Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cena za Actibloc bardzo, bardzo atrakcyjna, 1000 pln Ci wystarczyło na obsypke piaskowo-cementowa, kilka kręgów+ żwir do studni i wokół studni ? Czy w Actibloc masz dwa wlazy DN400? dokupowales dodatkowe - jak wysokie?

 

Miałem ten plus, że nie musiałem kupować piasku bo u mnie są same piaski a po drugie dziurą wykopana i zasypana ręcznie (na studnie i na oczyszczalnie) bo było mało miejsca i 2 koparkowych odmówiło. Moj tata bardzo chętny do roboty wiec dziury wykopł za 3 dni.

 

Tak wiec w normalnych warunkach, czyli z koparką i piachem trzeba by z 800zł doliczyć.

 

 

W skrócie:

Oczyszczalnia 6500 (INSTALBUD Pszczyna)

3 kręgi 100 z pokrywą z lokalnego składu 420

żwir na dno studni chłonnej 5ton 260

dodatkowe rury pcv(INSTALBUD) i nowe dłuższe węże(Allegro) (skrzynka ze sterownikiem oddalona od oczyczszalni ) 214zł

cement 20 worków (Bricoman) 130zł

Geotkanian na dno studni (Allegro) 60zł

 

Do tego dojdą koszty uruchomienia przez serwisanta.

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przeczytałem ten wątek i szczerze to jeszcze bardziej mam namieszane w głowie. Ale do rzeczy. Mam do wyboru 4 oczyszczalnie a w tym wątku przewijała się tylko jedna z nich z różnymi opiniami. Do wyboru mam oczyszczalnie:

- Delfin Pro 6

- Ekopol biohybryda 2500

- Aquatech TheOne SBR

- Sotralentz Actibloc 4 LTi

 

Nic w internecie konkretnego oprócz ekopolu nie można znaleźć. Zastanawiam się nad tymi oczyszczalniami gdyż na moim terenie są firmy które je sprzedają, montują i serwisują. Może coś powiecie o tych produktach. Oczyszczalnia dla max 4 osób.

Edytowane przez JacekF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przeczytałem ten wątek i szczerze to jeszcze bardziej mam namieszane w głowie. Ale do rzeczy. Mam do wyboru 4 oczyszczalnie a w tym wątku przewijała się tylko jedna z nich z różnymi opiniami. Do wyboru mam oczyszczalnie:

- Delfin Pro 6

- Ekopol biohybryda 2500

- Aquatech TheOne SBR

- Sotralentz Actibloc 4 LTi

 

Nic w internecie konkretnego oprócz ekopolu nie można znaleźć. Zastanawiam się nad tymi oczyszczalniami gdyż na moim terenie są firmy które je sprzedają, montują i serwisują. Może coś powiecie o tych produktach.

 

Wreszcie się pogoda ruszyła i można normalnie roboty zacząć :). Dużo czasu nie mam, więc w skrócie:

 

1) Delfin PRO 6, dla mnie ma następujące minusy:

- niedopracowana technologia działania

- brak porządnego sterowanie i automatyzacji

- mała dostępność serisowa ( jeden owalny właz na wszystkie komory )

- konieczność dokupywania specjalnej nadbudowy włazu

 

2) Ekopol Bio-Hybryda, dla mnie ma następujące minusy:

- niedopracowana technologia działania

- brak porządnego sterowanie i automatyzacji

- mała dostępność serisowa ( dwa włazy 0,4m średniy na 3-komory ) - żarty :)

 

3) Aquatech TheONE SBR, dla mnie ma następujące minusy:

- uproszczona technologia działania, "zaczerpnięta" lub bardzo podobna do rozwiązań innej firmy Graf ( w modelu One2clean ), czyli bez dawkowania w jednej komorze ( zbiorniku )

- mało wiarygodny producent, u którego rządzi reklama, a nie prawdziwe fakty i rzeczowe zalety ( na pewno nie polecam )

 

4) Sotralentz Actibloc Lti ( przyznaję, że oferuję klientom te wyroby ), pomimo technologii SBR, którą lubię, też się znajdzie wada - dla szczerości:

- kombinowanie z małą średnicą włazów rewizyjnych, zamiast pozostać, przy porządnej - większej średnicy 0,6m, z która lepiej przydaje się przy obsłudze i serwisie

 

Oprócz Actibloc z Sotralentz montuję też ZBS-C od Wobet-hydret i oba wyroby mogę polecać oraz obie są w w normalnej technologii SBR ( czyli z dawkowaniem oraz z dwoma komorami ). Mają między sobą różnice, jak kto woli, ale to jest poziom inny od oczyszczalni z Twojego wykazu.

