Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Owszem przeszło mi to przez myś jakieś 3-4 miesiące temu jednak moja gmina stoi "na skraju bankructwa" dlatego też omijałem ją z daleka. Jednak muszę przyznać, że warto się pofatygować i rozpytać. Jednak jest już półmetek 2015 roku i chyba jak zawsze na dzień dobry usłyszę ... nie maaaa ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

LUKASZ123456780 - nie wiem czy szukałeś albo czy użyłeś opcji szukaj na tym forum bo ja z ciekowści też chciałem sprawdzić co to za produkt i już o nim było w tym temacie na stronie 37 - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179767-Oczyszalnia-biologiczna-ranking/page37

 

dodatkowo na stronie http://www.brawotec.pl/?racio-clair,12 jest Racio-clair i z wyglądu i opisu wygląda tak samo jak solid

 

a tu jest napisane cyt. "Brawotec Watersystems jest jedynym w kraju dystrybutorem oryginalnych przydomowych oczyszczalni Solid ClAir Quick"

http://www.wodkaneko.pl/produkty/biologiczna-oczyszczalnia-sciekow-4-6-osob-solid-clair-60882-2

 

albo mnie już wzrok o tej porze oszukuje ale można poczytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś ma używa takiej oczyszczalni Actibloc (SBR) - Sotralentz i ma coś do powiedzenia z własnej praktyki?

Potrzebuję oczyszczalni docelowo dla 4 osób, urządzenie zaproponowane przez osobę które będzie montować oczyszczalnie to Haba SBR K4 Primo.

Dla mnie różnicą na plus dla Actibloc jest ponad 2x większy osadnik wstępny, a po lekturze tego wątku wiem, że to ważna cecha ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Wtrące się gdyż porównanie Actibloc z Haba SBR Primo nie ma sensu. Actibloc jest oczyszczalnią SBR a Haba choć w nazwie ma SBR już w tym systemie nie pracuje, to nie jest oczyszczalnia SBR. Jest to zwykły osad czynny przepływowy. Odpowiedniej wielkosci osadnik był juz opisywny kilkukrotnie, także i przeze mnie - możesz wrócić do tych postów. Owszem, jego odpowiednia objętość ma duże nzaczenie dla małej oczyszczalni.

 

 

a może ktoś ma używa takiej oczyszczalni Actibloc (SBR) - Sotralentz i ma coś do powiedzenia z własnej praktyki?

Potrzebuję oczyszczalni docelowo dla 4 osób, urządzenie zaproponowane przez osobę które będzie montować oczyszczalnie to Haba SBR K4 Primo.

Dla mnie różnicą na plus dla Actibloc jest ponad 2x większy osadnik wstępny, a po lekturze tego wątku wiem, że to ważna cecha ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beja, Czy Ty zauważyłeś, że jak choć raz w swoich ostatnich postach gdzie pisałem o osadnikach, o SBR, zaletach itp uzywałem nazwy własnej swojej firmy? Czy uzywałem nazwy własnej produktu??? Owszem mógłbym reklamować swoje produkty ale w ostatnich postach tego nie robię (no chyba, że nie czytasz postów w całości w odróżnienieu od pewnego pana) Kilka razy juz powtarzałem, jestem posiadaczem oczysczzalni, moge dzielic się swoimi uwagami.

 

Panowie ArturStadnik i oczyszczalnie.org (NB: twój nick jest niezgodny z regulaminem tego forum): proponuję jakieś podsumowanie. Każdy w 10 linijkach - ok?

Po prostu trochę się zaczynam gubić, co chcecie wykazać, poza tym, że promujecie swoje produkty, co jest zrozumiałe.

 

 

Uwagi:

 

 

 

Lekka manipulacja. To tak jakby powiedzieć, że jak chcesz zmieścić do samochodu dużo bagażu, to powinieneś kupić mercedesa.

Nie!

Powinieneś kupić samochód z dużym bagażnikiem.

Jak kupisz jakąś oczyszczalnię z małym osadnikiem, to będziesz musiał często wybierać osad, a jak z większym - rzadziej. I wszystko jedno, jak ta oczyszczalnia będzie działać.

