Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Sprawdź tą sedymentacje w litrowym słoiku, zrób zdjęcie jak to wygląda i pokaż na forum. Nie da się w ten prosty sposób oznaczyć indeksu osadu, który mówi o zdolności do sedymentacji, jednak będziemy coś orientacyjnie wiedzieć. Przy dobrze pracującej oczyszczalni, przy wpracowanym osadzie w litrowym słoiku po godzinie sedymentacji powinno być około 300ml osadu, większe ilości będą świadczyły o młodym osadzie a osiągniecie progu 100ml o bardzo starym osadzie czynnym. Próbę pobierz ze połowy wysokości od lustra ścieków do dna zbiornika - oczywiście w momencie kiedy jest napowietrzanie.

Kłaczki mogą przybierać różne barwy. Jeśli dobrze pamiętam to wg literatury barwa szara kłaczków charakteryzuje kolonie mikroorganizmów, które mogą być niedotlenione lub "niedokarmione" czyli oczyszczalnia może być zbyt nisko obciążona. Natomiast samo rozluźnienie kłaczka spowodowane może być rozwojem grupy nitkowatej lub także tym co napisałem wcześniej czyli nadmiarem lub niedostatkiem tlenu.

Nie ukrywam, że nie jest to łatwe aby ustawić tak dopływ powietrza aby tlenu rozpuszczonego w komorze napowietrzającej było OK. W przypadku IOŚ to metoda prób i błędów gdyż pewnie nie posiadasz tlenomierza.

Jak spojrzysz w książkę eksploatacji to nie na darmo producent zaleca wykonywanie częstych testów sedymentacyjnych i notowanie wyników, po to aby później móc ocenić jej pracę.

 

Uzytkuje 4 lata. Przez trzy chodziła super. Tylko osad pompowalem 4-5 razy do roku. A w tym roku to raz jest lepiej raz gorzej. Mam kosz na skratki. Ale nie mam co tam czyścić zaglądam codziennie. Faktycznie teraz kaczki są drobne takie siwe. Wczesnej były grube i takie brązowe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeśli tak wygląda eksploatacja przeciętnej oczyszczalni to mogę powiedzieć że moja roślinna jest bezobsługowa i nie potrzebuje pompek, sprężarek i nie wiadomo jeszcze czego. Wystarczy raz w roku oczyścić osadnik i raz w roku skosić suchą trzcinę -25m2 co przy koszeniu trawnika 1500m2 min raz w tygodniu przez pół roku jest sprawa pomijalną. Co jakiś czas uzupełnianie bakterii jeśli stosuję jakąś chemię w domu. Rocznie kosztuje mnie to w sumie ok 200 zł przy ilości ok170m3 ścieków czyli 30 szambiarek tylko po 100zł =3000zł. Fakt musi być z głową wykonana jednak nie wszyscy instalatorzy to potrafią, dlatego wykonałem sam. Firmy jej nie ,,lubią" bo na niej się ciężko zarabia. Na ,,kupne" dają 2-3 lata gwarancji a później mają to gdzieś. 2-3 lata to i spaprana drenażówka wytrzyma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chronologicznie:

 

I Napisałem, że:

 

„Napisaliście też, że producent musi mieć 4 raporty i 1 zbiorczy. Wytłumaczono mi, że to że jedno laboratorium wydaje wyniki badań w tej formie nie oznacza, że to jest jakaś reguła... Ja otrzymałem do jednego producenta jeden nr raportu w którym mają być zawarte wszystkie wyniki badań.”

 

II Beja odpowiedział ,że:

 

„Niech się z tych 4 raportów tłumaczy ten, co to napisał. Ja się podpisuję pod informacją, którą dostałes od producenta.”

