Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Mialem namysli ogolnie do czego zostala stworzona studnia z zalozenia.

Wydaje mi sie ze w tym przypadku studnia bedzie wymagala mniej obslugi bo ma prostsza niz drenaz budowe. Nie ma zadnych rur ze szczelinami, woda poprostu sie do niej wlewa.

A w czym przeszkadza ze przepompowania ma 1m3?

Edytowane przez rho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glownym przeznaczeniem studni chlonnej jest instalacja na gruncie nieprzepuszczalnym, natomiast kopiec filtracyjny uzywany jest przede wszystkim przy wysokim stanie wod jak u ciebie.

 

A ścieki w takiej studni na gruncie nieprzepuszczalnym automagicznie znikną?

Napisz może precyzyjniej: na gruncie nieprzepuszczalnym stanowiącym strop warstwy przepuszczalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ścieki w takiej studni na gruncie nieprzepuszczalnym automagicznie znikną?

Napisz może precyzyjniej: na gruncie nieprzepuszczalnym stanowiącym strop warstwy przepuszczalnej.

 

Poprzez studnie chlonna 'przebijasz' sie wlasnie do warstwy przepuszczalnej. Moze to wygladac np tak http://2.bp.blogspot.com/-SAIBXxb67JA/T8zmEc_u9II/AAAAAAAAAAM/giz7qCJRt7Y/s320/skan.jpg Na wysokosci warstwy nieprzepuszczalnej studnia ma pelne kregi i do srodka mozemy sobie spokojnie wsypac piasek do filtrowania sciekow, po przejsciu przez warstwe nieprzepuszczalna wstawiamy kregi perforowane z dziurami, dajemy zwir i rozsaczamy scieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem namysli ogolnie do czego zostala stworzona studnia z zalozenia.

Wydaje mi sie ze w tym przypadku studnia bedzie wymagala mniej obslugi bo ma prostsza niz drenaz budowe. Nie ma zadnych rur ze szczelinami, woda poprostu sie do niej wlewa.

A w czym przeszkadza ze przepompowania ma 1m3?

 

Cena razem z pompa 1700PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jestem tutaj nowy ale włączam się do forum.

Po części zgadzam się z Bos60 - róznice w zbiornikach i nie tylko są i to bardzo. Wystarczy na placu postawić obok siebie np Bio-Hybrydę, Euromatic czy BIO-UNO - dopiero wtedy widać jaka jest różnica w wykonaniu/jakości itp. Jeśli ktoś twierdzi, że nie ma różnicy to najzwyczajniej nie widział wszystkich oczyszczalni (które podałem jako przykład). Po drugie zastanawiam się po co komu montaż oczyszczalni 1,2 i więcej metra pod ziemią (mówie o naziomie na samym zbiorniku), ludzie jak Wy chcecie to serwisować raz na jakiś czas, jak za kilka lat wymienić np dyfuzor i inne elementy, które przecież nie są wieczne - np przez taki właz co ma 40 cm w Bio-Hybrydzie? Ja wiem, niektórzy instalatorzy mówią, że są to urządzenia bezobsługowe a fachowcy dobrze wiedzą, ze tak nie jest.

Każdy pisze tutaj o deklarowanych parametrach oczyszczania, bo takowe podaje poroducent ale czy ktokolwiek widział kiedyś pełne raporty z laboratorium gdzie jest skuteczność oczyszczania czy wspominana już energochłonność, nikt bo producent nie chce się tym pochwalić. Skoro przyczepiliśmy się do Kingsapana to podam taki przykład: producent i handlowcy podają że najmniejszy BioDisc to tylko silnik 50W a w raporcie z badań jest napisane zużycie 1,3 kWh/d - raport z badań to nie jest tajemnica przedsiębiorstwa, to nie jest opis technologii itp i uważam, ze dopiero wtedy można powiedzieć i stwierdzić czy dany układ pracuje dobrze czy źle. Dodam, że deklarację właściwości użytkowych wystawia producent a nie laboratorium notyfikowane !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padre, przeczytałem Twój post na temat tych wszystkich układów - w takim razie zapytam wprost - co byś mi polecił dziś z oczyszczalni napowietrzanych i dlaczego?

 

Witam serdecznie.

