Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

- POŚ do 4 osób - istnieje możliwość włączenia odpływu oczyszczalni do rowu melioracyjnego (zdaję sobie sprawę z uwarunkowań administracyjnych)

 

 

Profil geologiczny jak poniżej, docelowy poziom gruntu w miejscu wbudowania oczyszczalni 116,8 m n.p.m.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=284626&d=1413471697

 

Działka 2000m2 zagospodarowanie jak poniżej

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304949&d=1424245787

 

... jeśli ktoś byłby zainteresowany złożeniem oferty na dostarczenie do Wrocławia to zapraszam na PRIV

 

P.S. dotychczasowe odpowiedzi na zapytania poza suchą ofertą na jakiś model nie wnosiły nic merytorycznego, a że nie jest to moja specjalizacja to szukam pomocy w wyborze właściwego kierunku, z góry dzięki za opinie, uwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zajmujemy się oczyszczalniami od ponad 13 lat i mamy już ogromne doświadczenie w tym temacie. Nie należymy do firm, które budowę oczyszczalni traktują jako "bezmyślnego zakopania" wszystkiego co przywieźli ze sobą. Wybudowaliśmy wszystkie możliwe typy oczyszczalni w różnych technologiach i na bieżąco je monitorujemy.

Co do tej oczyszczalni to sporo ich zamontowaliśmy i nam się podoba dobry SBR (zaznaczam że budujemy wszystkie możliwe). Dobrze jest wykonana - zbiornik ma dodatkowe wzmocnienia ze stali nierdzewnej w środku (ramka) i cała jest wykonana z nowego tworzywa (co się rzadko zdarza). Dodatkowo sterowanie od tego roku jest na silniczkach krokowych zamiast elektrozaworów i pokrywa nachodzi na całość nadbudowy dzięki temu nie zbiera piasku w szczelinę.

Wadą tej oczyszczalni to pękające mocowanie do węży (co 5 miała z tym problem) i konieczność spasowania nadbudów na osadniku 1 ale to sprawy montażowe i piasek wchodzący w szczelinę między pokrywą. Od tego roku ma być to wszystko zmienione (zobaczymy).

 

Montowałem je u swoich znajomych i jak byś miał możliwość to zapraszam do Bydgoszczy aby obejrzeć jak to działa.

Przykładowe zdjęcia można podejrzeć na stronie: http://www.alfa-tech.info.pl/index.php/oczyszczalnie-przydomowe/oczyszczalnie-sciekow-biologiczne-sbr/oczyszczalnia-sciekow-easy-plast Postaram się jeszcze dorzucić kilka.

 

Oczyszczalnia jest świetna sam bym ją sobie zamontował ale musisz być świadomy zalet i wad technologii SBR. Na zachodzie ta technologia jest bardzo popularna, a u nas to różnie bywa. Sami ciągle szukamy dla naszych klientów dobrych rozwiązań (oczyszczalni jest ogrom - dobrych niewiele). Nie chcemy aby to co jest napisane żeby zabrzmiało jak jakaś reklama bo jesteśmy dalecy od tego ale na pewno warto ją wziąć do porównania.

Edytowane przez alfa-tech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

doszły mnie słuchy, że ma nastąpić zaostrzenie przepisów dotyczących przydomowych oczyszczalni ścieków.

A nowe normy będą spełniać tylko oczyszczalnie z SBR. Czy ktoś może to potwierdzić??

 

Mogę temu z całym spokojem zaprzeczyć.

I od razu wiem, że tę wiadomość masz od kogoś, kto sprzedaje SBRy.

 

Zaostrzenie przepisów jest spodziewane od kilku lat, ale jeżeli nastąpi, to jego "ofiarą" padną być może oczyszczalnie drenażowe i to tylko te, z których nie będzie można pobrać próbek ścieków oczyszczonych. Ale zastrzegam, że nie znam projektów ustaw. Natomiast można się spodziewać wyższych kosztów utrzymania przez ściślejsze egzekwowanie obowiązku badania jakości ścieków oczyszczonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę temu z całym spokojem zaprzeczyć.

