Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów

mam kilka pytań dotyczących oczyszczalni:

 

w moim przypadku zachodzi konieczność zastosowania przepompowni ścieków surowych - czyli dostarczenie ścieków przewodem tłocznym.

 

czy ktoś miał ten problem ewentualnie może coś podpowiedzieć:

 

1. jakie odległości najlepiej zachować - wylot rury kanalizacyjnej - przepompownia przepompownia - oczyszczalnia

(wnioskuje , że im mniejsze odległości tym ścieki mają większą temp. czy temp ścieków ma wpływ na pracę oczyszczalni?)

2 . czy w tym przypadku pomimo wentylacji pionu kanalizacyjnego należy wykonać dodatkowo wentylacje wysoką oczyszczalni? logika podpowiada, że tak

czy w takim przypadku pion wentylacyjny można odsunąć od oczyszczalni przewodem poziomym np. na 4-5 m a dopiero potem pion wentylacyjny

pionowy

3 czy ktoś może polecić tanią dobrą przepompownię h- około 2m

4 jaka pompę wybrać z rozdrabniaczem czy bez

 

Oczywiście ważnym kryterium wyboru jest cena i jakość ( nie chce popadać w skrajności typu tania chińska i odwrotnie)

 

 

Ogólnie może ktoś ma inny pomysł na mój problem a mianowicie:

 

rura kanalizacyjna poziom - 1,6 mppt

max poziom wg wiosną - 1,2 mppt.

 

mam jeszcze możliwość innego rozwiązania a mianowicie:

Osadnik gnilny firmy ekodren SA 3000HD podobno można zakopać go na gł. 1,5 mppt (wierzch osadnika) później przepompownia ścieków doczyszczonych i dreny problem w tym , że okresowo osadnik cały czas byłby zanurzony w wodzie (myślę , że ze szczelnością można sobie w tym przypadku poradzić)

w przypadku ostatnim najprawdopodobniej powstałby także problem zapachów (niestety mała działka)

 

Proszę o pomoc , opinię czy własne przemyślenia

 

z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy może użytkuje ktoś taką oczyszczalnię, proszę o opinię czy warto kupić takową?

 

http://allegro.pl/biologiczna-oczyszczalnia-sciekow-sekwencyjna-sbr-i3468929347.html

 

Mmmm... dawno nie miałem tak smakowitego kąska do rozłożenia na części pierwsze.

 

Od razu zaznaczam - nie posiadam oczyszczalni Bio-Inte Logic i nigdy jej nawet nie widziałem, ale pozwól, że zwrócę twoją uwagę na kilka interesujących fragmentów w opisie tego urządzenia. I nie będę się nawet pastwił nad nieumiejętnością autora poskładania kilku wyrazów w poprawne językowo zdanie - spuśćmy na to zasłonę miłosierdzia.

 

Na oczyszczalnie udzielamy 10 lat GWARANCJI.

Dowiedz się, czy na całą oczyszczalnię. Zazwyczaj 10 lat dotyczy skorupy zbiornika i rur. Na resztę jest rok lub 2 lata. A to nie zbiornik się psuje, tylko kompresor, dyfuzor, pompa, automatyka itp.

 

zobacz animację działania przydomowej oczyszczalni ścieków

Chciałem zobaczyć, ale link prowadzi do drenażówki. Nie, dziękuję!

 

Oczyszczalnia posiada APROBATĘ TECHNICZNĄ IOŚ W WARSZAWIE

Oczyszczalnia posiada deklaracje CE EN12566-3:2005

Aprobaty Techniczne są jak najbardziej legalne, chociaż ich czas życia dobiega końca, a nowe nie są wydawane, ponieważ obowiązuje już norma europejska o podanym wyżej numerze. Szanujący się producenci mają tzw. "Certyfikaty CE" zgodny właśnie z tą normą. O czymś takim jak "deklaracja CE" jeszcze nie słyszałem i bardzo mi to wygląda na próbę stworzenia dobrego wrażenia na nieznającym się kliencie.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków BIO-INTE logic to nowoczesne oczyszczalnie, które automatycznie dostosowują program pracy do napływającego ładunku zanieczyszczeń, a tym samym najbardziej skutecznie i ekonomicznie oczyszczają ścieki.

