Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

"15 tysięcy (ARGO)."

 

to już cena sławetnego Biorocka :/

 

czyli widze nie kupi sie oczyszczalni biologicznej nie potrzebującej prądu w kwocie 10-12 tys

 

za 10-12 tysięcy? Nie kupi się za tyle.

Cena Argo jest niższa o 10-15% od Biorock-a. Z pełnym montażem. Z fakturą.

 

pozdrawiam

Wojtek Babinski

Aquatech oczyszczalnie przydomowe (fejsbuk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...jeśli jest kanalizacja gminna to nie pozwolą Ci zastosować oczyszczalni, co do studni to zorientuj się wśród sąsiadów czy ktoś ma studnie, jaką i z jakiej głębokości pompuje wodę...

 

Witam, nie było mnie kilka dni...odnośnie odpowiedzi, kanalizacja jest tyle,że nie przy działce i w warunkach mam napisane, że nie ma możliwości doprowadzenia do działki, chyba, że na własny koszt i potem oddanie na rzecz gminy. W gminie jest kilka działających oczyszczalni, nie wiem jakich. Chodzi mi tylko o kryterium wyboru, czy warto w jakis temat się pchać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Nie mam wątpliwości, ze oczyszczalnie "bez prądu" są dobre bo nie zużywają prądu do oczyszczania. Co do jakości oczyszczania nie będe się wypowiadał gdyż nigdy nie widziałem badań, sam też nie badałem, oby nie było, nie poddaje tego faktu pod wątpliwość.

 

Podnisołem tylko temat tej "bezprądowości" systemu a nie samej oczysczzalni. Sama oczyszczalnia pracuje bez uzycia prądu, natomiast system w 90% przypadków praktycznie nie obędzie się bez prądu gdyż będziemy musieli w jakiś sposób odprowadzić te oczysczzone ścieki, jesli rura wychodzi około 2m od góry zbiornika to jaka to będzie głebokość jak będzie posadowiona w gruncie? Myslę, że dobrze ponad 2m. Uda się to zrobić grawitacyjnie? Jestem przekonany że nie, może w 10% przypadków tak, dlatego system będzie wymagał zasilenia pompowni a wtedy całosć już nie jest "bezpradowa"

 

Co z recyrkulacją??? Nic tutaj nie ma o tym mowy, czy zerwana błona odpływa do odbiornika? Jesli odpływa do odbiornika to wtórnie zanieczyszcza środowisko. Przy niewielkim osadniku wtórnym lub jakimś prostym systemie filtracyjnym można by było to zatrzymać tylko co z tą zerwaną błoną? nalezy gdzieś ją usunąc/zawrócić, sama "na pieszo" do osadnika nie wróci, wymagać będzie czegoś co ją zawróci (pewnie pompa)

 

Owszem, urządzenia takowe jak oczysczzlanie wymagaja przeglądów, serwisów itp do prawidłowej pracy. Jeśli ktos mówi, ze to urządzenia bezobsługowe itp najzwyczajniej mówi bzdury/kłamie.

 

Czym tak naprawdę różnią się oczyszczlanie tzw "małe" od dużych komunalnych??? W pracy zazwyczaj niczym, głównie wielkością. Oczyszczalnie komunalne to ciągły monitring, serwis, przeglad itp - tylko po to aby to dobrze pracowało i osiagało prawidłowe wyniki na odpływie. Przydomowa oczyszczzalnia to minimalizacja dużego systemu - dlaczego wiec ona ma nie wymagać kontroli, monitoringu itp. Idzie się w tym kierunku aby jak najmniej obciążać inwestora ciągłym zagladaniem do systemu ale nie do końca z wszystkim tak się da.

W małych oczysczzalniach rzeczywiście ludzie mniej się interesuja serwisami ale obecnie się to zmienia, do wielu dociera, że prawidłowy serwis i eksploatacja to dobrze funkcjonujaca oczyszczalnia. Czy duża komunalna oczyszczalnia pracuje bez elektroniki, autoamtyki i kontroli??? NIE, więc jeśli mała ma spełniac podobne wymagania także musi być czymś sterowanana.

Na dużych oczyszczalniach pracuje sztab ludzi, którzy moga to kontrolowac,przy małych całość musi być sterowana przez automatykę bo kto będzie chciał stac i przekrecac zaworki itp (a atkie oczyszczalnie sa na rynku).

 

Jeśli ktoś decyduje się na włąsną instalacje to musi być swiadomy co jest do wykonywania w odpwoednich cyklach serwisowych itp. Jesli ktoś nie chce automatyki, elektroniki, serwisowania powienien zainstalowac szambo i wtedy będzie miał spokój.