I od razu wiem, że tę wiadomość masz od kogoś, kto sprzedaje SBRy.

 

Zaostrzenie przepisów jest spodziewane od kilku lat, ale jeżeli nastąpi, to jego "ofiarą" padną być może oczyszczalnie drenażowe i to tylko te, z których nie będzie można pobrać próbek ścieków oczyszczonych. Ale zastrzegam, że nie znam projektów ustaw. Natomiast można się spodziewać wyższych kosztów utrzymania przez ściślejsze egzekwowanie obowiązku badania jakości ścieków oczyszczonych.

Ta osoba raczej nie sprzedaje oczyszczalni. Jest to projektant z Zakładu WodKan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta osoba raczej nie sprzedaje oczyszczalni. Jest to projektant z Zakładu WodKan.

 

To jeszcze gorzej, bo to znaczy, że bezinteresownie i całkiem po prostu się nie zna. Chyba że w tym zakładzie projektuje wystrój wnętrz. :p

 

Nie ma takiej możliwości, aby nasz krajowy ustawodawca ograniczył rynek do jednej technologii oczyszczania. Może tylko określić wymagania dotyczące jakości ścieków oczyszczonych. Porównując do np. samochodów to tak jakby ci ktoś powiedział, że dozwolone będą wyłącznie diesle z napędem na 4 koła. Absurd! Ale można na wszystkie technologie napędu nałożyć wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń. Jak myślisz - dlaczego nie spotyka się dzisiaj na ulicach tak prostego i ekonomicznego rozwiązania jak samochody na holz-gas?

 

Minister Środowiska określa w rozporządzeniu obowiązujące wymagania jakości ścieków oczyszczonych. Tak naprawdę, to w tym dokumencie nawet nie używa się słowa "oczyszczone". Są po prostu "ścieki". Bo ustawodawcy nie interesuje, co kto zrobi z tymi ściekami (z małymi wyjątkami, bo nie wolno ich np. rozcieńczać). Ważne, żeby miały takie a takie parametry.

 

nowe normy będą spełniać tylko oczyszczalnie z SBR

 

Normy? Jakie normy?

Jest jedna norma, która dotyczy oczyszczalni przydomowych bezpośrednio - EN PN 12566. Ma kilka części, kilka jest w przygotowaniu. Jest to norma zharmonizowana, tzn. że obowiązuje jednolicie we wszystkich krajach EU. Trzeba by ją w takiej sytuacji całą wysłać do diabła :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Beja co do początku postu - nikt nie ograniczy rynku tylko i wyłącznie do SBR - nie jest to możliwe.

 

Zgodzę się także z tym, że zaczęły się już kontrole funkcjonujących oczyszczalni - zwłaszcza północ polski - takowe dostałem informacje od znanych mi instalatorów. Dzwoniłem do Wydziałów Ochrony Środowiska i mogę powiedzieć, że kontrole się zaczną wszędzie - tak mnie zapewniono - wydaję mi się, że to akurat dobre rozwiązanie, że będzie to kontrolowane. Dziś przy stale rosnącej liczbie instalowanych oczyszczalni - dodam tylko że rok do roku 2013/2014 urosło to o 29 000 szt. - wzrost o 23% wg danych GUS, jeśli ktoś nie będzie kontrolował to stracimy panowanie nad tym co się instaluje.

 

Nie zgodzę się natomiast, ze nie ma zmian. Otóż nowe rozporządzenie Ministra Środowiska wprowadza jedną istotną zmianę dotyczącą montażu POŚ na terenie aglomeracji. Jeśli ktoś będzie chciał na terenie aglomeracji zainstalować POŚ to po 01.01.2016 oczyszczalnia ta będzie musiała osiągać takie same parametry jak oczyszczalnia funkcjonująca w aglomeracji. Jeśli jest to miasto, które ma oczyszczalnię komunalną dla 110 000 RLM to instalowana oczyszczalnia np na rogatkach miasta - tam gdzie może nie być kanalizacji musi osiągać parametry takie jak dla oczyszczalni dla 100 000 RLM - a to juz jest poważna zmiana - myślę, że żaden z producentów POŚ tego nie będzie w stanie spełnić, no chyba że jakaś kosmiczna technologia :) :)

