Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

z tego co widzę do bio oczyszczalni potrzebne będa również dodatkowe badania i zezwolenia wymagające czasu, a my chcemy wprowadzić się jesienią.

 

Nic więcej i nic mniej niż przy oczyszczalni drenażowej, o ile tylko w ten sam sposób chcecie się pozbywać ścieków oczyszczonych - to znaczy do ziemi. Potrzebne będzie badanie geofizyczne na okoliczność występowania wody gruntowej i przy okazji na chłonność gruntu. Cała procedura załatwiania jest jednakowa. Do zrobienia w 1,5-2 miesiące.

 

Czy ktoś z Państwa wie może czy ma sens następujące rozwiązanie: Budujemy szambo, a później wykorzystujemy je jako fragment instalacji oczyszczalni. Z tego co czytał mój mąż coś takiego jest podobno możliwe w BioRocku, a w innych?

 

Każda oczyszczalnia powinna mieć osadnik, czyli w zasadzie pusty zbiornik z przodu. W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w tym celu wykorzystać istniejące szambo. Boję się tylko, czy przeciętne szambo nie będzie trochę za duże na osadnik. Poza tym musielibyście wybierać spośród modeli oczyszczalni dwuzbiornikowych (albo trzy-) i prosić o ofertę tylko na montaż części biologicznej.

 

I pytanie laika: czy w biooczysczalni można wykorzystać fakt, że dom stoi na spadku (grunt spada od drogi, przez działkę za dom, kończąc się rzeczką) i do tejże rzeczki odprowadzać oczyszczoną wodę? Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi,

 

Oczywiście, ale tu już nam się rozchodzą drogi z drenażówką, bo z niej przecież byście nie mogli do rzeczki...

Do rzeczki trzeba jednak wiecej formalności. Trzeba uzyskać pozwolenie od zarządcy rzeczki (RZGWiUM) zlecić wykonanie operatu wodnoprawnego i uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Jak się da, zostańcie przy studni chłonnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przyjmując, że masz idealne warunki,

że kupiłeś nienajtańszy model oczyszczalni drenażowej, tylko porządny zbiornik z porządnym filtrem i porządnymi, prostymi rurami ze szczelinami bez zadziorów,

że masz porządną ekipę montażową, która ma dobry dzień,

że masz dostęp do dobrego, płukanego żwiru, który w czasie montażu nie wymiesza się z gruntem, bo wywrotka go zrzuci byle gdzie,

że drenaż zostanie rozłożony prosto, równo, z właściwym spadkiem, na odpowiednio grubej warstwie żwiru,

że wentylacja zostanie poprowadzona prawidłowo, nad kalenicę dachu,

 

to drenażowa jest lepsza. Tylko, że wtedy nie wyjdzie cię to taniej niż biologiczna.

 

Ok, ale jak to jest z kosztami eksploatacji ?

Do jakiej biologicznej (tej z niższej czy wyższej półki) porównujemy teraz dobrze zrobioną drenażówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale jak to jest z kosztami eksploatacji ?

Do jakiej biologicznej (tej z niższej czy wyższej półki) porównujemy teraz dobrze zrobioną drenażówkę?

 

Ale jak chcesz wyceniać rzeczy niewymierne? Czy świadomość, że za 10 lat czeka cię rozkopanie ogrodu jest tańsza czy droższa od 100 czy 200 zł rocznie za prąd? A może nie za 10 tylko za 30, ale tego nie wiesz.

 

Są kierowcy, którzy kupują najtańszego diesla i jeżdżą na przepracowanym oleju z frytek, ale większość woli płacić więcej za komfort psychiczny jeżdżenia sprawnym i czystym autem.

Nie krytykuję tych od frytek. Wszystko zależy od nastawienia. Jeśli do swojego domu kupujesz wszystko i wyłącznie najtańsze, to rób drenażówkę. Powtarzam: dobrze zrobiona, w dobrych warunkach, z dobrych materiałów i dobrze użytkowana - jest ok i na pewno najtańsza w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od badań o których tyle juz napisał Padre - tutaj ma 100% racji - 95% firm w Polsce "jechała" tylko na skuteczności oczyszczania, a tak naprawdę w normie jest napisane,że aby deklarować zgodność z normą nalezy wykonac pozostałe badania. Producenci nawet Ci co nie wykonali pisza w deklaracji przy danym badaniu - "pozytywne" i wszystko jest niby OK. Jest tak, że wykonywane są cztery raporty z każdego badania a na sam koniec laboratorium notyfikowane wykonuje tzw raport zbiorczy gdzie wypisane są wszystkie informacje o przeprowadzonych badaniach itp - np przy wodoszczelności - dopisany powienien być nr raportu z badania woidoszczelności, tak samo przy wytrzymałosci, trwałości itp - Producent nie musi pokazywac Ci raportów z badań, wazne abyś miał informacje o numerze i nazwie laboratorium - Ty zawsze możesz sprawdzić czy ten raport w ogóle jest.