Nie spodziewałem się aż takiego odzewu - bardzo mi z tego powodu jest miło ;)

Wypowiadam się tylko i wyłącznie po to, aby podzielić się z jak największą liczbą osób moją wiedzą (która - nie będę ukrywał - jest dość specyficzna i hermetyczna).

A z drugiej strony - świadomość faktów pozwoli czytającym zadać producentom i wykonawcom pytania podtapiające i topiące (tak mówił kiedyś mój wykładowca).

 

Zaczynając moją pierwszą wypowiedź wczoraj - zaznaczyłem, że wypowiadam się jako osoba, która ma duże (jak nie bardzo duże) doświadczenie wykonawcy. I dlatego wiele moich opinii jest diametralnie różna od opinii producentów.

 

 

 

Nie uważam, aby lista była tendencyjna. pominąłem oczywiście Biorock-a, ale tak samo pominąłem Ecokube-a jak i Poliplasta... .

 

Ale firmy wymienione powyżej mają deklarację zgodności z normą PN EN 12566-3+A1:2009. Mają wykonane badania na zgodność z normą i nic tego nie zmieni.

 

A czy te urządzenia montuje moja firma? Odpowiem tak - montowała. Nie dotykamy już w żaden sposób dwóch pierwszych urządzeń. Właśnie z powodu ich obsługi po montażu (przez użytkownika). I nie ma tu znaczenia fakt posiadania lub nie posiadania osadnika wstępnego w oczyszczalni.

 

 

 

Oczywiście, że nie przewiduje badan w warunkach naturalnych. I sam nad tym boleję - bo to daje duże pole do nadużyć.

Poziom kontroli ścieku na stanowisku laboratoryjnym jest dużo większy niż w warunkach naturalnych (sam problem utrzymania parametrów ścieku surowego przez cały okres 38 tygodni).

Ale podkreśle to jeszcze raz - Sotralentz zrobił badania, dostał raport końcowy podpisany przez kierownika laboratorium notyfikowanego i na tej podstawie wystawił deklarację zgodności z normą. Wszystko jest OK patrząc literalnie.

 

 

 

Nie ma czegoś takiego jak certyfikat zgodności z normą. Był w okresie obowiązywania normy z roku 2005. Obecnie producent bada oczyszczalnię w laboratorium notyfikowanym, to laboratorium wystawia raport z badań i producent wystawia deklarację zgodności.

 

 

 

Jeżeli producent wystawia deklarację zgodności z normą nie posiadając wyników badań z laboratorium notyfikowanego - popełnia przestępstwo karne (nawet nie wykroczenie).

Lista laboratoriów notyfikowanych znajduje się pod adresem:

http://ec.europa.eu/enterprise/newapproach/nando/index.cfm

 

wyszukujecie kraj (po lewej - county), potem klikacie na kraj (np. Poland), potem w listwie zaznaczacie "89/106/EEC construction products" i otrzymujecie listę laboratoriów, które mają prawa badać kompletny produkt w danej dziedzinie. Litery AB oznaczają laboratorium akredytowane, NB - laboratorium notyfikowane. Teraz należy znaleźć laboratorium, które ma (w naszym przypadku) prawo do badania oczyszczalni przydomowych pod kątem zgodności z normą PN EN 12566-3 - w Polsce prawo takie posiada jedynie ITB (Instytut Techniki Budowlanej - NB1488), kliknąć je, a na następnej stronie otworzyć odnośnik pdf lub html. W tym dokumencie należy teraz znaleźć normę która wg nas laboratorium potwierdza (12566-3). Jeżeli ta norma jest wymieniona w tym dokumencie, to znaczy, że dane laboratorium ma prawo do badania kompletnego produktu, jakim jest oczyszczalnia przydomowa - biologiczna.

 

Teraz kwestia osadnika wstępnego z postu Pietra Muratore.

Osadnik ani nie pomaga, ani nie przeszkadza w oczyszczaniu ścieków. Poza funkcją wspomnianą przez Baja - osadzania części stałych na dnie - jakoś nie widzę dla niego pozytywów.

 

Technologia z osadnikiem wygląda następująco (na przykładzie sotralentz-a):

Ścieki dopływają do osadnika, gęste części odkładają się na dnie i fermentują a do dalszej obróbki idą ścieki (ja to nazywam tak) podczyszczone. Ścieki podczyszczone następnie są napowietrzane w komorze drugiej - tam gdzie jest złoże biologiczne, wielokrotnie przepływają przez złoże, a następnie dopływają do ostatniej komory - osadu czynnego. Stamtąd sa recyrkulowane do osadnika wstępnego i cykl się powtarza.

