Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Mnie to odnośnie Biorock nurtuje już od dawna inna kwestia, co z osadem wtórnym tzn głównie z oberwaną błoną ze złoża, co tak naprawdę z tym się dzieje itp. (odparowuje :) to byłyby cuda :) :) ) Filtra na odpływie brak, komory osadnika wtórnego z recyrkulacją brak, to gdzie to wszystko się zbiera???? Czy ktoś potrafi mi to wytłumaczyć? Kilkukrotnie o to pytałem, ale nigdy nie dostałem odpowiedzi więc ponawiam pytanie :)

 

Witajcie,

 

Zdecydowałem się w końcu dołożyć grosza i zakupiłem oraz zamontowałem Biorocka Monoblocka. Mam do użytkowników oczyszczalni (nie tylko biorocka) pewnie prozaiczne pytanie ale mnie nurtuje. Skąd wiadomo kiedy osad z pierwszej komory należy wypompować skoro cały osadnik wypełniony jest wodą? Dodatkowo zastanawia mnie czy nie należy do osadnika wsypać na początek jakiś bakterii bo skoro złoże biologiczne jest w drugim zbiorniku (reaktorze) to zanim tam dotrze ściek to przydałoby się na zdrowy rozum aby w osadniku już bakterie nad nim "popracowały" ale dostałem od dostawcy zapewnienie że żadnych dodatkowych bakterii nie trzeba w Biorocku używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kolego jeśli chodzi o bamartech to też szukam informacji. Rozmawiałem z producentem ten i są tam dwa bioreaktory a ściek oczyszczony jest wyrzucany przy pomocy pompy więc jak coś to odpada temat montowania przepompowni. Trochę moim zdaniem mała jest pierwszą komora gdzie wpływa surowy ściek, potem dalej grawitacyjnie przepływa do komory drugiej gdzie jest napowietrzaniu, potem do dalej grawitacyjnie do trzeciej gdzie jest również napowietrzany. Przed wypompowaniem zatrzymany jest kompresor i następuje proces klarowania potem odpompowywania jest nadmiar osady z komory trzeciej, i może on być wypompowany do komory drugiej lub pierwszej przez pompę mamutowa, następnie ściek jest wypompowany na zewnątrz. I całość zaczyna się od nowa. Ściek jest odpompywany dwa razy w ciągu doby czyli przeprowadzane są dwa takie sykle jak pisałem wcześniej. Jeden fabrycznie ustawiony jest na godzinę 14 drugi w nocy o 4 rano czy o 2 nie pamiętam już dokładnie. Jeśli chodzi o zbiornik to ma 15 lat gwarancji, ponoć nie wymaga producent by robić przy nim obsypke z suchego betonu. Kompresor jest produkcji japońskiej, sterownik to chyba ich własną konstrukcja, pompa do wypompowania oczyszczonego ścieku to Omnigena (swoją drogą mam pompę tej firmy podłączona do hydroforu i w zasadzie nic się z nią nie dzieje po prostu chodzi). Sam rozważam tą oczyszczalnie, oprócz niej jeszcze have wiro oraz Bio Duo hybryda. Czekam jeszcze na wycenę od 3 instalatorów i zobaczymy co wyjdzie najkorzystniej. Jeśli chodzi o budowę zbiornika przy oczyszczalni dla max4 użytkowników masz dwa zbiorniki. Pierwszy to osadnik gdzie zachodzą procesy beztlenowe drugi jest podzielony na dwie oddzielne komory bioreaktorów. Przy oczyszczalni dla 8 użytkowników masz już trzy zbiorniki, analogicznie jak wcześniej pierwszy to osadnik gdzie zachodzą

procesy beztlenowe pozostałe dwa to bioreaktory. Do odprowadzania ścieków stosuje się przy nich drenaże, studnie chłonne, odprowadzenie do cieków wodnych rowów melioracyjnych, czy też pochłaniacz roślinny, lub pochłaniacz roślinny wraz ze studnia chłonna. To tak po krotce jeśli chodzi o informacje apropo tej oczyszczalni. A jakie jeszcze inne oczyszczalnie bierzesz pod uwagę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ktoś posiada informacje na temat czyszczono bamartech?? Chodzi mi dokładnie o biosolid dla 4 uzytkownikow

