Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

No ja miałem wiercone pod dom, ale chyba 1-2 otwory i z tego co widze na rysunku co gość dał do projektu to do 4m odwiert suchy.

 

Czyli podsumowując, glina do 4m i sucho. Czasem to robi duże zamieszanie w głowach projektantów i klientów - sucho w glinie ? jeśli jednak zaczniesz coś robić w ziem to sytuacji może ulec zmianie :) . W sumie każdy producent zbiorników lub oczyszczalni, pisze w instrukcji, że wymagana jest obsypka piaskowa lub z mieszanki cementowej. Usuwając glinę tworzysz naturalną "wannę", którą w zależności od położenia działki i sytuacji na niej, może się napełniać: deszczówką lub po roztopach. Wówczas mają problem Ci co wierzyli zbytnio w instrukcję oraz wieloletnią ekstra gwarancję, bo "łódź podwodna" po wybraniu osadu może się wynurzyć lub ją trafi jakaś implozja - w sumie to brzmi jak gra w okręty :) :)

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Musiałem odgrzebać. Scaliłem dla lepszego porównania. Są to wyniki z trzech rożnych oczyszczalni wykonane na Podlasiu, co ciekawe w grudniu 2013 r. dla filtrów bez przykrycia gruntem rodzimym (zasilane przepompownią).

 

[ATTACH=CONFIG]407460[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]407461[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]407462[/ATTACH]

 

Z pozdrowieniami dla producentów przydomówek w wersjach przekombinowanych.

 

Rozumiem, że na górze to ściek surowy, a poniżej po przejściu przez filtr ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Warstwy od dołu: geomembrana lub folia o grubości ok 1mm (dno + skarpy);

 

Kolejne pytanie mi się urodziło, ścieki przechodzą przez filtr i są odprowadzane drenażem zbierającym gdzieś tam, są w każdym razie oczyszczone. Po co w takim razie, nie przepuszczalna izolacja od spodu, skoro ciecz zebrana drenażem jest następnie i tak odprowadzana do gruntu ewentualnie rzeki czy czegoś tam innego ? Zamiast tego na spodzie geowłóknina i ściek od razu przechodzi do gruntu, a jego nadmiar zbierany drenażem ? No tak na logikę :D

Rozumiem oczywiście konieczność izolowania od spodu przy filtrach poziomych.

 

No i ostatnia kwestia filtr poziomy czy pionowy, wady i zalety jednego i drugiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie każdy producent zbiorników lub oczyszczalni, pisze w instrukcji, że wymagana jest obsypka piaskowa lub z mieszanki cementowej. Usuwając glinę tworzysz naturalną "wannę", którą w zależności od położenia działki i sytuacji na niej, może się napełniać: deszczówką lub po roztopach. )

 

Tu masz racje i się wszystko zgadza z ta gliną .Jak będzie montowany zbiornik oczyszczalni będzie obsypka z cementem i dół również trzeba zrobić podobnie jak mi sie uda zdobyć z 3 płyty betonowe też wolał bym je podłożyć pod sód. Ale z tymi odwiertami chodziło mi o sprawe wód gruntowych czy na podstawie ich można określić czy są wysoko czy nie. Załącze skan z odwiertów.

aaa 0011.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz racje i się wszystko zgadza z ta gliną .Jak będzie montowany zbiornik oczyszczalni będzie obsypka z cementem i dół również trzeba zrobić podobnie jak mi sie uda zdobyć z 3 płyty betonowe też wolał bym je podłożyć pod sód. Ale z tymi odwiertami chodziło mi o sprawe wód gruntowych czy na podstawie ich można określić czy są wysoko czy nie. Załącze skan z odwiertów.

