Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I jeszcze jeden przykład:

Firma SEDYMENT wystawia lewą deklarację na oczyszczalnię SEDYMENT BIO. Według tej firmy ocenę zgodności oczyszczalni biologicznej przeprowadza się w systemie 4 tj. bez udziału jednostki notyfikowanej.

 

Ponadto badana oczyszczalnia (najmniejsza z rodziny) działała pod obciążeniem 1,1kg BZT5/d :D

 

Sprawdźcie sami!

 

Tutaj link do deklaracji umieszczonej na stornie instalatora Sedyment-u (u siebie oczywiście nie publikują tego "dokumentu")

http://phumonter.pl/index.php/2012-09-11-13-25-05/sedyment

 

deklaracja sedyment.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga - Przestrzegam przed firmą Zielone Oczyszczalnie z Łasku montującą oczyszczalnie firmy FELIKSNAVIS

Totalny brak fachowców.:evil:

Monterzy z łapanki nie znający się na tym co robią.

Ciągła roszada ludzi w tej firmie

Ignorandzkie podejście do klienta.

 

Użytkujemy tę oczyszczalnie od półtora roku i

mieliśmy już kilka problemów spowodowanych nie fachowym montażem.

Za każdym razem pojawia się ktoś nowy i nie ma pojęcia co robi.

(np. awaria pompy odprowadzającej oczyszczoną wodę,

powodująca niemożność korzystania z oczyszczalni)- :mad::mad::mad:

 

kilka telefonów do siedziby firmy, nawet rozmowa z samym szefem nic nie daje.

Umawia termin, i się nie pojawiają. Czekamy cały dzień i nic.:evil::evil::evil:

Zero telefonu, z wyjaśnieniami z ich strony.

Po całym kolejnym dniu i próbach kontaktu, odpowiedź samego szefa-

"Nie mogę teraz rozmawiać, oddzwonię za dwie godziny"

I znów dwie godziny to kolejny dzień oczekiwania na kontakt.

Na telefony z naszej strony nie odpowiadają.

Po próbach dodzwonienia się z innych telefonów odbierają, ale tylko raz.

Totalna olewka klienta.

Bardzo żałuję, że zdecydowaliśmy się na usługi tej firmy.:bash::bash::bash:

Sama oczyszczalnia jest OK- ale zamontowana przez inną,

bardziej odpowiedzialną i fachowa firmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Co zrobić, kiedy produkuję sobie w garażu przydomowe oczyszczalnie ścieków, ale nie mam żadnego papierka potwierdzającego, że są one zgodne z czymkolwiek (np. z obowiązującą normą PN EN 12566-3+A1:2009)."

Hmm.. Najlepiej stworzyć jakąś deklarację zgodności (że niby wszystko gra i buczy).

 

Kolego, czy znasz ustawę o wyrobach budowlanych?

Chyba nie. Radzę doczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym wyliczać takie przypadki bez końca. Jak nie wciskają lipy w dokumentacji to w gwarancji, a jak nie w gwarancji to w jakości stosowanych dmuchaw, węży, przewodów itd.

Dotyczy to wszystkich polskich producentów jak leci [bez wyjątków] - przemyślcie, sprawdźcie.

 

Musisz mieć twarde dowody, żeby tak oskarżać równo wszystkich. Mimo, że sam mam wiele zastrzeżeń do różnych oczyszczalni (polskich i niepolskich), to bałbym się tak generalizować.

Są w Polsce producenci, którzy mają dokumenty w absolutnym porządku i są producenci z zagranicy, którzy mają "lewe papiery".

Nie bronię "lewusów", ale też jestem przeciwko wszechwładnej biurokracji. Sprawa nie jest prosta, bo np. mała firma może mieć genialny pomysł, ale nie stać jej na wydatek 100 czy 200 tysięcy na certyfikat.

 

Jasne, że częściej się jednak zdarza, że certyfikatu by i tak nie dostała, np. ze względu na słabą wytrzymałość zbiorników - i tu biurokracja nas chroni!

 

Kolego, czy znasz ustawę o wyrobach budowlanych?

Chyba nie. Radzę doczytać.

 

@ forgetit: rozwiń proszę swoją uwagę, bo na razie tylko sugerujesz, że robson jest niedouczony. Niegrzecznie i nie posuwa dyskusji do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosisz, masz:

 

Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

4. krajowej deklaracji zgodności – należy przez to rozumieć oświadczenie producenta stwierdzające, na jego wyłączną odpowiedzialność, że wyrób budowlany jest zgodny z Polską Normą wyrobu albo aprobatą techniczną;

 

Art. 8.