 

Co do tak częstej wymiany autoamtyk w SBR i innych oczyszczalniach to totalna bzdura. Przez ostatnie póltora roku odwiedziłem 60 szt., róznych oczyszczalni, różnych producentów, głównie SBR. Najstarsza oczyszczalnia miała 7 lat - nikt nie mówił o wymienanym sterowniku (były proste, zaawansowane, prowadzony był wywiad) nikt tez nie wymieniał dyfuzorów (mierzony był min Redox, tlen rozpuszczony, z wielu pobierane próby do analizy) i elementy te na tyle dobrze pracowały, przekazywały taką ilośc tlenu, wymaganą do prowadzenia procesów biochemicznych (co pokzywał Redox) że bezzaadna była wymiana dyfuzorów, owszem kiedys wymienić będzie trzeba ale to nie sa trzy lata - to jest bzdura (no chyba, ze ktoś stosuje totalne badziewie). Należy zwrócić uwagę, ze zwłaszca w SBR żywotnosć dyfuzora będzie długa gdyż one realizujac cykl oczyszczania (powiedzmy 4 sześciogodzinne) pracują w ciągu doby około 12 godzin. Jeśli mówimy o trzech latach dla dyfuzora - przy ciagłej pracy to w przypadku gdy uzywany jest tylko przez połowę doby bez problemu może pracować min 6 lat !!!!

Co do spreżarek to się zgodze, że raz na dwa lata nalezy wymienić membrany, tak zaleca producent dmuchaw - to normalna sprawa, z tym nie będzie polemizował.

 

Trochę w tym wszystkim jest zbyt dużo "koloryzacji", owszem problem z serwisowaniem istnieje, on powoli się zmienia i idzie ku lepszemu i oby tak dalej.

Jeśli któryś z urzytkowników zdecydował się na instalacje oczyszczalni to tak jak napisałem wcześniej wziął na siebie obowiazek wymiany i serwisowania oczyszczalni.

Sytuacja podobna jak z samochodem. Możemy przeciez jeździł autobusem i nie interesuje nas nic oprócz biletu. Jednak jesli chcemy jeździć własnym samochodem, taniej ito musimy zadbac od podstawowych dokumentów jak rejestracja, ubezpieczenie do takich czynności jak wymiana oleju, podstawowych elementów jak paski, filtry itp.

 

pozdrawiam

 

Dzień dobry Panie Arturze

 

Nie zgodzę się. Pytanie było - oczyszczalnia bezprądowa. I taka jest ARGO. Nie mówię tutaj o sytuacjach gdzie potrzebujemy przepompowni ścieku surowego na wlocie ( bo wyjście z domu jest głęboko), lub pompowni ścieku oczyszczonego (po wyjście z oczyszczalni jest głęboko). Sytuacje w terenie są różne i sam widziałem instalacje z dwoma przepompowniami bo tak było trzeba zrobić.

Ja mówię o zużyciu energii elektrycznej przez oczyszczalnię. I takie zużycie energii elektrycznej równe ZERO jest w ARGO. Tak samo jak jest w Biorock-u. Co jest plusem takich oczyszczalni?

1. brak dmuchaw (membrany w dmuchawach wytrzymują do 3 lat pracy, a w sytuacji gdy sieć energetyczna na wsi jest kiepska - potrafią wytrzymać do pierwszego przepięcia w sieci),

2. brak dyfuzorów. Kto z czytelników tego forum wie, że dyfuzor powinno się wymieniać raz na trzy lata?

3. brak sterowników (które generują koszty w sytuacji gdy się zepsują, od prostych zegarów za 20 PLN, do sterowników SBR po 1000 i więcej PLN)

4. Zubożona konieczność serwisowania i kontroli przez użytkownika (w porównaniu do np wybierania osadu co 2 miesiące, bo i taka oczyszczalnia jest na naszym rynku)

 

Proszę zwrócić uwagę na beztroskę użytkowników oczyszczalni przydomowych w Polsce. Nie kontroluje, nie wzywa serwisu, ma w nosie tak naprawdę to co się dzieje w oczyszczalni.

Oczyszczalnia pracująca w taki sposób jak Argo uniezależnia wszystkich od (łagodnie mówiąc) beztroski użytkownika.

 

pozdrawiam

Wojtek Babinski

Aquatech oczyszczalnie przydomowe (fejsbuk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salach,

 

Uważam, że skuteczną oczyszczlania "bezprądową" którą możesz wykonac sam i pewnie w dużo niższych kosztach są filtry piaskowe (pionowe, poziome).

