Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Doradźcie.

Muszę do oczyszczalni biologicznej podłączyć odpływ z garażu (kratki w podłodze + 2 umywalki na jednej rurze 110).

Tylko chciałbym jakiś sadnik zrobić zanim woda wpadnie do oczyszczalni - by oczyszczalnie nie zawalić piachem.

Z czego zrobić taki osadnik?

Czy wystarczy jakaś rura karbowana wkopana pionowo i przez nią puścić rurę obsługującą kratkę i umywalkę?

 

Pozdrawiam

 

Jak z garażu to zapewne poza piachem odpływały będą substancje ropopochodne, które również koniecznie trzeba wyłapać. Jeżeli chcesz to zrobić z rury wkopanej pionowo - to im większa średnica tym lepiej, bo droga dla wody będzie dłuższa i więcej cząstek opadnie na dno oraz więcej wyflotuje na powierzchnię.

 

Części osadnikowej zbierającej piach musi być minimum 50 cm pod rurą opływową. Koniecznie wstaw trójnik w odpływ + z min 20 cm rury do dołu - posłuży za rewizję i zabezpieczy przed odpływem tego co wyflotuje. Na wlocie możesz dać kolano 90 stopni aby wyhamować energię napływu.

 

Jeżeli chodzi o średnice tej rury to wszystko zależy od ilości napływających ścieków - jeżeli nie są to duże ilości (mycie rąk, spływy roztopionego śniegu z samochodu) to myślę, że rura DN600 da radę i nawet zwieńczenie będzie można zrobić np z włazu żeliwnego (klasa wytrzymałości w zależności od przewidywanego obciążenia), co będzie porządnie wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam. Chciałbym się dowiedzieć coś na temat naszej krajowej bez prądowej oczyszczalni ARGO . ARGO 6 do 6 osób kosztuje około 13 000 zł, a BIOROCK ECOROCK do 6 osób około 12 500 zł. Ceny prawie takie same, ale jak z jakością wykonania i oczyszczania ścieków ? Czy może ktoś miał do czynienia z tą marką i może się podzielić wiedzą ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym się dowiedzieć coś na temat naszej krajowej bez prądowej oczyszczalni ARGO . ARGO 6 do 6 osób kosztuje około 13 000 zł, a BIOROCK ECOROCK do 6 osób około 12 500 zł. Ceny prawie takie same, ale jak z jakością wykonania i oczyszczania ścieków ? Czy może ktoś miał do czynienia z tą marką i może się podzielić wiedzą ?

 

Ja o tej pierwszej oczyszczalni słyszałem, że jest przereklamowana, a firma co je robi, to puszcza je podobno na przetargi, bo gminy się nie znają i myślą, że jak bez prądu to mniej się psuje i mniejsze koszty użycia są. Podobno też te ARGO słabo działa i dlatego też inne oczyszczalnie tam produkują, już z prądem i sterowaniem dla zwykłych ludzi. Ja bym poszukał dobrych opinii o tej drugiej oczyszczalni, choć nie uważam, tych bez prądu za ciekawe rozwiązanie. Kupiłem co innego.

Edytowane przez Alekko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o tej pierwszej oczyszczalni słyszałem, że jest przereklamowana, a firma co je robi, to puszcza je podobno na przetargi, bo gminy się nie znają i myślą, że jak bez prądu to mniej się psuje i mniejsze koszty użycia są. .

 

Wydaje mi się, że złoża biologiczne ociekowe akurat się nie psują, bo nie ma co się popsuć oraz koszty użycia są o wiele mniejsze lub wręcz znikome w porównaniu do rozwiązań "prądowych", czynności eksploatacyjnych użytkownika też jest minimalna ilość.