1. Oznakowanie wyrobu budowlanego znakiem budowlanym jest dopuszczalne je*żeli producent, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego upoważniony przedstawiciel, dokonał oceny zgodności i wydał, na swoją wyłączną odpowiedzialność, krajową deklarację zgodności z Polską Normą wyrobu albo aprobatą techniczną. Ocena zgodności obejmuje właściwości użytkowe wyrobu budowlanego, odpowiednio do jego przeznaczenia, mające wpływ na speł*nienie przez obiekt budowlany wymagań podstawowych.

 

Art. 9.

1. Aprobaty technicznej udziela się dla wyrobu budowlanego, dla którego nie ustanowiono Polskiej Normy wyrobu, albo wyrobu budowlanego, którego właściwości użytkowe, odnoszące się do wymagań podstawowych, różnią się istotnie od właściwości określonej w Polskiej Normie wyrobu

 

Podsumowując:

- jeśli dla wyrobu budowlanego ustanowiono Polską Normę, to nie wymaga on aprobaty

- deklaracje zgodności wydaje producent albo dystrybutor produktu, na własną odpowiedzialność bez udziału stron trzecich

-znak B nadaje również producent albo dystrybutor na podstawie swojej deklaracji zgodności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jeśli dla wyrobu budowlanego ustanowiono Polską Normę, to nie wymaga on aprobaty

 

A jeśli wyrób nie posiada ani aprobaty ani ocenionej zgodności z normą (jak wymienione przykłady polskich oczyszczalni) to obowiązuje zakaz jego sprzedaży (może się mylę). Na oczyszczalnie przydomowe do 50 OLM już nie wystawia się aprobat, zatem jeśli oczyszczalnia nie jest oznakowana CE to prawnie nie można jej sprzedawać na rynku Unii Europejskiej tzn. w Polsce też nie.

 

- deklaracje zgodności wydaje producent albo dystrybutor produktu, na własną odpowiedzialność bez udziału stron trzecich

 

Masz rację, deklarację zgodności producent wydaje na swoją wyłączną odpowiedzialność, ale jednocześnie w oparciu o wstępne badania typu. Dla oczyszczalni ustanowiono normę PN EN 12566-3 i określono, że zgodność trzeba oceniać w systemie 3 tj. z udziałem jednostki notyfikowanej.

W treści normy jest dokładny opis procedury wg. której oczyszczalnia ma być badana - procedurę wykonuje laboratorium notyfikowane i trwa ona przez około 9 miesięcy.

Gdyby nie udział jednostki, to skąd producent miałby wziąć wyniki badań ścieków i zbiornika, które ma umieścić w deklaracji zgodności?

 

-znak B nadaje również producent albo dystrybutor na podstawie swojej deklaracji zgodności

 

Tutaj też masz rację, ale niestety nie dotyczy to przydomowych oczyszczalni, które muszą być znakowane znakiem CE (bo ustanowiono normę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Sedyment wskazał jednostkę notyfikowaną (zdaje się że to Toruńskie wodociągi).

 

Jednostki notyfikowane to wyłącznie te, które zostały wymienione w wykazie dostępnym na stronie Komisji Europejskiej

http://ec.europa.eu/enterprise/newapproach/nando/index.cfm?fuseaction=cpd.nb_hs&hs_id=138327

 

Widzisz tam toruńskie wodociągi?

 

Jeśli uważasz, że wprowadzają do obrotu wyroby niezgodnie z przepisami, to zgłoś to do odpowiednich organów.

Tak, uważam że wprowadzają niezgodne wyroby.

Gdzie mogę to zgłosić?

Do jakiego odpowiedniego organu?

No właśnie w tym śmiesznym kraju nie ma odpowiednich procedur :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim.

Przepraszam za tak długi czas nieobecności - ale natłok pracy/obowiązków - nie pozwalał mi na obecność na tym forum (z drugiej strony - trochę zapomniałem o forum)...

 

Ale - ad rem.

Panie Arturze - nie chciałbym polecać tutaj czegoś konkretnego. Po pierwsze - każdy wybór byłby tak naprawdę moim wyborem (chociaż nie przeczę - że bardzo dobrym), po drugie - zaraz zaczną się kłótnie że nie mam racji, że mam rację, że jedna oczyszczalnia to to, druga to sio, itp...

 

Tak naprawdę - wybór oczyszczalni sprowadzać się powinien tylko do sprawdzenia kompletu dokumentów - raportów z badań (których z doświadczenia wiem, 80% oczyszczalni na rynku polskim nie posiada).

Po drugie - jeśli założymy, że oczyszczalnia ma komplet badań/raportów - to to, jak ona pracuje (dobrze/źle) jest uwarunkowane tylko i wyłącznie sposobem jej użytkowania przez jej użytkownika.

