Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Są. Dla mnie dobra oczyszczalnia to ta, która przeszła pomyślnie proces certyfikacji w notyfikowanym labolatorium i uzyskała na tą okoliczność dokument potwierdzający spełnianie normy PN EN 12566-3+A1:2009. ....

 

Cześć,

 

Niedowiarek, nie zgodze się z Tobą odnośnie kwestii, że każda oczyszczalnia jak już jest zbadana na zgodność z norma jest dobra. To, że oczyszczalnia została przebadana na zgodność z normą wcale nie oznacza, że ona jest dobra. Praktycznie każda oczyszczalnia przejdzie badania na zgodność - to są badania typu. Badana jest skuteczność, wytrzymałośc, trwałość i wodoszczelność. Bez względu na to jakie oczyszczalnia osiągnie podczas badań wyniki i tak zostanie wystawiony raport z badań. Najważniejsze jest w raporcie - czyli skuteczność w róznych okresach przez ponad 40 tygodni badań, konsumpca energetyczna, informacje na temat awarii, usuwania osadu podczas badań itp - to są najważniejsze informacje a nie, że ma CE. CE będzie miała każda, która zgodnie znormą będzie przebadana.

Producenci nie chwalą się z raportów bo po co klient ma wiedzieć, że były wyniki takie czy inne, po co ma widzieć że podczas badań z oczyszczalni przez ponad 40 tygodni badań 6 razy usuwano osad. itp. Takich myków jest dużo.

Niestety często jest to mylone a może nawet użytkownik jest wprowadzany w błąd, że jak oczyszczalnia jest już zgodna z normą to można po niej odprowadzać oczyszczone ścieki do rowów, rzek itp. Wszystko zależy od średnich wyników. Dla przykładu - otrzymasz pozwolenie wodnoprawne z parametrami BZT5 - 25 mgO2/dm3, ChZT - 125 mgO2/dm3 a wyniki średnie z całego okresu Twojej oczyszczalni to: BZT5 - 40mgO2/dm3, ChZT - 150mgO2/dm3 - czy wolno odprowadzać oczyszczone ścieki po Twojej oczyszczalni do rowu na który uzyskałes pozwolenie wodnoprawne?

 

Reszta OK, każdy co innego będzie chwlił. Jedni będą za hybrydą inni za SBR a jeszcze inni za drenazówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez względu na to jakie oczyszczalnia osiągnie podczas badań wyniki i tak zostanie wystawiony raport z badań. Najważniejsze jest w raporcie - czyli skuteczność w róznych okresach przez ponad 40 tygodni badań, konsumpca energetyczna, informacje na temat awarii, usuwania osadu podczas badań itp - to są najważniejsze informacje a nie, że ma CE. CE będzie miała każda, która zgodnie znormą będzie przebadana.

Cześć.

 

Ale mi namotałeś w makówce! A tym, którzy stoją przed decyzją o wyborze oczyszczalni dopiero.....

Ja wybierałem taką, która była sprawdzona nie przez producenta, tylko jednostkę zewnętrzną. Jest to ihmo minimum obiektywności. Jeżeli znasz lepszy sposób, to doradź jak zweryfikować skuteczność działania POŚ u zwykłego Kowalskiego. Czytam ja sobie w internecie na temat oczyszczalni, docieram do raportu z badań, porównuję sobie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r.w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Stwierdzam, że wskaźniki zanieczyszczeń na wylocie są niższe od wymaganych dla RLM 2000-9999, nie mam zamiaru odprowadzać więcej niż 5 kubików na dobę, a nawet mieszczę się w przepustowości rozpatrywanej oczyszczalni i dokonuję nabycia tejże drogą kupna. Eksploatuję sobie ów wyrób po zamontowaniu popełniając kilka błędów i nabywam na tyle doświadczenia, żeby nie śmierdziało. Wkurzam się, że inni mają drenażówki z których śmierdzi, nie ma gdzie pobrać ścieków oczyszczonych do zbadania i twierdzą że nikt ich nie ruszy. A teraz Ty mnie dobijasz jednym zdaniem: "CE będzie miała każda, która zgodnie znormą będzie przebadana."

To co do k..wy nędzy mogłem zrobić więcej jako zwykły Kowalski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na taki przypadek :) W procedurze uzyskania PnB Kierownik jednego z zespołów Wydziału Architektury "pewne duże miasto" na koniec postępowania stwierdził, że nie zna się na POŚ i tego typu rozwiązaniach (z poniższego tekstu wynika wręcz, że nie ma nawet podstawowej wiedzy w tym zakresie).