 

 

 

To ja bym chętnie poczytał. Gdzie mogę je znaleźć?

 

 

 

I to jest przynajmniej szczerze! I piszę to bez kpiny!

oczyszczalnie.org zdaje sobie sprawę ze słabości swojego produktu, a mimo to poleca go, bo ma go w swojej ofercie. Bez owijania w bawełnę! Oczekuję podobnej deklaracji od ArturStadnika.

 

A jaką dajesz gwarancję na swojego SBR-a?

 

Przyłączam się do głosu oczyszczalni.org (czy może raczej odwrotnie, bo byłem pierwszy :p), że przed zakupem oczyszczalni trzeba poczytać i dowiedzieć się, na co się człowiek decyduje. Co musi, a czego mu nie wolno. Jeśli to akceptuje - niech kupuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Actibloc jest oczyszczalnią SBR a Haba choć w nazwie ma SBR już w tym systemie nie pracuje, to nie jest oczyszczalnia SBR. Jest to zwykły osad czynny przepływowy.

 

@ArturStadnik - podziel się informacjami, bo nie mam (mamy?) wiedzy, na której opierasz swoją opinię.

Producent pisze: Oczyszczalnia SBR-Primo to kompaktowy sekwencyjny reaktor biologiczny, w którym procesy oczyszczania przebiegają cyklicznie.

 

Mam za sobą burzliwą dyskusję na temat, co jest, a co nie jest złożem biologicznym. Chętnie poznam twoje zdanie na temat, co jest, a co nie jest SBR-em.

 

Beja, Czy Ty zauważyłeś, że jak choć raz w swoich ostatnich postach gdzie pisałem o osadnikach, o SBR, zaletach itp uzywałem nazwy własnej swojej firmy? Czy uzywałem nazwy własnej produktu??? Owszem mógłbym reklamować swoje produkty ale w ostatnich postach tego nie robię (no chyba, że nie czytasz postów w całości w odróżnienieu od pewnego pana) Kilka razy juz powtarzałem, jestem posiadaczem oczysczzalni, moge dzielic się swoimi uwagami.

Ależ ja nie sugeruję nic zdrożnego. Jednak nie staraj się udawać świętoszka.

W moich postach znajdziesz zaproszenia do przedstawicieli firm. Ciebie traktuję jako, hm... powiedzmy orędownika produktów Sotralentza. Mam duże uznanie za sposób w jaki to robisz, chociaż nie było mi miło, kiedy zasłoniłeś się tajemnicą firmy. Drugim taki "orędownikiem" jest technik.b dla Biorocka. Trochę szkoda, że oczyszczalnie.org zachwala swoje produkty tak nachalnie, bo dobrze by było mieć tutaj więcej takich forumowiczów, którzy znają swoje produkty i potrafią i chcą (!) odpowiadać na pytania.

 

ArturStadnik: dobrze, że tu piszesz. :hug:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Świętoszkiem nie jestem, nie byłem i nigdy nie będę :)

Staram się podchodzić do tematu normalnie, jako użytkownik, jako pracownik producenta i jako osoba intersująca się tematem, prowadząca różne ciekawe obserwacje, badania (w laboratorium i terenowe).

Czasem jak czytam pomysły niektórych, wiare w pewne rzeczy co mówią co niektórzy to śmieszą mnie pewne rzeczy, ale cóż - wpisałem się do forum i trzeba coś działać. Jesli chodzi o firmę, która prowadziła całkiem niedawno bardzo dynamiczną dyskusje na temat swoich oczyszczalni nie będe się wypowiadał.

 

Odnośnie Haba Primo K SBR to oczywiście, że nie jest to SBR. Co jest dla Ciebie SBR-em? Jak wpiszesz sobie SBR do wyszukiwarki to zobacz co Ci wyskakuje - kilka cykli, cykliczne podawanie ścieków itp. Producent napisał, że to sekwencyjny reaktor biologiczny - zwał jak zwał - dla mnie to osad czynny przepływowy, może powoli będzie stawało się to reaktorem SBR gdyż całkiem niedawno dołozono drugą pompę wirową - do recyrkulacji osadów gdyż oczyszczalnia tego nie posiadała.

