni, to jak da się zrobić studnię chłonną, to przy glinie robiłbym ZBB-7C. Jest dwuściankowy co daje na prawdę niezłą wytrzymałość oraz jest duży - ponad 4m3 jak go zalewam przy montażu.

Jeśli jednak opcją jest tylko drenaż w nasypie to rozsądniejszy,m wybór to ZBS-6C-KP, czyli z pompą w środku. Oszczędzasz na tym, że nie robisz osobnego zbiornika - przepompowni, a za to jest pompa. Jeśli studni chłonnej, ani nasypu nie da się realnie zrobić to zostaje już tylko szambo 10m3 - czyli nic na siłę :)

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku trzeba zrobić badania gruntu, które Ci potwierdzą, że jest sens wykonywania studni chłonnej.

 

No i dobrze takie coś usłyszeć. Działki mam dość dużo bop od oczyszczalni będzie ok 40m na szerokosc ok 8 na dodatek spadek na tych 40m jest prawie 2m.

Ile odwiertów trzeba wykonać by dobrze wiedzieć jaki mam grunt i gdzie co można wykonać co 5m wystarczy czy jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba typy oczyszczalni są bardzo skuteczne w zakresie usuwania zawiesiny ale skuteczność usuwania związków organicznych i azotu w Biorocku jest bardziej wydajna - stąd kubatura urządzenia mniejsza.

 

To jest wełna mineralna ale podobno czymś nasączona. Osobiście uważam, że musi to być jakaś mieszanka enzymów wraz z przetrwalnikami bakterii heterotroficznych. Taka mieszanka jest aktywowana w momencie kontaktu ze ściekami. To by tłumaczyło ekspresowy okres wpracowania oczyszczalni i osiąganie wysokich wyników oczyszczania od samego uruchomienia oczyszczalni, którym chwali się producent.

 

1 Czy dysponujesz jakimiś wynikami badań ze skuteczności oczyszczania dla filtrów piaskowych ?

 

2 Z tego co wyczytałem na tym forum, to producent bioroka deklaruje, że ta ich wełna jest w zasadzie wieczna i niema potrzeby jej wymiany przy "prawidłowej" eksploatacji. Jeśli piszesz że jest czymś nasączona, to dla mnie jest to równoznaczne ze spadkiem sprawności z biegiem czasu, ta substancja musie się wypłukiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na wielowątkowość pytań kolegi Traianus, pozwolę sobie na odpowiedzi na poszczególne watki.

 

Wskazane przez Ciebie w linkach oczyszczalnie to są filtry piaskowe. Jednym z większych problemów wykonawczych tego typu oczyszczalni jest właściwe uszczelnienie przejścia rury odprowadzającej przez geomembranę lub grubą folię izolującą od gruntu rodzimego.

 

Co do oczyszczalni z linków - błędem jest, tak jak tam pokazano, układanie geowłókniny pomiędzy najniższą warstwą żwiru, a leżącą bezpośrednio na niej właściwej warstwie filtrującej. Takie rozwiązanie doprowadzi w czasie do kolmatacji geowłókniny, która ograniczy przepływ ścieków, co w konsekwencji doprowadzi do cyklicznego zalewania warstwy filtracyjnej i powstawania warunków beztlenowych w niej.

 

Dobór powierzchni piaskowych filtrów pionowych to 4-7m2 na osobę liczone w połowie wysokości (większa powierzchnia jednostkowa dla terenów, gdzie zimy są bardziej srogie). Ale osobiście nawet na naszej Florydzie czyli na Dolnym Śląsku zrobiłbym ok 5m2 na osobę.

 

Warstwy od dołu: geomembrana lub folia o grubości ok 1mm (dno + skarpy); warstwa zbierająca ze żwiru PŁUKANEGO np 2-16mm gr ok 20 cm; właściwa warstwa filtracyjna z piasku PŁUKANEGO 0,5-2 mm 60-70 cm, warstwa odprowadzająca ze żwiru PŁUKANEGO np 2-16mm gr. ok 20 cm. Dopiero na to geowłóknina i grunt rodzimy. Wentylacja z każdej nitki (rozsączającej i zbierającej) wyprowadzona ponad grunt minimum 50 cm.