 

Kolego jeśli chodzi o bamartech to też szukam informacji. Rozmawiałem z producentem ten i są tam dwa bioreaktory a ściek oczyszczony jest wyrzucany przy pomocy pompy więc jak coś to odpada temat montowania przepompowni. Trochę moim zdaniem mała jest pierwszą komora gdzie wpływa surowy ściek, potem dalej grawitacyjnie przepływa do komory drugiej gdzie jest napowietrzaniu, potem do dalej grawitacyjnie do trzeciej gdzie jest również napowietrzany. Przed wypompowaniem zatrzymany jest kompresor i następuje proces klarowania potem odpompowywania jest nadmiar osady z komory trzeciej, i może on być wypompowany do komory drugiej lub pierwszej przez pompę mamutowa, następnie ściek jest wypompowany na zewnątrz. I całość zaczyna się od nowa. Ściek jest odpompywany dwa razy w ciągu doby czyli przeprowadzane są dwa takie sykle jak pisałem wcześniej. Jeden fabrycznie ustawiony jest na godzinę 14 drugi w nocy o 4 rano czy o 2 nie pamiętam już dokładnie. Jeśli chodzi o zbiornik to ma 15 lat gwarancji, ponoć nie wymaga producent by robić przy nim obsypke z suchego betonu. Kompresor jest produkcji japońskiej, sterownik to chyba ich własną konstrukcja, pompa do wypompowania oczyszczonego ścieku to Omnigena (swoją drogą mam pompę tej firmy podłączona do hydroforu i w zasadzie nic się z nią nie dzieje po prostu chodzi). Sam rozważam tą oczyszczalnie, oprócz niej jeszcze have wiro oraz Bio Duo hybryda. Czekam jeszcze na wycenę od 3 instalatorów i zobaczymy co wyjdzie najkorzystniej. Jeśli chodzi o budowę zbiornika przy oczyszczalni dla max4 użytkowników masz dwa zbiorniki. Pierwszy to osadnik gdzie zachodzą procesy beztlenowe drugi jest podzielony na dwie oddzielne komory bioreaktorów. Przy oczyszczalni dla 8 użytkowników masz już trzy zbiorniki, analogicznie jak wcześniej pierwszy to osadnik gdzie zachodzą

procesy beztlenowe pozostałe dwa to bioreaktory. Do odprowadzania ścieków stosuje się przy nich drenaże, studnie chłonne, odprowadzenie do cieków wodnych rowów melioracyjnych, czy też pochłaniacz roślinny, lub pochłaniacz roślinny wraz ze studnia chłonna. To tak po krotce jeśli chodzi o informacje apropo tej oczyszczalni. A jakie jeszcze inne oczyszczalnie bierzesz pod uwagę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bamartech to taki pozbawiony osadnika wtórnego Centroplast. Dodali pompę na odpompowanie i działanie ma chyba przypominać jakiegoś SBR, ale to tak nie działa. Wyszła z tego mała pojemność, a ja się zastanawiam jak to z tym odpompowaniem. U mnie w Centroplaście przepływa sobie od wlotu do wylotu, czasem więcej, a czasem mniej, a tam 2 razy na dobę, czyli chyba większy drenaż trzeba mieć, aby taki dawkowanie wytrzymać. Jeśli tak jest to dla mnie i tak moje wygląda bezpiecznej na długość życia drenażu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bamartech to taki pozbawiony osadnika wtórnego Centroplast. Dodali pompę na odpompowanie i działanie ma chyba przypominać jakiegoś SBR, ale to tak nie działa. Wyszła z tego mała pojemność, a ja się zastanawiam jak to z tym odpompowaniem. U mnie w Centroplaście przepływa sobie od wlotu do wylotu, czasem więcej, a czasem mniej, a tam 2 razy na dobę, czyli chyba większy drenaż trzeba mieć, aby taki dawkowanie wytrzymać. Jeśli tak jest to dla mnie i tak moje wygląda bezpiecznej na długość życia drenażu.