 

Oczywiście, każda z w/w oczyszczalni ma na pewno też dużo zalet, wg. producentów, lecz łatwiej było mi zacząć od " ciemniejszej strony mocy " :) :)

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozmowy ze sprzedawcami wywnioskowałem że najlepszym produktem jest actibloc jednak twierdzili oni że może być ona trochę na wyrost jeśli chodzi o liczbę użytkowników czyli 3-4 osoby. Jest w sumie ona najdroższa ze wszystkich wymienionych. Sprzedawcy twierdzili że lepszym wyborem będzie aquatech. Ja w tym temacie nie wiem nic więc mogą mi nawijać makaron na uszy jak tylko zechcą. Znów moich dwóch znajomych ma biohybrydę z ekopolu. Jeden użytkuje ją już 7 lat drugi 2 lata i żadnych problemow z nią nie mają. I stąd mój dylemat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Delfina trzymaj się z daleka. Zamiast tego wynalazku lepiej chyba drenażówkę wstawić. Do głownych wad w mojej opinii należą:

- za mały kompresor

- wadliwy sterownik

- elektrozawory od pralki

- bardzo słaby serwis

A największa wada to chyba działanie w przepływie a nie SBR.

Więcej możesz poczytać tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?335969-Oczyszczalnia-MBBR&highlight=mbbr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Delfina trzymaj się z daleka. Zamiast tego wynalazku lepiej chyba drenażówkę wstawić. Do głownych wad w mojej opinii należą:

- za mały kompresor

- wadliwy sterownik

- elektrozawory od pralki

- bardzo słaby serwis

A największa wada to chyba działanie w przepływie a nie SBR.

Więcej możesz poczytać tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?335969-Oczyszczalnia-MBBR&highlight=mbbr

 

Sprzedawca również mówił mi że jest kiepski serwis. Czyli pozostaje aquatech lub sotralenz z czego ten drugi bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znajomy co handluje z nim rurami kanalizacyjnymi zaproponował mi załatwienie oczyszczalni Gama plastic model OP mini SBR 5, cena bardzo ale to bardzo atrakcyjna w porównaniu do cen internetowych, opinii niestety brak.

Ktoś z Was miał z tym produktem do czynienia?

 

O wspomnianej oczyszczalni jest raczej mało konkretnych informacji i ciężko coś więcej powiedzieć. Nie ma ich za wiele na rynku i pytanie, czy jest to rozwiązanie szerzej i dłużej sprawdzone. Na pierwszy rzut oka to zbiorniki mogą nie być nazbyt wytrzymale. Podstawa to konkretne informacje, dlatego znajomy niech postara się załatwić dla Ciebie instrukcję montażu i eksploatacji oraz wykaz wyposażenia, tj. sterowanie, dmuchawy, elektrozawory, pompy mamutowe ( ile i do czego ), itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozmowy ze sprzedawcami wywnioskowałem że najlepszym produktem jest actibloc jednak twierdzili oni że może być ona trochę na wyrost jeśli chodzi o liczbę użytkowników czyli 3-4 osoby. Jest w sumie ona najdroższa ze wszystkich wymienionych. Sprzedawcy twierdzili że lepszym wyborem będzie aquatech. Ja w tym temacie nie wiem nic więc mogą mi nawijać makaron na uszy jak tylko zechcą. Znów moich dwóch znajomych ma biohybrydę z ekopolu. Jeden użytkuje ją już 7 lat drugi 2 lata i żadnych problemow z nią nie mają. I stąd mój dylemat.

 

Twoi znajomi użytkując biohybydę, pewnie nie kłamią o braku problemów. Wiesz, w sumie to każda oczyszczalnia w jakiś sposób działa, a tu piszemy fanaberie o tych, które mają do tego więcej możliwości :) :). Wracając do tematu to, gdybyś zapytał znajomych o w/w to powiedzą zapewne trzy główne kryteria takiej ogólnej oceny: nie śmierdzi, odpływa i nie trzeba tam za wiele robić :). Jednak do jakiegoś rozsądnego stopnia oczyszczenia ścieków oraz poziomu działania i serwisu może być jeszcze daleko. Tak to bywa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz recenzje. Znajomym głównie chodzi o to że działają i nie śmierdzi. Przez ten okres co je użytkują nie mieli z nimi problemu. Co do kryterium jakim jest serwis to aquatech i sotralenz mam instalatorów i serwisantów praktycznie u mnie w okolicy. Także najbardziej skłaniam się ku tym oczyszczalni ą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Im więcej przeglądam to forum tym więcej mam pytań niż odpowiedzi :)

 

Poproszę więc Was o pomoc.