 

Na podstawie załączonego opisu warst można wysunć pewne wnioski, ale to jak nieco lepsze "wróżenie z fusów". Jakby była woda to powinna być widoczna w odwiercie o ile nie robiło się badań w porach suchych. Jeśli miałbym coś ryzkować to strzelałbym, że woda gruntowa powinna pojawić się na 2,9m ppt, gdyż nie ma możliwości jej zbytniego przesączania - wsiąknięcia głębiej. To w sumie mylące stwierdzenie, gdyż od tego poziomu w górę byłaby jej warstwa, która by nas bardziej ciekawiła. Kiedy jednak ta warstwa ( jej poziom ) skończyłby się ( patrząc z powierzchni terenu ) - to jest dopiero pytanie ? :) :). Jeśli miałbym coś próbować, to dno podsypki żwirowej - będącej w sumie przebiciem przez wierzchnie warstwy gruntu, skończyłbym w okolicach 2,5m. Tylko to wciąż teoria i teraz najlepiej byłoby wziąć koparkę na godzinkę i w miejscu planowego odprowadzenia z oczyszczalni zrobć aktualny wykop na te 2,5m. Następnie go zostawić do dalszej obserwacji i sprawdzenia czy jest jakiś poziom wód gruntowych. Oczywiście taki wykop trzeba zabezpieczyć, aby "biedne krasnoludki", kradnące worki cementu z Twojej budowa tam nie powpadały, ciemną nocą :p.

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie mi się urodziło, ścieki przechodzą przez filtr i są odprowadzane drenażem zbierającym gdzieś tam, są w każdym razie oczyszczone. Po co w takim razie, nie przepuszczalna izolacja od spodu, skoro ciecz zebrana drenażem jest następnie i tak odprowadzana do gruntu ewentualnie rzeki czy czegoś tam innego ? Zamiast tego na spodzie geowłóknina i ściek od razu przechodzi do gruntu, a jego nadmiar zbierany drenażem ? No tak na logikę :D

Rozumiem oczywiście konieczność izolowania od spodu przy filtrach poziomych.

 

No i ostatnia kwestia filtr poziomy czy pionowy, wady i zalety jednego i drugiego

 

Brak izolacji niesie ryzyko podtapiania całego układu w momencie podniesienia się poziomu wód gruntowych - wtedy taki układ przestaje pracować w warunkach tlenowych. Jak pokazał okres jesienno-zimowy zeszłego roku - takie sytuacje mogą wystąpić w miejscach gdzie się nikt tego nie spodziewa.

 

Dodatkowo przy każdym gruncie rodzimym o współczynniku filtracji mniejszym niż grunt w filtrze - czyli praktycznie ogromna większość ( bo warstwa filtracyjna powinna być z piasku płukanego), po roztopach lub większych opadach, filtr będzie przeciążany hydraulicznie.

 

Brak izolacji może mieć uzasadnienie tylko w piaskach w dodatku z gwarancją, iż będą suche jak pieprz w ciągłym okresie eksploatacji. Takich lokalizacji jest mało. Wtedy cały układ zbierający jest niepotrzebny.

 

Drenaż poziomy zazwyczaj jest stosowany jako układ zalany (z wysokim odpływem) w celu intensywnego rozwoju roślin hydrofitowych, które w znaczny sposób intensyfikują oczyszczanie ścieków zwłaszcza ze związków biogennych (azot i fosfor). Jednakże w okresie zimowym skuteczność oczyszczania takich filtrów drastycznie spada wskutek wegetacji roślin i powstawania stref niedotlenionych. Niski odpływ w filtrach poziomych jest nieekonomiczny ponieważ ściek nie przepływa przez cała objętość filtra.

 

Dlatego filtry pionowe są bardziej popularne. Na nich również można stosować nasadzenia z roślin wspomagających usuwanie biogenów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz racje i się wszystko zgadza z ta gliną .Jak będzie montowany zbiornik oczyszczalni będzie obsypka z cementem i dół również trzeba zrobić podobnie jak mi sie uda zdobyć z 3 płyty betonowe też wolał bym je podłożyć pod sód. Ale z tymi odwiertami chodziło mi o sprawe wód gruntowych czy na podstawie ich można określić czy są wysoko czy nie. Załącze skan z odwiertów.

 

Badania zrobione w lipcu - niby opadów dużo ale poziom wód gruntowych zawsze bardzo niski. Badanie poziomu wody gruntowej lepiej robić na wiosnę.

 

Co do przedstawionego badania gruntu. Kopać liniowy system odprowadzania na min dwa metry - mało ekonomiczne. Jeżeli ta warstwa pospółki o miąższości 90 cm jest sporej powierzchni to można zastosować kilka studni chłonnych odprowadzających ścieki do tej warstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , po radach m.in. WojtekINST jestem zdecydowany na zakup POŚ albo ZBS-6C albo ACTIBLOC 4 decyzje podejmę lada chwila jedyne co chciałbym dopytać czy ktoś mógłby polecić mi jakąś firmę do instalacji jednej z nich ? Nie ukrywam że jednym z kryteriów wyboru poś jest znalezienie dobrej ekipi co nie sprzeprzy montażu.