 

Akurat u mnie nie było by drenażu tylko poletko roślinne z kora z sosny jako odbiornik oczyszczonego ścieku. Co do bamartech to porównując jej działanie z Haba wiro model podstawowy jest podobne. Zastanawiam się tylko które jest lepsze Haba wiro z ustawieniem czasowym przy pomocy zegara jeśli chodzi o napowietrzanie, czy ten bamartech?? Obie mi zaproponowano w podobnej cenie i się zastanawiam co lepsze, na jakąś typowa sbr mnie zwyczajnie nie stać:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat u mnie nie było by drenażu tylko poletko roślinne z kora z sosny jako odbiornik oczyszczonego ścieku. Co do bamartech to porównując jej działanie z Haba wiro model podstawowy jest podobne. Zastanawiam się tylko które jest lepsze Haba wiro z ustawieniem czasowym przy pomocy zegara jeśli chodzi o napowietrzanie, czy ten bamartech?? Obie mi zaproponowano w podobnej cenie i się zastanawiam co lepsze, na jakąś typowa sbr mnie zwyczajnie nie stać:(

 

Ciężko powiedzieć, która jest lepsza, obie są bardzo podobne i chyba o tej samej pojemności. Wydaje mi się, że ten sam sprzedawca oferuje tobie oba te wyroby. Jeśli tak to i tak poszukałbym jeszcze czegoś. Nie słyszałem nigdy o poletku roślinnym z korą sosny. To ma być zamiast żwiru, bo u mnie jest po starem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, która jest lepsza, obie są bardzo podobne i chyba o tej samej pojemności. Wydaje mi się, że ten sam sprzedawca oferuje tobie oba te wyroby. Jeśli tak to i tak poszukałbym jeszcze czegoś. Nie słyszałem nigdy o poletku roślinnym z korą sosny. To ma być zamiast żwiru, bo u mnie jest po starem.

 