 

Na działce rekreacyjnej planujemy postawić w przyszłym roku dom letniskowy całoroczny. Nie ma tam kanalizacji ani wodociągu. Wniosek o przyłącze energetyczne złożony, ale czas mają do 14 miesięcy na doprowadzenie prądu. Chcemy tam już coś działać, wykopać studnię, wkopać szambo bądź zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Działka póki co będzie używana weekendowo przez 3-4 osoby, a za kilka lat ma być docelowym miejscem zamieszkania.

Póki co raczej szambo/oczyszczalnia nie prędko będzie się zapełniała.

Chcemy jednak podejść do tematu raz a dobrze, a nie potem przekopywać pół ogrodu, bo coś trzeba będzie wymieniać, przerabiać.

 

Działka ma wymiary 35x50 jest płaska, bez żadnych rowów, spadków, ziemia piaszczysta rosły tam do tej pory same samosiejki sosny.

 

Mam mętlik w głowie coraz większy. Co byście doradzili, w co zainwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Actibloc problem jest z małą średnica włazu, tam aby coś zrobić w kwestiach eksploatacyjno-serwisowych naprawdę trzeba się nakombinować, ale zrobić się da. Nie można także nadbudowywac więcej niż jest w standardzie bo wtedy tracimy gwarancje, a dodatkowo jak dołożymy coś na wysokość w nadbudowach to już kompletnie nic nie zrobimy. Ogólnie serwisantów mają wiec nie ma się w tej kwestii przyczepić.wazne ze to SBR taki typowy a nie pseudo jakich na rynku wiele. Delfin - cieżko coś skomentować, najlepiej wejść na forum o MBBR i poczytywać wpisy Flisaka. Ekopol - taka sobie oczyszczalnia, przede wszystkim przeplywowka a wtedy przy zrzutach udarowych to może być masakra na odpływie. Kiedyś dyfuzor był na stałe montowany w zbiorniku, nie wiem jak to serwisować, włazy tez lipne. Aquatech, tego modelu nie znam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Actibloc problem jest z małą średnica włazu, tam aby coś zrobić w kwestiach eksploatacyjno-serwisowych naprawdę trzeba się nakombinować, ale zrobić się da. Nie można także nadbudowywac więcej niż jest w standardzie bo wtedy tracimy gwarancje, a dodatkowo jak dołożymy coś na wysokość w nadbudowach to już kompletnie nic nie zrobimy.

 

Ja sobie z tym poradziłem tak, że nasadziłem 2 rury 600 ale na obudowe oczyszczalni. Tak, ze w tych rurach jest standardowy właz + wolna przestrzeń. Potem te rury dotne do wymaganej wysokości i powinno być ok.

 

IMG_20180325_130310.jpg

 

IMG_20180330_151419.jpg

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś to nawet OK, jakoś z serwisowaniem sobie poradzisz. Gorzej jest tylko z naziomem nad zbiornikiem - to tutaj jest kwestia utraty gwarancji. W dokumentach jest napisane - dopuszczalny naziom nad zbiornikiem 0,5 m, czyli tyle ile mają nadbudowy w standardzie.

Jeśli dobrze zabezpieczyłeś, mam na myśli solidną obsypkę piaskowo-cementową to nie powinno być niespodzianek.

pozdrawiam i dobrego użytkowania życzę !!!

 

 

Ja sobie z tym poradziłem tak, że nasadziłem 2 rury 600 ale na obudowe oczyszczalni. Tak, ze w tych rurach jest standardowy właz + wolna przestrzeń. Potem te rury dotne do wymaganej wysokości i powinno być ok.

 

[ATTACH=CONFIG]410851[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]410852[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się powiedzieć a podstawie tych zdjęć jakiej firmy to oczyszczalnie. Miejscowości nieopodal moich stron i z tego co wiem, całość została koncertowo spartolona. Ludzie przeklinają dzień w którym zdecydowali sie na to rozwiązanie(rozmawiałem z jednym człowiekiem).

