Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Witam ponownie.

Długo mnie tu nie było - ale musicie mi wybaczyć, taka praca...

W każdym bądź razie wróciłem i nadrabiam zaleglości:

Po prostu niczym szczególnym się ta oczyszczalnia nie wyróżnia. Technologia mało wyszukana, zbiorniki bez papierów, filozofia oczyszczania dopasowana do formy, którą posiada producent. Znajdziesz jeszcze kilka identycznych rozwiązań za taką samą albo niższą cenę.

Natomiast jeżeli się na nią zdecydujesz, to będziemy bardzo chętnie czytali twoje relacje o niej.

 

Beja, nieprawda. Nie wiesz, nie masz racji.

Poliplast zrobił badania w laboratorium notyfikowanym w roku bodajże 2005 (Belgia), w czasach, gdy nikt na tym forum nie wiedział, co to takiego oczyszczalnia biologiczna...

Oczyszczalnia Poliplasta została potem skopiowana przez bodajże dwóch jak nie trzech polskich producentów...

czy się czyms wyróznia? niczym.

czyści ściek surowy tak samo efektywnie jak kazda inna (sotralentz (tfuu, że mi klawiatura nie uschła jak napisalem), traidenis, prox, bioclar, biorock, feliksnavis,).

Jedyne co odróżnia ją od pozostałych (może z wyjątkiem biorock-a) - to cena.

W takiej technologii mozna kupić każda inną oczyszczalnię, a zaoszczędzone pieniądze wydac na rozsaczenie W NASYPIE.

 

Jedna rada do Poliplastu - standardowo chyba montują sterowanie i kompresor w skrzynce przy oczyszczalni. Nie zgadzaj się na to. poproś o przeniesienie do garażu albo pomieszczenia gospodarczego. Im niższa temperatura, tym bardziej cierpią drgające elementy - membrana i zaworki. Niektórzy producenci podają temperaturę minimalną pracy -10 stopni.

.

 

Beja - nieprawda.

Każda oczyszczalnia jest projektowana przez producenta dla konkretnych parametrów technicznych. Jednym z tych parametrów jest ilośc tlenu w komorze napowietrzania. Jeżeli instalator powie Wam, że lepiej, cieplej, inaczej, lub cokolwiek innego w tym stylu - ale w zasadzie dmuchawa powinna być w domu - TO GO POGONCIE.

Dmuchawa doprowadza powietrze do oczyszczalni przewodem fi=19mm. Wydajność dmuchawy jest znana (np. SECOH EL80 to 80 litrów na minutę), ale musicie pamiętać o stratach i oporach na długości przewodu. Co do zasady - odleglośc dmuchawy od ozcyszczalni nie powinna być większa niż 3 metry (totalna skrajna to 5 metrów), ale dmuchawa w domu, garażu to skrajan, ale nieodpowiedzialność. Ładenie wygląda jedynie na rysunkach reklamowych producenta, i niczym innym.

Jeżeli wykonawca chce zamontować wam dmuchawę w domu - to tylko pod warunkiem, że :

1. zamontuje dmuchawę o poziom większą niż przewidziana standardowo przez producenta (czyli np. zamiast EL80 - zamontuje EL 100), i

2. ociepli

na całej długości przewód doprowadzający powietrze do oczyszczalni.

 

Odpowiem od razu na pytania dlaczego dociepli? A z prostej przyczyny, że powietrze ma pewną wilgotność. Tłoczone przez dmuchawę z domu - powietrze ma temperaturę domową, przewód położony w ziemi - np. o genialnej dlugości 10 metrów - będzie mial temperaturę (w tym roku w lutym w okolicach Piotrkowa trybunalskiego - w chwili gdy nie było śniegu, ale był przepotężny mróz) - minus 20 stopni. Wilgoć pojawi się w przewodzie, a następnie spowoduje jego zamarźnięcie. Dmuchawa tłoczy powietrze non-stop, aż do momentu spalenia...

użytkownik musi wtedy:

a. wymienić dmuchawę,

b. połozyc nowy przewód, bo w starym ma lód...

