Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie,

 

Zaproponowano mi Traidenisa NV1. To, co było na temat tej oczyszczalni na forum przeczytałem i jestem skłonny wybrać jednak coś z osadnikiem wstępnym,

Jedynym minusem takiego rozwiązania może pojawić się odór. Oczyszczalnia będzie jakieś 4/5m od domu a w domu jakieś 3m do pionu kanalizacyjnego.

Już jest elewacja więc nie mam raczej możliwości poprowadzenia oddzielnego odpowietrzenia.

Jakie macie doświadczenia w tej kwestii z polecanym tutaj Actibloc'iem?

Będzie to śmierdzieć jeżeli odpowietrzenie jest tylko standardowo przez kanalizacje rurą fi100?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Po przeczytaniu setek postow i przejrzeniu dziesiatek ofert oczyszczalni.

Prosba o pomoc w dobrym wyborze oczyszlani SBR na dzialke:

- miasto (~40 tys mieszkancow);

- dzialka 1k m2;

- grunt, chlonny, piach

- poziom wody po intensywnych opadach deszczu ~2m,

- 5 mieszkancow

 

Waham sie pomiedzy:

1) Ekopol BIO-HYBRYDA2500

2) Haba SBR TYTAN WIRO 5

3) Wobet Hydret ZBS-6C

 

Najbardzie przemawia ddo mnie Haba, pozniej wobet, na koncy Ekopol.

 

Jakies sugestie z Waszej stronny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po przeczytaniu setek postow i przejrzeniu dziesiatek ofert oczyszczalni.

Prosba o pomoc w dobrym wyborze oczyszlani SBR na dzialke:

- miasto (~40 tys mieszkancow);

- dzialka 1k m2;

- grunt, chlonny, piach

- poziom wody po intensywnych opadach deszczu ~2m,

- 5 mieszkancow

 

Waham sie pomiedzy:

1) Ekopol BIO-HYBRYDA2500

2) Haba SBR TYTAN WIRO 5

3) Wobet Hydret ZBS-6C

 

Najbardzie przemawia ddo mnie Haba, pozniej wobet, na koncy Ekopol.

 

Jakies sugestie z Waszej stronny?

 

Z tych co podałeś to chyba ZBS-6C jest SBR. Ta z ekopolu to jest ze zwykłej żywic i jakaś hybryda w działaniu. Z Haba to jakiś dziwny model, bo mają tytan i tytan eko. Obie się różnią chyba tym, że w jednej jest dawkowanie i złoże, a w drugiej nie. Jak tu można mieć papiery na taką kombinację. Przecież nie można tak sobie odejmować wyposażenia i pisać, że certyfikat ten sam. Ja bym myślał o ZBS-6C lub Bioekocent z Centroplastu. Ja mam oczyszczalnię z Centroplastu i działa. Trzeba ją co tydzień kontrolować ale jest prosta w obsłudze.

Edytowane przez Alekko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej oceny tylko Wobet jest takim typowym SBR z dozowaniem ścieków. Ekopol to typowa przepływówka hybrydowa, PRIMO to też niby przepływówka bo nie ma cyklu dozowania/porcjowania ścieków z osadnika do bioreaktora. Niby pozostałe cykle SBR realizuje, ale dla mnie nie ma tego jednego z ważniejszych czyli dozowania.

 

Alekko, krytykujesz Haba za to że na jednej deklaracji coś dodają, a coś odejmują itp. Chwalisz się Bioekocentem, chwalisz Centroplast - to teraz spójrz dokładnie na stronę Centroplast i pokaż mi dwie różne deklaracje właściwości użytkowych np. dla Multiekocent czy nawet Bioekocent gdzie jedna jest dla danego urządzenia z automatyką, a druga jest dla tego samego urządzenia bez automatyki. Z tego co mi wiadomo dołożenie automatyki to znacząca ingerencja w urządzenie, ma to wpływ na użytkowanie, na pracę a w konsekwencji na efektywność pracy. Tam także sobie ktoś coś dodaje, a pokazuje i pracuje cały czas na tej samej deklaracji. Czy takie działanie Ci nie przeszkadza? Jak to mówią "Czyjeś się widzi pod lasem, ale swojego pod nosem już nie".

pozdrawiam

 

 

 