Duży osadnik jak podają co niektórzy - jest tam 0,8m3 dla 4 RLM, reaktor 1,2m3 - czy to rzeczywiście jest dużo? Jest możliwe aby w czymś takim ścieki odpowiednio się uśredniały?, jest możliwe, że takeij wielkości osadnik jest w stanie przyjąć zrzuty udarowe?

Jak będziesz przegladał strony na temat SBR to zazwyczaj system charaktersyzuje się tym, że prowadzone są cykle 6, 8 godzinne, no powiedzmy 24 godzinny tak jak w Habie też może być ale stosuje się je w dużych oczyszczalnaich. Każdy cykl zazwyczaj podzielony jest na kilka następujących po sobie faz: dozowanie, napowietrzanie, sedymentacja, odpompowanie, recyrkulacja - później zazwyczaj krótka przerwa i startuje kolejny cykl. W Primo cykl napełniania jest ciagły, nie ma napełnainia reaktora raz na cykl, napełnianie jest ciagłe - dopływ tak jak przy przepływówce - dokładne cykle w Primo SBR masz tutaj opisane:

http://www.haba.pl/przewodniki/ - katalog oczyszczalni Haba.

Napowietrzanie jest kilkunastogodzinne na dobę, w nocy jest faza sedymentacji a następnie pompa (dodam, ze wirówka zwykła) odpompowuje oczyszczone ścieki na zewnatrz. Oczyszczalnia jeszcze chyba trzy miesiące temu nie miała recyrkulacji, jak ktoś nie zrobił badania poziomu osadu co pewien czas i nie zareagował ręcznie na przepompowanie jakąś dodatkową pompą do osadnika lub na zewnatrz to wiesz co się działo, mogło się tak zdarzyć, że odpompowywane były oczyszczone ścieki wraz z osadem na zewnątrz a wtedy to wtórne zanieczyszczenie. Sedymentacja rozpoczyna się chyba coś około 3 w nocy - w tym czasie osad osiada na dnie, ma byc w komorze spokój, wprowadzenie czegoś do oczyszczalni spowoduje zamieszanie w komorze, wymieszanie osadu czynnego z zsedymentowanym ściekiem i sedymentacja na nic a może się tak zdarzyć gdyż dozowanie jest ciagłe, a co będzie jak zachce mi się w nocy mocno??? Przeciez może się zdarzyć, że pójdziesz w nocy po 3:00 do toalety, raz, pójdzie ktoś inny, spuści wode a ta popłynie do oczyszczalni. W związku z tym, ze nie ma dozowania tylko przelew grawitacyjny to część ścieków z osadnika zostanie przepchnięta do reaktora. Osadnik nie jest przygotowany na zrzut udarowy - bo to tylko 0,8m3 a po drugie w typowym reaktorze SBR po pierwszej fazie - napełnianiu w osadniku wytwarzana jest wolna przestrzeń na przyjęcie ścieków z okresu kiedy trwa cykl oczyszczania. W przypadku Primo nie ma takiej mozliwości bo jest to realizowane przepływowo. Spójrz jeszcze na jedną rzecz. Z oczyszczalni jest też odpływ grawitacyjny (pompa odpompowuje raz na dobę), zazwyczaj reaktor jest napełniony do końca, podczas napowietrzania realizowanego przez większą częśc doby ścieki są mieszane za pomocą dyfuzora, co będzie jak w danej chwili dopłynie do osadnika 50l ścieków??? Z osadnika przepłynie do reaktora też 50L a z reaktora grawitacyjnie odpłynie także 50 l tylko nie ścieków oczyszczonych a ścieków wymieszanych z osadem - ciekawe prawda???