 

Owszem, jest norma 12566 ale norma nie odnosi się do dopuszczalnych wartości - norma opisuje w kilku częściach dokładnie jak należy badać dane rozwiązanie co do jakości oczyszczonych ścieków, trwałości, wytrzymałości, wodoszczelności, palności itp - norma EN PN nie mówi o konkretnych wskaźnikach. O wskaźnikach dopuszczalnych w danym kraju decydują rozporządzenia krajowe - które mogą być różne dla danego kraju.

Inne mogę być w Polsce, inne w Niemczech a jeszcze inne w Skandynawii.

Nie mówię, że akurat Beja (bo to fachowiec) ale ludzie mylą dwie podstawowe rzeczy - zgodność z normą i rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych.... Jeśli zakończysz badania w laboratorium notyfikowanym i nawet Twoje wyniki wyjdą złe - to otrzymasz raport w którym wszystko będzie opisane, będziesz mógł wystawić deklarację właściwości użytkowych na zgodność z normą - no bo wykonałeś badania tak jak pisze norma - krok po kroku a to, że oczyszczalnia przez cały rok miała kiepskie wyniki to inna bajka - tutaj odnosisz się juz do krajowego podwórka.

Nie oznacza to wcale, ze każda oczyszczalnia, która została przebadana przez laboratorium notyfikowane ma takie same wyniki i już i że każda może być wszędzie instalowana. Np producent X zbadał swój układ pod kątem fosforu - średnia wartość wychodziła przez okres badań powyżej 3 mg/L, producent Y zbadał i jemu wychodziło 0,5 mg/L - można powiedzieć że i jeden i drugi zbadał zgodnie z normą i jedno i drugie jest zgodne z normą, ale jak pojawi się temat zainstalowania oczyszczalni w mieście 110 000 mieszkańców gdzie otrzyma pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków z określeniem fosforu wg rozporządzenia 1mg/L to już producent X tam nie zainstaluje bo jego urządzenie przekracza wg raportu z laboratorium dopuszczalną wartość fosforu ogólnego. Tak samo musimy odnieść się do pozostałych wskaźników.

 

 

Co do SBR - myślę, że mogę powiedzieć dobre rzeczy o nich. Praktycznie przez ostatni rok zbadałem do swojej pracy sztuki idące w dziesiątki. Oby nie było, nie były to tylko urządzenia mojej firmy - także konkurencyjne, badany był wpływ temperatury na efekt oczyszczania, czas funkcjonowania oczyszczalni, prawidłowa eksploatacja z serwisem lub bez, wpływ charakteru obiektu w którym zainstalowany jest dany SBR oraz wpływ wielkości urządzenia na efektywność. Badałem kilkanaście tych samych urządzeń przez cały rok obserwując jak się zmienia efektywność oczyszczania - zwracając uwagę na parametry opisane wyżej. Badania pokazują, ze SBR ogólnie bardzo dobrze sobie radzą - w maju i czerwcu będę robił ostatnią partie badań i myślę, ze w sierpniu/wrześniu będzie można to pokazać a wyniki są naprawdę ciekawe i wtedy podyskutować na ten temat

 

To jeszcze gorzej, bo to znaczy, że bezinteresownie i całkiem po prostu się nie zna. Chyba że w tym zakładzie projektuje wystrój wnętrz. :p

 

Nie ma takiej możliwości, aby nasz krajowy ustawodawca ograniczył rynek do jednej technologii oczyszczania. Może tylko określić wymagania dotyczące jakości ścieków oczyszczonych. Porównując do np. samochodów to tak jakby ci ktoś powiedział, że dozwolone będą wyłącznie diesle z napędem na 4 koła. Absurd! Ale można na wszystkie technologie napędu nałożyć wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń. Jak myślisz - dlaczego nie spotyka się dzisiaj na ulicach tak prostego i ekonomicznego rozwiązania jak samochody na holz-gas?

