Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Witam

poszukuje opini użytkowników oczyszczalni ścieków z modułami IN-DRAN. Czy ktoś zaryzykował instalacje tekiej oczyszczalnie na gruncie gliniastym. Czy działają bezawaryjnie i bezobsługowo. Będę wdzięczna za infornacje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

poszukuje opini użytkowników oczyszczalni ścieków z modułami IN-DRAN.

Użytkownikiem nie jestem. Mogę tylko zanalizować tę technologię na podstawie swojej wiedzy i dostępnych informacji.

 

Czy ktoś zaryzykował instalacje tekiej oczyszczalnie na gruncie gliniastym.

Pewnie tak. Polski przedstawiciel pisze:

Długość systemu z modułami IN-DRÄN nie zależy od rodzaju gruntu rodzimego. Rodzaj gruntu wpływa jedynie na szerokość wymaganej powierzchni infiltracyjnej (podsypki żwirowej).

Waha się ona od 0,6 m na żwirze lub piasku do około 5 m na glinie.

No dziękuję bardzo! jak masz zrobić "podsypkę" (czytaj: wymianę gruntu) na szerokości 5 m, to po co ci jeszcze jakieś moduły?!

Dystrybutorzy już się nawet nie bawią w takie niuanse, tylko walą prosto z mostu:

• NA KAŻDE WARUNKI GRUNTOWE – WYSOKI POZIOM WÓD GRUNTOWYCH, GRUNTY BARDZO SŁABO PRZEPUSZCZALNE

No to już jest zwyczajne czary-mary. Glina jest glina.

 

In-drain to po prostu kolejny sposób na sprzedanie "swojego", udowadniając, że to nie jest to, co widzimy. Jeśli chcesz zamiast tradycyjnego drenażu żwirowego zamontować sobie pakiety, to oferta jest znacznie szersza:

http://2hplast.pl/#?&gospodarka_wodna_id=199&module=gospodarka_wodna

http://ekorol.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=16&gclid=COH7q8qcxa4CFUpD3wodHEaCUA

http://www.ekologia24.biz/oczyszczalnie/przydomowa-oczyszczalnia-sciekow-delfin-pak

Wszystkie one działają na tej samej zasadzie (in-drain wbrew temu co piszą także): pakiety rzeczywiście mają współczynnik pustki większy niż żwir, a więc w 1 m3 pakietów mieści się więcej ścieków niż w 1 m3 żwiru. A więc ta objętość się nie przepełnia i klient nie narzeka. Nic nie stoi w drenażu. A czy się oczyszcza czy nie - to wyłącznie kwestia gruntu.

Przypominam, że obowiązuje przepis, że poziom wody gruntowej powinien być 1,50 m poniżej drenażu rozsączającego. Jest to podyktowane warunkiem, aby dać bakteriom możliwość oczyszczenia ścieków w gruncie i na tym bazuję te systemy - i tak się to oczyści w gruncie.

 

Czy działają bezawaryjnie i bezobsługowo.

Najlepiej poproś o kopię instrukcji obsługi i karty gwarancyjnej.

Edytowane przez Beja
przejęzyczenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę w końcu naprawdę zabrać się za temat oczyszczalni (na razie to się przymierzałam do tematu). Mam już totalny mętlik w głowie.

Staram się śledzić wątek na bieżąco, ale ostatnio nie miałam czasu na FM.

Przypomnijcie mi proszę o co warto pytać wykonawców.

Mam glinę niestety. Interesuje mnie biologiczna skoro drenażowe są be i istnieje ryzyko ich zakazania w przyszłości w PL.

Chciałabym, aby inwestycja nie była zbyt droga, a obsługa przyjazna i niezbyt kosztowna bo ma wyjść taniej od szamba. Jestem kompletnym laikiem, naczytałam się o oczyszczalniach i nic mi w głowie nie zostało. Jakieś kompresory, pompy - ?????

 

Please pomóżcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... Też się naczytałem, naczytałem. Ale to nie okna czy brama garażowa. Trudniej dotknąć nie mówiąc już o wypróbowaniu. Wszyscy znajomi mają okna, piec i płytki w łazience. A oczyszczalnie? Spośród moich znajomych oczyszczalnie ma 5, z czego 3 ma drenażówki, które mnie nie interesują.

Dlatego nie żałuję wycieczki na targi Sibex w Sosnowcu. Wreszcie zobaczyłem... przekrojonego Traidenisa i przekrojonego Sotralentza Bio Duo. Ostatni robi wrażenie. Jakością wykonania. Chyba, że to podpicowany egzemplarz na targi.

