Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Dzięki chłopaki za informacje. Aczkolwiek porównywanie oczyszczalni do zwykłego szamba chyba nie jest potrzebne w tym wątku. Raczej śledzą go ludzie, którzy już dawno przekalkulowali aspekty finansowe i ekologiczne. :)

 

Bardziej interesujące są porównania kosztów między oczyszczalniami. Widzę, że wychodzi podobnie. Z tego co zrozumiałem działanie oczyszczalni AT oraz BioEkoCent jest podobne, a różnią się one przede wszystkim rozmiarami i układem komór (poprawcie jeżeli jestem w błędzie). Obie maja kompresory i dyfuzory - trzeba to czyścić lub wymieniać/naprawiać - to jest jasne.

 

Natomiast BioRock jest innym typem oczyszczalni, gdzie wszystko dzieje się mechanicznie - więc nie ma się co psuć. Należy tylko wymieniać worki pod złoże. Nie rozumiem tylko w jaki sposób oczyszczalnia może być bezobsługowa. Każdą od czasu do czasu trzeba sprawdzić - albo stan worków, albo stan dyfuzora. Rozumiem, że przy kompresorach może być większy problem na początku z ustawieniem przepompowań (vide: rybniczanin). No ale po tym okresie myślę że kontrola raz na kwartał wystarcza. Zgadza się ktoś? :)

 

@maxwell: Niestety ja już ogrodzenia i tak nie dam rady zrobić :) Brakuje mi już kasy w budżecie, ale oczyszczalnię chcę mięć dobrą. Poza tym 5 tys. na 10 lat - myślę że spokojnie zmieszczę się z prądem, membranami, kompresorami + wywózka. Aczkolwiek też uważam, że BioRock jest chyba najfajniejszą oczyszczalnią - nie mniej sporo droższą na starcie (ok. 3-4 tys.).

W moim przypadku w stosunku cena do jakości wybiorę chyba BioEkoCenta. Byłem dzisiaj u producenta w fabryce. Widziałem konstrukcję - prosta jak cep. W środku nie ma się co zepsuć. Dyfuzor wyciągany na lince - można to robić przy pełnym zbiorniku. Kompresor będę trzymał w kotłowni lub garażu - zawsze wytrzyma dłużej.

 

@beja: MultiEko to na prawdę BioEko plus zatapiana wkładka w kształcie kosza wyglądającego jak plastry miodu. Tak na prawdę można zrobić ją sobie samemu z jakiś plastykowych rurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No nie uważam w 100%, aby Biorock był bezobsługowy :D Raz na jakis czas trzeba zaglądnąć czy nie ma brudnych worków itp. ale odpada mi sprawdzanie tej wszelkiej elektryki itp. Dlatego tez idąc za tropem Mathiusa, który jako pierwszy w tym wątku się wypowiedział od razu zablokuję filtr w pierwszym zbiorniku. Nie widzę innego sposobu na zabrudzenie worków.

@gengrena - a co będzie jak sznurek się urwie i trzeba będzie wyłowić dyfuzor? :p O ile pamiętam bioekocent jest dość wąski. Ja osobiście brałbym AT6. Ale to tylko mój wybór. Co do siatki to póki co powisi jeszcze leśną :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sznurek w oryginale jest podwójny, ale faktycznie jakieś cienkie się to wydaje. Więc podczas montażu doczepię pewnie coś swojego :) Dzięki!

 

Zapytam też po weekendzie u mnie w skarbówce jak wyglądają odliczenia na dzień dzisiejszy. A w gminie o dotacje. Jedyne co obiło mi się gdzieś o uszy, to że jak jest dotacja to wymagają badań gleby i oczyszczalnia musi mieć certyfikat CE. Ale sprawdzę to u siebie. Dam znać jak się dowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc uzyskać dofinansowanie z Gminy na oczyszczalnie wg. nowych wytycznych nie otrzymujemy zwrotu kasy za zakupiony produkt. Czyli decydując się na zakup indywidualnie możemy się przejechać na tym i żadnej kasy z Gminy nie dostać.

O ile Gmina by złożyła wniosek do NFOŚiGW jest szansa, że osoby zainteresowane dofinansowaniem z Gmin taką kase by otrzymała. Ale jest kolejny haczyk, otóż Gmina wybiera jaką oczyszczalnie będziemy mieli a nie my ……

 

Odsyłam do lektury:

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/ochrona-wod/pbos-i-podlaczenia/

http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,276,drugi-program-funduszu-adresowany-do-polskich-rodzin.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmina wymaga również badań hydrogeologicznych i czasem, tak jak u mnie, oczyszczalnie współfinansuje, ale tylko na działkach o przeznaczeniu zagrodowym. Nikt im nie może zarzucić, że nie biorą czynnego udziału w sferze działań UE, chronią jednak z drugiej strony biznesik związany z oczyszczalnią gminną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Rozważam zakup oczyszczalni biologicznej. Do boju staneły biohybryda ekopolu i sbrk biopolu( haba sbrk).

Podpowiedzcie mi proszę, czy lepsza jest większa pierwsza komora czy bioreaktor?

- biohybryda: ma podział 1,3/0,8/04 (osadnik wstępny/bioreaktor/osadnik wtórny)

- sbrk: 1m3 / 2m3 (osadnik wstępny/ bioreaktor)

z tego co wyczytałem to dmuchawa w biopolu chodzi 15h na dobę i jest mocy 100W, chyba trochę dużo w porównaniu do ekopolu?

Chociaż w instrukcji jest także napisane, że zużycie prądu do oczyszczenia 1 m3 ścieków ≈1,6kWh.

