Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Jest wykonana osobna instalacja wentylacyjna wyprowadzona ponad dach domu.

 

Może jakiś mały szkic?

Opisz dokładnie, jak jest wentylowane wnętrze oczyszczalni? Czy jest osobny kominek wlotowy do samej przestrzeni zbiornika, czy ta instalacja wentylacyjna ma tylko wylot?

Czy komory w oczyszczalni są szczelnie oddzielone, czy górą nad ścianką przechodzi powietrze?

Czy jesteś pewny, że ta instalacja wentylacyjna jest drożna? Nie zatkało albo zgniotło się coś po drodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

2012-09-13 10.45.27.jpg

 

Od dołu przy wylocie podłączona jest wentylacja niska o wysokości ok. 50 cm zakończona kominkiem. Natomiast od góry przy wlocie podłączona jest wentylacja wysoka, która poprowadzona jest po ścianie szczytowej budynku i kończy się na dachu o wysokości ok. 8 m. Komory oczyszczalni nie są szczelnie oddzielone ponieważ jest rura którą przepływa zawartość z jednej komory do drugiej. Instalacja jest na pewno drożna, sprawdzałem to kilkukrotnie domowymi sposobami. Załączam szkic mam nadzieję, że coś wyjaśni. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja opiszę swoje boje, może pomoże, bo miałem ostatnio podobny problem tylko, że z bio-duo (wentylacja tylko przez pion wod-kan., odprowadzenie do tuneli rozsączajacych). Przez prawie rok działało OK, a potem zaczeło mi zajeżdżać. Najpierw okazało się, że miałem zalaną rurę wentylacyjną łączącą bioreaktor z osadnikiem (rura miała spadek poniżej wejść i przez to zbierała się w niej woda) i tym samym ograniczony przepływ powietrza. Poprawiłem, nie pomogło. Potem dorobiłem oddzielną wentylację bioreaktora nad dach, pomogło tylko trochę, zejeżdżało jak zawiał wiatr. Potem, testowałem dodatkowe biopreparaty, raz w miesiącu, też nie pomogło. Ostatecznie (mam nadzieję), okazało się, że to wina za mało chłonnego gruntu. Po roku użytkowania nastąpiła kolmatacja gruntu (czarny szlam i stąd dodatkowy fetorek), oczyszczone ścieki zalegały w tunelach rozsączajacych blokując też przepływ powietrza. W ramach testów wykopałem dołek za tunelami, żeby poprawić wchłanianie wody i wentylację, i przestało śmierdzieć (czasem tylko coś tam minimalnie czuć). Wywaliłem tunele (może ktoś chce odkupić - wystawiłem na allegroszu), a jako odbiornik robię teraz oczko wodne (szlag mnie trafia, bo miałem je pierwotnie w planach, ale wykonawca zaproponował mi tunele, a że żona nie była przekonana do oczka, to się niestety zgodziłem i teraz mam, dodatkową robotę).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

A ja pochwalę się, że po wielu miesiącach udało się mi znaleźć wykonawcę chętnego zaprojektować i wykonać POŚ z filtrem roślinnym.

Miał być Biorock, i mimo bardzo wysokiej ceny byłam zdecydowana, ale projektant Biorocka wystraszył się terenów chronionych. Kazali mi szukać własnego projektanta! Nie interesowały mnie oczyszczalnie Sotralentza czy Ekopolu czy temu podobne bo dla 7 osób wychodziły drogo, i jakoś nie miałam do nich przekonania.

Czekam na projekt jak będę miała wątpliwości będę pisać.

 

Natomiast fakt, że wreszcie znalazł się wykonawca, który robił oczyszczalnie na terenach chronionych i nie było problemów i jest to ekologiczne rozwiązanie - kamień z serca. Znalazłam jednego lokalnego wykonawcę oczyszczalni. Od 4 miesięcy czekam na propozycje, projekt, cokolwiek...

 

Pozdrawiam

 

Edit: tak zapytam dla formalności EKOFIL Piotr Rosa - zna ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dołu przy wylocie podłączona jest wentylacja niska o wysokości ok. 50 cm zakończona kominkiem.

Czy to jest kominek na skrzynce z kompresorem, czy osobny wlot powietrza wentylującego?

 

Bio-Uno 2500.jpg

 

Komory oczyszczalni nie są szczelnie oddzielone ponieważ jest rura którą przepływa zawartość z jednej komory do drugiej.