 

Na 100%. Od razu dolicz sobie kopiec i przepompownię.

 

Prawda. Zgadzam się na 100%.

 

pozdrawiam i czytam dalej (mam dużo do nadrobienia).

Padre500

 

ps. Z dmuchaw Secoh-a kozrystają wszyscy producenci oczyszczalni przydomowych. Rzadko, bo rzadko pojawi się dmuchawa HIBLOW... głównie z powodu ceny. Jakość - jest taka sama.

 

ps2. w zasadzie potem doczytałem, że o zamarzaniu już pisaliście, ale kilka dodatkowych/szczegółowych uwag sie przyda

ps3. na pytanie czy Poliplast ma papiery - odpowiem - MA. Dobre, mocne, nie do podważenia. Z laboratorium notyfikowanego.

Edytowane przez padre500
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć.

 

odpowiedź dotyczy sposobu posadowienia przewodu od powietrza w domu (ze strony bodajże 27):

 

Można głębiej rurki i ze spadkiem a kompresor mocniejszy bo na dużej odległości będą niestety spadki ciśnienia. Ale to koszty, które trzeba przeanalizować.

 

:bash:

 

głebiej rurki tłoczące powietrze od dmuchawy do oczyszczalni? Tak, żeby nie zamarzło tloczone powietrze?

a po co? to trzeba montować dmuchawę PRZY oczyszczalni.

Strefa przemarzania jest w Polsce na głebokości 1-1,5 metra p.p.t I jak kladę wodociąg, to powinienem go klaść poniżej tej strefy, aby nie zamarzł...

ale przewód powietrza kłaść poniżej strefy przemarzania? no to pierwszy raz widzę taką propozycję.

Rurki ze spadkiem to też taki żart chyba? rurki z powietrzem kłaść ze spadkiem? Zapytam jeszcze tylko, w którą stronę ma być ten spadek?

 

No chyba sobie jaja robicie z innych użytkowników tego forum...

 

Zgodze się tylko z tym, że komresor ma być mocniejszy... ale to tez koszt - z dobre 500 zlotych na plus... to ja zapytam - PO CO?

 

no i dalej ide czytać.

pozdrawiam

Padre500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy. Od 6 miesięcy boksuję się z firmą Sotralentz i wykonawcą który instalował mi oczyszczalnię tej firmy. Bio uno z dwoma studniami chłonnymi. Z oczyszczalni ciągle wydobywa się smrodek którego nie mogę zniwelować preparatami polecanymi przez producenta BIO 7.

 

Nie jest to smród, tylko odór pochodzący z fermentacji ścieku surowego w pierwszej komorze oczyszczalni.

Jest to normalne dla oczyszczalni z komorą/osadnikiem gnilnym przed komorą napowietrzania.

Raczej nie zniknie, może (odrobine) pomóc - instalacja dodatkowych kominów wentylacyjnych.

I dwie zasadnicze uwagi:

1. wentylacji w biouno powinno być (jesli dobrze pamiętam) - 3 kominki - dwie wysokie, jedna niska,

2. konstrukcja bio uno nie była badana na zgodnośc z normą 12566-3. Sotralentz badał jedynie (w ITB w warszawie) BIO duo - ale to juz inna oczyszczalnia.

 

Współczuję.

pozdrawiam

Padre500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od grudnia 2011r. mieszkam i użytkuję poś sotralenz bio uno z dwoma studniami chłonnymi. Na rozruch oczyszczalni zastosowałem preparaty zalecane przez producenta i stosuję je systematycznie. Zdaję sobie sprawę, że ścieki śmierdzą ale trudno uznać za normę jeżeli odorek można poczuć 40 metrów od oczyszczalni. Jest wykonana osobna instalacja wentylacyjna wyprowadzona ponad dach domu. Oczyszczalnię instalował autoryzowany serwisant firmy sotralenz. Również oczyszczalnię oglądał regionalny przedstawiciel firmy. Wykonawca zastosował wszystkie zalecenia przedstawiciela i dokonał stosownych przeróbek a z oczyszczalni jak śmierdziało tak śmierdzi. Złożyłem pisemną reklamację w firmie sotralenz i cierpliwie czekam na reakcję. Z zazdrością czytam posty , że komuś świetnie działa oczyszczalnia ścieków gdyż sam chciałem być bardzo ekologiczny. Nasi najbliżsi sąsiedzi mają zwykłe szamba i nie mają takich pachnących atrakcji. Mam zdjęcia całej instalacji. Nie wiem czy przyczyną tych zapachów jest nieprawidłowa instalacja, czy niewłaściwe jej funkcjonowanie. Pozdrawiam