Wydaję mi się, że na temat SBR wiem chyba dość dużo, badałem różne opcje przez pewien okres, broniełm się z SBR-ów i wszystkie typówki jakie przejechałem w rynku realizowały następujące po sobie fazy o których pisałem wcześniej, tego nie ma w Primo - chciałem włączyć to do swoich badań (dodam, że nie były one związane z moją pracą zawodową) ale będac na miejscu w oczyszczalni, przeglądając automatykę, wyposażenie i analizując pracę oczyszczalni stwierdziłem, że to nie SBR

Całkiem niedawno oczyszczalnia została doposażona o drugą pompę wirową - do recyrkulacji. Dziś w oczyszczalni zainstalowane są pompy wirowe do recyrkulacji, do odpompowania. Jak ktoś dokładnie przeczyta ten przewodnik na ich stronie, przeczyta jak wygląda typowa praca reaktora SBR to sam do tego dojdzie, że oczysczzalnia ta tylko z nazwy ma SBR. Nie wiem czy Ty pamiętasz ale kilka lat temy Delfin także miał taki produkt jak Pro 6 SBR - to także była nazwa gdyż ta oczyszczalnia wtedy z SBR miała tylko osad czynny.

Co o tym sądzisz???

 

 

 

@ArturStadnik - podziel się informacjami, bo nie mam (mamy?) wiedzy, na której opierasz swoją opinię.

Producent pisze: Oczyszczalnia SBR-Primo to kompaktowy sekwencyjny reaktor biologiczny, w którym procesy oczyszczania przebiegają cyklicznie.

 

Mam za sobą burzliwą dyskusję na temat, co jest, a co nie jest złożem biologicznym. Chętnie poznam twoje zdanie na temat, co jest, a co nie jest SBR-em.

 

 

Ależ ja nie sugeruję nic zdrożnego. Jednak nie staraj się udawać świętoszka.

W moich postach znajdziesz zaproszenia do przedstawicieli firm. Ciebie traktuję jako, hm... powiedzmy orędownika produktów Sotralentza. Mam duże uznanie za sposób w jaki to robisz, chociaż nie było mi miło, kiedy zasłoniłeś się tajemnicą firmy. Drugim taki "orędownikiem" jest technik.b dla Biorocka. Trochę szkoda, że oczyszczalnie.org zachwala swoje produkty tak nachalnie, bo dobrze by było mieć tutaj więcej takich forumowiczów, którzy znają swoje produkty i potrafią i chcą (!) odpowiadać na pytania.

 

ArturStadnik: dobrze, że tu piszesz. :hug:

Edytowane przez ArturStadnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram, ja też stoję przed wyborem szambo czy oczyszczalnia. Dość skutecznie ten wątek skłania mnie by pozostać przy opcji szamba. W moich okolicach wywóz nieczystości to 220zł Średnio 4 os. rodzina potrzebuje 10 takich usług w roku. Oczyszczalnia to wydatek ok ?? 13tys. zł. Dodając inne koszta obsługi to chyba na początek zwrotów z tej inwestycji trzeba czekać z 7 lat.. Mam rację? Do tego- czytając specjalistów z tego forum - często wybierając oczyszczalnie nie mamy pewności, że wybraliśmy taką która jest dla nas odpowiednia. W każdym razie ja wciąż nie wiem jaką oczyszczalnię warto wybrać :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że jest tutaj sporo informacji na temat oczyszczalni. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że Ci którzy to czytają zazwyczaj szukają potwierszenia tego co chcieli by usłyszeć. Napisz mi co chcesz wiedzieć, wydaję mi się, że mam odpowiednie wiadomości aby coś Ci doradzić. Nalezy także zadać sobie pytanie - czego tak naprawdę oczekujesz od danego rozwiązania. Jesli szukasz oczyszczalni totalnie bezobsługowej to lepiej zamontuj szambo.

Jak masz pytania to zadawaj, każdy chce coś innego wiedziec.

 