I w tym momencie zadaję sobie pytanie. Jak to możliwe, że taki bączek bez osadnika wstępnego jak Traidenis ma takie same wyniki oczyszczania jak 5-metrowy kombajn w postaci Bio Duo? Czy warto w ogóle inwestować. Może lepiej od razu wziąć jakiegoś bio hero za 5500 zł? W sumie różnica kilku mg w wynikach oczyszczania to żadne różnice. A mieć 5000 a nie mieć to jest różnica.

I po tym co widziałem zadaję sobie drugie pytanie:

Jak taki bączek może kosztować 7700 zł???

 

Jak się znużę tymi poszukiwaniami to se kupie na Allegro:

- beczke spożywke 300l za 50 zł (reaktor biologiczny w bio hybrydzie dla 5 osób ma 0,4 m3 a więc nie wiele większy a u mnie 3 osoby),

- kompresor Intrader 18 BAR / 250 PSI / 12V za 19,99 (wystarczy?)

- 10 dyfuzorów drabinkowych po 23,50 za sztukę,

- węża gumowego za ??? zł

i będę miał Traidenisa a jak dołożę jeszcze zbiornik betonowy 4 m3 za 900 zł na osadnik wstępny to i Ekopol i Sotralentz wymiękną :)

I niech się to psuje co rok. I tak taniej wyjdzie.

Kto wreszcie założy wątek: Oczyszczalnia biologiczna tymi ręcami zrobiona????:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak dołożę jeszcze zbiornik betonowy 4 m3 za 900 zł na osadnik wstępny to i Ekopol i Sotralentz wymiękną :)

 

A po co takie szaleństwo?

Na tymże allegro są zbiorniki - paletopojemniki 1000 l. Ustawiasz takie dwa szeregowo i ci wystarczy! Widziałem ofertę - same wkłądy bez kosza po 20 zł! Tylko trzeba by jakoś zabezpieczyć przed zgnieceniem ziemią. :)

 

Nie 20, a 45 zł

Edytowane przez Beja
Sprawdziłem na allegro jeszcze raz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Mam zamontowaną oczyszczalnię ekopol bio-hybryda. Montaż w grudniu, niestety jeszcze nie mieszkamy, więc nie podzielę się wrażeniami jak działa, ale moge powiedzieć dlaczego akurat zdecydowaliśmy się na tą:) nie chciałam drenazówki, poza tym u mnie gleba to ił. Chciałam coś w przyzwoitej cenie (do 10 tys), niezbyt wrażliwe na zminę w dopływie ścieków, szukałam informacj w necie troche podczytywałam muratora i miałam mętlik, tak naprawde jest brak rzetelnych informacji, wiecej ściemniania. Zastanawialam sie nad Bio -duo sotlaretza, mój mąz napalił sie na system In-dran ale mu wytłmaczyłam, że to tak naprawdę drenazówka tylko zakamuflowana (studiowałam inżynierię środowiska dawno temu ale coś tam zostało:)) Nie ukrywam, że ekopol wzbudził moje zainteresowanie swoją stroną internetową gdzie mozna, zrobic wstepna kalkulację. poza tym złoże biologiczne z osadem, czyli stabilność, plus dobry kontakt z firmą, która pomogła w dokumentacji do starostwa. Nie ukrywam, że przepychanka w starostwie trwała od lipca, po drodze odwołanie do Wojewody. Koniec konców 16.12.2011 montaż i mam nadzieję, że zda egzamin.

 

Ale sie rozpisałam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kiedyś sam myślałem nad zrobieniem oczyszczalni samemu taką jak mam czyli bioekocent 3300pro mogłem zrobić za 4 tyś oryginalne identyczne zbiorniki można kupić po 1100zł za szt. i będzie wyglądała identycznie tylko co z atestem skąd go weźmiesz?

 

A po co mi atest?

Mam zezwolenie na drenażówkę. Jak wstawię jeden własnej roboty zbiornik po drodze to nikt się nie przyczepi. Jutro idę do PINB-u po dziennik dla instalacji gazowej to zapytam przy okazji czy to będzie istotne odstępstwo od projektu. Dam Wam znać co ustaliłem jeśli to kogoś interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pietro masz zgłoszenie drenazówki i nie chcieli od Ciebie w starostwie żadnej dokumentacji technologicznej? Powiedz gdzie mieszkasz bo u mnie by to nie przeszło, Miałam w projekcie zagospodarowania wrysowaną oczyszczalnie drenazowa bo na samym wstępie jak robilismy projekt to projektant od razu wrysował, zeby za jednym zamachem zrobic zgłoszenie oczyszczlani, ale wydając pozwolenie na budowę pozaznaczali mi to na czerwono z adnotacją wg osobnego zgłoszenia. A jak robiła zgłoszenie to juz chcieli dokumentację konkretnego typu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zgłoszenia. Dostałem jedno pozwolenie na dom i oczyszczalnie. W projekcie był opis oczyszczalni.