Tylko że ta rura kończy się w filtrze szczelinowym, który bardzo ogranicza przepływ powietrza. Czy jest prześwit nad ścianką oddzielającą komory? Patrzę na rysunek i wydaje mi się, że nie ma, ale pewności nie mam.

 

O ile jest tak jak myślę, to twoja wentylacja po prostu nie ma przewiewu. Powinien być zapewniony stały przekrój przepływu powietrza przez cały ciąg, a filtr na pewno ten przepływ dławi.

 

Inną sprawą jest pytanie -

odorek można poczuć 40 metrów od oczyszczalni

A czy czuć go bliżej?

Bo może być tak, że odorek spływa sobie z góry z wentylacji wysokiej, bo akurat tak działa aerodynamika domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik09:

 

Twoja historia potwierdza moją paskudną opinię nt. tuneli rozsączających. Jest to kolejny sposób wciskania nieświadomym klientom niepotrzebnego towaru.

Oczko wodne odradzam. Niby w czym miałoby być lepsze niż rozsączanie? Skoro grunt tak szybko ci się zatkał, to znaczy, że w ściekach jest jeszcze sporo zanieczyszczeń. Jeśli nie masz w pobliżu rowu, to ja bym ci radził solidną podsypkę ze żwiru albo jakieś poletko - podobne do tego, o czym pisze adk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest kominek na skrzynce z kompresorem, czy osobny wlot powietrza wentylującego?

 

Jest osobny wlot powietrza wentylującego.

 

 

Tylko że ta rura kończy się w filtrze szczelinowym, który bardzo ogranicza przepływ powietrza. Czy jest prześwit nad ścianką oddzielającą komory? Patrzę na rysunek i wydaje mi się, że nie ma, ale pewności nie mam.

 

O ile jest tak jak myślę, to twoja wentylacja po prostu nie ma przewiewu. Powinien być zapewniony stały przekrój przepływu powietrza przez cały ciąg, a filtr na pewno ten przepływ dławi.

 

Filtr szczelinowy w oczyszczalni to nic innego jak nacięta rura PCV o średnicy 100 cm. Rura łącząca obie komory nie jest zanurzona w wodzie na głębokość większą niż 1,5-2 cm także pozostałą przestrzeń wypełnia powietrze.

 

Inną sprawą jest pytanie -

 

A czy czuć go bliżej?

Bo może być tak, że odorek spływa sobie z góry z wentylacji wysokiej, bo akurat tak działa aerodynamika domu.

 

Tak, czuć go również w pobliżu oczyszczalni, odorek na pewno spływa też z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody nie badałem, ale wg moich oględzin powinna się nadawać (jest tylko lekko mętna). Poza tym ryb raczej nie zamierzam chodować (chociaż pewnie żaby będą w nim pływać). Liczę też na dodatkowe oczyszczanie wody przez rośliny wodne (trzcina, pałka i inne), powstanie tzw. staw denitryfikacyjny. Z resztą przy moim gruncie to jedyne rozwiazanie jakie mi zostało (niestety sąsiad nie zgodził się na odprowadzenie wody, przez jego działkę, do pobliskiego rowu melioracyjnego) i wiem, że niektórzy forumowicze też je z powodzeniem stosują. Oczko (ok. 20m2), tak właściwie będzie w większości poletkiem ze żwirem i roślinnością, poza tym zrobię też przelew z małym bagienkiem obsadzonym trzciną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To takiego projektanta rzeczywiście trzeba omijać.

Ale w czym problem? Musisz się starać o pozwolenie na budowę?

 

He, he właśnie tu jest pies pogrzebany bo wg moich informacji tak (małż wyczytał w materiałach na temat NATURA2000). Ale już skołowana jestem bo w starostwie panie niezorientowane są. A Pan Rosa do którego trafiłam twierdzi, że robił oczyszczalnie na terenach chronionych i pierwsze słyszy o PnB. Pomysł jest taki, że zrobimy zgłoszenie a jak powiedzą że trzeba pozwolenie to wtedy będziemy składać papiery o pozwolenie.

Liczę, że dobrze trafiłam.

A to rzeczywiście sobie polepszyłaś :p

A nie tych co tak czekam na projekt to już olałam. Stwierdziłam, że skoro komuś nie zależy na robocie to sorry. Ale muszę im dać plusika bo to oni powiedzieli, że u mnie na działce można zrobić "modelową oczyszczalnię roślinną". Ponieważ za długo czekałam na odzew jakiś od nich zaczęłam przeszukiwać net i znalazłam wykonawców zainteresowanych ale w Białostockim i na Pomorzu.