Z tych co podałeś to chyba ZBS-6C jest SBR. Ta z ekopolu to jest ze zwykłej żywic i jakaś hybryda w działaniu. Z Haba to jakiś dziwny model, bo mają tytan i tytan eko. Obie się różnią chyba tym, że w jednej jest dawkowanie i złoże, a w drugiej nie. Jak tu można mieć papiery na taką kombinację. Przecież nie można tak sobie odejmować wyposażenia i pisać, że certyfikat ten sam. Ja bym myślał o ZBS-6C lub Bioekocent z Centroplastu. Ja mam oczyszczalnię z Centroplastu i działa. Trzeba ją co tydzień kontrolować ale jest prosta w obsłudze.
Edytowane przez ArturStadnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej oceny tylko Wobet jest takim typowym SBR z dozowaniem ścieków. Ekopol to typowa przepływówka hybrydowa, PRIMO to też niby przepływówka bo nie ma cyklu dozowania/porcjowania ścieków z osadnika do bioreaktora. Niby pozostałe cykle SBR realizuje, ale dla mnie nie ma tego jednego z ważniejszych czyli dozowania.

 

Alekko, krytykujesz Haba za to że na jednej deklaracji coś dodają, a coś odejmują itp. Chwalisz się Bioekocentem, chwalisz Centroplast - to teraz spójrz dokładnie na stronę Centroplast i pokaż mi dwie różne deklaracje właściwości użytkowych np. dla Multiekocent czy nawet Bioekocent gdzie jedna jest dla danego urządzenia z automatyką, a druga jest dla tego samego urządzenia bez automatyki. Z tego co mi wiadomo dołożenie automatyki to znacząca ingerencja w urządzenie, ma to wpływ na użytkowanie, na pracę a w konsekwencji na efektywność pracy. Tam także sobie ktoś coś dodaje, a pokazuje i pracuje cały czas na tej samej deklaracji. Czy takie działanie Ci nie przeszkadza? Jak to mówią "Czyjeś się widzi pod lasem, ale swojego pod nosem już nie".

pozdrawiam

 

Artur ja taki mądry to nie byłem jak ją kupowałem. Moje męczenie się z hydraulikiem i też z montażem oczyszczalni dało mi trochę do pomyślenia i do nauki. Inaczej bym się pewnie tym nie interesował i jak w ziemi jest i działa to jest dobrze. Teraz jednak mogę coś innym powiedzieć. Nie wiem dokładnie co Centroplast badał w certyfikacie, a i tak jestem już po zakupie i montażu. Mogę tylko o to dbać, co wybrałem i kupiłem. Gdybym wiedział to co teraz to może bym kupił to samo, a może nie, ale na budowie jest tyle rzeczy, że każdą trzeba się zająć, aby to działało, więc temat skończyłem i jestem na następnym następny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w planach mam oczyszczalnię Sotralentza Acti Bloc. Montażysta który przyjechał stwierdził że maksymalnie oczyszczalnia od domu 15metrów. Chciał bym jednak spróbować dać ją dalej ze względu na odległość od drogi. Tak aby przy wywozie nie wjeżdżać na działkę.

Poza tym nie bardzo mam gdzie przy domu ją postawić. Szczególnie że jeszcze muszę dołożyć studnie chłonną. Czy faktycznie odległość 15m jest taka ważna?

 

Z reguły im dłuższy odcinek przyłącza tym większe wychłodzenie ścieku co skutkuje odkładaniem się tłuszczu w rurach. Odkładający się tłuszcz może doprowadzić do powstania zatorów tłuszczowych blokujących przepływ. W przypadku wyrobów Sotralentza prawdopodobieństwo wzrasta w wyniku zastosowania wlotu DN110.

Oczywiście krótszy odcinek ułożony z mniejszym spadkiem na w strefie przemarzania bez izolacji termicznej może wystudzić ściek szybciej niż dłuższy odcinek ułożony z większym spadkiem na większej głębokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam spadek dość duży, rurę mogę dac 160mm do samej oczyszczalni, jednak instalator mówił coś o odpowietrzeniu. Prawdopodobnie chodziło mu o to że pompka nie popchnie na większej odległości smrodów do odpowietrzenia pionowego (czyli komina).

Czy ma rację??

 

Temat wentylacji ma sporo zależności. Źle wykonana nie będzie działać nawet na krótkim odcinku. Widziałem kiedyś wytyczną jednego producenta, który określił, że odcinek poziomy nie może być dłuższy niż 2-3 krotność odcinka pionowego – ma to sens, aczkolwiek nie widziałem wyliczeń na jakiej podstawie określił taką proporcję.