 

Oczyszczalnia, a raczej sposób jej pracy.

jedyne co mogę powiedziec - ku przestrodze innym, którzy wybierają sobie oczyszczalnię:

nie sugerujcie się ulotkami reklamowymi.

Pamiętajcie, że producent musi sprzedać swój produkt, i swój produkt będzie zachwalał, a inne "obs..rywał"

po sprzedaniu - wykonawca musi zamontowac oczyszczalnię, ale w momencie, gdy cos jest nie tak - obaj (producent/wykonawca) przerzucają się odpowiedzialnością...

 

W tym starciu przegrywa po kolei:

uzytkownik - bo dał się nabrac na bardzo dobry marketing,

wykonawca - bo uwierzył producentowi,

 

Czytaliscie instrukcję montazu Sotralentz-a? radze wam przed zakupem - przeczytajcie. Jesli już kupiliście - wymagajcie tego od instalatora...

 

pozdrawiam

Padre500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja opiszę swoje boje, może pomoże, bo miałem ostatnio podobny problem tylko, że z bio-duo (wentylacja tylko przez pion wod-kan., odprowadzenie do tuneli rozsączajacych). Przez prawie rok działało OK, a potem zaczeło mi zajeżdżać. Najpierw okazało się, że miałem zalaną rurę wentylacyjną łączącą bioreaktor z osadnikiem (rura miała spadek poniżej wejść i przez to zbierała się w niej woda) i tym samym ograniczony przepływ powietrza. Poprawiłem, nie pomogło. Potem dorobiłem oddzielną wentylację bioreaktora nad dach, pomogło tylko trochę, zejeżdżało jak zawiał wiatr. Potem, testowałem dodatkowe biopreparaty, raz w miesiącu, też nie pomogło. Ostatecznie (mam nadzieję), okazało się, że to wina za mało chłonnego gruntu. Po roku użytkowania nastąpiła kolmatacja gruntu (czarny szlam i stąd dodatkowy fetorek), oczyszczone ścieki zalegały w tunelach rozsączajacych blokując też przepływ powietrza. W ramach testów wykopałem dołek za tunelami, żeby poprawić wchłanianie wody i wentylację, i przestało śmierdzieć (czasem tylko coś tam minimalnie czuć). Wywaliłem tunele (może ktoś chce odkupić - wystawiłem na allegroszu), a jako odbiornik robię teraz oczko wodne (szlag mnie trafia, bo miałem je pierwotnie w planach, ale wykonawca zaproponował mi tunele, a że żona nie była przekonana do oczka, to się niestety zgodziłem i teraz mam, dodatkową robotę).

 

I od razu uwagi do powyższego:

 

1. fetor - spowodowany fermentacja ścieku w pierwszym zbiorniku (BIODUO składa sie z dwóch osobnych zbiorników),

2. czarny szlam w tunelach - to efekt braku skutecznego oczyszczania ścieku przez oczyszczalnię. Nic nie pomoże robienie oczka, innych studni chłonnych, drenazy itd.. to po kolejnych 6/12 miesiacach się znów pojawi. Jezeli zrobisz drenaż - szlam zamuli drenaż, jezeli zrobisz studnię chłonną - zamuli studnię chłonną, jezeli zrobisz oczko wodne - spłynie do wody...