Kiedys tego budowało się dużo, dziś przy oczyszczalniach mechaniczno-biologicznych zostały trochę zepchnięte na boczny tor. Przy prawidłowej instalacji, zgodnych z zaleceniami odpoiwiednimi warstwami kruszywa, odpowiedniej wielkości instalacje te są skuteczne. Owszem wymagają odpowiednio większej powierachni niż oczysczzalnie ze złozem zraszanym, zamkniete w zbiornikach. Znam kilku "starszych" instalatorów, montowali to bardzo dawno i urządzenia funkcjonują. Pewnie po kilku latach konieczna będzie regeneracja złoza ale to system w pełni naturalny.

 

http://sklep1551951.home.pl/pl/p/ARGO-6/83

 

11 tys czyli to 4 tys to montaż ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturze

- niestety mam wysoki poziom wód gruntowych :/ i usypanie takiego piachu nie będzie też anie :/

oczyszczalnia.jpg

 

- orientowałem się odnośnie szamba 1500 zl. rocznie tyle by wyszło,a samo szambo 1500 zł.

- oczyszczalnie "bez prądu " jest to oczywista oczywistość że woda nie popłynie pod górkę i w większości wypadków potrzebna jest pompa i tyczy się to nie tylko "bez prądu " ,ale większości oczyszczalni. Jednak zużycie prądu przez ową pompę jest mikroskopijne w stosunku do kompresora 24h,12h. Jeszcze gorzej jak dana oczyszczalnia musi mieć pompę+kopresor+sterownik+ inne ustrojstwa , które zużywają prąd i się mogą zepsuć.

- porównanie oczyszczalni do samochodu <> autobusu jest totalnie nie na miejscu. Jak już tak chcesz porównać to możesz jedynie założyć iz oczyszczalnia SBR to takie auto które dużo spala paliwa , ma napakowane elektroniki, trzeba robić często przegląd techniczny bo jest dosyć awaryjne. Natomiast oczyszczalnia "bez prądu" to takie auto które mało pali, nie psuje sie często, jest mało popularne, nie trzeba ciągle robić przeglądów, jest droższe w zakupie.

-

Edytowane przez Salah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe zgodzę sie, że porównanie do samochodu i autobusu jest na miejscu. Weź pod uwagę: autobus przyrównaj do szamba - nic cię nie interesuje, płacisz bilet i jedziesz. samochód - musisz wykonywać czynności serwisowe, przeglądy itp, tam także jest elektronika o której piszesz i zdecydowanie wiecej niż w oczyszczalni. Więc dlaczego mam w ten sposób tego nie porównywać???

 

KOszt eksploatacji szamba przy Twojej rodzinie to około 1500 PLN rocznie a oczyszczalni 500-550 PLN średnio rocznie włącznie z serwisem, z wymianą membran w sprężarce co dwa lata i masz święty spokój. Zgodze się, ze zużycie prądu w przepompowni jest mikroskopijne (do odpompowywania) a co z recyrkulacją? (nikt o tym nie pisze) Średnie zuzycie prądu w małej oczysczzalni do 6 RLM to 1 kWh/d a w SBR poniżej - czy to jest duzo??? W stosunku do "bezpradówek" pewnie dużo ale odnosząc się do kosztów eksploatacji szamba czy podłączenia do kanalizacji i płacenia średnio 6 PLN/m3 ścieku to już wcale nie jest dużo. Podałem Ci kwotę 500-550 PLN rocznej eksploatacji dla oczyszczalni do 6 RLM, która średnio wytwarza około 20m3 ścieków miesiecznie (policz czy jest to duzo).

 

Na jakiej podstawie stawiasz tezę, ze elektronika w oczyszczalniach psuje się często/jest awaryjna? To jest tylko marketing osób, które sprzedają czy produkuja oczysczzalnie "bezprądowe", czy firm, które produkuja oczyszczalnie na jakimś prostym zegarze za 20 PLN.Wg takich osób po co jakaś elektronika w oczysczzalni, po co konkretny algorytm. Niech oczyszczalnia przez 30 minut napowietrza a 30 jest wyłączona - tylko to tak nie działa, byłoby zbyt proste itp.