 

Podobno też te ARGO słabo działa i dlatego też inne oczyszczalnie tam produkują, już z prądem i sterowaniem dla zwykłych ludzi. Ja bym poszukał dobrych opinii o tej drugiej oczyszczalni, choć nie uważam, tych bez prądu za ciekawe rozwiązanie. Kupiłem co innego

 

Na temat Biorocka chyba ciężko będzie znaleźć złe opinie, poza oczywiście ceną przy zakupie ale jakby policzyć te wszystkie koszty w perspektywie kilku, kilkunastu lat to przy porównaniu do systemów "prądowych" nie wiem czy nie wyjdzie taniej.

 

Widziałem dobrych parę lat temu Biorocka jeszcze w tych starych, prostokątnych zbiornikach. Powiem szczerze, że efekt oczyszczania oczyszczalni pracującej chyba 3 lub 4 rok był rewelacyjny. Czym się różni nowy typ wiem tylko z rysunków ale ostatnio dotarły do mnie informacje, że ktoś w moim regionie tym handluje - jak uda mi się namierzyć ją gdzieś na placu na pewno podzielę się opinią na jej temat.

 

Co do Argo to podobno działa ale tylko przez pewien czas po którym działać przestaje - mogę się domyślać, że dochodzi do kolmatacji złoża i powstawania stref beztlenowych. Biorock jakiś patent na to znalazł.

 

To co pisze Alekko o dużej ilości rożnych typów oczyszczalni u producenta Argo to jest fakt. To chyba jedyny taki producent. Ponieważ to też mój region - kiedyś do nich zajadę i się w progu zapytam "dobra, to którą polecacie i w takim razie po co cała ta reszta?". Wiem, że chodzi o przetargi ale ciekawe jakie będzie tłumaczenie.

 

Witam. Chciałbym się dowiedzieć coś na temat naszej krajowej bez prądowej oczyszczalni ARGO . ARGO 6 do 6 osób kosztuje około 13 000 zł, a BIOROCK ECOROCK do 6 osób około 12 500 zł. Ceny prawie takie same, ale jak z jakością wykonania i oczyszczania ścieków ? Czy może ktoś miał do czynienia z tą marką i może się podzielić wiedzą ?

 

Jeżeli Biorock jest tańszy to się człowieku nawet chwili nie zastanawiaj. Oni robią tą oczyszczalnię od bardzo dawna i w zasadzie tylko jeden jej typ - wniosek oczywisty, że doświadczenie w tym zakresie mają potężne. Argo to najczystsza podróbka Biorocka, która jest na rynku zaledwie od kilku lat.

Edytowane przez czystesrodowsko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie zdanie o Kingspanie, dziś miejscowy magik krzyknął sobie 12-tyś za oczyszczalnie biologiczną.Wydaje mi się to trochę dużo ale może jest ona tyle warta?

 

Nic nie napisałeś o typie oczyszczalni oraz o wielkości - wiec ciężko zgadnąć.

 

Jak to cena za Biodisc to kupuj póki jest, jak za najmniejszą BioPure to chyba trochę sporo.

 

Kingspan nie jest tanią firmą ale za te pieniądze dostajesz jakość wykonania i na lodzie też Cie nie zostawią jak coś przestanie działać, jak niektóre inne firmy.

 

Biodisc jest bardzo dobrą oczyszczalnią jako całość, bo zawdzięcza to zastosowanej technologii i paru rozwiązaniom - niestety cena jest wysoka.

 

Biopura moim zdaniem już taka dobra nie jest - jest trochę przekombinowana i mocno skompresowana. Jeżeli do tego uwzględnimy jej cenę to okazuje się, że w całokształcie wygląda słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Bioficient czyli Biopur, wersja dla 4-osób,wykonawca miejscowy, wybór uzasadnił faktem iż nie trzeba bakterii, żadnych kominków i że jest bezproblemowa.

Sąsiad ma biologiczną i zapłacił sporo mniej ale muszę go dorwać zapytać jak wrazenia i jakiej ma firmy.Czasami warto dopłacić 2000-zl i mieć lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Bioficient czyli Biopur, wersja dla 4-osób,wykonawca miejscowy, wybór uzasadnił faktem iż nie trzeba bakterii, żadnych kominków i że jest bezproblemowa.