 

Minister Środowiska określa w rozporządzeniu obowiązujące wymagania jakości ścieków oczyszczonych. Tak naprawdę, to w tym dokumencie nawet nie używa się słowa "oczyszczone". Są po prostu "ścieki". Bo ustawodawcy nie interesuje, co kto zrobi z tymi ściekami (z małymi wyjątkami, bo nie wolno ich np. rozcieńczać). Ważne, żeby miały takie a takie parametry.

 

 

 

Normy? Jakie normy?

Jest jedna norma, która dotyczy oczyszczalni przydomowych bezpośrednio - EN PN 12566. Ma kilka części, kilka jest w przygotowaniu. Jest to norma zharmonizowana, tzn. że obowiązuje jednolicie we wszystkich krajach EU. Trzeba by ją w takiej sytuacji całą wysłać do diabła :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mnie nie pytaj jakie normy.

 

Toż przecież ja cię pytam retorycznie! Napisałem, jaka norma dotyczy oczyszczalni, a ArturStadnik zrobił ci na ten temat szerszy wykład.

 

Tak dokładnie chodziło o jakości ścieków oczyszczonych. Stwierdził, że norma będzie zawyżona i jest możliwa do uzyskania przez SBRy.

 

I to jest o tyle nierealne, że SBRy nie przewyższają innych oczyszczalni pod względem jakości oczyszczonych ścieków. Jedne są lepsze, inne gorsze, ale nie są lepsze uniwersalnie jako technologia. Szkoda, że ArturStadnik napisał swojego posta tak, jakby sugerował co innego.

 

Jest jeszcze jedna strona tego medalu - obecnie najlepsze wyniki testowe osiąga oczyszczalnia firmy Wavin. Jest to rzeczywiście SBR, ale z dołożoną mała stacją strącania związków fosforu przy pomocy chemikaliów. Przy okazji strącane są resztki zawiesiny, a dzięki temu spada BZT. (Gdyby do dowolnej innej oczyszczalni dołożyć stację strącania chemicznego, to wyniki byłyby znowu porównywalne).

I nawiązując do tego, o czym napisał ArturStadnik - w większości aglomeracji do 100 000 tenże fosfor będzie stanowił barierę nie do przejścia dla żadnej oczyszczalni czysto biologicznej, aż do momentu, kiedy pojawią się ich modyfikacje z baniakiem chemii i pompą dozującą. Rynek nie znosi próżni, więc jest to tylko kwestia czasu. Ale podkreślam - można to już teraz zrobić z każdą technologią. Na temat kosztów się nie wypowiadam, bo to zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w chwili obecnej gminy w naszym regionie życzą sobie aby urządzenia były wyposażone w dodatkowe studzienki do poboru prób w celu badania jakości oczyszczonych ścieków. Dotyczy to również oczyszczalni drenażowych. Studzienka w tym przypadku ma być instalowana pod drenażem jako element drenażu zbierającego. Tutaj jest sprawa o wiele łatwiejsza gdyż dobierając odpowiedni frakcje filtru pionowego piaskowego można uzyskać świetne wyniki (gorzej to się ma niestety do trwałości). Instalujemy oczyszczalnie w różnych miejscach i jak zwykle w naszym kraju każda gmina rządzi się swoimi prawami. Już dochodzą informacje o traktowaniu studni chłonnych w kategorii urządzeń wodnych, na które oczywiście wymagane jest pozwolenie wodno-prawne. Co do ustawy o aglomeracjach niejasność zapisu może to zatrzymać całą branże gdyż aglomerację stanowi większość obszarów na których w chwili obecnej buduje się oczyszczalnie, a uzyskanie wyśrubowanych parametrów jest zbyt dużym obciążeniem dla przeciętnych inwestorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Beja, nie napisałem w swoim poście, że SBR są najlepsze, nie miałem zamiaru niczego sugerować – napisałem tylko, że osiągają naprawdę dobre wyniki. Pomimo różnych czynników jakie zastałem przez cały rok, to co ja zbadałem mogę powiedzieć, że jest naprawdę niezłe. Nie podaję żadnego producenta (badałem kilku) były to układy na pompach mamutowych z dyfuzorami, układy na wirówkach z mini strumienicami, betonowe polietylenowe - nikogo w tym poście nie promowałem, chciałem napisać tylko kilka słów na temat samych SBR gdyż taki był rzucony tutaj wątek w związku, że tym akurat zajmowałem się przez ostatni rok to mogę coś napisać.