 

Technologia bez osadnika wygląda następująco:

Ścieki dopływają do oczyszczalni. Od razu na początku procesu dostają dawkę tlenu, dzięki której nie mają jak sfermentować. Po rozbiciu części stałych zostają napowietrzone przez dyfuzor drobnopęcherzykowy. Następnie przepływają do komory klarowania, gdzie ściek się rozwarstwia - osad nadmierny opada na dno i jest recyrkulowany do komory pierwszej, zaś ściek oczyszczony (wygląda jak woda) wypływa na zewnątrz.

 

W Traidenisie dodatkowo nie ma recyrkulacji, ściek jest rozbijany ponad złożem biologicznym.

Różnice? Obie firmy udowadniają sobie i użytkownikom, że są najlepsze. A rzeczywistość jest zupełnie inna.

Po pierwsze - badania w laboratorium notyfikowanym są identyczne dla każdej oczyszczalni ścieków. Wyniki podawane są procentowo dla badanych parametrów. Poniżej macie przykłady z deklaracji zgodności czterech producentów. Wyniki oficjalne skuteczności oczyszczania (jako podpowiedź powiem, że jeden z nich to Sotralentz).

 

producent 1

BZT 94,0%

ChZT 86,0%

Zawiesina 91,0%

 

producent 2

BZT 94,3%

ChZT 88,9%

Zawiesina 95,1%

 

producent 3

BZT 97,2%

ChZT 88,1%

Zawiesina 94,0%

 

producent 4

BZT 96,5%

ChZT 90,4%

Zawiesina 94,4%

 

 

Na bazie tych wyników odpowiedzcie proszę na kilka pytań:

 

1. Który z producentów w swojej technologii posiada osadnik wstępny? (jeżeli tak jak powiedział Baja, osadnik wspomaga zatrzymanie zawiesiny, odpowiedź będzie prosta)

2. Która z oczyszczalni pracuje w technologii hybrydowej - osad czynny wspomagany złożem biologicznym? Tutaj pytanie kieruję do osób które wierzą w marketing Sotralentz-a,

3. Która oczyszczalnia z powyższych jest najlepsza? Jeżeli jest tak, jak powiedział Baja, że osadnik wstepny wspomaga czyszczenie - to znów odpowiedź będzie prosta...

4. Która ma 3 komory, a która ma tych komór pracy 6? (tutaj podpowiem, że jest producent który twierdzi, że im więcej komór tym lepiej)

 

Do chwili, gdy w Polsce dla oczyszczalni przydomowych obowiązywały Aprobaty Techniczne życie producenta było proste. Nikt nie weryfikował jego słów bo nie miał jak. Jeżeli producent powiedział, że hybryda jest lepsza, to tak po protu bylo, jezeli powiedział, że 6 komór pracuje lepiej niz 3 - to tez tak było.

Obecnie - od 1 grudnia 2010 roku (od tego dnia norma PN EN 12566-3+A1:2009 jest norma tzw. zharmonizowaną i obowiązuje na terenie RP) okłamać użytkownika jest trudniej. Ale - użytkownik musi być świadomy faktów. Jeżeli słysze od producenta, że ma deklarację zgodności - to bezwarunkowo proszę go o raport z badań a laboratorium notyfikowanym. Jeżeli słyszę, że czegoś nie trzeba robić w oczyszczalni, albo oczyszczalnia jest bezobsługowa - omijam tego wykonawcę/producenta z daleka.

W każdej oczyszczalni trzeba dokonywać regulacji, zaś jej kwestia (wcześniej w wątku ktoś powiedział widząc potrzebę regulacji oczyszczalni AT, że nie po to kupuje się oczyszczalnię, aby cos w niej grzebać) jest identyczna jak z tankowaniem samochodu - czy jak kupujecie samochód, to do tankowania dzwonicie do serwisu? Bądźmy poważni... to jest tak samo urządzenie mechaniczne jak każde inne.

 

Jeszcze do Pietra Muratore - Traidenis nie okłamał Cię. Ścieki stałe są "zjadane" przez osad czynny. Jak w każdej innej oczyszczalni. Tylko trzeba było zapytać, jak wybrać osad z oczyszczalni jak już będzie go za dużo.