Popieram, ja też stoję przed wyborem szambo czy oczyszczalnia. Dość skutecznie ten wątek skłania mnie by pozostać przy opcji szamba. W moich okolicach wywóz nieczystości to 220zł Średnio 4 os. rodzina potrzebuje 10 takich usług w roku. Oczyszczalnia to wydatek ok ?? 13tys. zł. Dodając inne koszta obsługi to chyba na początek zwrotów z tej inwestycji trzeba czekać z 7 lat.. Mam rację? Do tego- czytając specjalistów z tego forum - często wybierając oczyszczalnie nie mamy pewności, że wybraliśmy taką która jest dla nas odpowiednia. W każdym razie ja wciąż nie wiem jaką oczyszczalnię warto wybrać :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram, ja też stoję przed wyborem szambo czy oczyszczalnia. Dość skutecznie ten wątek skłania mnie by pozostać przy opcji szamba. W moich okolicach wywóz nieczystości to 220zł Średnio 4 os. rodzina potrzebuje 10 takich usług w roku. Oczyszczalnia to wydatek ok ?? 13tys. zł. Dodając inne koszta obsługi to chyba na początek zwrotów z tej inwestycji trzeba czekać z 7 lat.. Mam rację? Do tego- czytając specjalistów z tego forum - często wybierając oczyszczalnie nie mamy pewności, że wybraliśmy taką która jest dla nas odpowiednia. W każdym razie ja wciąż nie wiem jaką oczyszczalnię warto wybrać :(

 

Bo każdy forsuje swoje rozwiązania, bądź potajemnie reklamuje firmę, z którą współpracuje. A mi wydaje się, że w przeciętnych warunkach większość dobrze dobranych i zamontowanych oczyszczalni sprawdzi się niezależnie od producenta. Prześciganie się o technologiczne aspekty tak naprawdę niewiele wnosi dla zainteresowanych takich urządzeniem. Oczyszczalnie są tak projektowane by jednak efekt ekologiczny zagwarantować, dlatego też firmy udostępniają klientom zaświadczenia dotyczące nabytych urządzeń. Pozostaje jedynie kwestia wyboru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od oczyszczalni oczekuję przed wszystkim skuteczności oczyszczania. Wolałbym zmniejszyć do minimum ilość urządzeń, które w przeciągu lat mogą się popsuć. Czyli pompy, sterowniki itd. Wolałbym by oczyszczalnia umieszczona od frontu mego domu nie rzucała się bardzo w oczy i można ją było ukryć. Wiadomo nawet przy szambie potrzebny jest właz oraz odpowietrzenie ale raczej żona nie zaakceptuje wyniesionych 1m w górę budowli technicznych, czy nasypów. Mamy własne ujęcie wody, więc mam nadzieję, że przy oczyszczalni rodzina będzie mogła spokojnie korzystać z kąpieli wypełnionej po brzegi wanny. Wiadomo, że czasem mogą się zdarzyć, trzy kąpiele jedna po drugiej - wolałbym nie musieć pilnować by do takich sytuacji nie dochodziło. Zdaję sobie sprawę, że pewne rzeczy nie mogą się znaleźć w kanalizacji. Nie szukam bezobsługowego urządzenia ale nie chcę poświęcać mu swego czasu codziennie. Zaakceptowałbym kilka, kilkanaście minut co drugi dzień ;) coś jak w przypadku pieca na pellet.

Charakterystyka działki: Od frontu gdzie planuję szambo/oczyszczalnie - sucho, nawet bardzo sucho bo nawet studniarz nie dowiercił się do wody, chwasty tam nawet nie rosną. Piasek. Miejsca dużo około 50m od domu do ogrodzenia frontowego. 4 os. rodzina.

Poleci ktoś coś sensownego? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji najlepiej chyba wziąc pod uwagę takie parametry oczyszczalni jak: dobowa przepustowość (najlepiej mieć jakieś dane licznikowe żeby nie dobrać zbyt małej oczyszczalni) oraz maksymalny godzinowy (chwilowy) zrzut ścieków żeby to jakoś sensownie zaprojektować.

Przy źle dobranym urządzeniu takie kąpiele (oznaczający duży zrzut chwilowy) nawet przy obecności osadnika (zwłaszcza z przepływem grawitacyjnym) nie będą mile widziane. W zbiornikach przepływowych grozi wypłukaniem osadu z układu, bądź odprowadzeniem nie do końca oczyszczonych ścieków.