Im dłuższy odcinek to z powodu oporów liniowych oczywiście wydajność wentylacji będzie maleć. Jednak duży spadek rury niweluje negatywny wpływ długości.

Bardziej istotny jest brak załamań na odcinku pionowym, a już na pewno przewężeń, odpowiednia wywiewka itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Zaproponowano mi Traidenisa NV1. To, co było na temat tej oczyszczalni na forum przeczytałem i jestem skłonny wybrać jednak coś z osadnikiem wstępnym,

Jedynym minusem takiego rozwiązania może pojawić się odór. Oczyszczalnia będzie jakieś 4/5m od domu a w domu jakieś 3m do pionu kanalizacyjnego.

Już jest elewacja więc nie mam raczej możliwości poprowadzenia oddzielnego odpowietrzenia.

Jakie macie doświadczenia w tej kwestii z polecanym tutaj Actibloc'iem?

Będzie to śmierdzieć jeżeli odpowietrzenie jest tylko standardowo przez kanalizacje rurą fi100?

 

Actibloc ma duże pojemności, co generalnie wpływa pozytywnie na proces oczyszczania ale z drugiej strony przedłużenie czasu przetrzymania ścieków w osadniku zwiększa ilość powstających gazów. No niestety nie ma idealnego rozwiązania. Litewska oczyszczalnia faktycznie nie śmierdzi ale również nie jest pozbawiona wad.

 

Jednak poprawnie wykonana wentylacja będzie działać właściwie nawet poprzez pion kanalizacyjny. Oczywiście jest sporo uwarunkowań na które nie mamy wpływu typu kierunek wiatrów. Zostaw sobie plan B – przy samym budynku na przyłączu wstaw trójnik z kawałkiem wyprowadzonej rury pod powierzchnię terenu zakończoną korkiem. Jeżeli zapachy będą męczące, zawsze możesz dorobić rurę po elewacji – wiem, że może szpecić ale zmniejszy uciążliwość zapachową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile prawdy jest w opiniach, że przy oczyszczalni trzeba "sie pilnować"?

To znaczy rzeczy takie jak - nie więcej niż illeś tam prań dziennie, takie a takie detergenty a inne nie, itp ograniczenia.

 

Przy uniwersalnej zasadzie, że to co ma trafiać do śmietnika lub na kompost nie powinno wpadać do kanalizacji, dużo jest uzależnione od typu oczyszczalni i wymagań producenta zamieszczonych w instrukcji.

 

Im mniej „chemii” będzie stosowane tym dla oczyszczalni będzie po prostu łatwiej. Prosta zasada rozłożenia prań na cały tydzień niż dokonywanie kilku prań w sobotę z całego tygodnia nie stanowi przecież problemu. Standardy stosowania chemii przez ludzi są znane producentom i to na ich głowie powinien być ten problem.

 

Dobra oczyszczalnia będzie działała z typowym ściekiem bytowym (zawierającym detergenty, dezynfekanty itp. w typowych ilościach). Niestety są typy oczyszczalni które przy typowym użytkowaniu działają wątpliwie. Wynika to z technologii danej oczyszczalni i jej konstrukcji (np. pojemności komór).

Producenci zamieszczają zapisy związane z zakazem odprowadzania konkretnych substancji do oczyszczalni. Im te zapisy są bardziej rygorystyczne to można wnioskować, że stanowią swoiste zapisy ochronne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Actibloc ma duże pojemności, co generalnie wpływa pozytywnie na proces oczyszczania ale z drugiej strony przedłużenie czasu przetrzymania ścieków w osadniku zwiększa ilość powstających gazów. No niestety nie ma idealnego rozwiązania. Litewska oczyszczalnia faktycznie nie śmierdzi ale również nie jest pozbawiona wad.

 

Jednak poprawnie wykonana wentylacja będzie działać właściwie nawet poprzez pion kanalizacyjny. Oczywiście jest sporo uwarunkowań na które nie mamy wpływu typu kierunek wiatrów. Zostaw sobie plan B – przy samym budynku na przyłączu wstaw trójnik z kawałkiem wyprowadzonej rury pod powierzchnię terenu zakończoną korkiem. Jeżeli zapachy będą męczące, zawsze możesz dorobić rurę po elewacji – wiem, że może szpecić ale zmniejszy uciążliwość zapachową.