Sąsiad ma biologiczną i zapłacił sporo mniej ale muszę go dorwać zapytać jak wrazenia i jakiej ma firmy.Czasami warto dopłacić 2000-zl i mieć lepiej.

 

Biopura ma chyba cztery komory, z których dwie są z dyfuzorami, a ostatnia to mały osadnik końcowy. Nie wiem po co im, aż dwie komory biologiczne, w których są te same kształtki od złoża. Lepiej bym zrozumiał, gdyby w jednej była, a w drugiej nie. Ja wybrałem oczyszczalnie co komory ma takie same jak zbiorniki i chyba to lepiej niż więcej za to małej pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak pan pisze. Z tym że jest to wzorowane na starszej wersji Biorocka, która już nie jest produkowana. Obecna linia ECOROCK ma inaczej rozwiązaną wentylację reaktora, dzięki czemu trudniej zrobić błąd przy montażu. Poza tym w modelach 700, 800 i 900 (od 4 do 6 RLM) jest miejsce w reaktorze na pompę ścieków oczyszczonych, gdyby była potrzebna. A więc nie trzeba dokładać osobnej studzienki.

 

Poczytałem o tych oczyszczalniach ARGO i o tej firmie. Nie wiem, czy ja to dobrze czytam, ale chyba to są dwie firmy, bo raz mi się wyświetla AQUTECH, a potem EKOBUD i ta sama osoba tu i tam. Jak się te dwie nazwy wpisze razem do szukania na sieci, to jakieś dziwne rzeczy się wysypują o gminie Płaska i jakimś wkręcie z masą w paru setkach nie działających oczyszczalni i wkrętem na wójta. To ten sam facet ma te dwie firmy ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dziś do innego wykonawcy, też polecał Kingspana BioPur ale cena już 13 tyś, o Biorocku słyszał ale nie ma w ofercie, z Ekopol wycofali się bo mieli reklamacje.

 

No tak, skoro tańsze oczyszczalnie bez sterowania, jak Ekopol skończyły się dla nich reklamacjami, to się przerzucili na inne oczyszczalnie o tych samych w/w założeniach - BioPurę. Ogólnie to nie polecam i to rzadna rekomentacja, że akurat dwóch instalatorów oferuje Ci te oczyszczalnie. Co mają zrobić, walka u wielu wykonawców, zaczyna się od " pozyskania* " klienta na tańszą wersję, a potem " w praniu " wychodzą dodatki :) :). Wiem o tym, bo Ci sami klienci przed wyborem instalatora, też pytają mnie o cenę. Tu pojawiają się problemy, bo jak wytłumaczyć te różnice. Ja się staram merytorycznie i rzeczowo podejść do tematu, ale klienci szukający niskiej ceny, a nie dobrej oczyszczalni, plus wierzący w gwarancję, która im zabezpieczy ten wybór - rzadziej mnie wybierają :(

 

* - wiem, że to słowo dziwnie brzmi w tym zdaniu, ale chodzi mi o efekt, który powstaje po tym jak się kogoś przekona do tego, aby wierzyć na słowo, a nie w ofertę na papierze z danymi oraz warunki gwarancji na montaż oraz na materiał :)

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Bioficient czyli Biopur, wersja dla 4-osób,wykonawca miejscowy, wybór uzasadnił faktem iż nie trzeba bakterii, żadnych kominków i że jest bezproblemowa.

Sąsiad ma biologiczną i zapłacił sporo mniej ale muszę go dorwać zapytać jak wrazenia i jakiej ma firmy.Czasami warto dopłacić 2000-zl i mieć lepiej.

 

Większość producentów biologicznych przydomówek nie wymaga stosowania "bakterii", a są nawet tacy, którzy ich stosowania wręcz zabraniają.

 

Kominki w napowietrzanych mechanicznie oczyszczalniach nie są wymagane. Wymagana jest prawidłowa wentylacja wysoka na budynku i odpowiednie napowietrzenie układu odprowadzającego ścieki do gruntu.

