Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

witam czy ktos sie spotkal z takim SBR'em http://www.xn--solidclair-kleinklranlagen-xhc.de/dokumente/pr_sq_12.01_0712-d.pdf

 

Oczyszczanie ścieków w urządzeniach solid-clAir opiera się na technologii SBR z napowietrzaniem membranowym. Procesy oczyszczania i przepompowywania odbywają się przy zastosowaniu zasilania sprężonym powietrzem przy pomocy sprężarki niskoszumowej. Dzięki temu w samym zbiorniku ze ściekami nie znajdują się elektropompy ani żadne rotujące czy ruchome elementy. Dla klienta oznacza to, że urządzenie nie zawiera zawodnych i awaryjnych komponentów, które mogły by prowadzić do zatrzymania pracy oczyszczalni. Ciekawe jakie to glosne? Prosze o opinie

 

W Niemczech jest pewnie kilka firm oferujących bliźniacze produkty. Poza ww. firmą Solid Clair http://www.solidclair-kleinkläranlagen.de/index.php?kat1=4&kat2=23&kat3=0&titel=Kleinkl%C3%A4ranlagen%20%3E%20solid-clAir%20Clip&hz=P jest jeszcze np. Klaro: http://www.klaro.eu/sbr-kleinklaeranlagen/produktuebersicht.html, a podobny produkt, także w Polsce, próbowała wprowadzić firma Jung. Idea polega na uniwersalnym wkładzie, który można wsadzić do różnych zbiorników, przekształcając je w ten sposób w oczyszczalnię "pseudo-SBR". Trudno powiedzieć, jak to funkcjonuje, bo żadna z tych firm nie ma certyfikatu CE EN 12566-3.

 

znalazlem cos po Polsku http://www.brawotec.pl/?solid-clair-quick,12

 

Oczyszczalnia spełnia wszystkie niezbędne wymogi dotyczące oczyszczania potwierdzone przez PIA - Instytut Badawczy Gospodarki Ściekowej w Aachen. http://www.pia-gmbh.com/index.php?lang=pl

 

No właśnie. Chciałbym zobaczyć jakiś papier - poza deklaracją dostawcy.

Zestawy tego typu nie mogą mieć certyfikatu CE, ponieważ są uniwersalne - przeznaczone do różnych zbiorników. A certyfikat CE jest wydawany dla jednolitego systemu, ze zbiornikiem. Tak więc niech firma Brawotec udowodni to, co pisze.

Podanie ogólnego linku do instytutu PIA ma tu działać na zasadzie "no macie, poszukajcie sobie, to na pewno musi gdzieś tam być."

Niestety - nie ma!

Oczyszczalnie mają natomiast papiery na rynek niemiecki - wydane przez tamtejszy "Instytut Techniki Budowlanej", czyli DiBT. Szkoda wielka, że nieważne w Polsce!

 

mało

A czy bzyczenie komara to dużo czy mało? A jednak przeszkadza...

 

PS.

Rozbraja mnie ten obrazek.

Niech mi ktoś przetłumaczy, co to znaczy "Odpompowanie czystej wody z blokad szlamu i cofania ścieków"!

Jeśli polski sprzedawca nawet nie potrafi nazwać poszczególnych elementów oczyszczalni, to chyba nie ma pojęcia, o co w niej chodzi!

Edytowane przez Beja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Beja, co Ty się dziwisz polskiemu dystrybutorowi - to są ludzie, którzy niewiele mają wspólnego z inżynierią środowiska, to jest tylko sprzedaż, tłumaczone jest to z jeżyka niemieckiego i może akurat tak wyszło - zadzwoń dziś do Brawotec zobaczysz co Ci powiedzą a myślę, że niewiele.

Niestety z badaniami w Polsce jest jeden wielki problem, niby wszyscy mają a prawie nikt nie ma. W Niemczech nikt chyba nie wymaga wodoszczelności, wytrzymałości itp. a w Polsce coraz więcej osób o to pyta, przecież to jedno z badań na zgodność z normą.

Co do wiedzy jeszcze jedno takie śmieszne zdarzenie - napisał kiedyś do mnie jeden z dystrybutorów chemii do oczyszczalni - chciał zaproponować jakiś innowacyjny środek poprawiający jej pracę (niby był to fachowiec) i jeden z odnośników - "zlikwidują nieprzyjemny zapach siarkowodoru a w nawiasie wzór kwasu siarkowego VI i jonu siarkowego SO4" - gdyby wiedział co tłumaczy to pewnie tego by nie zapisał, lub wiedział by że H2SO4 jest bezwonny - no widzisz to czasem tacy fachowcy tez się zdarzą.