 

Ad. Pytanie Frelka - jaka oczyszczalnię? nie polecam Sotralentz ani Traidenisa. Własnie z powodu uciążliwości użytkowania.

 

Ad Andrzej i montaż przepompowni oraz użytkowanie oczyszczalni.

1. Przy wysokim poziomie wody gruntowej należy bezwarunkowo zastosować w ciągu instalacji pompownie ścieku oczyszczonego i drenaż/studnię chłonna wykonać w nasypie. Tak mówią przepisy, o których 95% wykonawców albo zapomina, albo nie ma pojęcia.

2. Jeżeli wyjście kanalizacji z budynku jest na głębokości 60 cm (lub głębiej) - to powinno się zamontować przed oczyszczalnią pompownię ścieku surowego. Dlaczego? po to, aby raz na pół roku, rok nie musieć odkopywać oczyszczalni po to, aby się np. dostać do skrzynki sterującej albo do dyfuzora... Wrócę do przykładu traidenisa, w którym co sześć miesięcy należy odkręcić (a potem zakręcić) kolanko z dyfuzorem. Ale ono jest na głębokości 1,4 metra, a wlaz ma średnice 80 cm !!!

A Sotralentz? W badaniach na wytrzymalość konstrukcyjną ma zapis posadowienia na głębokości nie większej niż bodajże 60 cm (wlot). Więc na jakiej podstawie wykonawca montuje oczyszczalnię na głębokości (wlot) np. 100 albo 120 cm pod powierzchnią terenu? Polecam moje uwagi do montazu Sotralentz w wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184930-PO%C5%9A-Sotralentz-bio-Duo-nie-dzia%C5%82a&p=5327381#post5327381

 

Pompownia jest oczywiście kosztem, ale jeżeli montujecie oczyszczalnię bez pompowni, to potem nie narzekajcie... Albo od razu pytajcie wykonawcę o pompownię ścieków (surowych/oczyszczonych).

Jako ciekawostkę powiem, że dopiero od około 6 miesięcy w Polsce nakazuje się oficjalnie zbadać grunt i poziom wody gruntowej dla instalacji oczyszczalni przydomowych. Wcześniej to była wolna amerykanka i tego mamy skutki dzisiaj - w niektórych gminach nie działa nawet po 70% założonych rok czy dwa lata temu instalacji oczyszczalni (mówię tutaj o inwestycjach gminnych - przetargach).

 

Jaka oczyszczalnia dla rodziny 4 osobowej? każda jest dobra, tylko każda trzeba serwisować. Im więcej części mechanicznych - tym większy problem w chwili, gdy coś się zepsuje. Elektrozawór w Sotrze potrafi kosztować nawet 500 złotych (jeden, a są dwa), a sterowanie? Kolejne 700-1000 PLN w zależności od wersji.

Zegar sterujący na szynie ładnie wygląda (np. w Wobet Hydret - notabene nie wierzę w ich deklarację zgodności), ale do jego wymiany trzeba wezwać elektryka albo serwis fabryczny...

 

Pomijając części elektryczne: w oczyszczalni (każdej) trzeba wybierac osad, czyścic filtr w dmuchawie membranowej, czyścić podnośniki powietrzne (recyrkulatory, pompy mamutowe), czyścić dyfuzory... ktoś to musi robić. Nie mówie tego aby Was przestraszyć - ale aby was uświadomić. Poprawnie pracująca oczyszczalnia nie śmierdzi (nawet jak włożę do środka głowę i "niuchnę" głęboko, i zasadniczo potrzebuje minimum uwagi od użytkownika (ale nawet Sotralentz). W formie anegdoty opowiem, że kiedyś zajechałem do pewnego domu, gdzie był zamontowany BIODUO. Obejrzałem, porozmawiałem z gospodarzem o wykonawcy i zapytałem, od kiedy oczyszczalnia nie pracuje. On odpowiedział, że pracuje, tylko właśnie nie w tej chwili. Ja odparłem ok, ale zacząłem sprawdzać cała instalację - okazało się, że nastąpiło zwarcie w sterowniku i oczyszczalnia nie pracowała już ponad 4 tygodnie (nie montowałem tej oczyszczalni, a chciałem jedynie sprawdzić jak się zachowuje w dość typowych warunkach). Dodatkowo - wykonawca aby przeciwdziałać zgnieceniu zbiornika nie podłączył elektrozaworów...

