Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Nie mam pojęcia jak to działa dlatego pytam. Z ciekawości chciałem sprawdzić jak to działa. W ulotce jest informacja:

 

SYSTEM UMOŻLIWIA:

• Kontrolę pracy oczyszczalni w każdym jej momencie

• Kontrolę ewentualnych usterek

• Kontrolę czasu pracy systemu, z uwzględnieniem daty

i czasu okresowych wyłączeń

• Zarządzanie pracą indywidualnego systemu oczyszczania

• Archiwizowanie danych historycznych oczyszczalni

 

SYSTEM INFORMUJE O:

• Zbliżającym się terminie serwisu

• Ewentualnych nieprawidłowościach, bądź usterkach

pracy wszystkich urządzeń wykonawczych oczyszczalni

• Aktualnym etapie procesu technologicznego w czasie

rzeczywistym

• Statusie poszczególnych elementów roboczych systemu

 

Dla użytkownika 90% tych funkcji nie ma większego zastosowania. Jedynie funkcja informująca o awarii dmuchawy. Jednak oczyszczalnie tego typu awarię sygnalizują innymi sposobami np. funkcja alarm świetlny i/lub dźwiękowy, która jest po prostu tańsza. Jakby nie patrzeć piszemy o jednozbiornikowym sbrze ze wszystkimi jego wadami i bajer w postaci aplikacji, to jednak tylko bajer (pytanie ile użytkownik za to płaci).

 

Z opisu funkcji aplikacji wynika, że przypomni użytkownikowi o serwisie (oczywiście płatnym). Sbry jednozbiornikowe sa odchudzone do granic możliwości, wiec nie wiem, co taki serwis miałby robić poza spisaniem danych ze sterownika. Nie twierdze, że oczyszczalnie nie wymagają serwisowania (choć są producenci, którzy nie wymagają tego typu czynności do utrzymania gwarancji). Jednak w opisywanym przypadku całokształt przypomina drenowanie klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie tylko BIOEKOCENT, ale też ZBS możesz brać bo to taki sam poziom. Widziałem jak działa no i chyba jedyny dobry serwis mają. Obie te oczyszczalnie to firmy krajowe i nasi producenci, więc takich powinniśmy brać

Nie uznałbym BIOEKOCENT-a, za podobny poziom do ZBS-a. Producentowi ZBS, nadal się chce i nadal się stara.

 

Bioekocent z ZBSem ma tylko wspólną metodę produkcji zbiorników (rotomulding). Cała reszta to różnice. Inna zasada przepływu, inna technologia oczyszczania, inne sterowanie, A podejście producnetów - no cóż, Wobet faktycznie wielokrotnie na tym forum wykazał, że nie zostawia klientów na lodzie i wynika to jednoznacznie z wpisów forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bioekocent z ZBSem ma tylko wspólną metodę produkcji zbiorników (rotomulding). Cała reszta to różnice. Inna zasada przepływu, inna technologia oczyszczania, inne sterowanie, A podejście producnetów - no cóż, Wobet faktycznie wielokrotnie na tym forum wykazał, że nie zostawia klientów na lodzie i wynika to jednoznacznie z wpisów forumowiczów.

 

Odnoszę wrażenie, że mamy kolejnego zwolennika ZBSów od wobet-Hydret. Mam do Ciebie tylko prośbę, abyś był maksymalnie obiektywny w wypowiedziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że mamy kolejnego zwolennika ZBSów od wobet-Hydret. Mam do Ciebie tylko prośbę, abyś był maksymalnie obiektywny w wypowiedziach.

 

Nie bardzo wiem, co jest złego w byciu zwolennikiem danego produktu. Większość z nas jest zwolennikiem konkretnej marki samochodów czy telefonów. Wynika to ze spełnienia stawianych przez nas wymagań. Ponieważ zajmuję się m.in. oczyszczalniami na co dzień, to mam swoje zdanie na ich temat wyrobione przez wieloletni kontakt z tą branżą. Różnorodność oczyszczalni przydomowych w naszym kraju jest dość szeroka i niestety sporo jest rozwiązań ukierunkowanych tylko na zysk producenta/montażysty. Poza samym zastosowanym rozwiązaniem technologicznym ważne są inne kryteria jak cena, koszty eksploatacyjne czy chociażby podejście producenta na etapie eksploatacji urządzenia.