Tak pojemność mają praktycznie taką samą, różnica jest w budowie. W Haba masz dwie komory w bamartech masz trzy. W habie od razu surowe ścieki są napowietrzane w bamartech masz pierwsza komorę w której oddzielane są zawiesiny i tłuszcze od cieszy i potem wpadają do kolejno pierwszego i drugiego bioreaktora a nadmiar osadu z bioreaktora ostatniego przed odpompowaniem oczyszczonego ścieku może być zawrócony do pierwszej komory bioreaktora lub do osadnika. W Haba krąży ściek cały czas między obiema komorami poprzez pompę mamutowa z drugiej komory do pierwszej gdzie jest napowietrzany. W drugiej komorze jest tzw. strefa spokojna gdzie zamontowana jest pompa z pływakiem i jak osiągnie odpowiedni poziom wtedy zostają odpompowane oczyszczone ścieki. W bramkarza tech napowietrzanie jest w obu komorach bioreaktora, jest sterownik który tym zarządza, w Haba jest zwykły zegar czasowy taki jak z marketu za 20zl. Zastanawiam się która opcja będzie lepsza. Za całość przy bamartech wyjdzie 12000 za Haba 13500 więc różnica jest nieduża. A jeśli chodzi o to poletko to wedle opisu zbudowane jest to tak: kwadrat powiedzmy 4x4 o głębokości 30-40cm na środku jest rura w postaci syfonu który w przypadku odpompowania ścieku rozbryzguje go po powierzchni. Pod kora sądzi się rośliny wodolubne, trzcina, pałka wodna, sitaw itp. takie rozwiązanie mi zaproponowano. Co o tym sądzicie drodzy forumowicze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeśli chodzi o bamartech to też szukam informacji. Rozmawiałem z producentem ten i są tam dwa bioreaktory a ściek oczyszczony jest wyrzucany przy pomocy pompy więc jak coś to odpada temat montowania przepompowni. Trochę moim zdaniem mała jest pierwszą komora gdzie wpływa surowy ściek, potem dalej grawitacyjnie przepływa do komory drugiej gdzie jest napowietrzaniu, potem do dalej grawitacyjnie do trzeciej gdzie jest również napowietrzany. Przed wypompowaniem zatrzymany jest kompresor i następuje proces klarowania potem odpompowywania jest nadmiar osady z komory trzeciej, i może on być wypompowany do komory drugiej lub pierwszej przez pompę mamutowa, następnie ściek jest wypompowany na zewnątrz. I całość zaczyna się od nowa. Ściek jest odpompywany dwa razy w ciągu doby czyli przeprowadzane są dwa takie sykle jak pisałem wcześniej. Jeden fabrycznie ustawiony jest na godzinę 14 drugi w nocy o 4 rano czy o 2 nie pamiętam już dokładnie. Jeśli chodzi o zbiornik to ma 15 lat gwarancji, ponoć nie wymaga producent by robić przy nim obsypke z suchego betonu. Kompresor jest produkcji japońskiej, sterownik to chyba ich własną konstrukcja, pompa do wypompowania oczyszczonego ścieku to Omnigena (swoją drogą mam pompę tej firmy podłączona do hydroforu i w zasadzie nic się z nią nie dzieje po prostu chodzi). Sam rozważam tą oczyszczalnie, oprócz niej jeszcze have wiro oraz Bio Duo hybryda. Czekam jeszcze na wycenę od 3 instalatorów i zobaczymy co wyjdzie najkorzystniej. Jeśli chodzi o budowę zbiornika przy oczyszczalni dla max4 użytkowników masz dwa zbiorniki. Pierwszy to osadnik gdzie zachodzą procesy beztlenowe drugi jest podzielony na dwie oddzielne komory bioreaktorów. Przy oczyszczalni dla 8 użytkowników masz już trzy zbiorniki, analogicznie jak wcześniej pierwszy to osadnik gdzie zachodzą

procesy beztlenowe pozostałe dwa to bioreaktory. Do odprowadzania ścieków stosuje się przy nich drenaże, studnie chłonne, odprowadzenie do cieków wodnych rowów melioracyjnych, czy też pochłaniacz roślinny, lub pochłaniacz roślinny wraz ze studnia chłonna. To tak po krotce jeśli chodzi o informacje apropo tej oczyszczalni. A jakie jeszcze inne oczyszczalnie bierzesz pod uwagę??

 

Dla mnie trochę zbyt małe osadniki wstępne. Przy tej objętości to nie chce mi się wierzyć, że odpompowanie raz w roku, dodatkowo na odpływie pompa wirowa - dla jednych + dla drugich -, dla mnie to drugie, dlaczego? gdyż urządzenie elektryczne wewnątrz oczyszczalni, po drugie musisz kontrolować pompę gdyż w przypadku awarii nie będzie odpływu, nie widziałem aby był tam odpływ inny niż ciśnieniowy. W Haba to dodatkowo do recyrkulacji także służy pompa wirowa, czyli masz dwie pompy. Dla mnie na minus dla obu rozwiązań jest system przepływowy. dość że małe osadniki wstępne to jeszcze bez porcjowania ścieków. Gdybyś miał porcjowanie to zawsze nawet mały osadnik może po pewnym czasie mieć wolną przestrzeń do przyjęcia jednorazowo większych dopływów, a w tych przypadkach tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie trochę zbyt małe osadniki wstępne. Przy tej objętości to nie chce mi się wierzyć, że odpompowanie raz w roku, dodatkowo na odpływie pompa wirowa - dla jednych + dla drugich -, dla mnie to drugie, dlaczego? gdyż urządzenie elektryczne wewnątrz oczyszczalni, po drugie musisz kontrolować pompę gdyż w przypadku awarii nie będzie odpływu, nie widziałem aby był tam odpływ inny niż ciśnieniowy. W Haba to dodatkowo do recyrkulacji także służy pompa wirowa, czyli masz dwie pompy. Dla mnie na minus dla obu rozwiązań jest system przepływowy. dość że małe osadniki wstępne to jeszcze bez porcjowania ścieków. Gdybyś miał porcjowanie to zawsze nawet mały osadnik może po pewnym czasie mieć wolną przestrzeń do przyjęcia jednorazowo większych dopływów, a w tych przypadkach tego nie ma.