Totalna bzdura z tymi awariami, one się zdarzają ja nie pwoiem NIE, nie wiem na jakiej podstawie ktoś stawia taką tezę.Kilku wpisów na Forum? Sprawdziłeś czy rzerzywiście popsuły się automatyki? Z elektroniki w oczyszczalni jest tylko "automatyka", która jeśli jest zabezpieczona wyłącnzikiem róznicowoprądowym, jest zainstalowana w odpowiednich warunkach sama raczej się nie uszkodzi. Pisałem wcześniej, pokażcie mi oczyszczalnię komunalna bez elektroniki. Mała to to samo co komunalna tylko zminimalizowana. Było na rynku i chyba dalej są producenci z taką automatyką jak poniżej, wtedy nie masz elektroniki, masz instrukcję kiedy, który zawór masz przestawić i jak aby dobrze to pracowało - czy uważasz, ze ludzie to robili bądź robią?

 

sterownik .jpg

 

 

 

 

Arturze

- niestety mam wysoki poziom wód gruntowych :/ i usypanie takiego piachu nie będzie też anie :/

[ATTACH=CONFIG]325411[/ATTACH]

 

- orientowałem się odnośnie szamba 1500 zl. rocznie tyle by wyszło,a samo szambo 1500 zł.

- oczyszczalnie "bez prądu " jest to oczywista oczywistość że woda nie popłynie pod górkę i w większości wypadków potrzebna jest pompa i tyczy się to nie tylko "bez prądu " ,ale większości oczyszczalni. Jednak zużycie prądu przez ową pompę jest mikroskopijne w stosunku do kompresora 24h,12h. Jeszcze gorzej jak dana oczyszczalnia musi mieć pompę+kopresor+sterownik+ inne ustrojstwa , które zużywają prąd i się mogą zepsuć.

- porównanie oczyszczalni do samochodu <> autobusu jest totalnie nie na miejscu. Jak już tak chcesz porównać to możesz jedynie założyć iz oczyszczalnia SBR to takie auto które dużo spala paliwa , ma napakowane elektroniki, trzeba robić często przegląd techniczny bo jest dosyć awaryjne. Natomiast oczyszczalnia "bez prądu" to takie auto które mało pali, nie psuje sie często, jest mało popularne, nie trzeba ciągle robić przeglądów, jest droższe w zakupie.

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów i znawców tematu.

Forum czytam od kiedy rozpocząłem budowę i zawsze znalazłem to co mnie interesowało. Jednak w temacie oczyszczalni nie jest już tak „łatwo” jak do tej pory. Przeczytałem ten wątek i w miarę zbliżania się do ostatnich stron stwierdziłem, że wiem jeszcze mniej (nadmiar informacji). Wobec tego proszę o poradę gdyż „znajomy monter” znalazł mi oczyszczalnię, a w zasadzie dwie.

 

http://eko-intech.pl/oczyszczalnie-biologiczne

 

model INTE-ZB-2900 V=2900 l lub

 

BIO-INTE-5 V=3600 l

 

Na forum nie pamiętam aby ktoś je opisywał lub wspominał coś o nich, a przynajmniej nie kojarzę.

W projekcie mam oczyszczalnie biologiczno-mechaniczną na studni chłonnej to chyba bardziej BIO-INTE-5. Dlatego właśnie moje pytanie co byście polecili? Jeśli są zastrzeżenia do wymienionych to jakie w zamian w podobnym przedziale cenowym.

 

Dziękuję za cenne uwagi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Innowacyjność tego urządzenia polega jednak na automatycznym dostosowaniu programu pracy do przekazywanego ładunku zanieczyszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu oczyszczanie ścieków jest skuteczniejsze i bardziej wydajne. Zastosowanie przydomowej oczyszczalni IO-INTE-logic daje rezultaty, które trudno osiągnąć, korzystając z innych urządzeń. "

 

Typowy bełkot marketingowy, właśnie mówiłem wcześniej o tym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To doradztwo jest gdziekolwiek płatne, bo nie zauważyłem takiej tendencji szukając oczyszczalni dla siebie ;)

I skąd wnioski o 'lepszych papierach"? Czy tylko Pańska firma spełnia warunki wspomnianej normy? Bo nie wiem jak rozumieć Waszą wyższość pod tym względem :p

 

Od bodajże 70 stron wałkowany jest temat (między innymi) raportów z badań, zgodności z normą (o której wielu mówi, ale niewielu widziało na oczy, a jeszcze mniej osób ja przeczytało i zrozumiało).

Moja wiedza opiera się na znajomości normy i rynku. U mnie, każda zakupiona oczyszczalnia posiada:

1. badanie wodoszczelności, wykonane przez laboratorium notyfikowane,

2. badanie skuteczności, wykonane przez laboratorium notyfikowane

3. badanie wytrzymałości konstrukcji - dla warunków gruntowych wilgotnych i warunków gruntowych suchych (w zalezności od tego, gdzie będzie ona montowana)

4. badanie trwałości materiału (wycinka zbiornika), wykonane przez laboratorium notyfikowane.