 

Osobiście uważam ZBSy od Wobet-Hydret za jedne z najlepszych oczyszczalni biologicznych dostępnych w Polce ze względu na całokształt.

 

Po pierwsze jest to SBR, który uważam za jedną z najbardziej odpowiednich technologii pracy przydomowych oczyszczalni ze względu na sposób eksploatacji budynków jednorodzinnych (poranne i popołudniowo-wieczorne szczyty w odprowadzaniu ścieków).

 

Po drugie wśród SBRów jako jedne z nielicznych mają złoże w bioreaktorze, co tylko poprawia skuteczność działania.

 

Po trzecie ZBS dostępny jest na rynku od bardzo wielu lat, co pozwoliło zweryfikować jego skuteczność działania i niską awaryjność.

 

Po czwarte zastosowane w ZBSach podzespoły nie świadczą o prowadzeniu przez producenta polityki „głupich oszczędności” typu najtańsza dmuchawa membranowa na rynku lub plastikowe

zawory sterowane ręcznie.

 

Po piąte polityka producenta wobec użytkowników nie jest nastawiona wyłącznie na zysk – oczyszczalnie nie wymagają płatnych przeglądów do utrzymania gwarancji, a takie wymagania zdążają się nierzadko wśród innych producentów.

 

Po szóste pomimo posiadania sterownika, warto zaznaczyć że jest to sterownik bez niepotrzebnych kombinacji i bajerów typu licznik odprowadzonej ilości ścieków czy pomiar poziomu ścieków w zbiorniku, które generują większe ryzyko awarii. Sterownik w ZBS ma minimalną ilość funkcji potrzebną do poprawnego sterownia oczyszczalnią i to przekłada się na jego niską awaryjność.

 

Po siódme producent nie zostawia użytkowników z problemami na lodzie, co już zapewne zdążyłeś zauważyć na tym forum.

 

Po ósme jest to polski producent z polskim kapitałem.

 

Nie twierdzę, że ZBS jest jedyną właściwą oczyszczalnią. Uważam, że jest kilka innych bardzo dobrych oczyszczalni niekoniecznie w technologii SBR, których jestem zwolennikiem np. Biorock czy Biodisc. Jednak na decyzję inwestora wpływ ma wiele kryteriów, a jednym z ważniejszych jest cena zakupu, która z czołowych oczyszczalni na rynku dla ZBSa jest korzystna.

 

Jeżeli uważasz, że moje argumenty przemawiające za ZBSem są niewłaściwe, przytocz swoje kontrargumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór. Od kilku miesięcy posiadam oczyszczalnię o której wspominał kolega wyżej czyli aquatech the one sbr. Do tej pory nie mieszkałem i oczyszczalnia była wyłączona. Za miesiąc mam zamiar się wprowadzić. Mam kilka pytań :

- Jak uruchomić tę oczyszczalnię. Czy wystarczy włączyć prąd czy muszę dosypać jakieś bakterie na start?

- czy mogę uruchomić ją już teraz przed przeprowadzką? Nie będzie narazie regularnego dopływu ścieków.

- Facet montujący oczyszczalnię poradził bym przed uruchomieniem przez ok tydzień lub dwa korzystał z niej bez uruchamiania ponieważ wtedy jest lepszy start, oczyszczalnia lepiej pracuje. Czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jak uruchomić tę oczyszczalnię. Czy wystarczy włączyć prąd czy muszę dosypać jakieś bakterie na start?

Osad czynny sam się wytworzy po kilku tygodniach. Jednym sprawdzonym sposobem na zapewnienie wysokiej skuteczności oczyszczania od samego początku pracy oczyszczalni jest zaszczepienie jej osadem czynnym przywiezionym z innej oczyszczalni, ale tego w oczyszczalniach przydomowych się nie praktykuje, bo jest to kłopotliwe. Biopreparaty są bardziej przydatne na etapie późniejszej eksploatacji - tylko pamiętaj, że masz oczyszczalnię bez osadnika gnilnego, a większość biopreparatów jest przeznaczona do osadników gnilnych lub czyszczalni biologicznych z takim osadnikiem.