 

W Niemczech jest pewnie kilka firm oferujących bliźniacze produkty. Poza ww. firmą Solid Clair http://www.solidclair-kleinkläranlagen.de/index.php?kat1=4&kat2=23&kat3=0&titel=Kleinkl%C3%A4ranlagen%20%3E%20solid-clAir%20Clip&hz=P jest jeszcze np. Klaro: http://www.klaro.eu/sbr-kleinklaeranlagen/produktuebersicht.html, a podobny produkt, także w Polsce, próbowała wprowadzić firma Jung. Idea polega na uniwersalnym wkładzie, który można wsadzić do różnych zbiorników, przekształcając je w ten sposób w oczyszczalnię "pseudo-SBR". Trudno powiedzieć, jak to funkcjonuje, bo żadna z tych firm nie ma certyfikatu CE EN 12566-3.

 

 

 

No właśnie. Chciałbym zobaczyć jakiś papier - poza deklaracją dostawcy.

Zestawy tego typu nie mogą mieć certyfikatu CE, ponieważ są uniwersalne - przeznaczone do różnych zbiorników. A certyfikat CE jest wydawany dla jednolitego systemu, ze zbiornikiem. Tak więc niech firma Brawotec udowodni to, co pisze.

Podanie ogólnego linku do instytutu PIA ma tu działać na zasadzie "no macie, poszukajcie sobie, to na pewno musi gdzieś tam być."

Niestety - nie ma!

Oczyszczalnie mają natomiast papiery na rynek niemiecki - wydane przez tamtejszy "Instytut Techniki Budowlanej", czyli DiBT. Szkoda wielka, że nieważne w Polsce!

 

 

mało

A czy bzyczenie komara to dużo czy mało? A jednak przeszkadza...

 

PS.

Rozbraja mnie ten obrazek.

Niech mi ktoś przetłumaczy, co to znaczy "Odpompowanie czystej wody z blokad szlamu i cofania ścieków"!

Jeśli polski sprzedawca nawet nie potrafi nazwać poszczególnych elementów oczyszczalni, to chyba nie ma pojęcia, o co w niej chodzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten produkt to nic szczególnego, typowy SBR - w Polsce masz wielu producentów SBR i wielu też dystrybutorów niemieckich systemów SBR - tam ten system jest bardzo popularny.

Co do pracy sprężarki - zwykła membrana, najzywczajniej musi być to słychać ale nie jest tak, że w nocy nie możesz spać bo bzyczy sprężarka. Już odpisywałem komuś raz na tym forum - dobrze, że bzyczy bo wiesz że ona pracuje, A 35 dB? To jest nic praktycznie bardzo mało - poniżej takie śmieszne porównanie:

ok 5-10dB to pokój nocą,

25-35dB - w dzień,

35-45dB będzie wtedy, gdy rozpoczniesz w nim rozmowa,

a ok. 80-120dB, jeśli rozmówca będzie Twoja żona...

Mam nadzieję, że zwłąszcza na ostatni wpis się nie obraziłeś...

 

Wracając jeszcze do oczyszczalni SBR - to Sotralentz także ma SBR - mało kto o nim mówi, gdyż nie był mocno promowany ale jest to system stary, pracujący od kilku dobrych lat we Francji i Niemczech, od dwóch lat w Polsce - jeśli interesuje Cię SBR to poniżej link:

http://www.sotralentz.pl/dokumenty/materialy-techniczno-handlowe.html - tutaj masz ulotkę na temat SBR

 

 

 

witam czy ktos sie spotkal z takim SBR'em http://www.xn--solidclair-kleinklranlagen-xhc.de/dokumente/pr_sq_12.01_0712-d.pdf

 

Oczyszczanie ścieków w urządzeniach solid-clAir opiera się na technologii SBR z napowietrzaniem membranowym. Procesy oczyszczania i przepompowywania odbywają się przy zastosowaniu zasilania sprężonym powietrzem przy pomocy sprężarki niskoszumowej. Dzięki temu w samym zbiorniku ze ściekami nie znajdują się elektropompy ani żadne rotujące czy ruchome elementy. Dla klienta oznacza to, że urządzenie nie zawiera zawodnych i awaryjnych komponentów, które mogły by prowadzić do zatrzymania pracy oczyszczalni. Ciekawe jakie to glosne? Prosze o opinie

 

znalazlem cos po Polsku http://www.brawotec.pl/?solid-clair-quick,12

 

Oczyszczalnia spełnia wszystkie niezbędne wymogi dotyczące oczyszczania potwierdzone przez PIA - Instytut Badawczy Gospodarki Ściekowej w Aachen. http://www.pia-gmbh.com/index.php?lang=pl

 