 

W Haba wiro cyrkulacja odbywa się przy pomocy pompy mamutowej. Dostałem jeszcze inną propozycję z oczyszczalnia https://metria.pl/produkty-2/oczyszczalnia-przydomowa/oczyszczalnia-hybrydowa-bdh/ tutaj instalator zaproponował studnie chłonna z przepompownia w nasypie. Koszt podobny ciut ponad 10000 tyle, że po mojej stronie jest koparka oraz kruszywo i piasek. Co myślicie o takiej opcji??

Tak poza tym może ktoś ma jakieś info o instalatorze który działa na terenie powiatu grójeckiego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Haba wiro cyrkulacja odbywa się przy pomocy pompy mamutowej. Dostałem jeszcze inną propozycję z oczyszczalnia https://metria.pl/produkty-2/oczyszczalnia-przydomowa/oczyszczalnia-hybrydowa-bdh/ tutaj instalator zaproponował studnie chłonna z przepompownia w nasypie. Koszt podobny ciut ponad 10000 tyle, że po mojej stronie jest koparka oraz kruszywo i piasek. Co myślicie o takiej opcji??

Tak poza tym może ktoś ma jakieś info o instalatorze który działa na terenie powiatu grójeckiego??

 

Na rysunkach w Haba widać, że są dwie pompy wirowe, ale jeśli jest inaczej niż na rysunkach to się nie sprzeczam. Oczyszczalnia BDH to także przepływówka z niewielkim osadnikiem. Dla ilu użytkowników Ty potrzebujesz tą oczyszczalnię? 10 000 + koparka + żwiry to wyjdzie dobrze powyżej 12tys. łącznie. Godzina pracy koparki to około 100 PLN + kruszywo w zależności od regionu. Na kruszywie bym nie oszczędzał, ważne aby było go dużo, aby ta studnia była naprawdę duża i bezpiecznie zbudowana, aby oczyszczone ścieki miały gdzie odpływać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Haba wiro cyrkulacja odbywa się przy pomocy pompy mamutowej. Dostałem jeszcze inną propozycję z oczyszczalnia https://metria.pl/produkty-2/oczyszczalnia-przydomowa/oczyszczalnia-hybrydowa-bdh/ tutaj instalator zaproponował studnie chłonna z przepompownia w nasypie. Koszt podobny ciut ponad 10000 tyle, że po mojej stronie jest koparka oraz kruszywo i piasek. Co myślicie o takiej opcji??

Tak poza tym może ktoś ma jakieś info o instalatorze który działa na terenie powiatu grójeckiego??

 

Okolice Grójca to rejon mojej rodziny i na grilu był temat z sąsiadem jak często dmchawa się psuje w oczyszczalni. On już z 10 lat taką ma. Jemu dmuchawę naprawiał Etnerski z Jasieńca i on mu też ją montował. Nie wiem, czy teraz nadal montuje i co montuje, ale tamten go polecał, że dobry fachowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rysunkach w Haba widać, że są dwie pompy wirowe, ale jeśli jest inaczej niż na rysunkach to się nie sprzeczam. Oczyszczalnia BDH to także przepływówka z niewielkim osadnikiem. Dla ilu użytkowników Ty potrzebujesz tą oczyszczalnię? 10 000 + koparka + żwiry to wyjdzie dobrze powyżej 12tys. łącznie. Godzina pracy koparki to około 100 PLN + kruszywo w zależności od regionu. Na kruszywie bym nie oszczędzał, ważne aby było go dużo, aby ta studnia była naprawdę duża i bezpiecznie zbudowana, aby oczyszczone ścieki miały gdzie odpływać.