Zauważyłem, że jak już jestem człowiekiem, który pracuje dla producenta od razu należy dopisywać, że uważam tylko swoje i nic więcej.

Pisałem to już w kilku postach, ja się interesuję systemami oczyszczania ścieków, cały czas się tego uczę i jestem zwolennikiem dobrych układów, zwolennikiem każdego producenta, który posiada dobre stabilne oczyszczalnie.

 

W najbliższym czasie pójdą na tapetę także inne rozwiązania do badania, moim celem jest stworzenie czegoś na wzór raportu ATV tylko, że w Polsce, pewnie nie będzie to taka skala przebadanych oczyszczalni jak w Niemczech – zbieram wyniki z gmin (o ile chcą użyczać), częściowo robię sam, otrzymuję od wielu osób, które nie boją się przekazać do pracy naukowej takowych danych. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy za jakiś czas. Myślę, że będzie to dobry materiał choć spodziewam się, że i tak będę posądzony o stronniczość :)

 

Odnośnie Wavina – nie miałem okazji tego nigdzie zbadać (chyba zbyt mało jest zainstalowanych) – to niby SBR ale taki trochę inny. Ciężko to porównywać do tych SBR z którymi ja miałem do czynienia gdyż to co ja badałem to oczyszczalnie biologiczne a oczyszczalnia Wavina nie jest oczyszczalnią biologiczną – to oczyszczalnia biologiczno-chemiczna i nie można wrzucać jej do tego samego worka co pozostałe biologiczne. Na jednej z konferencji w zeszłym roku jeden z panów profesorów także potwierdził, że nie jest to układ typowo biologiczny. Problemem w niej jest to, że bez koagulantu to ona ogólnie źle pracuje, tam jest on wymagany obowiązkowo. Zgadza się, poprawia się zawiesina, BZT ale także i szybciej przyrasta osad a tym samym wywóz jest zdecydowanie częstszy niż innych SBR. Wavin twierdzi, że raz na pół roku wywóz - nie będę negował ani potwierdzał gdyż nie miałem z tym doświadczenia jak pisałem wcześniej

Wiem, że Wavin gdzieś w Polsce zbudował jedną inwestycję na kilkaset sztuk i jestem bardzo ciekawy jak to się spisuje – czy ludzie w dalszym ciągu używają koagulantu? Obiecuję, że jak coś mi się uda zdobyć na ten temat to podzielę się tą informację. Środek ten nie należy do najtańszych, jeśli jest ogólny problem aby ludzie korzystali z serwisu to jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić, ze używają koagulantu.

 

Odnośnie tego co napisałeś, rynek nie znosi próżni – pojawiła się na rynku oczyszczalnia SBHR – usuwanie związków fosforu na wysokim poziomie, podobnie azot oraz związki organiczne. Średnie wyniki z laboratorium notyfikowanego:

BZT5 – 19,3 mgO₂/dm³, ChZT – 67,5 mgO₂/dm³, Zawiesina – 30,7 mg/dm³, Pog – 0,6 mg/dm³ !!!!!!!, Nog – 5,6 mg/dm³ - wszystko na drodze biologicznej bez używania koagulantu.

 

Wyniki, które dopuszczą tą oczyszczalnie do aglomeracji od 10 000 – 15 000 RLM, gdyby nie BZT który powyżej 15 000 RLM powinien być na poziomie 15mg to byłoby jeszcze lepiej.