 

Na rynku spotka Pan firmy które:

a. zaoferują Panu atest higieniczny :) lub

b. dadzą Panu badanie trwałości proszku (???) a nie wycinka zbiornika, lub

c. dadzą Panu badanie skuteczności oczyszczania wykonane w 4 tygodnie przez laboratorium akredytowane, np. wodociągi miejskie np. w Toruniu? lub

d. dadzą Panu badanie wytrzymałości konstrukcji, w którym zapisane jest, że "oczyszczalnia powinna być zamontowana w taki sposób, aby poziom wody gruntowej był przez cały rok poniżej dna oczyszczalni" lub

e. sprzedadzą dla Pana oczyszczalnię, którą trzeba obetonować na minimum 30 cm ;) lub

f. sprzedadzą dla Pana oczyszczalnię z Aprobatą Techniczną

 

itp, itd.

a potem zaczyna się płacz i zgrzytanie zębami przez użytkownika.

 

z tego powodu.

 

pozdrawiam

Wojtek Babinski

Aquatech oczyszczalnie przydomowe (fejsbuk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że już widziałem tą odpowiedź wcześniej, po co dwa razy odpowiadać na to samo? ;)

No ja się z takim podejściem nie spotkałem. Firma, od któej mam oczyszczalnie przesłała wszelkie niezbędne informacje i nie ma tam nic o proszkach (ale jest o wycinku oczyszczalni poddanemu badaniom), wszelkie analizy są przeprowadzone w obiektwny sposób, więc nie mam zastrzeżeń. Szczerze wątpię żeby ktoś tak próbował nabijać klienta w butelkę, mam nadzieję, że się nie mylę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Nie mam wątpliwości, ze oczyszczalnie "bez prądu" są dobre bo nie zużywają prądu do oczyszczania. Co do jakości oczyszczania nie będe się wypowiadał gdyż nigdy nie widziałem badań, sam też nie badałem, oby nie było, nie poddaje tego faktu pod wątpliwość.

 

Dziękuję. Skuteczność jest porównywalna do innych oczyszczalni biologicznych na rynku.

 

Owszem, urządzenia takowe jak oczysczzlanie wymagaja przeglądów, serwisów itp do prawidłowej pracy. Jeśli ktos mówi, ze to urządzenia bezobsługowe itp najzwyczajniej mówi bzdury/kłamie.

 

Dlatego uważam, że użytkownicy powinni czytać raporty z badania skuteczności oczyszczania, wykonane przez laboratorium notyfikowane. Zgodnie z treścią normy laboratorium umieszcza w raporcie wszystkie czynności serwisowe, wszystkie działania wykonane przy oczyszczalni, wszystkie elementy które uległy awarii i zostały wymienione.

Wystarczy porównać okresy wybierania osadu z oczyszczalni (wg raportu z badania skuteczności oczyszczania):

oczyszczalnia A - 8 razy w ciągu 10 miesięcy

oczyszczalnia B - po 5 miesiącach

oczyszczalnia C - po 8 miesiącach

oczyszczalnia D - ani razu przez okres badania

 

Jeśli ktoś decyduje się na włąsną instalacje to musi być świadomy co jest do wykonywania w odpwoednich cyklach serwisowych itp. Jesli ktoś nie chce automatyki, elektroniki, serwisowania powienien zainstalowac szambo i wtedy będzie miał spokój.

Lub oczyszczalnię biologiczną pracującą bez zużycia energii elektrycznej, gdzie przeglądy serwisowe, wybieranie ścieku z oczyszczalni jest wydłużone maksymalnie.... Ostatecznie zostaje osadnik gnilny?

 

Co do tak częstej wymiany autoamtyk w SBR i innych oczyszczalniach to totalna bzdura. Przez ostatnie póltora roku odwiedziłem 60 szt., róznych oczyszczalni, różnych producentów, głównie SBR. Najstarsza oczyszczalnia miała 7 lat - nikt nie mówił o wymienanym sterowniku (były proste, zaawansowane, prowadzony był wywiad)

 

Pozwolę sobie nie zgodzić z tym. Sam znam w Świętokrzyskiem 4 lub 5 gmin, gdzie producent (lub wykonawca) wymieniali sterowniki do oczyszczalni SBR. Z dobre 80% sterowników zamontowanych. Co prawda w tym przypadku wszystko poszło z gwarancji udzielonej przez wykonawce/producenta, ale faktem jest że sterowniki uległy awarii.