 

http://www.gd-thomas.com/uploadedfiles/thomas/products/pressure_and_vacuum/linear/1_-_data_sheets/lp_80hn_engl.pdf poziom glosnosci kompresora 35 db(A) duzo czy malo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech jest pewnie kilka firm oferujących bliźniacze produkty. Poza ww. firmą Solid Clair http://www.solidclair-kleinkläranlagen.de/index.php?kat1=4&kat2=23&kat3=0&titel=Kleinkl%C3%A4ranlagen%20%3E%20solid-clAir%20Clip&hz=P jest jeszcze np. Klaro: http://www.klaro.eu/sbr-kleinklaeranlagen/produktuebersicht.html, a podobny produkt, także w Polsce, próbowała wprowadzić firma Jung. Idea polega na uniwersalnym wkładzie, który można wsadzić do różnych zbiorników, przekształcając je w ten sposób w oczyszczalnię "pseudo-SBR". Trudno powiedzieć, jak to funkcjonuje, bo żadna z tych firm nie ma certyfikatu CE EN 12566-3.

 

 

 

No właśnie. Chciałbym zobaczyć jakiś papier - poza deklaracją dostawcy.

Zestawy tego typu nie mogą mieć certyfikatu CE, ponieważ są uniwersalne - przeznaczone do różnych zbiorników. A certyfikat CE jest wydawany dla jednolitego systemu, ze zbiornikiem. Tak więc niech firma Brawotec udowodni to, co pisze.

Podanie ogólnego linku do instytutu PIA ma tu działać na zasadzie "no macie, poszukajcie sobie, to na pewno musi gdzieś tam być."

Niestety - nie ma!

Oczyszczalnie mają natomiast papiery na rynek niemiecki - wydane przez tamtejszy "Instytut Techniki Budowlanej", czyli DiBT. Szkoda wielka, że nieważne w Polsce!

 

 

mało

A czy bzyczenie komara to dużo czy mało? A jednak przeszkadza...

 

PS.

Rozbraja mnie ten obrazek.

Niech mi ktoś przetłumaczy, co to znaczy "Odpompowanie czystej wody z blokad szlamu i cofania ścieków"!

Jeśli polski sprzedawca nawet nie potrafi nazwać poszczególnych elementów oczyszczalni, to chyba nie ma pojęcia, o co w niej chodzi!

 

 

Trochę kolego Beja jesteś chyba "marudny" ;)

1.) Bzyczenie koma może i przeszkadza :) ale jak jest w odległości 1m od ucha i na dodatek w pokoju jest zupełna cisza ;P Jak sprężarka niskoszumowa jest w dodatkowym opakowaniu to jak jest z tym ??? nie wiem, nie słyszałem ale chciałbym się dowiedzieć ;) na podstawie doświadczeń kolegów ( opowieści o komarach proszę zostawić dla siebie ;)

2.) jak ktoś pisze na stronie że posiada badania przez notifikowane laboratorium to dlaczego mu nie wierzyć?? CSB to właśnie po polsku ChZT .Producent załącza wykres i domyślam się że to dotyczy całego zestawu ze zbiornikiem w zależności od obciążania??? Linka do instytutu podałem, żeby koledzy się nie czepiali że to nie jest notyfikowane laboratorium, bo jest.

Niestety nie znam na tyle języka niemieckiego ale dane dodatkowe z badań są tu: http://www.xn--solidclair-kleinklranlagen-xhc.de/index.php?kat1=14&kat2=0&kat3=0&titel=Downloads&hz=S

P>S Kolego Beja po przeczytaniu całego wątku ranking POŚ wnioskuje że jesteś dobrym fachowcem, który się zna na POŚ tak więc proszę o opnie na temat tej oczyszczalni tak jak to robiłeś wcześniej.

Jestem poważnie zainteresowany tą oczyszczalnią także proszę kolektyw o pomoc :) AHA KTOŚ Z KOLEGÓW CHYBA WCZEŚNIEJ PISAŁ ŻE KUPUJE TEN TYP MOŻE SIĘ ODEZWIE!!!!

 

@ Artur Stadnik dziękuję za odp i link do waszego SBR-a ten referat który wcześniej wkleiłem zainspirował mnie do tych SBR-ów

 

P.S mała wklejka z folderu producenta

 

Pozdrawiam

dane .jpg

Edytowane przez dominnk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę kolego Beja jesteś chyba "marudny" ;)

 

Tak, tak! :rolleyes:

To moja misja!

Informacje własne producentów i sprzedawców tak ociekają lukrem i sztucznym (czyli fałszywym) miodem, że aż mnie mdli jak to czytam. Dlatego uwielbiam wyłapywać w ich tekstach przechwałki bez pokrycia i zwyczajne kłamstwa. Akurat branża oczyszczalni jest bardzo podatna na takie nadużycia, ponieważ wiele produktów zasadniczo nie różni się od siebie, a kupujący w 95% nie znają się na tym, co mają kupić.