Na końcu pozwoliłem sobie napisać kilka słów o nowości :) Skoro mamy dzielić się nowościami, wymieniać poglądy to sobie na to pozwoliłem :) :)

W razie co proszę o wybaczenie :)

 

 

 

Toż przecież ja cię pytam retorycznie! Napisałem, jaka norma dotyczy oczyszczalni, a ArturStadnik zrobił ci na ten temat szerszy wykład.

 

 

 

I to jest o tyle nierealne, że SBRy nie przewyższają innych oczyszczalni pod względem jakości oczyszczonych ścieków. Jedne są lepsze, inne gorsze, ale nie są lepsze uniwersalnie jako technologia. Szkoda, że ArturStadnik napisał swojego posta tak, jakby sugerował co innego.

 

Jest jeszcze jedna strona tego medalu - obecnie najlepsze wyniki testowe osiąga oczyszczalnia firmy Wavin. Jest to rzeczywiście SBR, ale z dołożoną mała stacją strącania związków fosforu przy pomocy chemikaliów. Przy okazji strącane są resztki zawiesiny, a dzięki temu spada BZT. (Gdyby do dowolnej innej oczyszczalni dołożyć stację strącania chemicznego, to wyniki byłyby znowu porównywalne).

I nawiązując do tego, o czym napisał ArturStadnik - w większości aglomeracji do 100 000 tenże fosfor będzie stanowił barierę nie do przejścia dla żadnej oczyszczalni czysto biologicznej, aż do momentu, kiedy pojawią się ich modyfikacje z baniakiem chemii i pompą dozującą. Rynek nie znosi próżni, więc jest to tylko kwestia czasu. Ale podkreślam - można to już teraz zrobić z każdą technologią. Na temat kosztów się nie wypowiadam, bo to zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakim etapie wymagany jest wybór oczyszczalni ścieków? Na etapie projektu, czy przed samym montażem?

Na co zwracać uwagę, czym się kierować? Czy sprzedaż takich oczyszczalni jest regionalna (Jeżeli tak to interesują mnie firmy z rejonów Trójmiasta i Kartuz?

 

Badania geologiczne umożliwiają wykorzystanie oczyszczalni:

oczyszczalnia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakim etapie wymagany jest wybór oczyszczalni ścieków? Na etapie projektu, czy przed samym montażem?

Na co zwracać uwagę, czym się kierować? Czy sprzedaż takich oczyszczalni jest regionalna (Jeżeli tak to interesują mnie firmy z rejonów Trójmiasta i Kartuz?

 

Badania geologiczne umożliwiają wykorzystanie oczyszczalni:

[ATTACH=CONFIG]308679[/ATTACH]

 

Oczyszczalnię można wybrać w dowolnej chwili jednak najkorzystniej ustalić to w czasie projektowania. Pozwoli to na przygotowanie w odpowiednim miejscu rury wylotowej, wyznaczenie ciągów komunikacyjnych, przygotowanie przyłącza elektrycznego (jeśli potrzebne)

Dodatkowo oczyszczalnię należy zgłosić do właściwego urzędu (najczęściej jest to Starostwo) na min, 30 dni przed planowaną budową>

 

Warunki gruntowe sprzyjają dowolnej oczyszczalni.

 

Przed wyborem typu oczyszczalni trzeba określić dodatkowe warunki jakie musi spełniać:

- ilość dostępnego miejsca

- ilość osób korzystających

- preferowana technologia (biologiczne, drenażowe, itp.)

 

Doborem oczyszczalni może zająć odpowiedni instalator. Warto porozmawiać z kilkoma lub najlepiej zaprosić na budowę.

Przy prostych rozwiązaniach można wybrać dowolną firmę z Polski, a przy skomplikowanych najlepiej w miarę jak najbliżej (możliwość awarii pomp itp.).

Dobra oczyszczalnia z poprawną koncepcją planowania i oczywiście z poprawnym montażem posłuży przez wiele lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Sam Beja do usług!! :wave:

 

A dalej już będzie gorzej :eek:

 

Bo nic nie wiem o tych oczyszczalniach. Krótkie surfowanie po internecie daje takie informacje:

 

- Firma Ornplast to polski oddział szwedzkiej firmy Cipax, która ma jeszcze oddziały i zakłady w kilku innych krajach nadbałtyckich i Norwegii. Nigdzie indziej poza Polską Cipax nie oferuje tych oczyszczalni.