Chodzi mi o teren Śląska , poś dla 3-4 osób,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , po radach m.in. WojtekINST jestem zdecydowany na zakup POŚ albo ZBS-6C albo ACTIBLOC 4 decyzje podejmę lada chwila jedyne co chciałbym dopytać czy ktoś mógłby polecić mi jakąś firmę do instalacji jednej z nich ? Nie ukrywam że jednym z kryteriów wyboru poś jest znalezienie dobrej ekipi co nie sprzeprzy montażu.

Chodzi mi o teren Śląska , poś dla 3-4 osób,

 

Chyba się tu nie dowiesz kto jest dobrym montażystą oczyszczalni, bo szybciej ktoś reklamę wklei. Ja bym zadzwonił do siedzib obu producentów i zapytał się wprost kogo polecają jako montażystę. Bez odsyłania też do handlowców co Ci reklamy dadzą i od razu na działce chcą się spotkać. Jeśli będą Cię odsyłać do jakiejś hurtowni, to powiedz, że chcesz, aby oni się dowiedzieli, kogo ta hurtownia poleca. Jak dadzą Ci namiary, to lepiej, bo masz w mailu, że go polecali. Jak spartoli robotę powołasz się na tego maila, gdy będzie nie chciał coś naprawiać na gwarancji. Ja bym z tych oczyszczalni na pewno nie wziął tej drugiej, bo za dużo w warunkach gwarancji pisze.

Edytowane przez Alekko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawdopodobnie dobre wyniki :) mam nadzieje, że są reprezentatywne dla ogółu tego typu oczyszczalni, nie jakieś najlepsze z najlepszych ;)

 

Powiedz mi jeszcze jak serwisować taki filtr, czy się go płucze w jakiś odstępach czasu ?

 

Wyniki jak najbardziej reprezentatywne. Wybrane "pierwsze lepsze" przez urzędnika gminnego.

 

Oczywiście filtry piaskowe nie są idealnymi typami oczyszczalni. Poza duża powierzchnią zajmowaną na działce i dość głębokim odpływem (w przypadku filtrów zakrytych) o wiele gorzej radzą sobie z usuwaniem związków azotu niż poprawnie działające oczyszczalnie na osadzie czynnym lub złożach biologicznych. W usuwaniu fosforu kompletnie sobie nie radzą, dlatego własnie stosuje się nasadzenia z roślin hydrofitowych. Choć na marginesie należy zaznaczyć, że żadna przydomówka nie osiągnie wysokich wyników usuwania fosforu bez dozowania koagulantów.

 

Jeżeli chodzi o czynności serwisowe przy filtrach piaskowych to w zasadzie nie ma żadnych. Płukanie odbywa się przy pomocy opadów atmosferycznych. W przypadku nasadzeń roślinnych - co najwyżej można je ściąć na zimę, zostawić jako warstwę otulinową i na wiosnę sprzątnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zadzwonił do siedzib obu producentów i zapytał się wprost kogo polecają jako montażystę. Jak dadzą Ci namiary, to lepiej, bo masz w mailu, że go polecali. Jak spartoli robotę powołasz się na tego maila, gdy będzie nie chciał coś naprawiać na gwarancji. Ja bym z tych oczyszczalni na pewno nie wziął tej drugiej, bo za dużo w warunkach gwarancji pisze.

 

Masz racje Alekko, zadzwonię zobaczę co mi powiedzą , to jest oficjalna strona producenta ZBS - http://www.wobet-hydret.pl/oczyszczalnie-sciekow/oczyszczalnie-biologiczne/oczyszczalnie-biologiczne-zbb/reaktor-biologiczny-zbs-6c

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy stojąc koło oczyszczalni lub bezpośrednio na niej można wyczuwać nieprzyjemną woń?

W jakim miejscu na działce powinna się znajdować POŚ?

Czy kierunek pn,pd, wsch, zach ma jakiś wpływ?