Jako, że dupochronów nigdy za wiele to wysyła dokumentację do zaopiniowania w Wydziale Środowiska i Rolnictwa okraszając takim oto zapytaniem (stwierdzeniem) :

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=323008&d=1435905636

 

edit: oczywiście procedura PnB dotyczyła całego zamierzenia budowlanego a POŚ to tylko część tego opracowania...

Edytowane przez inż.maliniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przebrnąłem przez prawie 70 stron głównie teoretyzowania kilku obozów - miłośników różnych technologii. Coś mi rozjaśniło i z pewnością nawbijało wiedzy o metodach działania POŚ. Dziękuję.

 

Teraz potrzebuję konkretów. Mam stary domek z pięknym ogrodem (koparka i duże oczyszczalnie nie wchodzą w grę). Chcę wstawić jakąś w miarę kompaktową POŚ + studnia. POŚ będzie tuż przy domu - maks. 3m pod oknem salonu... i niedaleko głównej części cichego ogrodu (w parku krajobrazowym).

 

Mam więc dwa podstawowe wymagania - musi być cicha i nie generować żadnych "zapachów" (oczywiście przy prawidłowym działaniu).

 

Namierzyłem Biopurę 4 i nawet dostałem już wycenę z montażem, która jest całkiem przyjemna.

 

alternatywy:

SOTRALENTZ BIO UNO 0,9

Rewatec Solido 35

Wobet Hydret ZBS

 

Czy są tu może osoby, które użytkują którąś z powyższych i są w stanie podzielić się informacjami na ich temat. Zależy mi na opiniach użytkowników bo tylko oni wiedzą jak głośno w codziennym życiu działają ich POŚ i czy coś nieprzyjemnego się z nich nie wydobywa.

 

Dodam tylko, że technologia, budowa i inne parametry techniczne (o ile nie oznaczają złego działania lub braku możliwości montażu) mnie nie interesują.Jeśli "robi robotę" a przy tym nie śmierdzi i nie hałasuje - to może nawet oczyszczać przez reakcję atomową.

 

Beja - nie odsyłaj mnie proszę do Twoich wpisów o Biopura. Nie mówią w zasadzie nic o jej działaniu i uciążliwości użytkowania.

 

Jest jeden wpis użytkownika. który "wsadził i zapomniał" co brzmi nieźle - ale z drugiej strony o hałasie napisał, że "o ile nie jest pod oknem, nie przeszkadza". To brzmi jak - jest głośno :) Czy możesz już napisać coś więcej? To ostatnio dość popularny model, a tutaj w zasadzie jest tylko jedna krótka opinia...

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy biopurze hałas wydaje pompka która napowietrza oczyszczalnie. Uciążliwość tej pompki możesz sprawdzić w każdym większym sklepie z rybkami :) kingspan do biopury4 używa pompy" Lider Ait Pump ET60". Moja opinia na temat hałasu może być nie miarodajna więc proponuje sprawdzić w sklepie.

Atutem może tu być że układ sterowania z pomkną nie musi być przy samej oczyszczali, oryginalny zestaw umożliwia montaż układu na około 15m od oczyszczalni i u mnie właśnie tak jest zamontowane.

Generalnie oczyszczalnie mam około 5m metów od okien sypialni, sterowanie tak jak wspomniałem 15m dalej. Ale jak wspomniałem proponuje sprawdzić u sklepie jaki dźwięk wydaje pompka. W samej oczyszczalni słychać działanie dyfuzora i pompy mamutowej.

 

Odnośnie zapachów z oczyszczalni to przez wentylacje (u mnie ma wysokość około 1m nad ziemie) czuć "ziemisty" zapach w promieniu około 1,5 metra od kominka wentylacji (zapach wyczuwalny sporadycznie). W domu nic nie czuć.

Ze studni chłonnej nawet po otwarciu nie wydobywają się żadne zapachy.

 

Co do konserwacji oczyszczalni w instrukcji jest napisane:

Co dziennie sprawdzać czy pompka działa ( na słuch)

Co 3 miesiące wyczyścić filtr powietrza w sprężarce (zabiera to 5minut racy :) )

1 w roku wywóz nieczystości z pierwszej komory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy biopurze hałas wydaje pompka która napowietrza oczyszczalnie. Uciążliwość tej pompki możesz sprawdzić w każdym większym sklepie z rybkami :) kingspan do biopury4 używa pompy" Lider Ait Pump ET60". Moja opinia na temat hałasu może być nie miarodajna więc proponuje sprawdzić w sklepie.