 

Co do książki użytkownika Delfina - pisałem wyraźnie pani Jolanta - mam wersję, którą otrzymałem w kwietniu 2013 roku - może do tej pory znikły te zapisy, tego nie wiem - nie widziałem ksiązki z 2014 - może ktoś wyciął - bo zapis o tej ilości spuszczanej wody - przyznasz sam brzmi trochę śmiesznie ale w 100% rozumiem Delfina bo to jest ich zabezpieczenie gdyby wyniki nie wychodziły tak jak trzeba to wtedy jest na kogo zrzucić winę. W książce powinno pisać się jak najwięcej aby użytkownik. Im więcej osób będzie stosowało się do zapisów tym oczyszczalnie będą lepiej pracowały.

 

Dobrze wiesz, że małe układy nie są naszpikowane masą aparatury pomiarowej, na dużych oczyszczalniach tam jest non stop monitoring czy to DO, czy ORP - zawsze obsługująca osoba może odpowiednio zareagować a w małych? Nikt prawie tego nie bada a im będziemy trzymali większy rygor w uzytkowaniu tym układ będzie mniej narażony na wahania.

Jeśli masz ksiażkę z tego roku to podziel się tym materiałem, chętnie przeczytam :)

 

No właśnie. Też jestem ciekaw, czemu padre500 twierdzi, że Delfin ma tylko 2 badania z 4. W deklaracji zgodności piszą o pozytywnych wynikach wszystkich czterech testów - efektywności, wodoszczelności, zgniatania i trwałości.

Co do instalacji powyżej poziomu wód gruntowych - fakt! Jest taki zapis.

 

Ale już wszystkiego tego, co pisał Artur StadniK:

 

nie bardzo pokrywa się z rzeczywistością. Ściągnąłem sobie książkę eksploatacji i nic takiego tam nie ma!

Zamiast tego jest zapis o mierzeniu poziomu osadu 2 razy w tygodniu - też pięknie :/

 

No i te śruby! Owszem są, ale na zewnątrz zbiornika, w strefie "suchej". Łączą ze sobą te "trzy połówki" zbiornika, jak to ArturStadnik ujął. W żaden sposób nie mogą wpłynąć na jego ewentualne rozszczelnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są możliwości to ja osobiście robiłbym drenażówkę ale muszą być spełnione warunki o jakich napisał Beja. Uważam, że drenażówki powinny być montowane tylko i wyłącznie tam gdzie są idealne warunki gruntowo-wodne a dodatkowo instalator Cię nie oszuka - odpowiednia wielkośc poletka rozsączajaceg, odpowiednia ilość bardzo dobrej jakości żwiru oraz inne warunki wspomnianę przez Beja.

 

Ok, ale jak to jest z kosztami eksploatacji ?

Do jakiej biologicznej (tej z niższej czy wyższej półki) porównujemy teraz dobrze zrobioną drenażówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszka, BIO-UNO nie jest oczyszczalnią drenażową - nie wiem kto takich rzeczy Ci naopowiadał. Może ktoś zaproponował UNO + drenaż? Dlatego pomyslałaś, że to drenażówka.

 

 

 

Do wczoraj byliśmy zdecydowani na oczyszczalnię drenażową Bio Uno. Dopóki nie znalazłam tego wątku... Myślę, że jak większości z czytających trudno mi się w tym wszystkim połapać i wybór oczyszczalni bywa jedna takim błądzeniem we mgle. Na pewno nie chcemy już drenażówki i postawimy na oczyszczalnię biologiczną, ale na razie nie mamy wystarczających funduszy, a z tego co widzę do bio oczyszczalni potrzebne będa również dodatkowe badania i zezwolenia wymagające czasu, a my chcemy wprowadzić się jesienią. Czy ktoś z Państwa wie może czy ma sens następujące rozwiązanie: Budujemy szambo, a później wykorzystujemy je jako fragment instalacji oczyszczalni. Z tego co czytał mój mąż coś takiego jest podobno możliwe w BioRocku, a w innych? I pytanie laika: czy w biooczysczalni można wykorzystać fakt, że dom stoi na spadku (grunt spada od drogi, przez działkę za dom, kończąc się rzeczką) i do tejże rzeczki odprowadzać oczyszczoną wodę? Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po porozumieniu z dystrybutorem postanowiliśmy postawić na Biorocka. trochę to droga inwestycja - zwłaszcza w natłoku wydatków związanych z budową, ale mam nadzieję że się zwróci. Zobaczymy jak to wyjdzie ostatecznie. Dziękuję wszystkim uczestnikom forum za pomoc w podjęciu decyzji (lektura tych pięćdziesięciu kilku stron na coś się zdała...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Pani

jakie macie doświadczenia z firmą Aquatech?

rozmawiałem z instalatorem i mówi że zrobili ulepszenia dla biotic, a na stronie widzę nowy produkt Agro działający na zasadzie złoża biofiltracyjnego.

Niestety mało danych, może ktoś coś wie, lub widział te cuda? proszę o opinię.

Byłem nastawiony na Bioekocenta, ale na podlasiu nie mają dystrybutor! HELP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Pani

jakie macie doświadczenia z firmą Aquatech?

rozmawiałem z instalatorem i mówi że zrobili ulepszenia dla biotic, a na stronie widzę nowy produkt Agro działający na zasadzie złoża biofiltracyjnego.