 

Oczyszczalnia jest połączona z kanalizacją w budynku i tym samym z jej wentylacją. Cżęsto w tej kwestii bywają problemy, które powodują mało przyjemną woń w okolicach oczyszczalni. Mam tu na myśli następujące przykłady:

- mała średnica rur odpowietrzających pion kanalizacyjny ( tzw. wentylacja wysoka )

- złe wyprowadzenie wentylacji na dachu ( poniżej kalenicy )

- brak wentylacji wysokiej i stosowanie napowietrzaczy kanalizacyjnych

- zakup oczyszczalni bez osadnika wstępnego i brak prądu ( ponowne załącznie dmuchawy po przerwie to dopiero "barwny bukiet zapachów" :) :)

 

Może i coś innego by się znalazło na tej liście, ale to w pierwszej kolejności przychodzi mi do głowy.

 

Jeśli chodzi o lokalizację oczyszczalni to ja bym kierował się takimi punktami:

- możliwości łatwego dojazdu i wywozu okresowego osadu

- zmniejszona ilość skrętów na rurach pomiędzy domem, a oczyszczalnią

( można to robić ale wówczas na bogato idą studzienki kan. :) )

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki rodzaj oczyszczalni jaest na tą chwilę najbardziej opłacalny dla 4 osobowej rodziny?

 

Co się opłaca, to tak proste pytanie,a tak dużo się w nim zawiera i przeczy jednocześnie łatwej odpowiedzi :) .

No dobra ale podejdźmy do sprawy krok po kroku. Najlepiej się opłacają oczyszczalnie, które mają najmniej skomplikowaną budowę, czyli z przodu jakiś osadnik, a lepiej to oczyszczalnię biologiczną, zaś z tyłu tradycyjny drenaż na żwirze płukanym w gruncie.

W zasadzie to rodzaju gruntu ( jego przepuszczalności ) oraz najwyższego w roku poziomu wód gruntowych na działce, "zdecydują za Ciebie" co da się zrobić sensowego :) . Ekstra wydatki to nasyp i przepompownia do niego tłocząca - jak trafi się płyciej woda gruntowa :( .

 

Jeśli Twoje pytanie dotyczyło ogólnie co kupić, to jeśli chciałeś osadnik to z dwoma komorami i filtrem na wylocie lub jak wolisz lepiej zainwestować w jakość to patrz za oczyszczalnią biologiczną z dobrym sterowaniem automatycznym i nowoczesną technologią ( np. SBR ). Pojemność w obu w/w przypadkach to mnimum 3m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się opłaca, to tak proste pytanie,a tak dużo się w nim zawiera i przeczy jednocześnie łatwej odpowiedzi :) .

No dobra ale podejdźmy do sprawy krok po kroku. Najlepiej się opłacają oczyszczalnie, które mają najmniej skomplikowaną budowę, czyli z przodu jakiś osadnik, a lepiej to oczyszczalnię biologiczną, zaś z tyłu tradycyjny drenaż na żwirze płukanym w gruncie.

W zasadzie to rodzaju gruntu ( jego przepuszczalności ) oraz najwyższego w roku poziomu wód gruntowych na działce, "zdecydują za Ciebie" co da się zrobić sensowego :) . Ekstra wydatki to nasyp i przepompownia do niego tłocząca - jak trafi się płyciej woda gruntowa :( .

 

Jeśli Twoje pytanie dotyczyło ogólnie co kupić, to jeśli chciałeś osadnik to z dwoma komorami i filtrem na wylocie lub jak wolisz lepiej zainwestować w jakość to patrz za oczyszczalnią biologiczną z dobrym sterowaniem automatycznym i nowoczesną technologią ( np. SBR ). Pojemność w obu w/w przypadkach to mnimum 3m3.

 

Niedługo będę miał robione odwierty i badanie gruntu także po tym zabiegu się odezwę i już będzie wiadomo co można zrobić a co nie. Oczywiście będę liczył na waszą pomoc bo jestem zielony w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Doradźcie.

Muszę do oczyszczalni biologicznej podłączyć odpływ z garażu (kratki w podłodze + 2 umywalki na jednej rurze 110).

Tylko chciałbym jakiś sadnik zrobić zanim woda wpadnie do oczyszczalni - by oczyszczalnie nie zawalić piachem.

Z czego zrobić taki osadnik?

Czy wystarczy jakaś rura karbowana wkopana pionowo i przez nią puścić rurę obsługującą kratkę i umywalkę?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...