 

Po drugie - chce Pan założyć, że przez 5 do 10 lat sterownik SBR nie ulegnie awarii? Użytkownik ma "teoretycznie" spokój przez 2 lata. Piszę teoretycznie, bo tak się tylko wydaje dla użytkownika. Ma gwarancję (ale obwarowaną zapisami producenta) , ale niech tylko zostanie mu udowodnione że użytkował oczyszczalnię w sposób niezgodny z instrukcją obsługi (np. przepięcia w sieci, nie wybrany osad z oczyszczalni na czas, filtr na dmuchawie będzie brudny itp, itd), to czy wtedy gwarancja nie zostanie cofnięta?

1. Przepięcia w polskiej sieci energetycznej są na porządku dziennym (mówimy wszak o terenach wiejskich),

2. wymiana (lub czyszczenie) filtra w dmuchawie - rzadkie lub wcale wykonywane przez użytkownika

3. zawieszenie się elektrozaworu lub rozregulowanie się jego? w miarę częste w okresie 5 lat (a są w SBR 4 elektrozawory)

 

Oczyszczalnia SBR ma więcej punktów newralgicznych które mogą ulec awarii - sterownik, program w sterowniku, elektrozawory...

A czas naprawy sterownika/elektrozaworów? dłuuuuuuugi. Koszt naprawy? Wysoki. A prosty zegar w oczyszczalni przepływowej kosztuje 25 PLN... i wymieni go sobie każdy.

 

nikt tez nie wymieniał dyfuzorów (mierzony był min Redox, tlen rozpuszczony, z wielu pobierane próby do analizy) i elementy te na tyle dobrze pracowały, przekazywały taką ilośc tlenu, wymaganą do prowadzenia procesów biochemicznych (co pokzywał Redox) że bezzaadna była wymiana dyfuzorów, owszem kiedys wymienić będzie trzeba ale to nie sa trzy lata - to jest bzdura (no chyba, ze ktoś stosuje totalne badziewie).

Należy zwrócić uwagę, ze zwłaszca w SBR żywotnosć dyfuzora będzie długa gdyż one realizujac cykl oczyszczania (powiedzmy 4 sześciogodzinne) pracują w ciągu doby około 12 godzin. Jeśli mówimy o trzech latach dla dyfuzora - przy ciagłej pracy to w przypadku gdy uzywany jest tylko przez połowę doby bez problemu może pracować min 6 lat !!!!

Nie mówię o jakichś dyfuzorach typu "no name", ale o niemieckich dyfuzorach z górnej półki (nie zaczynam nawet porównywać rodzajów dyfuzorów: czy talerz czy rura, silikonowy czy EPDM, bo to dłuższa rozmowa techniczna)

Dyfuzory wg producenta powinno się wymieniać co 3 lata. Nawet jeśli założymy okres podwójny - to użytkownik musi wymienić (odpłatnie) dyfuzor w swojej oczyszczalni. A jak dostać się do dyfuzora w oczyszczalniach np. Eko-Polu? Temat był już wcześniej poruszany?

 

Co do spreżarek to się zgodze, że raz na dwa lata nalezy wymienić membrany, tak zaleca producent dmuchaw - to normalna sprawa, z tym nie będzie polemizował.

No i oczywiście wymiana lub czyszczenie filtra w sprężarce. Raz na 3 miesiące. Tez zapisana w instrukcji producenta dmuchaw.

 

Trochę w tym wszystkim jest zbyt dużo "koloryzacji", owszem problem z serwisowaniem istnieje, on powoli się zmienia i idzie ku lepszemu i oby tak dalej.

Jeśli któryś z urzytkowników zdecydował się na instalacje oczyszczalni to tak jak napisałem wcześniej wziął na siebie obowiazek wymiany i serwisowania oczyszczalni.

 

Nie wydaje mi się że koloryzowania. Użytkownik ma dużo obowiązków z obsługą bieżącą oczyszczalni, część rzeczy musi robić sam (czyszczenie filtra, sprawdzanie czy dmuchawa pracuje, czy coś się nie stało z przewodami powietrznymi, wybieraniem osadu, itp, itd).

Potencjalny klient powinien dostać maksimum informacji o oczyszczalniach. O obsłudze, obowiązkach.