Tu nie chodzi o to, że tunele to najgorsze możliwe rozwiazanie rozsączenia (ach ten marketing), ale o to, że oczyszczalnia u Ciebie nie działa poprawnie. Zrob prosze test: jezeli rozkopałes tunele, na wylocie z oczyszczalni zamontuj coś jak wiaderko z dziurami, do którego skierujesz ściek oczyszczony (ściek dalej po przejściu przez wiaderko niech sobie idzie tam, gdzie go skierujesz). Wiaderko wyłóz geowłókniną (ale musi byc ona przesiąkliwa, tzn. jezeli puścisz do niej wodę, to woda musi przez geowłókninę przepłynąć), i po kilku dniach sprawdź, jak wiele szlamu masz na geowłókninie...

Test niech potrwa minimum 14 dni (ja czasem sugeruję 3-4 tygodnie).

3. Tunele - już tutaj pisalem, im więcej kamienia, tym lepiej... nie dawajcie się namówić na tunele rozsączające, pakiety drenażowe, i tego typu wynalazki... producenci tych elementów potem stwierdzą że:

 

oczyszczalnia nie działa / ściek jest nie taki, jaki powinien być / grunt jest za cieżki / grunt jest za lekki / poziom wody gruntowej jest za wysoki / spadki są za małe / spadki sa za duże / bo wykonawca się nie zastosowal do instrukcji / to wina cyklistów i masonów

(odpowiednie skreslić)

 

pozdrawiam

Padre500

 

ps. czy wy naprawdę nie widzicie, jak producenci wami sterują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byli u mnie serwisanci, bo rok już minął od startu i stwierdzili, że wszystko jest OK, a woda z żadnej oczyszczalni lepsza nie będzie. Wg mnie po wypełnieniu oczka taką wodą zrobi się niezłe śmierdzące bajoro. Powiedzcie dobrzy ludzie jak to wygląda u was? Też tak macie i rośliny dają radę zneutralizować ten "zapach"?

 

Serwisanci Sotralentz-a?

To pewnie "ten typ tak ma".

Zarówno pracownicy - bo co mają powiedzieć innego, jak i oczyszczalnia.

Jest wiele innych, dobrych oczyszczalni, z których mozna ściek oczyszczony nabrac do dłoni - nie śmierdzi, nie ma koloru, nie ma marketingu...

jest efekt.

 

Jezeli ktoś z Was, kiedyś będzie chciał porównać trzy-cztery oczyszczalnie 3-4 producentów (w tym Sotralentz-a), pracujące w jednej gminie od 3 lat - to postaram się dać namiary...

Pocieszcie się, że gminy tez są mądre "po fakcie".

 

pozdrawiam

Padre500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

odpowiedź dotyczy sposobu posadowienia przewodu od powietrza w domu (ze strony bodajże 27):

 

 

 

:bash:

 

głebiej rurki tłoczące powietrze od dmuchawy do oczyszczalni? Tak, żeby nie zamarzło tloczone powietrze?

a po co? to trzeba montować dmuchawę PRZY oczyszczalni.

Strefa przemarzania jest w Polsce na głebokości 1-1,5 metra p.p.t I jak kladę wodociąg, to powinienem go klaść poniżej tej strefy, aby nie zamarzł...

ale przewód powietrza kłaść poniżej strefy przemarzania? no to pierwszy raz widzę taką propozycję.

Rurki ze spadkiem to też taki żart chyba? rurki z powietrzem kłaść ze spadkiem? Zapytam jeszcze tylko, w którą stronę ma być ten spadek?

 

No chyba sobie jaja robicie z innych użytkowników tego forum...

 

Zgodze się tylko z tym, że komresor ma być mocniejszy... ale to tez koszt - z dobre 500 zlotych na plus... to ja zapytam - PO CO?

 

no i dalej ide czytać.

pozdrawiam

Padre500

 

Padre zaprzeczasz sam sobie, przeczytaj uważnie swój post #604 coś tam piszesz o ocieplaniu rurki. Dokładnie o tym pisałem, o wilgoci która będzie się wytrącać w części rurki umieszczonej na zewnątrz.