Nie wierzę. Ładunek zanieczyszczeń to suma tych wszystkich "brudów", które niosą ścieki, i które trzeba z nich usunąć. Gdyby oczyszczalnia przydomowa miała układ mierzący automatycznie cały, złożony ładunek, musiałaby kosztować grube kilkadziesiąt tysięcy. Nawet na dużych oczyszczalniach nie ma takiego automatycznego pomiaru. Owszem, są mierniki podające w przybliżeniu aktualne BZT ścieków, ale po pierwsze jest to mało precyzyjne, po drugie jest to pomiar pośredni przez jakąś inną wartość (nie pamiętam, jaką), a po trzecie - aby z tego obliczyć ładunek, trzeba jeszcze opomiarować przepływ.

To, co być może robi ta oczyszczalnia, to co najwyżej mierzenie czasu, w jakim napełnia się zbiornik buforowy, pomiędzy wartościami minimum i maksimum, i w ten sposób jest mniej więcej określany przepływ hydrauliczny. Wszystko jedno czy czystej wody, czy jakiejś zawiesistej zupy.

 

Oczyszczalnia ścieków zachodzi wyłącznie na drodze biologicznego rozkładu związków organicznych .

To nieprawda, co na szczęście jest skorygowane dalej:

Proces oczyszczania ścieków w tej oczyszczalni jest dwustopniowy; pierwszy to podczyszczanie mechaniczne, a drugi to doczyszczanie biologiczne.

 

Osadnik wstępny zapewnia;

-zatrzymywanie zawiesin i substancji pływających

-składowanie osadu pierwotnego i wtórnego

-ujednorodnienie składu ścieków

To jest prawda i trzeba to zapisać na plus tej oczyszczalni, że ma osadnik. Domyślam się, że jest to pierwszy z trzech identycznych zbiorników, czyli miałby on objętość 1,4 m3. Lepsze to niż nic, ale jak na oczyszczalnię o przepustowości 1,5 m3 na dobę to zdecydowanie za mało, żeby był skuteczny.

 

Jest jeszcze parę błędów w pozostałych informacjach, np. "Wymaganiach legislacyjnych", ale świadczą one tylko o tym, kto to pisał, a nie o samej oczyszczalni.

 

Na koniec polecam ci cały ten wątek. Bio-Inte nie różni się zasadniczo od innych SBR-ów, a o nich trochę tu się pisało. Plusem jest obecność osadnika, minusem cała reszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mmmm... dawno nie miałem tak smakowitego kąska do rozłożenia na części pierwsze.

 

Od razu zaznaczam - nie posiadam oczyszczalni Bio-Inte Logic i nigdy jej nawet nie widziałem, ale pozwól, że zwrócę twoją uwagę na kilka interesujących fragmentów w opisie tego urządzenia. I nie będę się nawet pastwił nad nieumiejętnością autora poskładania kilku wyrazów w poprawne językowo zdanie - spuśćmy na to zasłonę miłosierdzia.

 

Na oczyszczalnie udzielamy 10 lat GWARANCJI.

Dowiedz się, czy na całą oczyszczalnię. Zazwyczaj 10 lat dotyczy skorupy zbiornika i rur. Na resztę jest rok lub 2 lata. A to nie zbiornik się psuje, tylko kompresor, dyfuzor, pompa, automatyka itp.

 

zobacz animację działania przydomowej oczyszczalni ścieków

Chciałem zobaczyć, ale link prowadzi do drenażówki. Nie, dziękuję!

 

Oczyszczalnia posiada APROBATĘ TECHNICZNĄ IOŚ W WARSZAWIE

Oczyszczalnia posiada deklaracje CE EN12566-3:2005

Aprobaty Techniczne są jak najbardziej legalne, chociaż ich czas życia dobiega końca, a nowe nie są wydawane, ponieważ obowiązuje już norma europejska o podanym wyżej numerze. Szanujący się producenci mają tzw. "Certyfikaty CE" zgodny właśnie z tą normą. O czymś takim jak "deklaracja CE" jeszcze nie słyszałem i bardzo mi to wygląda na próbę stworzenia dobrego wrażenia na nieznającym się kliencie.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków BIO-INTE logic to nowoczesne oczyszczalnie, które automatycznie dostosowują program pracy do napływającego ładunku zanieczyszczeń, a tym samym najbardziej skutecznie i ekonomicznie oczyszczają ścieki.