- czy mogę uruchomić ją już teraz przed przeprowadzką? Nie będzie narazie regularnego dopływu ścieków.

Jeżeli nie będzie regularnego dopływu ścieków osad czynny nie ma szans się wytworzyć. Czyli będzie to czysta strata energii elektrycznej

- Facet montujący oczyszczalnię poradził bym przed uruchomieniem przez ok tydzień lub dwa korzystał z niej bez uruchamiania ponieważ wtedy jest lepszy start, oczyszczalnia lepiej pracuje. Czy to ma sens?

Idąc za jego radą przez pierwszy tydzień-dwa zrobisz z oczyszczalni osadnik gnilny, gdzie zaczną się namnażać bakterie beztlenowe. Po uruchomieniu dmuchawy warunki zaczną się zmieniać na tlenowe i mikroorganizmy beztlenowe zaczną ustępować miejsca tlenowym. Nie wiem jaki to "lepszy start" dla bakterii tlenowych - w mojej opinii nawet gorszy. Zapewne chodziło mu o to, że dopiero po kilku dniach eksploatacji zamiast wody będziesz miał 100% ścieku, jednak osad czynny nie wytworzy sie w pełni w tak krótkim czasie. Okres wpracowania się osadu czynnego trwa minimum kilka tygodni i jest procesem narastającym, a nie nagłym. Dlatego dopiero jak się wprowadzicie normalnie odpal oczyszczalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór. Od kilku miesięcy posiadam oczyszczalnię o której wspominał kolega wyżej czyli aquatech the one sbr. Do tej pory nie mieszkałem i oczyszczalnia była wyłączona. Za miesiąc mam zamiar się wprowadzić. Mam kilka pytań :

- Jak uruchomić tę oczyszczalnię. Czy wystarczy włączyć prąd czy muszę dosypać jakieś bakterie na start?

- czy mogę uruchomić ją już teraz przed przeprowadzką? Nie będzie narazie regularnego dopływu ścieków.

- Facet montujący oczyszczalnię poradził bym przed uruchomieniem przez ok tydzień lub dwa korzystał z niej bez uruchamiania ponieważ wtedy jest lepszy start, oczyszczalnia lepiej pracuje. Czy to ma sens?

 

Ja bym włączył ją przed przeprowadzą, pomimo, że nie masz ciągłego dopływu ścieków. Nie da to efektu, ale jak poczekasz z nie włączaniem oczyszczalni jak będzie tam więcej ścieków to po załączeniu będziesz miał większy smród i piana wyjdzie pod same włazy. Ja w swojej oczyszczalni mam trzy komory i osadnik wstępny jest osobnym zbiornikiem niż ten, który ma napowietrzanie. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie na późniejsze załączenie oczyszczalni, gdyż coś zostanie w tym osadniku. W twojej po załączeniu, buzuje wszystko i będzie gorzej. Nie podoba mi się to jak działa i nie polecałbym jej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym włączył ją przed przeprowadzą, pomimo, że nie masz ciągłego dopływu ścieków. Nie da to efektu, ale jak poczekasz z nie włączaniem oczyszczalni jak będzie tam więcej ścieków to po załączeniu będziesz miał większy smród i piana wyjdzie pod same włazy. Ja w swojej oczyszczalni mam trzy komory i osadnik wstępny jest osobnym zbiornikiem niż ten, który ma napowietrzanie. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie na późniejsze załączenie oczyszczalni, gdyż coś zostanie w tym osadniku. W twojej po załączeniu, buzuje wszystko i będzie gorzej. Nie podoba mi się to jak działa i nie polecałbym jej.

 

Z oczyszczalni korzystam sporadycznie raz na 2-3dni będąc na budowie. Zauważyłem ostatnio że utworzył się taki jakby biały kożuch który pływa na wodzie. Pod nim woda jest czysta. Dlatego myślę nad jej włączeniem by zaczęła oczyszczać to co do niej już się dostało. Nie chcę też by pozatykało mi sączki lub nieoczyszczone ścieki dostały się do gleby.