 

"[...] że jest bezproblemowa" - hmm otwieram instrukcję z czynnościami użytkownika i odnoszę trochę inne wrażenie. Jedna czynność polega na comiesięcznym określeniu "wzrostu biomasy". Inna, również dokonywana raz w miesiącu, polega na określeniu zapachu z bioreaktora - tylko piszący instrukcję zapomniał, że ta oczyszczalnia ma jeden właz i bezpośrednio obok bioreaktora jest komora osadnika gnilnego i to wąchanie po kilku miesiącach eksploatacji już nie będzie takie bezproblemowe i najprzyjemniejsze. Nie za takie pieniądze.

 

Jak pana od pompowania osadu będzie roznosiła energia lub najnormalniej w świecie i po ludzku się pomyli i wąż asenizacyjny wsadzi nie do tej komory co trzeba - Kingspan określi zniszczenia jako niezależne od producneta i powstałe z winy uzytkownika. A winą jest po prostu tylko jeden właz. Fakt duży, porządny ale jeden. Nie za takie pieniądze.

 

 

Za takie pieniądze, żeby nie było żadnego urządzenia alarmowego (jest kompresor, jest elektrozawór, jest timer - czyli jest co się psuć).

 

No i żeby wymagać płatnego serwisu co 6 m-cy - to już jest pazerność Kingspana. Potrzeba dokonania serwisu urządzenia jest zrozumiała i nie podlega dyskusji ale nie co pół roku.

 

O ile Biodisc im wyszedł to Biopura jest niewypałem. Nie za te pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam przymierzam się do założenia oczyszczalni biologicznej dla max 5 osób,mam parę pytań

 

- Jaka będzie cena zakupu z robocizną? ( Śląsk )

- jaka będzie cena eksploatacji?

- Rozumiem że bezobsługowość to bzdura?

- jaka w tym wszystkim jest efektywność oczyszczania?

- czy nie będzie to kolidować z przyszła gruntową pompą ciepła?

 

szambo mam na tyle małe że muszę wywozić dwa razy w miesiącu (3 osoby ) wiec chciałem te komory wyjąć i gdzieś wywieź? ( jak się da ) a dziurę zasypać

 

ogólnie oczyszczalnie chciałem postawić tam gdzie aktualnie mam dziurę na gnój. ale czy da tam rade coś zrobić?

ogólnie rzecz biorąc wybrałem biologiczną a nie z drenażem ,żebym potem miał spokój jak za kilka lat zmienią się przepisy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc co polecasz rozsądnego?

 

Nie wskażę Ci idealnej przydomówki, bo takiej po prostu nie ma. Jest za dużo czynników wpływających na decyzję użytkownika: koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, ilość i rodzaj czynności jakie użytkownik ma wykonywać podczas eksploatacji, trwałość podzespołów oczyszczalni , przewidywany sposób odprowadzania ścieków do środowiska, liczba użytkowników a nawet źródło wody w budynku.

 

Decyzja oczywiście jest Twoja ale moim zdaniem musi być świadoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jaka będzie cena eksploatacji?

Cena eksploatacji zależy od typu oczyszczalni. Z jednej strony szali możesz znaleźć oczyszczalnie bezprądowe o znikomych kosztach eksploatacyjnych (niestety dużych inwestycyjnych) oraz takie, które posiadają podzespoły elektryczne (kompresor, elektrozawory, sterownik, pompy mechaniczne itp) i poza zużyciem prądu należy uwzględnić, że co jakiś czas coś padnie. Dodatkowo spora część oczyszczalni biologicznych wymaga przeglądów serwisu producenta - najczęściej płatnych. Także rocznie od 30 zł (koszt wywozu podzielony na 3 lata) do ok 1500 zł rocznie (prąd, pompowania, serwis, koszt jakiegoś podzespołu). Dla uczciwości należny napisać, że powinieneś uwzględnić koszty obowiązkowych analiz ścieków, które na dzień dzisiejszy nie są egzekwowane przez urzędy.