 

I ostatnie dwa wątki:

1. opracowanie Agencji Wsi - dlaczego osadnik o objętości akurat 2,5 m3? Bo Sotralentz produkuje takie oczyszczalnie z taką konkretnie objętością osadnika wstępnego. Bo dlaczego by nie miala być objetośc 2m3? albo 1,8m3?

Ale dlaczego w Sotralentz-u jest akurat 2,5m3 objętości to już temat na kolejną moją wypowiedź.

2. nie wierzcie też w wynalazki typu tunele drenażowe. Podstawą jest kamień płukany (32-64mm) - jak najwięcej kamienia.

 

Pozdrawiam

i mam nadzieję, że dobrze się Wam czyta te wypociny.

 

PADRE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam we Wrocławiu. Brat wybudował sobie oczyszczalnię pod Wrocławiem - korzystał z firmy Prox. Zapłacił 12 tys. Na stronie firmy www.prox.info.pl jest więcej informacji. Wiem, że brat ubiegał się o jakieś dofinansowanie, ale czy dostał nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam,

jestem zupełnie nowa na forum, ale przeczytałam już wszystko co jest napisane nt POŚ i proszę o ratunek fachowcy, bo już sami z mężem nie wiemy, co zrobić.

Temat rzeka - jaką POŚ wybrać...

Na początku chcieliśmy biohybrydę ekopolu, bo wyczytałam same pochlebne info o niej, tyle, że budujemy dom i jak to często bywa, przeinwestowaliśmy. Chcemy się wprowadzić w styczniu lub lutym do domu i musimy zrobić POŚkę, bo kanalizacji nie będzie przez najbliższe 20 lat. Główne problemy to:

- brak kasy (ale z drugiej strony drenażówka wcale nie jest dużo droższa jak się okazuje od biologicznej, mamy ofertę na delfina za 6000 zł-całość robót, montaż, urządzenie, biohybryda-sam zbiornik 7200 pln);

-mała działka 970m2, wyjście pionu kanalizacyjnego z przodu budynku-wygospodaruje się na upartego poletko 5x6m, gdyby myśleć o drenażu z zachowaniem 5m od budynku i 2m od granicy

-obawiam się czy drenażówka będzie działać, bo niby z pozoru grunt jest przepuszczalny, wygląda jak piasek, fachman stwierdził, że to pospółka gliniasta, ale działka jest w dołku

-zastanawiamy się, czy robiąc wywietrzniki kanalizacji ponad dach nie będzie czuć smrodu, bo mamy aż 5 okien dachowych, a standardowe wywietrzniki producentów blachy mają ok. 20cm

Poradźcie coś, może jakiś zimny kubeł na głowę albo co, bo chora jestem już od tego myślenia, co zrobić.

Przypuszczam, że gdyby drenażówka kosztowała jakieś 3 tyspln, to byśmy się na nią rzucili z całą świadomością, że będziemy musieli wszystko wymieniać:bash:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie coś, może jakiś zimny kubeł na głowę albo co, bo chora jestem już od tego myślenia, co zrobić.

Przypuszczam, że gdyby drenażówka kosztowała jakieś 3 tyspln, to byśmy się na nią rzucili z całą świadomością, że będziemy musieli wszystko wymieniać:bash:

pozdrawiam

 

A proszę bardzo! :) Jak koniecznie chcesz wydać te 3 tysiaki to masz sposobość. A i taniej się da, jak pogrzebiesz w necie. I też nie będzie oczyszczać ;).

A tak na poważnie ile maksymalnie możesz wyłożyć na śmierdzący problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką, a wolałbym taką. Bioekocenta widziałem 2 lata temu za 6700 w ELMET -Rzeszów. Dużo było na forum o takiej. Jak potargujesz to powinno się zamknąć w dyszce z robocizną. Ponoć SOTRLENZ też się da zdobyć w tej cenie, ale opinie o niej są rozbieżne. Najtaniej znalazłem taką, ale nie znam ani jednej opinii użytkownika o niej. Jak chcesz zobaczyć moją w akcji to zapraszam. Napisz na priv. Edytowane przez niedowiarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...