 

Największą wadę tego typu oczyszczalni jest zajmowana powierzchnia działki.

 

1 To powiedz jeszcze jakie powinny być spadki rur?

2 Przy założeniu 4osoby x 7m2 = 28m2 jaki byś proponował długości poszczególnych boków filtra/poletka i ile nitek i jakiej długości dla drenażu rozsączającego i zbierającego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "duet" wygląda jak zestawienie NRD i RFN. Absolutnie nie chcę tu obrażać Gama Plastic ale po prostu w zestawieniu tego sprzedawcy tak to wygląda.

 

Kiedyś z ciekawości czytałem instrukcję tego samodzielnego złoża Biorocka i tam są konkretne wymagania, co do stosowania osadników innych producentów - np. musi być wyposażony w skuteczny filtr doczyszczający. Jedyny wymieniony to był filtr szczotkowy. Nie wiem czy NRD takowy ma.

 

Jak przy tym wyglądały by zbiorniki delfina, centroplasta, hydret-worbet, lub takie coś http://sklep.szakk.pl/zbiornik-na-wode-i-deszczowke-lub-szambo-szakk-2700l

lub http://betonowekrakow.pl/szamba/ ten 2,6m3 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze takie coś usłyszeć. Działki mam dość dużo bop od oczyszczalni będzie ok 40m na szerokosc ok 8 na dodatek spadek na tych 40m jest prawie 2m.

Ile odwiertów trzeba wykonać by dobrze wiedzieć jaki mam grunt i gdzie co można wykonać co 5m wystarczy czy jak.

 

Tu różnie bywało, gdyż bardziej oszczędni klienci mieli jeden odwier na środku odprowadzenia ( studni, czy drenażu ). Dalej były przypadki z dwoma odwiertami, z których pierwszy był na pączątku drenażu, zaś drugi na końcu. Najliczniejszą grupą są jednak klienci, mający po trzy odwierty ( tj. pod dom i pod oczyszczalnię razem ). Rzadko trafiają się klienci z dużymi działki i mającymi nawet po cztery owierty - po rogach działki. Jeśli chciałbyś robić odwierty tylko pod oczyszczalnię, to jeden możnaby dać w miejscu zbiornika, drugi w docelowym miejscu drenażu ( na środku ), a trzeci w alternatywnym miejscu dla odprowadzenia. Ten trzeci odwiert jest na zapasa, aby mieć mozliwość manewru, gdyby w drugim miejscu coś wyskoczyło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oczyszczalni z linków - błędem jest, tak jak tam pokazano, układanie geowłókniny pomiędzy najniższą warstwą żwiru, a leżącą bezpośrednio na niej właściwej warstwie filtrującej. Takie rozwiązanie doprowadzi w czasie do kolmatacji geowłókniny, która ograniczy przepływ ścieków, co w konsekwencji doprowadzi do cyklicznego zalewania warstwy filtracyjnej i powstawania warunków beztlenowych w niej.

 

Tak rozumiem to, ale czy brak geowłókniny na pograniczu warstw, nie doprowadzi do opadania z czasem drobniejszych ziaren z wyższej warstwy do niższej z grórszym ziarnem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 Z tego co wyczytałem na tym forum, to producent bioroka deklaruje, że ta ich wełna jest w zasadzie wieczna i niema potrzeby jej wymiany przy "prawidłowej" eksploatacji. Jeśli piszesz że jest czymś nasączona, to dla mnie jest to równoznaczne ze spadkiem sprawności z biegiem czasu, ta substancja musie się wypłukiwać.

 

Z tą "wiecznością" to może przesada - dają gwarancję na 10 lat. Ale faktycznie ubytek wełny mineralnej będzie znikomy np. w porównaniu do złóż kokosowych.