 

 

- Rozumiem że bezobsługowość to bzdura?

 

Są rozwiązania, gdzie trzeba raz na rok wyczyścić filtr szczotkowy osadnika i wypompować osad co kilka lat, z drugiej strony są oczyszczalnie, gdzie pompowanie odbywa się co kwartał, a użytkownik dodatkowo musi co miesiąc badać organoleptycznie wygląd ścieku, ilość osadu czynnego w bioreaktorze czy czyścić filtry szczelinowe zarówno w osadniku jak i w bioreaktorze. Czasem wystarczy tylko wyczyścić filtr kompresora raz na 3 m-ce.

 

- jaka w tym wszystkim jest efektywność oczyszczania?

 

Oczyszczalnie przebadane w jednostkach notyfikowanych i posiadające deklarację zgodności z normą 12566-3 w zasadzie maja wysoką skuteczność oczyszczania w zakresie BZT5, ChZT i zawiesiny ogólnej (rzędu 90%), która w zupełności wystarcza do odprowadzania ścieków do urządzeń wodnych i tym bardziej do gruntu. Niestety istnieją niechlubne wyjątki, gdzie pomimo papierów oczyszczalnie nie działają.

 

- czy nie będzie to kolidować z przyszła gruntową pompą ciepła?

 

Nie

 

szambo mam na tyle małe że muszę wywozić dwa razy w miesiącu (3 osoby ) wiec chciałem te komory wyjąć i gdzieś wywieź? ( jak się da ) a dziurę zasypać

 

Rozważ wykorzystanie do magazynowania wody deszczowej.

 

ogólnie oczyszczalnie chciałem postawić tam gdzie aktualnie mam dziurę na gnój. ale czy da tam rade coś zrobić

 

Doświadczona firma sobie z tym poradzi, zapewne zrobią niewielką wymianę gruntu. Na system odprowadzający ścieki do gruntu musisz wybrać inne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wskażę Ci idealnej przydomówki, bo takiej po prostu nie ma. Jest za dużo czynników wpływających na decyzję użytkownika: koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, ilość i rodzaj czynności jakie użytkownik ma wykonywać podczas eksploatacji, trwałość podzespołów oczyszczalni , przewidywany sposób odprowadzania ścieków do środowiska, liczba użytkowników a nawet źródło wody w budynku.

 

Decyzja oczywiście jest Twoja ale moim zdaniem musi być świadoma.

 

Dopiero rozgryzam temat oczyszczalni, mam na nią czas, ale lubię mieć wyrobione zdanie wczesniej a nie brać co leci byle szybko.

Teraz będzie 3 osoby, woda w wodociągów, koszt ..raczej nie chcialbym przekroczyć 12 tys, zuzycie pradu nie ważne, eksploatacyjnie(przeglady i wywóz) jak najtaniej, na działce glina więc odorowadzenie wody do studni lub drenaż ale daleko do fosy.

Po świętach postaram się znaleźć okoliczych wykonawców i podpytać o oferty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero rozgryzam temat oczyszczalni, mam na nią czas, ale lubię mieć wyrobione zdanie wczesniej a nie brać co leci byle szybko.

Teraz będzie 3 osoby, woda w wodociągów, koszt ..raczej nie chcialbym przekroczyć 12 tys, .

 

W 12 zmieścisz się na pewno.

Miałem oferty na 7500 za bioekocenta z montażem (+ koparka), ale wybralem jednak Actibloca i zdecydowałem się go zainstalować samemu.

Zmieściłem się w 7500 wraz ze studnią chłonną. (6500 oczyszczalnia, reszta to kręgi do studni chłonnej, włazy, 20worków cementu do obsypania itp).

Dziś było próbne odpalenie i działa - ale do prawdziwego uruchomienia, po wporowadzeniu się będę chciał wziać kogoś z serwisu wiec tu też pewnie jakieś koszty dojdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...