Niestety mało danych, może ktoś coś wie, lub widział te cuda? proszę o opinię.

Byłem nastawiony na Bioekocenta, ale na podlasiu nie mają dystrybutor! HELP.

 

Bardzo interesujące. Czyżby jakaś kopia Biorocka? Jak dostaniesz więcej materiałów, to się podziel, proszę. Bo na stronie producenta coś skąpo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy cenowo ta oczyszczalnia jest atrakcyjna?

Stoję w rozterce trochę czy wybrać drenażówkę (mam ku temu idealne warunki), czy może jednak biologiczną (interesują mnie tylko oczyszczalnie typu Biorock)?

Jeszcze nie liczyłem jaka jest różnica w zakupie i instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki może być powód takiej informacji podanej na stronie producenta:

 

http://www.delfin-polska.pl/a,98,Serwis_sterowania_oczyszczalni.html

 

Wasza pierwsza myśl?

pzdr

Padre

 

To tak jakbym kupił sobie nowy samochód, ale w przypadku awarii silnika miałbym się kontaktować z producentem silników a nie samochodu.

 

Co mniej więcej oznacza że producent nie ma zielonego pojęcia o podzespołach jakie montuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Zainstalowałem oczyszczalnię ekopolu biohybryda 2500 i podczas montażu instalator poinstruował mnie, że nie mogę do niej odprowadzać kondensatu z pieca gazowego, nawet po przepuszczeniu przez neutralizator. W książce od ekopolu jest napisane, że można. To w końcu jak to jest?

Druga sprawa, planowałem zainstalować stację zmiękczającą wody i tu też instalator kategorycznie zabronił jej używania. W informacji od ekopolu nic o tym nie ma. Czy jestem skazany na twardą wodę czy jednak można coś z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Zainstalowałem oczyszczalnię ekopolu biohybryda 2500 i podczas montażu instalator poinstruował mnie, że nie mogę do niej odprowadzać kondensatu z pieca gazowego, nawet po przepuszczeniu przez neutralizator. W książce od ekopolu jest napisane, że można. To w końcu jak to jest?

 

Jak to powiedział Stanisław Tym w "Rejsie":

"- Można.

To znaczy - nie można."

 

Druga sprawa, planowałem zainstalować stację zmiękczającą wody i tu też instalator kategorycznie zabronił jej używania. W informacji od ekopolu nic o tym nie ma. Czy jestem skazany na twardą wodę czy jednak można coś z tym zrobić?

 

Jesteś raczej skazany na utratę gwarancji. Zresztą - nie pijąc szczególnie tylko do twojej oczyszczalni - taki chyba cel ma większość tych "nie można" w instrukcji.

Kondensat po przejściu przez nautralizator jest nieszkodliwy.

Popłuczyny ze stacji uzdatniania wody są słone. Dość ważne ile ich jest i jak często, ale trudno z góry powiedzieć, czy lepiej częściej, czy rzadziej. W morzu także żyją bakterie i zachodzą procesy samooczyszczania, chociaż wszystko zachodzi wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce gwarancyjnej mam napisane tak:

 

Uwaga! Przestrzegamy przed odprowadzaniem do systemu oczyszczalni skroplin z kondensacyjnego pieca c.o., gdyż mają one negatywny wpływ na działanie urządzenia.

Wskazówka: objętość ocieku można w prosty sposób zminimalizować poprzez ocieplenie przewodu kominowego dziesięciocentymetrową warstwą waty szklanej (ogranicza to skraplanie się zanieczyszczonej pary wodnej na skutek różnicy temperatur). Na rynku dostępne są również urządzenia neutralizujące skropliny.

 

Czyli jak zastosuję neutralizator to można? Bo zapis niejasny.

 

O zmiękczaniu wody nie ma zupełnie nic, czyli teoretycznie można a praktycznie to może mi wytłuc bakterie? Zapytam się w wątku o uzdatnianiu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponieważ nie znalazłem opinii na forum o produkcie firmy Roth

proszę was o opinię

oczyszczalnia ma być dla 3-4 osób

chodzi mi o

http://www.roth-polska.com/609.htm

na plus wydaje mi się bardzo duża pojemność i jeden właz

rozważam te Bioekocent 3300

 

spotkałem też opinię instalatora, że tak duża pojemność pierwszej komory nie koniecznie jest na plus dla oczyszczalni.

Jakie jest wasze zdanie o tej oczyszczalni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam

Dostałem ofertę na wykonanie POŚ. Zaoferowano mi oczyszczalnie Kingspan Biopura 4 (ok.6500), Kingspan Biodisc(ok.11500), Roth Twinblock

(ok.11000), Soltarentz Bioduo (ok.8500) i Soltarent Aciblock (ok.7500). Ceny netto za samą oczyszczalnie. Oczyszczalnia ma być dla 4 osób zakończona studnią chłonną. Którą z nich wybrać a może polecacie jakąś inną? Czekam na cenne uwagi osób będących w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...