Jeżeli użytkowana jest zgodnie z instrukcją - to pracuje dobrze. Jeżeli użytkownik nie stosuje sie do instrukcji - to jak potem ma żądac prawidlowej pracy instalacji?

Kwestia z kolei czy osad, czy zloże - nieprawdą jest, że osad jest wrażliwy, że złoże jest stabilne...

Postaram się zrobic zestawienie z badan oczyszczalni (tych, które mają raport wykonany w laboratorium notyfikowanym, a nie w akredytowanym typu Wodociągi Siedleckie, Łódzkie, czy jakies inne). Zobaczycie, że nie ma różnicy w tym, czy oczyszczalnia ma czy nie ma osadnika wstępnego, czy osad rzeczywiście jest niestabilny...

Jeszcze raz powiem - producenci zrobią wszystko, żeby sprzedać kupującym swój produkt. Nie musza kłamać - wystarczy, jak nie powiedzą prawdy (lub całej prawdy)...

 

Dlatego powiem tak - żadne osadniki wstępne, żadne oczyszczalnie hybrydowe (czy jak tam je zwać), Kupcie oczyszczalnię jak najprostsza w użyciu, posiadająca komplet badań wykonanych w laboratorium notyfikowanym.

 

Jak ktoś szuka rady co do produktu - to dużą pomocą w poszukiwaniach może być książka prof. Z. Heidricha "Leksykon przydomowych oczyszczalni ścieków", wyd. Seidel-Przywecki z września 2013 roku. Otwórzcie na końcu - jest 7 oczyszczalni opisanych dokładnie, z tych siedmiu na pewno wybierzecie coś dobrego...

 

Pozdrawiam

Padre

 

PS.1. Beja, pozdrawiam Cię, spróbuje odpowiedzieć na Twoje wypowiedzi jak najszybciej, zwłaszcza że nie do końca masz w nich rację :)

ps.2. Aha, Panie Arturze - jak się Panu pracuje w Sotralentz-u? (http://www.sotralentz.pl/kontakt.html region południowo-zachodni).

ps.3. Moje wypowiedzi (m.in. zacytowana przez Pana Artura Stadnika) są chyba najbardziej obiektywne na tym forum... polecam ich czytanie i próbę zrozumienia tym, którzy szukają sobie oczyszczalni.

 

W Sotralentz pracuje się bardzo dobrze, nie mogę narzekać - to już spory kawałem czasu. Choć nie jestem za długo na forum to nie ukrywam się choć pod pseud Padre, Beja itp (przepraszam, że akurat panów wymieniłem ale Was tutaj najwięcej :)) Jak widać jestem zalogowany swoim imieniem i nazwiskiem. Oprócz tego, że jestem pracownikiem Sotralentz to jestem także od kilku lat szczęśliwym posiadaczem oczyszczalni dlatego postanowiłem dołączyć do forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu czytam Państwa opinie dotyczące oczyszczalni, jakie Państwo użytkują lub planują zakupić.

Teraz sam stoję przed wyborem, dlatego postanowiłem zapytać, czy ktoś z Państwa orientuje się w temacie autentyczności certyfikatu oczyszczalni BIO HERO? Cena oczyszczalni jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do np. traidenisa, którym interesowałem się wcześniej. Niestety od producenta nie udało mi się dowiedzieć jaka jednostka przeprowadziła badania oczyszczalni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sotralentz pracuje się bardzo dobrze, nie mogę narzekać - to już spory kawałem czasu. Choć nie jestem za długo na forum to nie ukrywam się choć pod pseud Padre, Beja itp (przepraszam, że akurat panów wymieniłem ale Was tutaj najwięcej :))

 

Ja tam się nie gniewam. Każdy występuje pod takim nickiem, pod jakim chce.

W moich postach wielokrotnie zapraszałem do dyskusji zawodowców potrafiących rzeczowo odpowiedzieć na zadawane pytania i bardzo się z obecności Artura cieszę.

 

Od razu mam pytania o system sekwencyjnego podawania ścieków w nowym BioDuo.

W jakim zakresie to działa - to znaczy jaką objętość ma ten "bufor" w osadniku wstępnym?

Jak duże są porcje ścieków podawane z osadnika? Z jaką częstotliwością są podawane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu czytam Państwa opinie dotyczące oczyszczalni, jakie Państwo użytkują lub planują zakupić.

Teraz sam stoję przed wyborem, dlatego postanowiłem zapytać, czy ktoś z Państwa orientuje się w temacie autentyczności certyfikatu oczyszczalni BIO HERO? Cena oczyszczalni jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do np. traidenisa, którym interesowałem się wcześniej. Niestety od producenta nie udało mi się dowiedzieć jaka jednostka przeprowadziła badania oczyszczalni.