Czym innym jest rurka z wodą która wypełnia cały przekrój, wspomniany wodociąg a czym innym jest rurka częściowo wypełniająca przekrój która utrudni przepływ powietrza. Dokładając do tego odległośc pomiędzy kompresorem a oczyszczalnią okaże się że kompresor nie ma siły przedmuchać powietrza.

Spadek? a dlaczego nie? a ułóz sobie rurkę 30 cm pod ziemią a ponieważ będzie trochę dłuższa zrób mały syfonik w którym woda (wilgoć) się będzie zbierała co się wydarzy?

Kompresor powinien być montowany przy oczyszczalni.

 

Poza tym część cytowana przez ciebie jest wyrwana z kontekstu i nie jest poradą w stylu "gdzie najlepiej umieścić kompresor oczyszczalni"

Za szybko czytasz :p

Edytowane przez WOJSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Długo mnie tu nie było - ale musicie mi wybaczyć, taka praca...

W każdym bądź razie wróciłem i nadrabiam zaleglości:

 

I tym sposobem udało ci się skutecznie zamulić ten wątek.

Według mnie nadaje się on już do zamknięcia, bo jest za długi i za bardzo rozdrobniony.

 

Beja, nieprawda. Nie wiesz, nie masz racji.

Poliplast zrobił badania w laboratorium notyfikowanym w roku bodajże 2005 (Belgia), w czasach, gdy nikt na tym forum nie wiedział, co to takiego oczyszczalnia biologiczna...

Bardzo ciekawa sprawa. Otóż to ty piszesz nieprawdę, ale i ja także przyznaję się do niewiedzy.

Poliplast powołuje się na badania belgijskie w firmie Certipro, ale pod tym numerem w Certipro widnieje dokument dla innej firmy!! Poza tym nie ma żadnej informacji, jakiej procedury, normy czy czego innego ten certyfikat dotyczy.

Żeby było jasne - jest normalne, że firma w Polsce sprzedaje wyroby, do których certyfikat posiada zagraniczny producent / właściciel. Ale nie jest prawdą, że:

Poliplast zrobił badania w laboratorium notyfikowanym

jestem ciekaw tego certyfikatu - podaj więcej szczegółów, bo takimi rzeczami firmy się chwalą, no chyba że nie mają czym.

 

Oczyszczalnia Poliplasta została potem skopiowana przez bodajże dwóch jak nie trzech polskich producentów...

czy się czyms wyróznia? niczym.

No właśnie. Więc twierdzenie, że została skopiowana jest lekką przesadą. Po prostu jest na rynku wiele oczyszczalni działających według tego samego, niczym nie wyróżniającego się schematu. Można by wręcz napisać, że wszystkie zostały skopiowane z jakiegoś klasyka.

 

 

Każda oczyszczalnia jest projektowana przez producenta dla konkretnych parametrów technicznych. (...)

 

Gdyby tak było! Prawda jest niestety taka, że priorytetem jest osiągnięcie niezbędnego minimum technologicznego przy jak najniższych kosztach produkcji. TO jest priorytet dla producenta, zawsze był i zawsze będzie. I dlatego między innymi stosuje się słabsze (tańsze) kompresory montowane przy oczyszczalni niż mocniejsze (droższe), montowane w warunkach, w jakich powinny one pracować.

Zasada jest prosta - gwarancja na kompresor to rok albo dwa - i tyle ma on wytrzymać. A później to już klient może sobie wymieniać na większy, przenosić, ocieplać i w ogóle wydawać pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
BioDisc - firmy Kingspan; zdecydowany nr 1

Biologiczna oczyszczalnia, z innowacyjnym systemem oczyszczania0 obrotowe złoże biologiczne. Firma ma też w ofercie tradycyjne technologie (napowietrzanie poprzez sprężarki), ale polecam BioDisc.

Pozdrowienia

 

A jak już się tu reklamujesz to podaj jakieś ceny np. dla domu 5-6 mieszkańców ile do tego kosztuje przepompownia ile gwarancji na toto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy bos60, że nareszcie otworzyłeś nam oczy! Twoja reklama Biodisca w 6 wątkach naraz bardzo poprawiła naszą opinię o tej oczyszczalni. A przy okazji masz już dzięki temu na koncie 7 postów, co jeszcze bardziej cię uwiarygadnia.