Niech każdy kupi taką oczyszczalnię, jaka mu się podoba! Ale niech wie, co kupuje.

 

 

1.) Bzyczenie koma może i przeszkadza :) ale jak jest w odległości 1m od ucha i na dodatek w pokoju jest zupełna cisza ;P Jak sprężarka niskoszumowa jest w dodatkowym opakowaniu to jak jest z tym ??? nie wiem, nie słyszałem ale chciałbym się dowiedzieć ;) na podstawie doświadczeń kolegów ( opowieści o komarach proszę zostawić dla siebie ;)

 

Pozwól, że będę jednak dawał takie przykłady, na jakie mam ochotę. Ale ok! Mówmy o sprężarkach. Zdarza mi się (chociaż nieczęsto), że w nocy wstaję i zamykam drzwi od kuchni, bo przeszkadza mi sprężarka lodówki. Oczywiście w dzień w ogóle jej nie słyszę. Głośno / cicho jest pojęciem bardzo względnym. Twierdzę, że jak coś wydaje dźwięk, to może przeszkadzać.

Gdzie będziesz miał oczyszczalnię? A gdzie taras, sypialnię, pokoje dziecinne itd.? Weź to wszystko pod uwagę i zdecyduj sam, czy 35dB w nowej (!!!) sprężarce będzie ci przeszkadzać.

 

2.) jak ktoś pisze na stronie że posiada badania przez notifikowane laboratorium to dlaczego mu nie wierzyć??

 

Bo zachowuje się podejrzanie.

KAŻDY producent oczyszczalni ścieków posiadający certyfikat CE pokazuje jego kopię. Ani Brawotec, ani Solid Clair tego nie robią, tylko piszą, że oczyszczalnia była badana w PIA. Może i była! Ale gdzie wyniki badań?

 

Producent załącza wykres i domyślam się że to dotyczy całego zestawu ze zbiornikiem w zależności od obciążania???

 

No właśnie - domyślasz się. Bo coś jest zasugerowane, tak aby klient sam sobie dopowiedział to, co chciałby aby było. Znany chwyt sprzedaców - pomóc klientowi udowodnić samemu sobie, że dokonało się właściwego wyboru.

 

Linka do instytutu podałem, żeby koledzy się nie czepiali że to nie jest notyfikowane laboratorium, bo jest.

 

Jest, jest! I co z tego?

 

Niestety nie znam na tyle języka niemieckiego ale dane dodatkowe z badań są tu: http://www.xn--solidclair-kleinklranlagen-xhc.de/index.php?kat1=14&kat2=0&kat3=0&titel=Downloads&hz=S

 

No i znowu - gdzie dokładnie, bo ja też znalazłem ten spis i nie doszukałem się wśród dokumentów niczego z PIA. Nie znam przepisów niemieckich, trochę znam polskie i u nas nie można oznakować oczyszczalni znakiem CE bez badania typu 3., czyli mówiąc na skróty - właśnie certyfikatu CE. ArturStadnik na pewno poda ci chętnie przykłady takiego dokumentu.

 

P>S Kolego Beja po przeczytaniu całego wątku ranking POŚ wnioskuje że jesteś dobrym fachowcem, który się zna na POŚ tak więc proszę o opnie na temat tej oczyszczalni tak jak to robiłeś wcześniej.

 

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem pseudo-SBR-ów w oczyszczalniach przydomowych. Moje zdanie jest takie, że SBR powinien mieć pomiar poziomu ścieków w poszczególnych komorach i automatykę dynamicznie nadążającą za zmieniającym się przepływem ścieków. W małych oczyszczalniach program jest ustawiony na sztywno - zazwyczaj na cykl 8-godzinny, bez względu na indywidualny rozkład spływu ścieków z danego obiektu.

 

 

P.S mała wklejka z folderu producenta

 

Pozdrawiam

I znowu pyszny obrazek na koniec. Dzięki!

Na dole, drobnymi literkami podany jest numer badania: PIA2008-078B12.

Wujek Google - i proszę! Na ten sam numer badań powołuje się inna niemiecka firma! http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0CDwQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.vodateh.si%2Fimage%2Fdata%2FGRADIVO%2FWEBER-AMMERMAN%2FCE-Konformit%25C3%25A4t%2520AmmSBR_PE.pdf&ei=X6heU6PqGo-yOoH9gMgM&usg=AFQjCNEe1cf7fslBNi5L7yatEQFcGEU9Cw&bvm=bv.65397613,d.ZWU

Ta firma także tylko podaje numer, bez kopii raportu PIA. Kto jest właścicielem badań? A kto kłamie? Czy to różne firmy, czy ta sama stwarza sztuczne pozory konkurencji?