 

Potrzebuję dla 4 użytkowników, dwie dorosłe osoby, jedna babcia i dziedzko w wieku przedszkolnym dzwoniłem już na kopalnie w mojej okolicy to za 15 ton kruszywa krzyknęli mi 2000zł z dostawą. Koparka pewnie około 600-800zł. Więc całość by wyszła z tą BDH ponad 14000zł. Za 14000 mam ofertę z Haba Wiro dla 7 użytkowników gdzie nic mnie nie interesuje wszystkim zajmuje się instalator. Za 13500 Haba Wiro dla 5 użytkowników, a za 12000 bamartech biosolid dla 4 uzytkownikow. W przypadku Haba Wiro jak i Bamartech wszystkim zajmuje się instalator ja tylko mam wyprowadzić kabel od prądu na zewnątrz budynku i tyle. Haba Wiro jak i Bamartech były by z pochłaniaczem roślinnym. Kwestia które z tych rozwiązań było by najlepsze pod względem ceny oraz użytkowania. Haba Wiro to wersja podstawowa z programatorem czasowym więc jakiegokolwiek sterownika brak. W Bamartech jest już jakiś sterownik który tym wszystkim zarządza, ale jak w jaki sposób niestety o tym informacji brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice Grójca to rejon mojej rodziny i na grilu był temat z sąsiadem jak często dmchawa się psuje w oczyszczalni. On już z 10 lat taką ma. Jemu dmuchawę naprawiał Etnerski z Jasieńca i on mu też ją montował. Nie wiem, czy teraz nadal montuje i co montuje, ale tamten go polecał, że dobry fachowiec.

 

O tym Panu nie wiedziałem. Dzięki za informacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rysunkach w Haba widać, że są dwie pompy wirowe, ale jeśli jest inaczej niż na rysunkach to się nie sprzeczam. Oczyszczalnia BDH to także przepływówka z niewielkim osadnikiem. Dla ilu użytkowników Ty potrzebujesz tą oczyszczalnię? 10 000 + koparka + żwiry to wyjdzie dobrze powyżej 12tys. łącznie. Godzina pracy koparki to około 100 PLN + kruszywo w zależności od regionu. Na kruszywie bym nie oszczędzał, ważne aby było go dużo, aby ta studnia była naprawdę duża i bezpiecznie zbudowana, aby oczyszczone ścieki miały gdzie odpływać.

 

Dokładnie taką oczyszczalnie Haba mi zaoferowano http://www.oczyszczalnielodz.pl/index.php/oferta/oczyszczalnie-biologiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem przez sporą ilość stron i tematów, wiedza kilka osób mnie przytłoczyła pozytywnie oczywiście - i mam nadzieję, że jakieś wnioski udało mi się wyciągnąć.

 

W chwili obecnej w domu - 4 osoby dorosłe, 2 dzieci. Pod koniec roku będzie dodatkowo domek letniskowy w którym max osób to 8. Okres zimowy będzie również z dodatkowymi osobami. Niestety nie jestem w stanie przewidzieć kiedy ktoś będzie a kiedy nie.

 

Teren pagórkowaty - mieszkam na zboczu góry. Odwiertów ziemi nie robiłem, ale trochę się już nakopałem - humus do 5cm max :p Później sama glina, ił, skała.

 

Ze względu na tą niejednorodność w ilości osób - poprawcie jeśli źle myślę - oczyszczalnie, które by "ogarnęły" tą sytuację: Biorock, Argo, In-drain?

Taki mój pomysł, ale nie wiem czy to dobra droga.

 

Odwierty lepiej zrób, bo grunty które wymieniłeś są najgorsze z możliwych do odprowadzania do nich ścieków oczyszczonych.