Wiadomo ze oprócz samej oczyszczalni na jej działanie wpłyneło wiele innych czynników, ale żeby wszystkie były źle zamontowane, nie znalazł sie żadne mądry w tej grupie ludzi?. Człowiek z którym rozmawiałem nie udzielił mi odpowiedzi co do producenta - nie wiedział - więc może tu znajdzie się jakiś mądry

 

http://gazetaklobucka.pl/2017/09/13/oczyszczalnie-gorsze-niz-szambo/

 

i:

 

http://www.miedzno.pl/inwestor/inwestycje/ochrona-i-poprawa-stanu-wod-powierzchniowych-i-podziemnych-na-terenie-gminy-miedzno-poprzez-budowe-przydomowych-biologicznych-oczyszczalni-sciekow/

 

http://www.7dni.com.pl/Aktualnosci/?id=3011&addComment=no

 

Wia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się powiedzieć a podstawie tych zdjęć jakiej firmy to oczyszczalnie. Miejscowości nieopodal moich stron i z tego co wiem, całość została koncertowo spartolona. Ludzie przeklinają dzień w którym zdecydowali sie na to rozwiązanie(rozmawiałem z jednym człowiekiem).

Wiadomo ze oprócz samej oczyszczalni na jej działanie wpłyneło wiele innych czynników, ale żeby wszystkie były źle zamontowane, nie znalazł sie żadne mądry w tej grupie ludzi?. Człowiek z którym rozmawiałem nie udzielił mi odpowiedzi co do producenta - nie wiedział - więc może tu znajdzie się jakiś mądry

 

http://gazetaklobucka.pl/2017/09/13/oczyszczalnie-gorsze-niz-szambo/

 

i:

 

http://www.miedzno.pl/inwestor/inwestycje/ochrona-i-poprawa-stanu-wod-powierzchniowych-i-podziemnych-na-terenie-gminy-miedzno-poprzez-budowe-przydomowych-biologicznych-oczyszczalni-sciekow/

 

http://www.7dni.com.pl/Aktualnosci/?id=3011&addComment=no

 

Wia

 

Producent akurat nie jest z pierwszej łapanki, bo to Wobet Hydret – doświadczona polska firma.

 

Nie można całej winy zwalać na producenta oczyszczalni, bo wykonawca coś skopał. Na tych kilku zdjęciach widać, że wykonawca z tych „co szukają oszczędności”:

- rury układane w strefie przemarzania bez otuliny izolującej

- zmiany kierunku w formie kolan – powinna być studzienka

- kineta studni przelotowa + kolano (rozwiązanie niewłaściwe, powinna być kineta kierunkowa - droższa)

- rury wyblakłe od słońca, czyli przeleżały kilka sezonów gdzieś na placu

- wykopy o takiej szerokości, że pracownik do wykopu z zagęszczarką nie wejdzie – czyli niezagęszczone

 

Na tej podstawie można domniemywać, że wentylacji wysokiej wykonawca nie zrobił lub zrobił niewłaściwie - co potwierdza występujący masowo problem smrodu.

 

Pytanie – za co wziął pieniądze inspektor nadzoru?

 

To, że producenci „podkręcają” wyniki to fakt – takie sytuacje to weryfikują. Ale na skuteczność działania oczyszczalni ma wpływ kilka zewnętrznych czynników np. parametry ścieku surowego (zwłaszcza substancje, których do oczyszczalni odprowadzać nie wolno, a do szamba było można - pytanie czy ludzie zostali o tym poinformowani), prowadzenie czynności eksploatacyjnych (wywóz osadów, czyszczenie filtra dmuchawy, kontrola poprawności działania podzespołów np. w ramach przeglądów gwarancyjnych przez wykonawcę).

 

Wiec wskazywanie producenta jako winnego powinno być uzasadnione głębszą analizą problemu niż tylko wyniki oczyszczonych ścieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam jeszcze pytanie odnośnie montażu oczyszczalni a czasu po jakim zaczniemy z niej korzystać. Chciałbym zamontować oczyszczalnię za miesiąc a w planie mam zamiar wprowadzić się w przyszłym roku. Oczyszczalnia będzie stała rok praktycznie nieużywana lub będą do niej dostarczane bardzo małe ilości nieczystości. Czy to będzie miało na nią negatywny wpływ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam jeszcze pytanie odnośnie montażu oczyszczalni a czasu po jakim zaczniemy z niej korzystać. Chciałbym zamontować oczyszczalnię za miesiąc a w planie mam zamiar wprowadzić się w przyszłym roku. Oczyszczalnia będzie stała rok praktycznie nieużywana lub będą do niej dostarczane bardzo małe ilości nieczystości. Czy to będzie miało na nią negatywny wpływ?

 

Co do samej przerwy - zalej wodą i nie przejmuj się – spokojnie poczeka na Was.

 

Co do „bardzo małych ilości” to jednak zależy o jakich ilościach piszesz oraz dodatkowo, co to za typ oczyszczalni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...