 

Może i jestem maruda, ale coś tu śmierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mnie również czeka wybór oczyszczalni biologicznej. Mój problem polega na tym, że jestem całkiem zielona, nie wiem na co zwrócić uwagę itd. Mam nadzieje, że ten wątek mi trochę rozjaśni na czym to wszystko polega. Jutro jadę do Pana, który sie tym zajmuje i ma mi pomóc w wyborze. Szukam oczyszczalni do 13 tysięcy dla max 5 osób. Edytowane przez Delicjanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Trochę będę się sprzeczał z Tobą w sprawie SBR - nawet pracujący SBR w cyklu 8 godzinnym jest pewnie lepszy niż najzwyklejsza przepływówka. W Polsce SBR (zresztą także i u nas) pracują w cyklu 6 godzinnym. Mamy 4 cykle oczyszczania, 6 godzin każdy.

Dodatkowo jeśli dany cykl jest podzielony na 5 faz czyli napełnianie, napowietrzanie, sedymentacja, odpompowanie i recyrkulację to mówimy o typowym SBR, jeśli tych cykli nie ma to nie jest SBR.

Nie wiem co masz na myśli pisząc pseudo SBR.

Na rynku można spotkać kilka pseudo SBR-ów - ostatnio dokładnie przejrzałem oczyszczalnię Haba - SBR Primo - to nie jest żaden SBR - można to nazwać tylko pseudo SBR tak jak piszesz, a nawet nie wiem czy można i tak nazywać. Podobnie jest zresztą w przypadku Roth i oczyszczalni Twinbloc - to nie jest SBR jak podaje producent gdyż nie ma fazy odpompowania, jak ktoś spojrzy tylko na automatykę to powinien zauważyć, że mamy tam trzy elektrozawory a nie cztery, które występują w układach typu SBR, dodatkowo cykle pracy w automatyce też są inne - czyli mamy kolejnego pseudo SBR

Z tym pomiarem ścieków to nie jest tak łatwo, zwłaszcza w takich małych instalacjach. Owszem można próbować instalować takowe urządzenia, musza to być np sondy hydrostatyczne ale wtedy układy te kosztowałyby zdecydowanie więcej.

Nasz Actibloc posiada coś takiego jak pomiar ilości ścieku dopływającego do komory tlenowej, mierzone jest to na podstawie wysokości słupa cieczy czyli ciśnienie hydrostatyczne - układ dokładnie wie kiedy jest minimalna ilość ścieków i może swobodnie przejść w opcję urlopową i kiedy z niej ma wyjść - nie wiem czy to miałeś na myśli czy coś innego - akurat Actibloc coś takiego posiada.

Podobną automatyką jest także DAP-100 jakie w standardzie stosujemy do BIO-MAX (od 5,4m3/d), może to byc także stosowane w DUO ale automatyka ta jest stosunkowo droga. Układ co pewien czas bada ilosć dopływającego ścieku a nastepnie na podstawie tych informacji obiera odpowiedni algorytm pracy. W swojej pamięci ma zapisanych kilka algorytmów i schodkowo przeskakuje góra/dół - także takowe sprzęty na rynku mamy.

 

Odnośnie dokumentów o które tutaj powstała pewna sprzeczka. Zgodnosc z normą to nie tylko badania na skuteczność oczyszczania, zgodnośc z normą to pełen zakres badań włacznie z trwałością, wodoszczelnością i wytrzymałością.

Pozdrawiam

 

Tak, tak! :rolleyes:

To moja misja!

Informacje własne producentów i sprzedawców tak ociekają lukrem i sztucznym (czyli fałszywym) miodem, że aż mnie mdli jak to czytam. Dlatego uwielbiam wyłapywać w ich tekstach przechwałki bez pokrycia i zwyczajne kłamstwa. Akurat branża oczyszczalni jest bardzo podatna na takie nadużycia, ponieważ wiele produktów zasadniczo nie różni się od siebie, a kupujący w 95% nie znają się na tym, co mają kupić.

Niech każdy kupi taką oczyszczalnię, jaka mu się podoba! Ale niech wie, co kupuje.

 

 

 

 

Pozwól, że będę jednak dawał takie przykłady, na jakie mam ochotę. Ale ok! Mówmy o sprężarkach. Zdarza mi się (chociaż nieczęsto), że w nocy wstaję i zamykam drzwi od kuchni, bo przeszkadza mi sprężarka lodówki. Oczywiście w dzień w ogóle jej nie słyszę. Głośno / cicho jest pojęciem bardzo względnym. Twierdzę, że jak coś wydaje dźwięk, to może przeszkadzać.

Gdzie będziesz miał oczyszczalnię? A gdzie taras, sypialnię, pokoje dziecinne itd.? Weź to wszystko pod uwagę i zdecyduj sam, czy 35dB w nowej (!!!) sprężarce będzie ci przeszkadzać.