 

Z tego co wiem to ta oczyszczalnia nie ma żadnych badań, bynajmniej w zeszłym roku (lipiec-sierpień 2013) nie posiadała. Jeden z moich klientów - konkretnie nadleśnictwo było bardzo zainteresowane zakupem ów urządzenia ale nie mogli doczekać się na badania, wiem że niby coś miało być ale dopiero po zakupie urządzenia. Deklaracja właściwości użytkowych - dokument na zgodność z normą to dziś żadna tajemnica, każdy producent jeśli wykonał badania zgodnie z normą ma obowiązek przedstawić taki dokument, ma ta być także zawarta nazwa i numer jednostki notyfikowanej, która przeprowadziła badania, jeśli ktoś tego nie posiada lub nie chce przedstawić to najzwyczajniej w świecie nie wykonał takich badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie gniewam. Każdy występuje pod takim nickiem, pod jakim chce.

W moich postach wielokrotnie zapraszałem do dyskusji zawodowców potrafiących rzeczowo odpowiedzieć na zadawane pytania i bardzo się z obecności Artura cieszę.

 

Od razu mam pytania o system sekwencyjnego podawania ścieków w nowym BioDuo.

W jakim zakresie to działa - to znaczy jaką objętość ma ten "bufor" w osadniku wstępnym?

Jak duże są porcje ścieków podawane z osadnika? Z jaką częstotliwością są podawane?

 

 

Witam,

 

Cieszę się, że komuś to nie przeszkadza, ze jestem pracownikiem producenta i jestem na forum, tak jak pisałem wcześniej także posiadam oczyszczalnię i jak każdy zwykły użytkownik mogę włączyć się do rozmowy.

Co do BIO-DUO, wszystkich informacji nie mogę Ci przekazać o które pytasz, to w związku z algorytmem pracy ale mogę powiedzieć, że podawanie jest cykliczne - raz na godzinę pewną ilość ścieku pobieramy z kosza filtracyjnego a następnie za pomocą mamuta transportujemy do reaktora. Bufor przy normalnej pracy to około 0,6-0,7m3. Układ co godzinę podaje pewną dawkę ścieku bez względu na to czy ściek dopływa czy nie, oczywiście schodzi z poziomem do pewnego minimum w osadniku, można powiedzieć, że to minimum to poziom zamontowania części ssącej pompy mamutowej.

Jeśli jednak mogę w czymś pomóc to spokojnie można pisać, na tyle ile będę mógł pomogę, będę mógł przekazać informacje techniczne to oczywiście je przekaże.

Edytowane przez ArturStadnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deklaracja właściwości użytkowych - dokument na zgodność z normą to dziś żadna tajemnica, każdy producent jeśli wykonał badania zgodnie z normą ma obowiązek przedstawić taki dokument, ma ta być także zawarta nazwa i numer jednostki notyfikowanej, która przeprowadziła badania, jeśli ktoś tego nie posiada lub nie chce przedstawić to najzwyczajniej w świecie nie wykonał takich badań.

Panie Arturze dziękuję za odpowiedź, dziś otrzymałem od EKO-SUM dokument pt. "Deklaracja zgodności".

Nauczony przykładami, które opisywał tutaj Robson postanowiłem poprosić o opinię nt. tej deklaracji ponieważ nie chciałbym kupić oczyszczalni, która tylko teoretycznie była przebadana. Niestety producent nie umieścił informacji o jednostce notyfikowanej. Czy ma w ogóle taki obowiązek?

BIO HERO.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Arturze dziękuję za odpowiedź, dziś otrzymałem od EKO-SUM dokument pt. "Deklaracja zgodności".

Nauczony przykładami, które opisywał tutaj Robson postanowiłem poprosić o opinię nt. tej deklaracji ponieważ nie chciałbym kupić oczyszczalni, która tylko teoretycznie była przebadana. Niestety producent nie umieścił informacji o jednostce notyfikowanej. Czy ma w ogóle taki obowiązek?

[ATTACH=CONFIG]245051[/ATTACH]

 

Proszę zapytać producenta o jednostkę certyfikującą lub jej numer celem sprawdzenia wiarygodności wykonanych badań. Powiem jeszcze inaczej, w zeszłym roku a dokładnie jeśli pamiętam od 01.07 producent ma już obowiązek przedstawić tzw deklarację właściwości użytkowych a nie deklarację zgodności, proszę zobaczyć na naszą deklarację - ona jest wykonana zgodnie ze wzorem, ma pan tutaj wszystkie informacje na temat przebadanych urządzeń, numer jednostki certyfikującej, nr raportu itp - to jest dokument jawny, może pan go ściągnąć z naszej strony, nie wiem dlaczego niektóre firmy to ukrywają. Załączam pierwszą stronę takiej właśnie deklaracji.deklaracja ce_sl_bio_30_12.2013.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...