Nie wierzę. Ładunek zanieczyszczeń to suma tych wszystkich "brudów", które niosą ścieki, i które trzeba z nich usunąć. Gdyby oczyszczalnia przydomowa miała układ mierzący automatycznie cały, złożony ładunek, musiałaby kosztować grube kilkadziesiąt tysięcy. Nawet na dużych oczyszczalniach nie ma takiego automatycznego pomiaru. Owszem, są mierniki podające w przybliżeniu aktualne BZT ścieków, ale po pierwsze jest to mało precyzyjne, po drugie jest to pomiar pośredni przez jakąś inną wartość (nie pamiętam, jaką), a po trzecie - aby z tego obliczyć ładunek, trzeba jeszcze opomiarować przepływ.

To, co być może robi ta oczyszczalnia, to co najwyżej mierzenie czasu, w jakim napełnia się zbiornik buforowy, pomiędzy wartościami minimum i maksimum, i w ten sposób jest mniej więcej określany przepływ hydrauliczny. Wszystko jedno czy czystej wody, czy jakiejś zawiesistej zupy.

 

Oczyszczalnia ścieków zachodzi wyłącznie na drodze biologicznego rozkładu związków organicznych .

To nieprawda, co na szczęście jest skorygowane dalej:

Proces oczyszczania ścieków w tej oczyszczalni jest dwustopniowy; pierwszy to podczyszczanie mechaniczne, a drugi to doczyszczanie biologiczne.

 

Osadnik wstępny zapewnia;

-zatrzymywanie zawiesin i substancji pływających

-składowanie osadu pierwotnego i wtórnego

-ujednorodnienie składu ścieków

To jest prawda i trzeba to zapisać na plus tej oczyszczalni, że ma osadnik. Domyślam się, że jest to pierwszy z trzech identycznych zbiorników, czyli miałby on objętość 1,4 m3. Lepsze to niż nic, ale jak na oczyszczalnię o przepustowości 1,5 m3 na dobę to zdecydowanie za mało, żeby był skuteczny.

 

Jest jeszcze parę błędów w pozostałych informacjach, np. "Wymaganiach legislacyjnych", ale świadczą one tylko o tym, kto to pisał, a nie o samej oczyszczalni.

 

Na koniec polecam ci cały ten wątek. Bio-Inte nie różni się zasadniczo od innych SBR-ów, a o nich trochę tu się pisało. Plusem jest obecność osadnika, minusem cała reszta.

 

Dzięki za odpowiedź, rzeczywiście "pojechałeś" po temacie, ale o to mi chodziło. Wątek przejrzałem cały, ale dalej nie wiem co wybrać. Na chwilę obecna mam pięcioro domowników, ale rodzina jest dwupokoleniowa z dużym potencjałem rozwojowym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów

mam kilka pytań dotyczących oczyszczalni:

 

w moim przypadku zachodzi konieczność zastosowania przepompowni ścieków surowych - czyli dostarczenie ścieków przewodem tłocznym.

 

czy ktoś miał ten problem ewentualnie może coś podpowiedzieć:

 

1. jakie odległości najlepiej zachować - wylot rury kanalizacyjnej - przepompownia przepompownia - oczyszczalnia

(wnioskuje , że im mniejsze odległości tym ścieki mają większą temp. czy temp ścieków ma wpływ na pracę oczyszczalni?)