- Informacje na stronie producenta (producenta?) są przeraźliwie skąpe. Mogę tylko opierać się na skojarzeniach i domysłach, które nie muszą być zgodne z rzeczywistością. A te skojarzenia ściągają mnie w kierunku oczyszczalni ClearFox: http://www.clearfox.info/pl/clearfox_pl.php

Był na ich temat osobny wątek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?178376-SBR-Ekosystemy-CLEARFOX

 

Jeżeli od swojego dostawcy uzyskasz potwierdzenie tej informacji, to na temat tej technologii znajdziesz mnóstwo informacji w internecie, jak również alternatywnych dostawców wokół siebie.

 

Niezależnie, czy to jest ClearFox, czy nie - w mini SBRach stosowanych jako oczyszczalnie przydomowe uzyskuje się mniejsze zużycie prądu, dzięki okresowej pracy kompresorka, ale kosztem większej komplikacji hydrauliki, automatyki i jej elementów wykonawczych.

Nie rozumiem także zapewnień dostawców, że ta technologia ma być bardziej odporna na nierównomierności przepływu. Niby dlaczego, skoro wszystko odbywa się w ramach sztywno zaprogramowanych cykli dobowych?

 

Ponieważ ani Umwelttechnik (właściciel ClearFoxa) ani Ornplast nie podają żadnych certyfikatów CE, trudno porównać wyniki pracy tych oczyszczalni z innymi.

 

 

Uzupełnienie informacji z internetu:

tutaj znajdziesz certyfkaty Ornplast:

- http://www.skyvolt.pl/attachments/BT010_05.22.p.pdf

- http://www.skyvolt.pl/attachments/PIT2010_05.22.p.pdf

- http://www.skyvolt.pl/attachments/WD001_05.22.p.pdf

- http://www.skyvolt.pl/attachments/Deklaracja-wlasciwosci-uzytkowych-oczyszczalni-SBR.pdf

 

a tutaj oryginalne :

- http://aquapro-sbr.com/wp-content/uploads/2013/11/EN-Certificate.pdf

- http://clearfox-menafz.com/sbr-kits-in-concrete/

- http://www.ppu-umwelttechnik.de/

- http://www.clearfox.info

tyko logo firmy i język certyfikatu się zmienił gdyż oba dotyczą tych samych badań z tym że w tym roku kiedy prowadzono badania firma Ornplast jeszcze nie była na rynku stąd wniosek proszę wyciągnąć sobie samemu.

dodatkowo co jeszcze można znaleźc na temat tych oczyszczalni, że są niezgodne z przedstawwianymi dokumentami przez producenta że badanie było przeprowadzone dla innego typu oczyszczalni (zbiorniki betonowe), zaś producent oferuje zbiorniki plastikowe szczegóły tutaj

http://ewrip.pl/orzecznictwo/kio/189-kio-291-14-kio-295-14 - nie mogą posługiwać się znakiem CE tak w skrócie

 

nie wspominając już o zużyciu energii elektrycznej na poziomie kilkadziesiąt razy więcej niż wartość deklarowana, wielu "niezadowolonych" użytkowników "uszczęśliwionych" przez gminy ma całkiem niezłe rachunki za energię elektryczną

 

Nie rozumiem także zapewnień dostawców, że ta technologia ma być bardziej odporna na nierównomierności przepływu. Niby dlaczego, skoro wszystko odbywa się w ramach sztywno zaprogramowanych cykli dobowych?