 

Za duży osadnik to źle, bo za dużo gazów, a brak osadnika w litewskiej to wówczas na korzyść, bo nic nie gnije ? Ale to chyba jak jest prąd, bo jak go po burzy strzeli to w osadniku gęstsze zostało, a w litewskiej to od razu wszystko od nowa i ten osad dobry smród daje, bo miesza się całość. Znam jednego co taką ma, dlatego ja chciałem biologiczną z osadnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile prawdy jest w opiniach, że przy oczyszczalni trzeba "sie pilnować"?

To znaczy rzeczy takie jak - nie więcej niż illeś tam prań dziennie, takie a takie detergenty a inne nie, itp ograniczenia.

 

Wiadomo, że wszelaka chemia zwłaszcza wybielacze, chlory, antybiotyki nie pomagają oczyszczalniom a mogą wręcz wybić bakterie co prowadzi do wykonania restartu oczyszczalni i tym samym dodatkowym wywozem ścieku. Można użyć np. Domestosa ale niewiele i z przerwami. Jeżeli w krótkim czasie napuścisz choćby samej wody powyżej możliwości przerobowych oczyszczalni to przelejesz i niedoczyszczony ściek poleci w studnię chłonną czy poletko rozsączające i może narobić sporo szkód. Oczyszczalnie z większym osadnikiem i porcjowaniem ścieku lepiej sobie radzą. Tłuszcz też nie jest lubiany przez bakterie ale niby są odpowiednie bakterie do tego. Jeżeli nie wlewasz hurtowo oleju z frytek to będzie ok.

 

Posiadam BioHybrydę 2500. W domu przeważnie cztery osoby. Dwoje dziadków i dwoje dorosłych. Używa się normalnie. Zachowawczo mamy nawyk nie kumulowania wszystkiego na raz. Pranie wykonywane w większości na standardowych programach bez dodatkowych opcji. Kąpiel z rozsądnym zużyciem wody. Ostrzejsza chemia używana w małych ilościach i rozłożona w czasie. Parę razy zaliczyłem awaryjne wypompowanie i wywóz ścieku. Parę razy bakterie zdechły z bliżej nie znanych mi przyczyn. Jeden raz był wadliwy trójnik. Prawdopodobnie krzywo i mocno zakręcona jedna odnoga co wywołało pęknięcie i nieszczelność która odczuwalnie dała o sobie znać po około dwóch latach. Oczyszczalnia zaczęła śmierdzieć. Nie pomógł restart i zaobserwowaliśmy nabieranie "wody" i wymieszanie wszystkiego czyli kolejny restart. Nim się ktokolwiek zorientował, że to nieszczelność to wszystko przeczyło prawom fizyki. Podczas pracy oczyszczalni poziom ścieku wzrastał. Po wyłączeniu dmuchawy po chwili następował samoczynny odpływ.

Aktualnie jest ok. Sypie się bakterie, raz do roku wywozi osad. Co jakiś czas zaglądamy do oczyszczalni i studni chłonnej. Bardziej kontrolujemy w przypadku gdy ktoś przyjedzie na dłuższy czas i w zimie bo w tym okresie bardziej zbiera się kożuch w osadniku.

 

Te zagadnienia były poruszane na forum w tym i innych wątkach. Czasem dotyczyły konkretnej oczyszczalni. Wejdź w dział woda i ścieki a w wyszukiwarkę wpisz oczyszczalnia i patrz na tytuły.