 

 

 

Bo zachowuje się podejrzanie.

KAŻDY producent oczyszczalni ścieków posiadający certyfikat CE pokazuje jego kopię. Ani Brawotec, ani Solid Clair tego nie robią, tylko piszą, że oczyszczalnia była badana w PIA. Może i była! Ale gdzie wyniki badań?

 

 

 

No właśnie - domyślasz się. Bo coś jest zasugerowane, tak aby klient sam sobie dopowiedział to, co chciałby aby było. Znany chwyt sprzedaców - pomóc klientowi udowodnić samemu sobie, że dokonało się właściwego wyboru.

 

 

 

Jest, jest! I co z tego?

 

 

 

No i znowu - gdzie dokładnie, bo ja też znalazłem ten spis i nie doszukałem się wśród dokumentów niczego z PIA. Nie znam przepisów niemieckich, trochę znam polskie i u nas nie można oznakować oczyszczalni znakiem CE bez badania typu 3., czyli mówiąc na skróty - właśnie certyfikatu CE. ArturStadnik na pewno poda ci chętnie przykłady takiego dokumentu.

 

 

 

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem pseudo-SBR-ów w oczyszczalniach przydomowych. Moje zdanie jest takie, że SBR powinien mieć pomiar poziomu ścieków w poszczególnych komorach i automatykę dynamicznie nadążającą za zmieniającym się przepływem ścieków. W małych oczyszczalniach program jest ustawiony na sztywno - zazwyczaj na cykl 8-godzinny, bez względu na indywidualny rozkład spływu ścieków z danego obiektu.

 

 

 

I znowu pyszny obrazek na koniec. Dzięki!

Na dole, drobnymi literkami podany jest numer badania: PIA2008-078B12.

Wujek Google - i proszę! Na ten sam numer badań powołuje się inna niemiecka firma! http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0CDwQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.vodateh.si%2Fimage%2Fdata%2FGRADIVO%2FWEBER-AMMERMAN%2FCE-Konformit%25C3%25A4t%2520AmmSBR_PE.pdf&ei=X6heU6PqGo-yOoH9gMgM&usg=AFQjCNEe1cf7fslBNi5L7yatEQFcGEU9Cw&bvm=bv.65397613,d.ZWU

Ta firma także tylko podaje numer, bez kopii raportu PIA. Kto jest właścicielem badań? A kto kłamie? Czy to różne firmy, czy ta sama stwarza sztuczne pozory konkurencji?

 

Może i jestem maruda, ale coś tu śmierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tutaj tak dużo różnych postów dotyczących parametrów, urządzeń, technologii itp że to powinno pomóc.

Jeśli jednak coś będzie niezbyt jasne to pisz.

Pochwal się po spotkaniu cóż zaproponował Ci ów wykonawca.

 

Witam, mnie również czeka wybór oczyszczalni biologicznej. Mój problem polega na tym, że jestem całkiem zielona, nie wiem na co zwrócić uwagę itd. Mam nadzieje, że ten wątek mi trochę rozjaśni na czym to wszystko polega. Jutro jadę do Pana, który sie tym zajmuje i ma mi pomóc w wyborze. Szukam oczyszczalni do 13 tysięcy dla max 5 osób.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co sądzicie o oczyszczalni EKO-BIO 2500?

NIe znam się na tym i potrzebuje fachowej porady.

 

To moja i chyba Wojskiego, jeśli mnie pamięć nie zawodzi. I on i ja nie narzekamy. Ja fachowcem nie jestem, on wie o niej więcej. Wygogluj posty z forum. Jest ich sporo. Nasze maja chyba trochę starszą konstrukcję.

 

Już zgłupiałem chyba. Wchodzę na stronę firmy, która mi dostarczyła oczyszczalnię i widzę inna konstrukcję. Wchodzę na link do eko-bio i widzę moją oczyszczalnię. Chyba kiedyś się o nazwę ekopol ktoś z kimś kłócił i się pozmieniało. W każdym bądź razie eko-bio2500 to jest to co użytkuję. Sory za ewentualnie zamieszanie w moich poprzednich postach.

Edytowane przez compi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Pan zaproponował mi oczyszczalnie haba sbr primo

 

na mapce mam wpisane tak: HABA TYPU DT 0.9 m3 przepływu/doba

studnia chłona na podsypce żwirowej- granit.

 

Zastanowiło mnie to Dt- to oznacza ze to drenażówka, ale on mi powiedział, że zbiorniki są wszysktkie takie same. A tak to będzie biologiczna.

 

Nie wiem, czy nie przejechać się gdzieś indziej, ale od 7 maja wchodzi dofinansowanie o oczyszczalnie i chciałabym się załapać, ale również chce to mieć zrobione porządnie, nie chce, żeby ktoś mnie oszukał...