2 . czy w tym przypadku pomimo wentylacji pionu kanalizacyjnego należy wykonać dodatkowo wentylacje wysoką oczyszczalni? logika podpowiada, że tak

czy w takim przypadku pion wentylacyjny można odsunąć od oczyszczalni przewodem poziomym np. na 4-5 m a dopiero potem pion wentylacyjny

pionowy

3 czy ktoś może polecić tanią dobrą przepompownię h- około 2m

4 jaka pompę wybrać z rozdrabniaczem czy bez

 

Oczywiście ważnym kryterium wyboru jest cena i jakość ( nie chce popadać w skrajności typu tania chińska i odwrotnie)

 

 

Ogólnie może ktoś ma inny pomysł na mój problem a mianowicie:

 

rura kanalizacyjna poziom - 1,6 mppt

max poziom wg wiosną - 1,2 mppt.

 

mam jeszcze możliwość innego rozwiązania a mianowicie:

Osadnik gnilny firmy ekodren SA 3000HD podobno można zakopać go na gł. 1,5 mppt (wierzch osadnika) później przepompownia ścieków doczyszczonych i dreny problem w tym , że okresowo osadnik cały czas byłby zanurzony w wodzie (myślę , że ze szczelnością można sobie w tym przypadku poradzić)

w przypadku ostatnim najprawdopodobniej powstałby także problem zapachów (niestety mała działka)

 

Proszę o pomoc , opinię czy własne przemyślenia

 

z góry dziękuje

 

czy naprawdę nikt nie ma żadnych przemyśleń w tej sprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy naprawdę nikt nie ma żadnych przemyśleń w tej sprawie

 

1. zaleca sie zeby wlot do oczyszczalni nie byl dalej niz 5 m od budynku. tak jak napisales - spadek temperatury sciekow ponizej pewnej granicy negatywnie wplywa na efektywnosc oczyszczania.

2. tak, trzeba zastosowac dodatkowo wentylacje wysoka, dodatkowo tak dlugi przewod poziomy jak podales moglby zle wplynac na dzialanie wentylacji. zaleznie od modelu oczyszczalni moze byc konieczne prowadzanie wentylacji z dwoch zbiornikow

 

co do przepompowni sie nie wypowiadam.

Edytowane przez rho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jakiś czas temu rozmawiano o POŚ BioPura. Otrzymałem dzisiaj certyfikat CE tej oczyszczalni - wklejam go- może komuś się przyda.

PS Beja - zakładałeś, że dwie komory napowietrzania rodzą podejrzenia o kiepskie wyniki. Jak oceniasz wklejone dane?

 

Dane są ok. Zaskakująco dobry wynik usuwania ChZT.

 

Nie to, żebym się czepiał, ale ten załącznik to nie jest certyfikat CE. Nie wiadomo, kto przeprowadzał te badania. Ale bierzmy wyniki za dobrą monetę, tym bardziej że wyglądają realnie i wiarygodnie. No i nie wierzę, żeby taka firma pozwoliła sobie na fałszowanie wyników.

 

A tak w ogóle, to mój entuzjazm do bezpośredniego porównywania liczb wpisanych w certyfikacie słabnie z czasem. Dzieje się tak pod wpływem niedawnych obserwacji, jaki s... może się wylewać z oczyszczalni, która chwali się usuwaniem BZT 94,3%, ChZT 88,9%, a zawiesiny 95,1. Coś tu jest nie tak. I nie sugeruję nic w temacie BioPury, tylko tak sobie snuję refleksję.

 

Dobrze by było iść krok dalej i porównywać szczegółowe wyniki, a nie średnie. Myślę tu o tych etapach badania, gdzie oczyszczalnia np. działa bez prądu, albo bez dopływu, albo pod przeciążeniem. Dopiero wtedy by się można dowiedzieć, czego można się po oczyszczalni spodziewać po urlopie albo podczas najazdu gości. A producenci mają te dane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma kanalizacji, a jak będzie (działka na wsi się znajduje) trzeba będzie ją podłączyć na własny koszt. Dlatego zastanawiam się nad przydomową oczyszczalnią.

Jak swiat dlugi i szeroki koszt przylacza (jakiegokolwiek) jest generalnie po stronie wlasciciela posesji.

Gazociag Ci podciagnie gaz "pod płot", ale reszta Ty placisz. Woda bedzie w drodze pare metrow od płotu, reszta Twoja. Nie inaczej bedzie z kanalizacja.