 

Wracając do tematu - uważam że oczyszczalnia typu Biorock/Argo daje dużo większy margines bezpieczeństwa dla użytkownika niż inne oczyszczalnie. Ale czy jest najlepsza dla danego użytkownika? Dla mnie jest tak samo dobra jak BIOTIC (osad czynny, którego mało która inna oczyszczalnia na rynku pobije). Polecam też SBR-a, bo tez mam w ofercie. Ale każdemu kto pyta - mówię o plusach i minusach każdej z oferowanych oczyszczalni. A oczyszczalnię i tak dobieramy do osoby która będzie ją obsługiwała (użytkownika) i teren gdzie będzie zamontowana.

 

pozdrawiam

 

Wojtek Babinski

Aquatech oczyszczalnie przydomowe (fejsbuk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie stawiasz tezę, ze elektronika w oczyszczalniach psuje się często/jest awaryjna? To jest tylko marketing osób, które sprzedają czy produkuja oczysczzalnie "bezprądowe", czy firm, które produkuja oczyszczalnie na jakimś prostym zegarze za 20 PLN.

To byłoby prawdziwe, gdybym nie miał w ofercie każdej z tych oczyszczalni - bezprądowej, na prostym sterowniku, SBR-a.

 

Na jakiej podstawie stawiasz tezę, ze elektronika w oczyszczalniach psuje się często/jest awaryjna? To jest tylko marketing osób, które sprzedają czy produkuja oczysczzalnie "bezprądowe", czy firm, które produkuja oczyszczalnie na jakimś prostym zegarze za 20 PLN.

 

A na jakiej podstawie twierdzi Pan że oczyszczalnie hybrydowe są lepsze od tych opartych na osadzie czynnym? Lub że oczyszczalnie posiadające osadnik wstępny przed bioreaktorem są lepsze od tych które osadnika wstępnego nie mają?

Nie z uwagi na marketing?

 

No przecież pewnie tak :) :) :)

 

Wg takich osób po co jakaś elektronika w oczysczzalni, po co konkretny algorytm. Niech oczyszczalnia przez 30 minut napowietrza a 30 jest wyłączona - tylko to tak nie działa, byłoby zbyt proste itp.

 

Działa. Własnie w taki prosty sposób.

Przykład? Badanie w laboratorium notyfikowanym, oczyszczalnia z osadem czynnym, sterowanie zegarem za 15 PLN, bez osadnika wstępnego, wartości na wylocie (średnie, z całego badania):

BZT7 - 8,5 mg/l

ChZT - 47,1 mg/l

zawiesina 15,2 mg/l

NH4-N - 0,4 mg/l

 

Obciążenie BZT7 na wlocie było (średnio w trakcie badania) równe 275 mg/l, więc mamy tutaj redukcję o ile? 96,89%.

Gdyby było mierzone BZT5 a nie BZT7 to wynik byłby jeszcze lepszy.

Dlatego z uporem maniaka twierdzę, że wykonane prawidłowo badania w laboratorium notyfikowanym zdzierają otoczkę marketingową tworzoną przez producentów oczyszczalni, że któraś jest lepsza/gorsza, że osadnik to a osadnik tamto, że hybryda to, a osad tamto...

 

Było na rynku i chyba dalej są producenci z taką automatyką jak poniżej, wtedy nie masz elektroniki, masz instrukcję kiedy, który zawór masz przestawić i jak aby dobrze to pracowało - czy uważasz, ze ludzie to robili bądź robią?

Tak. robili, robią, jak mają świadomość tego co MUSZĄ wykonać. A zamontowanie oczyszczalni pełnej elektroniki niby upraszcza sprawę?

Każda z oczyszczalni działać będzie poprawnie, jeśli użytkownik będzie miał świadomość co i kiedy oraz jak zrobić.

A te kręcenie ręczne zaworami - no cóż, zdarza się - po około miesiącu od zamontowania oczyszczalni (gdy gęstość ścieku w oczyszczalni się ustabilizuje). Czy to dużo?

 

Pozdrawiam

Wojtek Babinski

Aquatech oczyszczalnie przydomowe (fejsbuk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może temat z "rankingu" powinien być zmieniony na "kto ma racje" albo " przepychanki i żale " bo na ranking oczyszczalni to mi już nie wygląda. Skoro jest tu kilku "specjalistów to liczyłem na pomoc. Nie każdy musi znać się na samochodach i silnikach kupując auto dlatego prosi o radę.