Edytowane przez Delicjanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Trochę będę się sprzeczał z Tobą w sprawie SBR -

 

No i właśnie po to jest forum, chociaż dla tak szczegółowego roztrząsania detali próbowałem "skanalizować" dyskusję w osobnym wątku - "Dyskusji z pianką". Niestety, zaproszeni wzgardzili.

 

Nie spieram się o definicje. Swoboda nazewnictwa jest tak duża, że plastikową kratkę zanurzoną w ściekach i napowietrzaną jedni nazywają złożem zatopionym, inni wprost - złożem biologicznym (sic!), a jeszcze inni - systemem hybrydowym.

 

Wracając do SBR: w założeniu ten system (w "dużym" wydaniu) miał wyeliminować główny mankament układów przepływowych, czyli praktycznie stałe niedopasowanie intensywności napowietrzania do ładunku dopływających zanieczyszczeń. Raz ścieków płynie dużo, potem bardzo mało, a napowietrzanie jest nastawione na wartość średnią, która w rzeczywistości prawie nie występuje. Wymyślono więc, że będzie się gromadzić równe porcje ścieków - nieważne, w jakim czasie - i te porcje poddawać ustandaryzowanej obróbce.

 

Sztywne wyznaczenie cykli czasowych kompletnie rozwala ten pomysł. W ciągu 3 cykli 8-godzinnych, i to w domku jednorodzinnym, nie ma możliwości zgromadzenia równych partii ścieków. A przy 4 6-godzinnych tym bardziej. Jeden cykl musi wtedy wypaść albo w czasie wypoczynku nocnego, albo w czasie pobytu domowników w pracy.

Oczywiście, w dalszym ciągu jest to oczyszczalnia o działaniu sekwencyjnym, ale wasze nowe Bio Duo też ma działanie sekwencyjne, a SBRem nie jest.

 

W efekcie te tzw. SBRy mają tylko znacznie bardziej rozbudowaną automatykę, ale nie mają poprawionych własności użytkowych. W przydomówkach - do bani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się BIO-DUO nie jest SBR ale jak chciałbyś zastosować układ o jakim mówisz z bardzo dokładnym cyklem badania ilości ścieków to małe oczyszczalnie scieków kosztowały zdecydowanie większe pieniądze. Weź pod uwagę, że i tak pracujące w takim cyklu jak piszesz dają naprawdę niezłe wyniki co pokazuje raport DVA i zresztą nie tylko.

Nie wiem jak inni mają w swoich automatykach od SBR ale u nas możesz sobie ustawić dwa cykle po 12 godzin, możesz trzy cykle po 8 jak Ci pasuje, możesz modyfikować godziny startów poszczególnych cykli itp - czyli w pewnym sensie jak użytkownik orientacyjnie wie w jakich porach zazwyczaj są największe zrzuty, kiedy ich nie ma itp może za pomocą serwisanta odpowiednio to ustawić. Zgodnie z tym co napisałem automatyki badanjące ilości ścieków są drogie, wiem ile kosztuje nasz DAP-100 do BIO-MAX a tam juz coś podobnego właśnie funkcjonuje, tylko on ma zapisanych kilkadzieisąt różnych algorytmów w zależności od ilości dopływających ścieków.

 

No i właśnie po to jest forum, chociaż dla tak szczegółowego roztrząsania detali próbowałem "skanalizować" dyskusję w osobnym wątku - "Dyskusji z pianką". Niestety, zaproszeni wzgardzili.

 

Nie spieram się o definicje. Swoboda nazewnictwa jest tak duża, że plastikową kratkę zanurzoną w ściekach i napowietrzaną jedni nazywają złożem zatopionym, inni wprost - złożem biologicznym (sic!), a jeszcze inni - systemem hybrydowym.

 

Wracając do SBR: w założeniu ten system (w "dużym" wydaniu) miał wyeliminować główny mankament układów przepływowych, czyli praktycznie stałe niedopasowanie intensywności napowietrzania do ładunku dopływających zanieczyszczeń. Raz ścieków płynie dużo, potem bardzo mało, a napowietrzanie jest nastawione na wartość średnią, która w rzeczywistości prawie nie występuje. Wymyślono więc, że będzie się gromadzić równe porcje ścieków - nieważne, w jakim czasie - i te porcje poddawać ustandaryzowanej obróbce.

 

Sztywne wyznaczenie cykli czasowych kompletnie rozwala ten pomysł. W ciągu 3 cykli 8-godzinnych, i to w domku jednorodzinnym, nie ma możliwości zgromadzenia równych partii ścieków. A przy 4 6-godzinnych tym bardziej. Jeden cykl musi wtedy wypaść albo w czasie wypoczynku nocnego, albo w czasie pobytu domowników w pracy.