W moim starostwie są normalni urzędnicy. Młodzi, mili, uprzejmi i kompetentni. Nieważne gdzie to jest. Chyba się tam nie przeprowadzisz z tego powodu :lol2:

Kiedy czytam niektóre Wasze posty to się dziwię, że nie wzięliście się im jeszcze za tyłki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie przeprowadzę, ale żal, że gdzieniegdzie pracuja NORMALNI urzędnicy

a co do wzięcia za tyłki to no cóż szkoda czasem zdrowia - wystaczająco mi napsuli nerwów przy pozwoleniu na budowę (odwołanie do wojewody a potem sąd administracyjny) to oczyszczalnia przy tym to był pikuś (tylko wojewoda:)) Kierownik budownictwa jest bardziej "papieski niż papież" Już kupę ludzi pisało na nich oficjalne skargi i nic to nie daje, chyba bym musiała dać w zęby żeby odreagować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bronię urzędników Zuzy, ale akurat w tym jednym detalu to chyba dobrze zrobili. Oczyszczalnia nie wymaga pozwolenia na budowę, a włączając ją w zakres tego pozwolenia sama sobie mogłabyś zrobić kłopot. Gdyby z jakichś powodów gmina oprotestowałaby twoją oczyszczalnię, to nie mogłabyś dostać pozwolenia! Ewentualne zmiany też mogłyby być bardziej kłopotliwe.

Może tyłki bym zostawił w spokoju, ale chętniej bym popatrzył na ręce urzędnikom Pietra, bo zdaje się, że wydają pozwolenia jak leci - na co tylko kto chce. Trochę bym się w tej sytuacji bał, czy np. mój sąsiad nie dostanie pozwolenia na budowę zakładu produkcji pustaków, albo składu używanych opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinnam zacząć szukać wykonawcy oczyszczalni. Dzwonię i mówię: "proszę pana chciałabym poprosić o wycenę przydomowej oczyszczalni ścieków". On powinien mi pewnie zadać kilka pytań:

- na jaką POŚ - to już wiem tylko nie drenażową czyli biologiczną (ale ja się nie znam i dopóki tutaj nie przeczytałam że INdran to drenażówka wcisnęli by mi ją jako biologiczną)

- ile osób - 5 w przyszłości za 10 lat powiedzmy może 7

- jaka gleba - glina

I to są wszystkie pytania na jakie jestem w stanie odpowiedzieć. I jak mam odsiać uczciwych od nieuczciwych? Mimo czytania tego wątku nic mi w głowie kurcze nie zostaje. zapadło mi głowie ekopol ostatnio ale to producent. a ja muszę znaleźć kogoś kto mi to zamontuje bo swoimi ręcami to nic nie zrobię, a małż jeszcze mniej. Potrzebuję kogoś, kto mi to przywiezie, zamontuje i pomoże z dokumentami do starostwa. Nie chcę budowlańca, który dorabia na boku i zrobi mi "pani będzie zadowolona" a ja za 5 lat odkryję - że zamontował mi po prostu nieszczelne szambo (takie propozycje miałam).

Czy POŚ z osadem czynnym to to samo co biologiczna oczyszczalnia? (błagam tylko nie krzyczcie, przeczytaj jeszcze raz - ja nic z tego nie rozumiem po prostu, no głupia szatynka jestem, co zrobić?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Beja, ja po prostu chciałam zrobić od razu z pozwoleniem zgłoszenie oczyszczalni, nie przeszło trudno ale po tym co przeszłam to wydaje mi sie że to co chce zrobić Pierro bardzo by mi odpowiadało:), co mam z zgłoszeniu to mam a robię Poś (i tak na lepsze:)),

adk nie to żebym reklamowała ekopol ale mi przywiózł i zamonotował POS sam właściciel firmy ( plus zabawna sytuacja bo wiedzieliśmy, że on będzie, tylko raczej sie spodziewaliśmy się pana w garniturze w ramach nadzoru a nie Pana w koparce i mąż omal nie dał ciała:)) transport w cenie i naprawde bardzo dobry kontakt plus pomoc w paierach do starostwa, dla mnie plusy. jeden minus to pomimo orientacyjnego kosztorysu na ich stronie, zapłaciłam trochę wiecej, w związku z tym, że trzeba było wykopac 120 m rurę odprowadzającą i policzyli trochę wiecej za wykop. ale i tak wyszło tylko troche powyżej 10 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...