Jeszcze napisz, że jesteś użytkownikiem, a tam gdzie kupowałeś (tu nazwa twojej firmy) pracują sami mili i kompetentni fachowcy.

 

A tak w ogóle, to piszesz nieprawdę.

Fuj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Plawgo. Ja też zastanawiam się nad tą oczyszczalnią (Biohybryda 2500). Wprawdzie montowana byłaby u mnie za kilka miesięcy, ale chętnie zobaczyłabym jej zdjęcie przed zasypaniem wykopu. I zdradzisz ile będzie Cię kosztowała?

Pozdrawiam

 

W ubiegłym roku widziałem w Rzeszowie (ELMET) Bioekocent-a 3300. Mam takiego, więc zapytałem z ciekawości o cenę. Z dowozem zawołali 6,7 kPLN. Warto rozważyć. Jak chcesz oglądnąć to ustrojstwo w akcji (w Twoich okolicach) to zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Plawgo. Ja też zastanawiam się nad tą oczyszczalnią (Biohybryda 2500). Wprawdzie montowana byłaby u mnie za kilka miesięcy, ale chętnie zobaczyłabym jej zdjęcie przed zasypaniem wykopu. I zdradzisz ile będzie Cię kosztowała?

Pozdrawiam

Jutro montaż , jak pogoda dopisze!

 

Zrobię kilka fotek , to wrzucę na FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

 

Tak czytam czytam przeglądam internet i z każda chwilą człowiek robi się coraz głupszy :( a nie powinno byc odwrotnie? :)

 

Drodzy forumowicze czy moglibyście mi podać załóżmy 5-8 oczyszczalni ścieków które spełniłyby następujące parametry:

 

- "przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków (PBOŚ) opatrzonych znakiem CE (wraz z deklaracją zgodności z normą PN-EN 12566-

3+A1:2009)

- urządzenia muszą odznaczać się dobową energochłonnością poniżej 0,17 kW/RLM albo mniejsza :)

- musi to być technologia SBR a zbiornik wykonany z HDPE

- Ścieki oczyszczone, wprowadzane do ziemi nie mogą przekraczać następujących najwyższych

dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń tj. BZT5 - 25 mg O2/dm3,lub min %

redukcji 70 – 90, ChZT - 125 mg O2/dm3 lub min 70% redukcji , Zawiesiny ogólne - 35

mg/dm3 lub min 90% redukcji, Azot ogólny - 30 mg N/dm3"

 

Tyle z tego co jest w kwestii formalnej, ponadto szukam następującego urządzenia:

 

- oczyszczalnia winna być bezobsługowa jak się tylko da

- nie chcę w niej żadnych membran, filtrów dyfuzorów wszystkiego mechanicznego co może się delikatnie mówiąc "zepsuć"

.- będzie dobrze jak nie będę musiał stosować żadnych bakterii, koagulantów czy jak tu gdzieś czytałem jakiś wymiennych worków czy czegoś tam podobnego

- cena max 15000zl

 

I mam do Was jeszcze jedno pytanie czy w przypadku montażu oczyszczalni ścieków koniecznym jest posiadanie pionu wentylacyjnego , którego niestety "już" nie posiadam i jedynym rozwiązaniem może być rura po ścianie zewnętrznej budynku:(

 

bardzo ale to bardzo będę wdzięczny za podanie kilku nazw produktów o których będę mógł już konkretnie poczytać. Jeśli to nie będzie problemem to przy okazji możecie też dopisać zalety i wady Waszych propozycji.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- musi to być technologia SBR a zbiornik wykonany z HDPE

 

- nie chcę w niej żadnych membran, filtrów dyfuzorów wszystkiego mechanicznego co może się delikatnie mówiąc "zepsuć"

 

To tak, jakbyś chciał być sytym pod warunkiem nie przyjmowania posiłków w jakiejkolwiek postaci. Niby jak ma działać SBR bez żadnych urządzeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...