Oczywiście, w dalszym ciągu jest to oczyszczalnia o działaniu sekwencyjnym, ale wasze nowe Bio Duo też ma działanie sekwencyjne, a SBRem nie jest.

 

W efekcie te tzw. SBRy mają tylko znacznie bardziej rozbudowaną automatykę, ale nie mają poprawionych własności użytkowych. W przydomówkach - do bani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HABA SBR Primo nie jest SBR-em, to taka "ściema" trochę aby złapać kilka osób, bynajmniej tak wygląda to w ich katalogu.

 

Hej, Pan zaproponował mi oczyszczalnie haba sbr primo

 

na mapce mam wpisane tak: HABA TYPU DT 0.9 m3 przepływu/doba

studnia chłona na podsypce żwirowej- granit.

 

Zastanowiło mnie to Dt- to oznacza ze to drenażówka, ale on mi powiedział, że zbiorniki są wszysktkie takie same. A tak to będzie biologiczna.

 

Nie wiem, czy nie przejechać się gdzieś indziej, ale od 7 maja wchodzi dofinansowanie o oczyszczalnie i chciałabym się załapać, ale również chce to mieć zrobione porządnie, nie chce, żeby ktoś mnie oszukał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sobie odpowiedzieć czego oczekujesz po oczyszczalni.

- W jakiej technologii ma pracować? (tutaj pewnie nie jedna osoba Ci pomoże coś wybrać)

- jak często chcesz wywozić osady?

- jak często chcesz zaglądać do oczyszczalni? (zaglądać musisz bo należy to serwisować)

- czy lubisz sobie pokręcić różnymi zaworkami i poeksperymentować w ustawieniach?

- Czy lepiej bardziej automatyczny układ wybrać?

- dostępność serwisantów/serwisu dla oczyszczalni?

- Jakość zastosowanych materiałów (uwierz ale to ma bardzo duży wpływ na cenę)

- wykonane pełne badania jak skuteczność oczyszczania, wodoszczelność, trwałość i wytrzymałość

Tych pytań można wypisać tutaj więcej ważne abyś Ty była później zadowolona, trzeba sobie także odpwiedzieć na pytanie ile mam pieniędzy na układ, w której grupie produktów mogę się poruszać.

 

W razie co pisz, pewnie pomożemy.

 

 

 

 

hmm... czyli lepiej nie robić tego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie do ekspertów tego forum. Co sądzicie o delfinie mbbr. Czy jest wart swojej ceny w porównaniu z biohybrydą ekopolu. Podoba mi się ta szafka sterownicza i liczę na to ze ta oczyszczalnia nie będzie wymagać dużo mojej uwagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie do ekspertów tego forum. Co sądzicie o delfinie mbbr. Czy jest wart swojej ceny w porównaniu z biohybrydą ekopolu. Podoba mi się ta szafka sterownicza i liczę na to ze ta oczyszczalnia nie będzie wymagać dużo mojej uwagi.

 

Na pewno warta jest uwagi. Złoże zatopione z pierścieniami Białeckiego. Ma osadnik wstępny i wtórny, nie za dużo automatyki. Czy warta swojej ceny? Nie wiem. Jest chyba w tej droższej grupie, gdzie są też Biorock, Epurfix czy Bioduo. Myślę, że z tej czwórki na pewno coś dla siebie wybierzesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma tego typu oczyszczalnie http://www.ecol-unicon.com/urzadzenia/oczyszczalnie/oczyszczalnie-ze-zlozem-fluidalnym-bio-bel/ ? Jakie macie o niej opinie? Wydaje się porządna. Firma Ecol-Unicon jest ok, bo ma dobra opinie w branży ale nie korzystałem do tej pory z ich usług.

 

Ecol-Unicon konsekwentnie rozszerza obszar, na którym może sprzedawać swoje wyroby z betonu. Materiał jest tu na pewno zaletą, chociaż estetyka, czyli przeogromna pokrywa, jest kwestią gustu.

Co do technologii - jest ok, bez rewelacji. Powołują się na badania wg EN 12566-3, ale ich nie pokazują. Podejrzewam (bez żadnej pewności), że podpierają się dokumentem belgijskiej firmy Ecobeton http://www.eco-beton.be/export/files/flyerEcopcomp&ComfortE.pdf , która jest właścicielem patentu na kształtki plastikowe. Wcześniej oczyszczalnie z takim złożem oferowała firma Graf.

 

Jeżeli mam rację, to wyniki oczyszczania są bardzo przeciętne, natomiast oczyszczalnia jest prosta i to jest zaleta. Materiał też uważam za zaletę.

Ponieważ funkcja jest podporządkowana formie, to osadnik wstępny jest wykorzystany dość nieefektywnie.

 

Zadałbym pytania: jakie stosują kompresory, jak można wymienić dyfuzor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...