 

Nasączanie nie jest elementem działającym w całym okresie eksploatacji złoża, a jedynie na początku, kiedy rozwój biomasy jest znikomy. W momencie kontaktu ze ściekami (wilgoć, substancje organiczne będące pożywką dla bakterii) zaczyna się intensywny rozwój tej biomasy. Jeżeli złoże będzie zaszczepione bakteriami w formie przetrwalnikowej oraz enzymami rozkładającymi związki organiczne z form złożonych do prostszych (łatwiej przyswajalnych) to ten wzrost biomasy będzie intensywniejszy. Jak już biomasa się rozwinie - enzymy nie są potrzebne. Samo złoże nie wymaga spłukiwania, czyszczenia czy jakiegoś innego "resetu" więc ponowny rozruch nie jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 To powiedz jeszcze jakie powinny być spadki rur?

2 Przy założeniu 4osoby x 7m2 = 28m2 jaki byś proponował długości poszczególnych boków filtra/poletka i ile nitek i jakiej długości dla drenażu rozsączającego i zbierającego ?

 

Przy układzie grawitacyjnego zasilania:

- spadek 0,5-1,0% (zarówno rozprowadzające jak i zbierające)

- nitki rozsączające do zbierających mijankowo, zbierających o jedną mniej niż rozsączających

 

Przy założeniu skarpy 45stopni (w połowie wysokości filtra będzie 5x6m):

- spód filtra 4 m szerokości na 5 długości

- korona filtra 6 m szerokości na 7 długości

- ilość nitek rozsączających 5 w rozstawie co 1,2 m (skrajne ok 0,6 m od krawędzi filtra); długość ok 6 m (po ok 0,5 m od krawędzi filtra z każdej strony)

- ilość nitek zbierających 4 w rozstawie co 1,0 m (skrajne ok 0,5 m od krawędzi filtra); długość jak najbliżej krawędzi filtra ale trzeba zostawić miejsce na kolano od kominka z jednej strony oraz kolana i trójniki nitki zbiorczej (poprzecznej) od strony wylotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumiem to, ale czy brak geowłókniny na pograniczu warstw, nie doprowadzi do opadania z czasem drobniejszych ziaren z wyższej warstwy do niższej z grórszym ziarnem?

 

Nie jeżeli zachowa się odpowiednią gradację frakcji kruszywa. W przypadku kiedy warstwa zbierająca wykonana jest z kruszywa np. 8-16 mm, a warstwa właściwa filtracyjna z piasku 0,5-2mm to faktycznie takie ryzyko wnikania by było.

 

"Stara szkoła" zalecała wykonać warstwę pośrednią tj z kruszywa 2-8 mm gr 5 cm (jest to strasznie kłopotliwe, bo trzeba się bawić z dodatkową, cienką warstwą oraz przywiezienie 1m3 kruszywa będzie po prostu nieekonomiczne).

 

Nowsze rozwiązania projektowe stosują po prostu frakcje warstw "zazębiające się". Dlatego zaproponowałem zbierającą 2-16mm; filtracyjną 0,5-2mm; rozsączającą 2-16 mm. Efekt mieszania się warstw jest minimalny, kłopot o wiele mniejszy. Widziałem w boju - działa bez zarzutu.

 

Stosowanie geowłókniny jest nieefektywne i wręcz kłopotliwe w dłuższej perspektywie czasu, ponieważ jest to element niewymienialny do którego nie mamy dostępu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Czy dysponujesz jakimiś wynikami badań ze skuteczności oczyszczania dla filtrów piaskowych ?

 

Musiałem odgrzebać. Scaliłem dla lepszego porównania. Są to wyniki z trzech rożnych oczyszczalni wykonane na Podlasiu, co ciekawe w grudniu 2013 r. dla filtrów bez przykrycia gruntem rodzimym (zasilane przepompownią).

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

Z pozdrowieniami dla producentów przydomówek w wersjach przekombinowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...