Ciężko będzie znaleźć oczyszczalnię, która poradzi sobie z dwukrotnym sezonowym wzrostem obciążenia w dodatku w okresie zimowym, kiedy wydajność wszystkich typów oczyszczalni jest mniejsza.

 

Możesz rozważyć pionowy filtr piaskowy (lub piaskowo-roślinny ale rośliny w Twoim przypadku będziesz miał tylko w okresie mniejszego obciążenia). Ten typ oczyszczalni zajmuje sporą cześć działki – standardowa powierzchnia jednostkowa to ok 5 m2 na osobę. Ze względu na większe obciążenie występujące w okresie zimowym trzeba przyjąć 7m2 na osobę czyli łącznie filtr będzie miał ok 100 m2. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość obciążania takiego filtra w zależności od ilości użytkowników (przy mniejszej licznie użytkowników pracuje tylko jedna połowa filtra, druga się „regeneruje”).

 

Z wymienionych przez Ciebie:

- In-dran zajmie Tobie zbliżoną powierzchnię działki, a wyjdzie Cię sporo drożej niż filtr pisakowy

- Biorock – zbudowanie oczyszczalni dla 14 osób wiąże się z budową oczyszczalni złożoną z 2 modułów czyli tak jakbyś kupił dwie sztuki – system działający poprawnie ale chyba wyjdzie najdrożej. Pagórkowaty teren powinien umożliwić montaż bez dodatkowej przepompowni za oczyszczalnią.

- Argo – nie do końca udana podróbka poprzedniej wersji Biorocka. Oczyszczalnia dla 14 osób będzie pół roku niedociążona co spowoduje, że zacznie śmierdzieć z osadnika i na złoże będzie dopływał ściek zagnity z którym złoże sobie może nie poradzić. Układ dwóch mniejszych oczyszczalni będzie oczywiście o wiele droższy.

 

Tak czy siak musisz zacząć od badania gruntu bo d=gdzieś ten ściek oczyszczony trzeba odprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ziemią jest u mnie niestety katastrofa. Mieszkam na wys. 500m.n.p.m. Robili mi studnię głębinową - glina, łupek, skała. Na nic lepszego niestety nie mogę liczyć.

Tu nawet "pyry" nie chcą rosnąć.

 

Powierzchnia zajętej oczyszczalni to akurat najmniejszy problem - gorsza kwestia - spadek terenu ok. 10%.

 

Jeśli chodzi o filtr piaskowy - takie coś masz na myśli:

https://media.studioatrium.pl/document/213/filtr%20piaskowy%20poziomy.jpg

W kwestii tego filtra - martwią mnie śniegi, które porą zimową są dość spore i nie znikają przy pierwszych wiosennych promykach słonecznych :/

 

Biorock zbudowany z 2 modułów nie będzie miał kryzysów z powodu niedoboru "pokarmu"?

Jest jeszcze kwestia - jeśli ludzi nagle przybędzie - czy nagłe obciążenie nie zaszkodzi temu systemowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]416291[/ATTACH]

Jak podłączyć zasilanie.

Zbs-6c

 

W kostkę pomarańczową od lewej wpina się w kolejne trzy wejścia:

-fazę L (wychodzą przewody brązowy i czarny)

-dalej uziemienie PE

-N

 

Kolejne trzy są wolne i są do podpięcia pompy, ale z tego co się orientuję to musisz mieć chyba wersję ZBS/KP przystosowaną do pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kostkę pomarańczową od lewej wpina się w kolejne trzy wejścia:

-fazę L (wychodzą przewody brązowy i czarny)

-dalej uziemienie PE

-N

 

Kolejne trzy są wolne i są do podpięcia pompy, ale z tego co się orientuję to musisz mieć chyba wersję ZBS/KP przystosowaną do pompy.

Dziękuję za odpowiedź.

Już mówiłem dzisiaj z elektryki, uzyskałem taka sama odpowiedź.

PS. Znam oznaczenia kolorów na kabelkach :)

Z tego co wiem, jest tylko kompresor.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...