Jedyna roznica jest taka, ze jesli podciagna Ci pod płot kanalizacje a Ty masz szambo to moga Cie przymusic do przylaczenia sie jesli masz szambo. Jesli masz legalna oczyszczalnie to Cie nie przymusza. Do przylaczenia sie do wody tez Cie nie przymusza.

Budowy oczyszczalni moze zas zabraniac plan zagospodarowania lub warunki zabudowy.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Szukam oczyszczalni dla 5os przy wysokim poziomie wód gruntowych (rozsączanie w kopcu). Cena okolo 10tys.

Z waszych opisów wynika, że oczyszczalnie: Bio-hybryda 2500(ekopol), Eko-bio 2500, Bioecocent 3300, Delfin Pro6 (jeszcze jest MBR czy jakoś tak), Bio-Inte czy Inte-ZB (Ekotech) to w sumie jedno i to samo. Czyli wyznacznikiem tylko cena? Czy może coś przeoczyłem?

Rozsączanie musze zrobić w kopcu. W Ekopolu proponują dwa rozwiązania: drenaż i studnia (jakie wady i zalety)?

Czy orientujecie się jeżeli do pozwolenia na budowe miałem zgłoszoną oczyszczalnie to czy muszę występować do starostwa ze zgłoszeniem?

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Szukam oczyszczalni dla 5os przy wysokim poziomie wód gruntowych (rozsączanie w kopcu). Cena okolo 10tys.

Z waszych opisów wynika, że oczyszczalnie: Bio-hybryda 2500(ekopol), Eko-bio 2500, Bioecocent 3300, Delfin Pro6 (jeszcze jest MBR czy jakoś tak), Bio-Inte czy Inte-ZB (Ekotech) to w sumie jedno i to samo. Czyli wyznacznikiem tylko cena? Czy może coś przeoczyłem?

Rozsączanie musze zrobić w kopcu. W Ekopolu proponują dwa rozwiązania: drenaż i studnia (jakie wady i zalety)?

Czy orientujecie się jeżeli do pozwolenia na budowe miałem zgłoszoną oczyszczalnie to czy muszę występować do starostwa ze zgłoszeniem?

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

O różnicach pomiędzy oczyszczalniami nieraz było pisane i studniach chłonnych i drenażu też było, poczytaj trochę :)

 

jeżeli masz w pozwoleniu na budowę oczyszczalnię to już nie musisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O różnicach pomiędzy oczyszczalniami nieraz było pisane i studniach chłonnych i drenażu też było, poczytaj trochę :)

 

jeżeli masz w pozwoleniu na budowę oczyszczalnię to już nie musisz.

 

Ten watek przeczytałem już dwa razy i doszłem do powyższych wniosków. Natomiast o rozsączaniu w nasypie - czy rozsączanie czy studnia nie widziałem żeby ktoś pisał.

Jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa - czemu jako studzienki przepompowe są proponowane 1000l (nie lepiej rozsączać mniejsze partie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten watek przeczytałem już dwa razy i doszłem do powyższych wniosków. Natomiast o rozsączaniu w nasypie - czy rozsączanie czy studnia nie widziałem żeby ktoś pisał.

Jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa - czemu jako studzienki przepompowe są proponowane 1000l (nie lepiej rozsączać mniejsze partie)?

 

Glownym przeznaczeniem studni chlonnej jest instalacja na gruncie nieprzepuszczalnym, natomiast kopiec filtracyjny uzywany jest przede wszystkim przy wysokim stanie wod jak u ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glownym przeznaczeniem studni chlonnej jest instalacja na gruncie nieprzepuszczalnym, natomiast kopiec filtracyjny uzywany jest przede wszystkim przy wysokim stanie wod jak u ciebie.

 

Chyba się nie rozumiemy:

http://www.ekopol.pl/oczyszczalnia-biologiczna-typu-bio-hybryda-z-odprowadzeniem-wody-do-studni-chlonnej-w-nasypie-5-osob_p-BH-5SN

Czy:

http://www.ekopol.pl/biologiczna-oczyszczalnia-typu-bio-hybryda-z-odprowadzeniem-wody-przez-drenaz-rozsaczajacy-w-nasypie-5-osob_p-BH-5DN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...