Dla mnie to szok - że nie znalazłam nikogo z terenów mazowieckiego. Widocznie tutaj sprzedają się tylko "gotowce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest osobny wlot powietrza wentylującego.

 

Hmm... To znaczy, że w sumie masz dwa niskie kominki? Jeden do kompresora, a drugi do wentylacji?

A od drugiej strony? Do czego przy oczyszczalni jest podłączona wentylacja wysoka? Czy jest trójnik przed oczyszczalnią, czy osobne wejście?

 

Otwierałeś pokrywy oczyszczalni? Czy ten zapach jest silniejszy w którejś komorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... To znaczy, że w sumie masz dwa niskie kominki? Jeden do kompresora, a drugi do wentylacji?

Tak to wygląda są dwa kominki.

A od drugiej strony? Do czego przy oczyszczalni jest podłączona wentylacja wysoka? Czy jest trójnik przed oczyszczalnią, czy osobne wejście?

Jest osobne wejście do wentylacji.

Otwierałeś pokrywy oczyszczalni? Czy ten zapach jest silniejszy w którejś komorze?

Trudno mi powiedzieć bo nie ma reguły. Raz bardziej śmierdzi z jednej innym razem z drugiej. I właściwie nie wiem od czego to zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest osobny wlot powietrza wentylującego.

 

 

 

 

Filtr szczelinowy w oczyszczalni to nic innego jak nacięta rura PCV o średnicy 100 cm. Rura łącząca obie komory nie jest zanurzona w wodzie na głębokość większą niż 1,5-2 cm także pozostałą przestrzeń wypełnia powietrze.

 

 

 

Tak, czuć go również w pobliżu oczyszczalni, odorek na pewno spływa też z góry.

 

Jadzia, zatkaj niską wentylację na kilka dni i zobacz co się wydarzy. Ja nie robiłem dodatkowej wentylacji, mam ścieki doprowadzone rurą 160 potem się zmniejsza do 110 a na końcu samo odpowietrzenie mam 50. nic mi nie zalatuje. Może problem jest z tym że powietrze zmiast być wywiewane nad dach krąży w odwrotnum kierunku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadzia, zatkaj niską wentylację na kilka dni i zobacz co się wydarzy. Ja nie robiłem dodatkowej wentylacji, mam ścieki doprowadzone rurą 160 potem się zmniejsza do 110 a na końcu samo odpowietrzenie mam 50. nic mi nie zalatuje. Może problem jest z tym że powietrze zmiast być wywiewane nad dach krąży w odwrotnum kierunku :)

Jadzia, spróbuj tego. Mnie się chwilowo skończyły pomysły :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mieliśmy w planach budowę POŚ z drenażem rozsączającym, kanalizacji w najbliższych latach nie będzie jednak dowiedzieliśmy się że mając taką oczyszczalnię będziemy musieli się podłączyć do kanalizy. Osoby które mają biologiczną nie ale ekologiczną już tak. Czy ktoś może wie jak to z tym jest albo miał ktoś taki przypadek?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mieliśmy w planach budowę POŚ z drenażem rozsączającym, kanalizacji w najbliższych latach nie będzie jednak dowiedzieliśmy się że mając taką oczyszczalnię będziemy musieli się podłączyć do kanalizy. Osoby które mają biologiczną nie ale ekologiczną już tak. Czy ktoś może wie jak to z tym jest albo miał ktoś taki przypadek?

Pozdrawiam

Zdaje się, drenażowe POŚe nie spełniaja norm unijnych. (chodzi o mozliwość zbadania oczyszczonego ścieku). Są u nas dopuszczane ale pewnie niedługo. Może dlatego trzeba je zamienić na kanalizę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo! Popieram taki optymizm!

Panowie przyjechali, zassali, wyjałowili oczyszczalnię tak, że trzeba ją od nowa szczepić, ale:

 

:p

 

i w czym problem ? to nie wina oczyszczalni tylko szambowozu...... i pewnie też moja niewiedza.. ale jak dzwonisz na szambowuz i mowisz do czego ich potrzeba a ci twierdzą że wiedza co mają robić... cóż .

mój osadzik się odnawia ale proces trwa wiec jak mogę szukać ułatwienia to go szukam.

 

A korzystam to pisze skoro ludzie pytają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...