 

Zaskoczyłeś mnie tym, że w sklepach z rybkami stosują takie same kompresory, ale po zastanowieniu - to możliwe i logiczne.

 

Z tym że mam podejrzenie, że niedokładnie przeczytałeś napis - proszę o ewentualne poprawienie, jeśli się mylę - powinno być "Linear Air Pump ET60"?

 

Generalnie na rynku jest kilka (raczej nie kilkanaście) typów kompresorów membranowych i stosują je wszyscy producenci oczyszczalni. Raczej bym zakładał, że wszystkie pracują tak samo głośno, a różnice wynikają z tego, gdzie są zamontowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysieT - dzięki za informacje. Czy przy założeniu, że w ogrodzie jest kompletna cisza, a Ty jesteś jakieś 10m od pompy i około 3-4 od samej oczyszczalni - usłyszysz jej pracę?

 

...i pytanie do teoretyków - majsterkowiczów - czy da się to jakoś wyciszyć? Maty wkopane w ziemię lub inne wynalazki.

 

Ewentualnie czy ktoś ma Biopurę lub inną z wymienionych w okolicach Poznań - Gniezno +-100km?

 

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tym że mam podejrzenie, że niedokładnie przeczytałeś napis - proszę o ewentualne poprawienie, jeśli się mylę - powinno być "Linear Air Pump ET60"?

.

 

To ja się pomyliłem, pisałem w pracy z pamięci :) następnym razem sprawdzę zanim napisze :)

 

Odnośnie typów sprężarek to mam jedno spostrzeżenie, a mianowicie niby jest kilka typów kompresorów ale spotkałem się że dwa takie same kompresory ten sam model np: ET60 są różnej mocy. na allegro można znaleźć taki kompresor o mocy 55W w sklepie spotkałem o mocy 50 a na kompresorze który jest u mnie zamontowany na tabliczce znamionowej jest 45W i co zaciekawi kolegę siloeamistad, kompresor który jest u mnie zamontowany jest cichszy od tego w sklepie :) (oczywiście możliwe że moje odczucie jest nie miarodajne z racji miejsca pracy urządzenia :) ) Skąd ta różnica mocy, nie wiem.

Edytowane przez KrzysieT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysieT - dzięki za informacje. Czy przy założeniu, że w ogrodzie jest kompletna cisza, a Ty jesteś jakieś 10m od pompy i około 3-4 od samej oczyszczalni - usłyszysz jej pracę?

 

...i pytanie do teoretyków - majsterkowiczów - czy da się to jakoś wyciszyć? Maty wkopane w ziemię lub inne wynalazki.

 

Pozdrawiam,

Przemek

 

Powiem tak, ja swój kompresor zamontowałem w składziku na drzewo, w przypadku gdy mam drzwi zamknięte to muszę podejść pod same drzwi żeby sprawdzić czy kompresor działa. Co do wytłumiana tego, to wydaje mi się że nie będzie z tym problemu, cała konstrukcja jet tak wykonana że można spokojnie dodać maty wytłumiające dookoła nie tyle co samego kompresora (żeby się przypadkiem nie grzał) ale skrzynki .

 

Co do dźwięków z samej oczyszczali, wydaje mi się że tu też jest spora zależność od głębokości usadowienia im głębiej tym ciszej. U mnie bardzo płytko usadowiona może dlatego też słychać co się w oczyszczalni dzieje. Sprawdź na jakim poziomie pod glebą masz rurę odprowadzająca ścieki z domu zweryfikuj z rysunkiem technicznym oczyszczali gdzie jest wlot i zobaczysz jak głęboko będziesz miał usadowioną oczyszczalnie w ziemi.

 

Drugiem punktem przez który wydobywają się dźwięki z oczyszczalni jest wentylacja (ale to akurat można odprowadzić w inne miejsce) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ofertę na Biorocka z montażem, przepompownią i osadnikiem z delfina = 15500zl. + piach i cement pewnie wyjdzie około 16500zł. Drogo :/

 

jest też opcja DELFIN PRO6 MBBR z montażem 11 tys. Ponoć najlepsza oczyszczalnia na rynku za taka kwotę, nic lepszego do 11 tys się nie kupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy z branży, która z konkretnych oczyszczalni spełni wymogi Rozporządzenia dla poniższych wymogów obowiązujących od 1 stycznia 2016r.?