 

 

Cykle dobowe oczywiście są ale w przypadku oczyszczalni np. produkcji http://metria.pl/produkty/oczyszczalnie/oczyszczalnia-biologiczna-sbr/ posiadasz czujnik sprawdzajacy poziom ścieków i jest to użyte do pracy oczyszczalni niestety pomimo zapewnień Ornplast takiego układu nie ma w montowanych urządzeniach

Edytowane przez sbr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wspominając już o zużyciu energii elektrycznej na poziomie kilkadziesiąt razy więcej niż wartość deklarowana, wielu "niezadowolonych" użytkowników "uszczęśliwionych" przez gminy ma całkiem niezłe rachunki za energię elektryczną

 

Jest podobno przekłamanie w dokumentacji w samej certyfikacji urządzeń i dlatego wartość podana jest wysoka (badano urządzenie o dużej przepustowości - nie znam pełnych informacji tylko co nam przekazali). Kompresor ma ok 60 W i małe elektrozawory więc nie ma chyba podstaw do tragizowania.

 

Cykle dobowe oczywiście są ale w przypadku oczyszczalni np. produkcji http://metria.pl/produkty/oczyszczalnie/oczyszczalnia-biologiczna-sbr/ posiadasz czujnik sprawdzajacy poziom ścieków i jest to użyte do pracy oczyszczalni niestety pomimo zapewnień Ornplast takiego układu nie ma w montowanych urządzeniach

 

W standardowych wersjach była bez miernika cieczy ale w przetargach było to ujęte sam zresztą widziałem taką oczyszczalnię. Coś na zasadzie pływaka na dopływie z włącznikiem do sterownika. Jak jest mało ścieków to przechodzi w tryb urlopowy. Teraz jest podobno nowe sterowanie z silnikami krokowymi i pomiarem ciśnienia ale jeszcze nie testowaliśmy tych rozwiązań. Myślę że za około 1-2 miesiące będziemy mieli pełne dane.

Poza tym dalej podtrzymujemy opinię że to jedna z "lepszych" oczyszczalni.

Natomiast co odporności na nierównomierność zrzutu producenci mają na myśli bufory w osadnikach wstępnych powstałych w wyniku porcjowania ścieków do reaktora. Bufor przyjmuje dużą porcję ścieków i następnie przerzuca dalej. Problem oczywiście pojawia się w sytuacji gdy bufor jest zbyt mały do chwilowej wartości zrzutu. Tak samo o nierównomierności napisał Sotralentz w oczyszczalniach Bio Duo, czy też np. Euro Plast z oczyszczalnią Euromatic - odporność na zrzuty udarowe, czyli dalej to samo ale dziwacznie nazwane.

Edytowane przez alfa-tech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś na zasadzie pływaka na dopływie z włącznikiem do sterownika. Jak jest mało ścieków to przechodzi w tryb urlopowy. Teraz jest podobno nowe sterowanie z silnikami krokowymi i pomiarem ciśnienia ale jeszcze nie testowaliśmy tych rozwiązań.

...

Poza tym dalej podtrzymujemy opinię że to jedna z "lepszych" oczyszczalni.

Natomiast co odporności na nierównomierność zrzutu producenci mają na myśli bufory w osadnikach wstępnych powstałych w wyniku porcjowania ścieków do reaktora. Bufor przyjmuje dużą porcję ścieków i następnie przerzuca dalej. Problem oczywiście pojawia się w sytuacji gdy bufor jest zbyt mały do chwilowej wartości zrzutu. Tak samo o nierównomierności napisał Sotralentz w oczyszczalniach Bio Duo, czy też np. Euro Plast z oczyszczalnią Euromatic - odporność na zrzuty udarowe, czyli dalej to samo ale dziwacznie nazwane.

 

Na tym właśnie polega ta fatalna kwadratura koła - poprawa pracy oczyszczalni polega na dokładaniu czujników, elektrozaworów i ogólnie - na komplikowaniu automatyki.

 

Jestem absolutnie pewien, że każda taka "ulepszona" oczyszczalnia przejdzie testy lepiej niż jej poprzednia wersja. Problem w tym, że my - zwyczajni użytkownicy - nie testujemy oczyszczalni przez pół roku czy rok, tylko używamy ich przez 20 lat w warunkach, które są wyjątkowo nieprzyjazne skomplikowanym układom.

Trzeba mieć jasną świadomość tego, że im bardziej złożony układ, tym wyższe są koszty utrzymania go w stałej sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...