 

Co do zaszczepienia oczyszczalni osadem z innej oczyszczalni. Mam znajomego niedaleko mnie od którego mogę coś takiego pobrać. Jednak jak to zrobić? Wystarczy pobrać z jego oczyszczalni trochę osadu który pływa na wodzie i wlać do mojej oczyszczalni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oczyszczalni korzystam sporadycznie raz na 2-3dni będąc na budowie. Zauważyłem ostatnio że utworzył się taki jakby biały kożuch który pływa na wodzie. Pod nim woda jest czysta. Dlatego myślę nad jej włączeniem by zaczęła oczyszczać to co do niej już się dostało. Nie chcę też by pozatykało mi sączki lub nieoczyszczone ścieki dostały się do gleby.

 

Przy takiej częstotliwości korzystania chodząca oczyszczalnia to strata kasy na prąd. To, co masz na powierzchni wody to najzwyklejszy biofilm bakteryjny powstający w wodach, spotykany często w zastoiskach wód z minimalną nawet ilością zanieczyszczeń organicznych. Nie zaszkodzi dla systemu odprowadzania ścieków do gruntu, bo ten system sterylny nigdy nie był i nie będzie. Oczywiście im dłużej będziesz korzystał z odłączonej oczyszczalni, tym bardziej będzie przypominała ona przepływowe szambo, czyli typowy osadnik gnilny. Dlatego najlepiej jakbyś okres do przeprowadzki skrócił. Obecnie włączona oczyszczalnia na pewno nie zaszkodzi (poza stratą kasy na prąd), ale też nie oczekuj, że zacznie pracować na pełnych obrotach, jak już się wprowadzicie - będzie wymagała zbliżonego czasu na wpracowanie się osadu czynnego.

 

Co do zaszczepienia oczyszczalni osadem z innej oczyszczalni. Mam znajomego niedaleko mnie od którego mogę coś takiego pobrać. Jednak jak to zrobić? Wystarczy pobrać z jego oczyszczalni trochę osadu który pływa na wodzie i wlać do mojej oczyszczalni?

 

Jak pobierzesz osad czynny z innej oczyszczalni, a będziesz korzystać dalej raz na 2-3 dni - to szkoda fatygi. Jeżeli chcesz zaszczepić to zrób to w okolicy przeprowadzki, czyli jak osad będzie miał zapewnioną pożywkę. Ile? Teoretycznie im więcej tym lepiej, ale to jest niepraktyczne ponieważ sąsiad zostanie bez osadu :) Przy właściwej pracy oczyszczalni w każdym 1000 l ścieków jest od 1,5 do 4,5 kg suchej masy osadu czynnego. Jak zaszczepisz oczyszczalnię, osad zacznie się namnażać w kierunku wyżej wskazanego stężenia (zakładamy poprawną pracę oczyszczalni i ciągły dopływ pożywki dla mikroorganizmów). Więc im więcej go wlejesz tym krótszy czas minie do jego pełnej skuteczności. Ale jak ktoś wcześniej napisał rzadko się zaszczepia przydomówki. Jeżeli masz dobrze zrobiony układ odprowadzający ścieki do gruntu, to czy osad się wytworzy w 3 czy w 7 tygodni nie będzie miało na odpływ większego efektu, bo jakość i tak będzie lepsza niż przy typowych osadnikach gnilnych, a przy tych drenaże po kilkanaście lat dają radę (przynajmniej te poprawnie zrobione).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"tylko pamiętaj, że masz oczyszczalnię bez osadnika gnilnego, a większość biopreparatów jest przeznaczona do osadników gnilnych lub czyszczalni biologicznych z takim osadnikiem."

 

To ta oczyszczalnia jest jakiego rodzaju? Z osadem czynnym czy jeszcze inna?

 

Masz tzw. jednokomorowy SBR, czyli oczyszczalnię z osadem czynnym w technologii sekwencyjnego reaktora porcjowego, jednak odchudzonego do granic możliwości. Nie masz komory osadnika wstępnego zwanego często gnilnym, czyli musisz uważać na to co odprowadzasz do kanalizacji (chemia domowa) oraz jezeli masz skropliny z komina odprowadzone do kanalizacji lub popłuczyny z domowej stacji uzdataniania wody to może być kłopot z działaniem oczyszczalni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A ja po roku użytkowania Biorocka - Ecorock 3000- w sumie prawie nie wiem, że ją mam.