Poza tym haba ma pompę i wode wypompowuje raz na dzień, z biohybrydy wylatuje grawitacyjnie cały czas z tego co zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorock wychodzi na 10 lat ok 17000zl. Kolejno trzeba wyminiec cale zloze co kosztuje ok 5000zl. Fakt - to PRZERAZA! Ale jak wymienisz zloze to 10 kolejnych lat masz z glowy. Nowe zloze to nowa gwarancja.

 

Trochę mi nie pasowało twoje wyliczenie i przejrzałem sobie ten wątek wstecz. Na stronie 16 padają kwoty rzędu 800-900 złotych za wymianę tego złoża, więc skąd naraz 5000 ? Faktycznie straszysz ludzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Planuję zakup oczyszczalni. Woda będzie odprowadzana do oczka wodnego. Dzisiaj dzwoniłam do różnych firm i zainteresowały mnie dwie oczyszczalnie - Bio-hybryda Ekopolu i BioEkocent 3300 Centroplastu. Pierwsza z nich przekonuje mnie trochę bardziej z racji tego, że ma 10-letnią gwarancję (druga tylko 5 lat). Bardzo proszę o opinie, która jest wg Państwa lepsza. Zupełnie się na tym nie znam i dlatego zwracam się do fachowców. Sprzedawcy oczywiście chwalą swoje. W Centroplaście powiedzieli, że ich oczyszczalnia nie jest wrażliwa na zmianę ilości ścieków (goście, wyjazdy itp.). W Ekopolu niestety zapomniałam o to zapytać. Bardzo proszę o pilną poradę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A ja kupiłam ostatecznie Bioekocenta. Jak już będzie zamontowana to podzielę się wrażeniami.

 

No to ja czekam z niecierpliwością na obydwie opinie, o Bioekocencie i Biohybrydzie.

Mam trudne warunki wodne, więc szczególnie interesuje mnie jak się to z nasypem sprawuje. Czy nasyp do Bio hybrydy musi być w dużej odległości od granicy działki? Ile to w praktyce "zabierze" działki?

 

Pozdrawiam

Toper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasyp mamy 5m od budynku, 2m od granicy. Ma wymiary 3x4m i wygląda jak sarkofag :)

Twój sarkofag to jeszcze nic. U mnie kopane jest pod BioDuo, ogromny zbiornik na deszczówkę i studnię chłonną. Wykop ok. 8x8m zaczęto od zdjęcia humusu, a następnie weszli archeolodzy, bo buduję się na terenach archeologicznych (niestety nie sprawdziliśmy tego w gminie przed zakupem). Teraz, po prawie dwóch tygodniach mam ogromny rów z dnem na różnych poziomach, które są od linijki powycinane i pięknie pozamiatane jak tarasy.

Istny Indiana Jones :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój sarkofag to jeszcze nic. U mnie kopane jest pod BioDuo, ogromny zbiornik na deszczówkę i studnię chłonną. Wykop ok. 8x8m zaczęto od zdjęcia humusu, a następnie weszli archeolodzy, bo buduję się na terenach archeologicznych (niestety nie sprawdziliśmy tego w gminie przed zakupem). Teraz, po prawie dwóch tygodniach mam ogromny rów z dnem na różnych poziomach, które są od linijki powycinane i pięknie pozamiatane jak tarasy.

Istny Indiana Jones :bash:

 

No a ile Cię kosztuje takie ładnie pozamiatanie wykopu i porobienie w nim tych półeczek pod linijkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

I na mnie przyszedł czas wyboru oczyszczalni...Od dłuższego czasu moim faworytem jest Biorock, ale ostatnio mój instalator trochę mi namieszał i dał do wyboru jeszcze Bio uno 06 ( 4 osoby ). No i no masz babo placek!

Różnica jakieś 4 tys. na korzyść bio uno.W obydwu przypadkach dodatkowo oferuje mi18 szt. komór filtracyjnych Sotralentz ( jako studnia chłonna)-koszt > 2 tys.

Czy jest jakieś inne rozwiązanie?Wcześniej w tym wątku czytałem ,że jest to trochę nabijanie inwestora ( można zastosować kamień płukany ,jako złoże filtrujące ).

Co do oczyszczalni w biorocku podoba mi się brak części mechanicznych ( mnie często nie ma w domu - to na pewno plus), w bio uno jest mechaniczne napowietrzanie ( jak to się ma jeśli chodzi o hałas- oczyszczalnię będę miał obok tarasu? ) .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ile Cię kosztuje takie ładnie pozamiatanie wykopu i porobienie w nim tych półeczek pod linijkę?

Wszystko jest kwestią rozmiaru robót i czasu ich trwania. Jak się orientowałem jeszcze przed rozpoczęciem budowy, to było to ok. 1000zł na start + 300-400zł za każdy kolejny dzień, chyba że trzeba więcej osób do "zamiatania" - większe koszty dzienne. Ja na swoje szczęście dogadałem się na całościową opiekę nad inwestycją - dom, przyłącza, media na koszt wykonujących zakładów - za stosunkowo niewielkie pieniądze (wtedy kilka tysięcy wydawało mi się sporą kwotą, ale w sumie na budowie archeolodzy spędzili dobrych parę tygodni).

Tak czy inaczej absurdem jest dla mnie prawne zobligowanie do sponsorowania badań nad dziedzictwem kulturowym. Człowiek liczy każdy grosz by wybudować sobie gniazdko, a tu państwo dorzuca kolejne zbędne wydatki... Właśnie wykopali mi pieknie zachowany szkielet z epoki bronzu, świetnie, ale dlaczego ja mam płacić za czyjeś hobby? :(

 

Wybaczcie OT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...