Edytowane przez Leprechaun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Doradźcie mi ,którą z oczyszczalni byście brali dla siebie - Biopura czy ZBS 4C. Obie mam w podobnej cenie więc bardziej mi chodzi o opinię, która z nich lepiej się sprawdzi. Najbardziej zależy mi na tym by oczyszczalnia była jak najbardziej bezobsługowa i tania w eksploatacji. Zastanawiam się jeszcze czy nie lepiej dołożyć więcej do Biorocka bo podoba mi się ,że brak tam jest wszelkiej elektroniki czy dosypywania co jakiś czas bakterii ale znów dopłata w porównaniu z Biopurą czy ZBS'em jest znaczna i nie wiem czy warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Na działce mogę założyć POŚ, Szambo lub Przepompownie do kanalizy grawitacyjnej (odległość 50 metrów , działka ze spadkiem). Szambo jest za drogie, przepompownia problematyczna - brudna robota :). Zostaje mi POŚ. Czy jest jakaś porządna POŚ której nie zaszkodzą domestosy i inne preparaty chemiczne. Jestem nawet w stanie wrzucać częściej bakterie aby nie kupować specjalnej chemii do POŚ. Czy możecie coś polecić ? Cena nie gra roli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Doradźcie mi ,którą z oczyszczalni byście brali dla siebie - Biopura czy ZBS 4C. Obie mam w podobnej cenie więc bardziej mi chodzi o opinię, która z nich lepiej się sprawdzi. Najbardziej zależy mi na tym by oczyszczalnia była jak najbardziej bezobsługowa i tania w eksploatacji. Zastanawiam się jeszcze czy nie lepiej dołożyć więcej do Biorocka bo podoba mi się ,że brak tam jest wszelkiej elektroniki czy dosypywania co jakiś czas bakterii ale znów dopłata w porównaniu z Biopurą czy ZBS'em jest znaczna i nie wiem czy warto.

 

Zarówno Biopura 4 oraz ZBS 4C są dedykowane do 4 osób jednak ich pojemnościach (ok. 2m3) powodują, że oczyszczalnie działają w górnym zakresie możliwości przy 4 RLM i w sytuacjach dodatkowych osób (goście) jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo spadku skuteczności oczyszczania oraz wypłukiwania osadu do odbiornika, co w przypadku odbiornika gruntowego drastycznie skraca jego żywotność.

 

Możesz rozważyć większe modele ale rosną koszty inwestycyjne więc różnica do Biorocka się zmniejsza. Dodatkowo Biopura to typowa przepływówka – czyli najgorszy rodzaj oczyszczalni przydomowej z technologicznego punktu widzenia.

 

W zakresie kosztów eksploatacyjnych i bezobsługowości Biorock nie ma równych. Niestety kosztuje na starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Na działce mogę założyć POŚ, Szambo lub Przepompownie do kanalizy grawitacyjnej (odległość 50 metrów , działka ze spadkiem). Szambo jest za drogie, przepompownia problematyczna - brudna robota :). Zostaje mi POŚ. Czy jest jakaś porządna POŚ której nie zaszkodzą domestosy i inne preparaty chemiczne. Jestem nawet w stanie wrzucać częściej bakterie aby nie kupować specjalnej chemii do POŚ. Czy możecie coś polecić ? Cena nie gra roli.

 

Chemia będzie miała wpływ na każdy typ oczyszczalni przydomowej, bo procesy w oczyszczalniach oparte są na pracy mikroorganizmów, a chemia domowa, zwłaszcza ta czyszcząca, ma działanie biobójcze. Są po prostu typy oczyszczalni, które lepiej sobie z tą chemią radzą, pod warunkiem że stosujesz ją w rozsądnych ilościach i częstotliwości.

 

Gradacja radzenia sobie z chemią wygląda następująco (od najniższego lub wręcz braku):

- wszelkie oczyszczalnie pracujące w trybie przepływowym zwłaszcza te o małych pojemnościach i pozbawione osadnika wstępnego

- SBRy (ale pod warunkiem uczciwych pojemności)

- złoża biologiczne (zraszane lub obrotowe) oraz filtry gruntowe

 

Jeżeli cena nie gra roli rozważ porządną przepompownię, a nie tanie zamienniki – zapominasz o chemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemia będzie miała wpływ na każdy typ oczyszczalni przydomowej, bo procesy w oczyszczalniach oparte są na pracy mikroorganizmów, a chemia domowa, zwłaszcza ta czyszcząca, ma działanie biobójcze. Są po prostu typy oczyszczalni, które lepiej sobie z tą chemią radzą, pod warunkiem że stosujesz ją w rozsądnych ilościach i częstotliwości.

 

Gradacja radzenia sobie z chemią wygląda następująco (od najniższego lub wręcz braku):

- wszelkie oczyszczalnie pracujące w trybie przepływowym zwłaszcza te o małych pojemnościach i pozbawione osadnika wstępnego

- SBRy (ale pod warunkiem uczciwych pojemności)

- złoża biologiczne (zraszane lub obrotowe) oraz filtry gruntowe

 

Jeżeli cena nie gra roli rozważ porządną przepompownię, a nie tanie zamienniki – zapominasz o chemii.

 

A mógłbyś polecić jakąś porządną przepompownię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...