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=324011&d=1436718454

 

źródło: ISAP

 

edytowano załącznik

Edytowane przez inż.maliniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy instalujesz coś większego anizeli 2000 RLM? No chyba, ze w pozwoleniu jest wymóg dotyczący niższych parametrów jak dla oczyszczalni do 2000 RLM

Jeśli jest wymówg np BZT na poziomie 25 mgO2/dm3 a ChZT na poziomie 125 mgO2/dm3 to ja nie ufałbym żadnym deklaracjom zgodności, producent tam może napisac co chce, chciałbym wtedy zobaczyć pełny raport dla skuteczności oczyszczania i wtedy jest pełna wiedza na temat tego jakie wyniki oczyszczalnia osiągała w okresie badań.

To moje zdanie na ten temat.

 

Koledzy z branży, która z konkretnych oczyszczalni spełni wymogi Rozporządzenia dla poniższych wymogów obowiązujących od 1 stycznia 2016r.?

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=323794&d=1436521729

 

źródło: ISAP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienili jeszcze tego zapisu w książce? W pewnym sensie to ochrona dla producenta bo jak nie będziesz tego przestrzegał to nikt Ci nie zagwarantuje, ze osiągniesz wynik deklarowany. Dotyczy to wszystkich przepływówek - szacun dla Delfina, że jako jedyny o tym zdecydował się napisac bo inni to milczą. Każda przepływówka jest narażona najazywczajniej na przepłyniecie ścieku przez reaktor bez oczyszczenia. Tylko układy z dozowaniem mogą zagwarantowac Ci przy Twojej też prawidłowej eksploatacji dobry wynik. Dozowanie to jedno a odpowiedniej wielkości osadnik to drugie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy instalujesz coś większego anizeli 2000 RLM? No chyba, ze w pozwoleniu jest wymóg dotyczący niższych parametrów jak dla oczyszczalni do 2000 RLM

Jeśli jest wymówg np BZT na poziomie 25 mgO2/dm3 a ChZT na poziomie 125 mgO2/dm3 to ja nie ufałbym żadnym deklaracjom zgodności, producent tam może napisac co chce, chciałbym wtedy zobaczyć pełny raport dla skuteczności oczyszczania i wtedy jest pełna wiedza na temat tego jakie wyniki oczyszczalnia osiągała w okresie badań.

To moje zdanie na ten temat.

 

...przepraszam wrzuciłem nie ten załącznik, już poprawiłem ;)

 

...rozumiem że od 1 stycznia obowiązuje nas to rozporządzenie jak również związane z tym obowiązki w tym badanie próbek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko układy z dozowaniem mogą zagwarantowac Ci przy Twojej też prawidłowej eksploatacji dobry wynik.

 

Przy "prawidłowej" eksploatacji :eek: Pod to można podciągnąć wszystko, nawet zakaz kąpieli częściej niż raz w tygodniu ;)

Ale właśnie o to chodzi, żeby ta "prawidłowość" nie była zbyt uciążliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wczytywałem się, w Rozporządzenie ale z tego co wiem to dla małych do 2000 RLM poza aglomeracją nic się nie zmiania. Zmiana dotyczy głównie oczyszczalni montowanych np na terenie aglomeracji. Np jak budujesz dom w Legnicy, gdzieś na obrzeżach to Twoja zainstalowana oczyszczalnia (bez wzgleu, ze to przydomówka) będzie musiała spełniac takie same parametry jak oczyszczalnia komunalna w Legnicy. Czyli jeśli w Legnicy jest dla 100 000 RLM to Twoja przydomówkę będzie musiała takim właśnie wymogom sprostać. Jak to jest poza aglomeracją to pozostaje bez zmian, noc chyba że ktoś w pozwoleniu wodnoprawnym nie narzuci Ci większych wymogów jak napisane w Rozporządzeniu - powiem tylko tyle - może....

 

...przepraszam wrzuciłem nie ten załącznik, już poprawiłem ;)

 

...rozumiem że od 1 stycznia obowiązuje nas to rozporządzenie jak również związane z tym obowiązki w tym badanie próbek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...