Więc może jeszcze raz zapytam kto może coś powiedzieć na temat oczyszczalni:

 

http://eko-intech.pl/oczyszczalnie-biologiczne

 

model INTE-ZB-2900 V=2900 l lub

 

BIO-INTE-5 V=3600 l

 

lub podobne albo lepsze w podobnej cenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy może http://www.eko-sum.pl/index.php?goto=ceny_oczyszczalni_bio

 

Zestaw BIO HERO II maxi przyd. oczyszcz. dla 2-8os., trzykomorowy zbiornik 2500L, przepust do 1200l/d. Hybryda osad czynny + złoże biologiczne. Dmuchawa japońska NITTO KOHKI 40W. Właz 0,5m z zakręcaną pokrywą. Odpowietrzenie. Króćce połączeniowe.

Wymiary: 1,70/1,70/1,70/0,50*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może temat z "rankingu" powinien być zmieniony na "kto ma racje" albo " przepychanki i żale " bo na ranking oczyszczalni to mi już nie wygląda.

 

:)

 

 

Skoro jest tu kilku "specjalistów to liczyłem na pomoc. Nie każdy musi znać się na samochodach i silnikach kupując auto dlatego prosi o radę.

Więc może jeszcze raz zapytam kto może coś powiedzieć na temat oczyszczalni:

 

http://eko-intech.pl/oczyszczalnie-biologiczne

 

model INTE-ZB-2900 V=2900 l lub

 

BIO-INTE-5 V=3600 l

 

lub podobne albo lepsze w podobnej cenie.

Pozdrawiam

 

A na temat tej oczyszczalni trudno coś powiedzieć, bo niewiele o niej wiadomo. Jakieś wyniki? Badania? Na jakiej podstawie porównać ją z innymi? Bo jeżeli cena jest kryterium, to polecam ceneo

Kolejny produkt oczyszczalniopodobny upchany w ogólno dostępnych zbiornikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ArturStadnik i oczyszczalnie.org (NB: twój nick jest niezgodny z regulaminem tego forum): proponuję jakieś podsumowanie. Każdy w 10 linijkach - ok?

Po prostu trochę się zaczynam gubić, co chcecie wykazać, poza tym, że promujecie swoje produkty, co jest zrozumiałe.

 

 

Uwagi:

 

oczyszczalnię biologiczną pracującą bez zużycia energii elektrycznej, gdzie przeglądy serwisowe, wybieranie ścieku z oczyszczalni jest wydłużone maksymalnie.... Ostatecznie zostaje osadnik gnilny?

 

Lekka manipulacja. To tak jakby powiedzieć, że jak chcesz zmieścić do samochodu dużo bagażu, to powinieneś kupić mercedesa.

Nie!

Powinieneś kupić samochód z dużym bagażnikiem.

Jak kupisz jakąś oczyszczalnię z małym osadnikiem, to będziesz musiał często wybierać osad, a jak z większym - rzadziej. I wszystko jedno, jak ta oczyszczalnia będzie działać.

 

użytkownicy powinni czytać raporty z badania skuteczności oczyszczania, wykonane przez laboratorium notyfikowane.

 

To ja bym chętnie poczytał. Gdzie mogę je znaleźć?

 

Oczyszczalnia SBR ma więcej punktów newralgicznych które mogą ulec awarii - sterownik, program w sterowniku, elektrozawory...

A czas naprawy sterownika/elektrozaworów? dłuuuuuuugi. Koszt naprawy? Wysoki. A prosty zegar w oczyszczalni przepływowej kosztuje 25 PLN... i wymieni go sobie każdy.

.....

Polecam też SBR-a, bo tez mam w ofercie.

 

I to jest przynajmniej szczerze! I piszę to bez kpiny!

oczyszczalnie.org zdaje sobie sprawę ze słabości swojego produktu, a mimo to poleca go, bo ma go w swojej ofercie. Bez owijania w bawełnę! Oczekuję podobnej deklaracji od ArturStadnika.

 

A jaką dajesz gwarancję na swojego SBR-a?

 

Przyłączam się do głosu oczyszczalni.org (czy może raczej odwrotnie, bo byłem pierwszy :p), że przed zakupem oczyszczalni trzeba poczytać i dowiedzieć się, na co się człowiek decyduje. Co musi, a czego mu nie wolno. Jeśli to akceptuje - niech kupuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo .. i dziękuję za odrobinę zaintersowania. To teraz wiem, że nic nie wiem ale chociaż nadrabiam zapałem bo czas nagli. A skoro kolega Beja proponuje podsumować swoje opinie innym forumowiczom to może i ja zaproponuje aby zrobić to w formie jak np. robiony jest ranking telewizorów albo smartfonów tzn tabelarycznie. Ale to tylko moje skromne zdanie choć nie jeden laik w tym temacie bardzo by się ucieszył.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...