 

Czasami podnoszę pokrywę, popatrzę... i zamykam.

Ostatnio sprawdzałem filtr wstępny przed reaktorem, ale jak wyciągnąłem, tak włożyłem.

 

Kiedy stałem przed wyborem ponad rok temu - też miałem mętlik w głowie. Nad wobetem bardzo się zastanawiałem - defacto mam od nich zbiornik wstępny z dorobionym na zamówienie filtrem jak w ich oczyszczalniach na zasadzie zbiornika gnilnego.

 

Wchodząc co jakiś czas na forum i czytając wszystkie perypetie związane z różnymi niespodziankami, ustawieniami i psikusami - mogę chyba sam sobie stwierdzić, że złego wyboru chyba nie dokonałem.

 

Zazwyczaj odnośnie oczyszczalni Ecorock - nikt się nie wypowiada. Ilekroć o cokolwiek zapytałem była głucha cisza.

Opcje są pewnie 2 - tak sobie tłumaczę...

- albo wiadomości o tej oczyszczalni jest tyle co kot napłakał,

- albo osoby handlujące oczyszczalniami, nie mają ich w ofercie - a to oznacza brak zysku.

 

Niemniej - jako użytkownik mogę polecić to magiczne pudełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja po roku użytkowania Biorocka - Ecorock 3000- w sumie prawie nie wiem, że ją mam.

 

Czasami podnoszę pokrywę, popatrzę... i zamykam.

Ostatnio sprawdzałem filtr wstępny przed reaktorem, ale jak wyciągnąłem, tak włożyłem.

 

Kiedy stałem przed wyborem ponad rok temu - też miałem mętlik w głowie. Nad wobetem bardzo się zastanawiałem - defacto mam od nich zbiornik wstępny z dorobionym na zamówienie filtrem jak w ich oczyszczalniach na zasadzie zbiornika gnilnego.

 

Wchodząc co jakiś czas na forum i czytając wszystkie perypetie związane z różnymi niespodziankami, ustawieniami i psikusami - mogę chyba sam sobie stwierdzić, że złego wyboru chyba nie dokonałem.

 

Zazwyczaj odnośnie oczyszczalni Ecorock - nikt się nie wypowiada. Ilekroć o cokolwiek zapytałem była głucha cisza.

Opcje są pewnie 2 - tak sobie tłumaczę...

- albo wiadomości o tej oczyszczalni jest tyle co kot napłakał,

- albo osoby handlujące oczyszczalniami, nie mają ich w ofercie - a to oznacza brak zysku.

 

Niemniej - jako użytkownik mogę polecić to magiczne pudełko.

 

Magiczne pudełko niestety jest mało popularne w naszym kraju ze względu na cenę przy zakupie – jest to jedna z najlepszych, ale i najdroższych oczyszczalni na ryku. Pomimo niwelacji kosztów na etapie eksploatacji, koszt zakupu jest niestety zaporowy, ponieważ zakup oczyszczalni pokrywa się często z etapem wykańczania budynku, a wtedy każdy PLN się liczy.

 

Układ, który wykorzystano u Ciebie, czyli oddzielny osadnik oraz bioreaktor wychodzi o wiele taniej, bo polskie osadniki są o wiele tańsze niż Biorocka. Jednak przy takim układzie wykonawca nie może być z pierwszej łapanki, gdyż ważny jest odpowiedni montaż obu zbiorników, które w ziemi pracują niezależnie i przy zbyt intensywnym osiadaniu osadnika wstępnego istnieje ryzyko powstania przeciwspadku na rurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie może ktoś się orientuje gdzie w oczyszczalni actibloc znajduje się filtr wstępny bo w instrukcji jest napisane żeby go czyścić co 3 miesiące ale po otwarciu komory nic takiego nie widać

 

Actibloc nie ma filtra w układzie hydraulicznym oczyszczalni. Filtrem który trzeba czyścić co 3 m-ce jest filtr dmuchawy membranowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...