 

P.S. przy takim użytkowaniu to i szambo się szybciej zapełni, co oznacza częstsze opróżnianie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jesli oczekujesz przede wszystkim skuteczności oczyszczania to polecam zdecydowanie oczyszczalnie, które posiadają dozowanie ścieków wstepnie podczyszczonych z osadnika do bioreaktora - tzw porcjowanie, czy to za pomocą pompy mamutowej czy za pomocą zwykłej wirówki. Wtedy masz pewnośc, że reaktor otrzymuje odpowiednią ilośc ścieków aby dobrze pracować. Nie ma ryzyka przeciążania reaktora, nie wypłuczesz także ściekami mikroorganizmów. Może to być także system SBR, który pracuje w odpowiednich cyklach. Po drugie ważen aby oczyszczalnia posiadała odpowiedniej wielkości osadnik wstepny. O jego zaletach pisałem kilka posów wczesniej więc nie będe się powtarzał. Dzięki tej odpowiedniej objętości będziesz także miał mozliwośc stworzenia odpowiedniego bufora własnego, który przyjmie zrzuty udarowe z Twojego budynku. Wszystko co napisałem jest ważne jesli chodzi o nasz tryb bytowania. Dopływ ścieków w ciagu doby jest różny, przy oczyszczalni tzw przepływówce ścieki przepływają z komory do komory bez jakiejkolwiek kontroli, w układach z porcjowaniem już tak nie jest. Piszesz o kapielach, systemy z odpowiednim osadnikiem i porcjowaniem ścieków są zabezpieczone przed zrzutami duzymi.

Jesli posadowisz oczyszczalnię i odbiornik w odpwiedniej (zgodnej z przepisami) odległości od oczyszczalni to nie będzie problemów z przedostwaniem się oczyszczonych ścikeów do ujęcia wody. Odnośnie nasypów, pokryw itp. Jesli żona chce gdzieś odprowadzac ścieki to musi zaakceptować, ze będzie jakaś pokrywa czy dwie, przez którą będzie wgląd do oczyszczalni, szamba itp. Jeśli masz wysoki poziom wody gruntowej a chcesz odprowadzac oczyszczone ścieki do gruntu to bez nasypu się nie obejdzie, mam gdzies kilkanaście zdjęć takowych nasypów, naprawdę można to świetnie zagospodarować, forma skalniaka itp. Jesli nie akceptuje pokryw, nasypów itp to wystaw rure z domu, ścieki niech płyną na ogród - nie będie wtedy pokry, nasypów itp :) :) - oczywiście żart. Jesli chodzi o obsługę to: w przypadku sprężarki raz na trzy mieisące czyszczenie filtra - ti taka totalna podstawa + przegląd roczny ale to wykona juz serwis fabryczny. Dobrze codziennie posłuchac przechodząc obok urządzenia czy pracuje sprężarka - to "serce" oczyszczalni i bez tego ani rusz.

 

W razie pytań pisz na forum lub na priv

 

pozdrawiam

 

Od oczyszczalni oczekuję przed wszystkim skuteczności oczyszczania. Wolałbym zmniejszyć do minimum ilość urządzeń, które w przeciągu lat mogą się popsuć. Czyli pompy, sterowniki itd. Wolałbym by oczyszczalnia umieszczona od frontu mego domu nie rzucała się bardzo w oczy i można ją było ukryć. Wiadomo nawet przy szambie potrzebny jest właz oraz odpowietrzenie ale raczej żona nie zaakceptuje wyniesionych 1m w górę budowli technicznych, czy nasypów. Mamy własne ujęcie wody, więc mam nadzieję, że przy oczyszczalni rodzina będzie mogła spokojnie korzystać z kąpieli wypełnionej po brzegi wanny. Wiadomo, że czasem mogą się zdarzyć, trzy kąpiele jedna po drugiej - wolałbym nie musieć pilnować by do takich sytuacji nie dochodziło. Zdaję sobie sprawę, że pewne rzeczy nie mogą się znaleźć w kanalizacji. Nie szukam bezobsługowego urządzenia ale nie chcę poświęcać mu swego czasu codziennie. Zaakceptowałbym kilka, kilkanaście minut co drugi dzień ;) coś jak w przypadku pieca na pellet.

Charakterystyka działki: Od frontu gdzie planuję szambo/oczyszczalnie - sucho, nawet bardzo sucho bo nawet studniarz nie dowiercił się do wody, chwasty tam nawet nie rosną. Piasek. Miejsca dużo około 50m od domu do ogrodzenia frontowego. 4 os. rodzina.

Poleci ktoś coś sensownego? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...