 

III Artur Stadnik napisał:

 

„Producent powinien posiadać cztery raporty szczegółowe dotyczące produktu - zgodnie z normą:

- raport skuteczności oczyszczania

- raport wodoszczelności

- raport wytrzymałości

- raport trwałości

 

Dodatkowo wystawiany jest jeden raport tzw zbiorczy w którym wypisane są wszystkie raporty szczegółowe wraz z numerami, właściwościami użytkowymi. Do normy 12566-3 dołączone są wzory, na podstawie tych wzorów tworzone są raporty. „

 

IV Z uwagi na to, że Beja zgodził się z tym co powiedział sprzedawca tj. że wcale producent nie musi mieć 4 raportów z badań i jeszcze jeden zbiorczy. Norma obliguje do posiadania wszystkich wyników badań bez względu na to ile raportów te wyniki stanowią. Z kolei Artur Stadnik potwierdził, że muszą być 4 raporty + 1 zbiorczy. Mało tego jego zdaniem norma ma wzory tych raportów.

 

Więc zapytałem:

„Napisałeś zupełnie co innego niż Beja i co usłyszałem od sprzedawcy. Kto mówi prawdę? Która strona normy stanowi te wzory? Możesz je załączyć? Czy norma EN 12566-3:2005 (E) też je miała? Tutaj nie mogę znaleźć tych wzorów http://ibahelpdesk.nl/images/file/12566-3.pdf”

 

V Teraz ArturStadnik odpowiedział w sposób następujący:

 

„Nie jestem odpowiedzialny w firmie za dokumenty więc nie zawsze na wszystko od razu znam odpowiedź

 

Trochę doprecyzuje odnośnie dokumentów:

- Norma 12566-3 określa kształt deklaracji CE, min wysokość znaków, co powinno znaleźć się w raporcie a nie wzór Deklaracji Właściwości Użytkowych - tutaj wprowadziłem Cię w błąd - teraz to prostuje.

 

Jeśli chodzi o wzór Deklaracji Właściwości Użytkowych to określa to dokładnie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr. 305/2011 z późniejszymi zmianami.

 

Sprawdzałem to i wszystko tam jest.”

 

Skoro nie jesteś kompetentny w zakresie dokumentów, to czemu się wypowiadasz z taką pewnością, mieszając nam w głowie?!

Po pierwsze, wcześniej nie było mowy o deklaracji wł. Uż., a raportach.

Po drugie, nie napisałeś tego, ale wprowadzanie w błąd nie dotyczy tak jak napisałeś Deklaracji Właściwości Użytkowych, a tego że napisałeś na tym forum, że producent powinien mieć 4 raporty z badań i 1 zbiorczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@itdetd - :eek: możesz jeszcze raz zadać pytanie?

 

Mam wrażenie, że na twoje pytania odpowiada po prostu norma 12566-3, ale chciałbym, żeby nie było wątpliwości.

Ja o tyle się zgadzam z ArturemStadnikiem, że w tzw. Certyfikacie CE są zawsze punkty odnoszące się do wytrzymałości, wodoszczelności, energochłonności i efektywności oczyszczania. To mamy 4 punkty. ArturStadnik określił je jako "raporty", ale nie chcę tu wypowiadać się za niego.

Natomiast z ww. producentem zgadzam się o tyle, że te cztery punkty zawsze są ujmowane w postaci jednego dokumentu i z inną formą się nie spotkałem.

 

Czy to wyjaśnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArturStadnik Sądziłe, że występujesz tutaj nie tylko jako przedstawiciel sotralentz.., i wyrażając przereżenie na czyjeś info, że z jakościa tych oczyszczalni sotralentz nie jest dobrze, że to może Cię zaboleć. Przepraszam jeśli Cię uraziłem - zwrocilem sie do ciebie poniewa wydawalo mi sie ze Ty i Beja masz obeznanie jesli chodzi o praktyczne aspekty oczyszczlani, bo nie mowie o tych normach...

 

Mimo wszystko cenię sobie Twoją opinię i skontaktowałem się dzisiaj z JFc Polska, żeby mi wytłumaczyli jak to jest z ich oczyszczlaniami, bo jak ja mam usuwać osad raz na 3 miesiące, to dizękuje za taką instalację. Powiedzieli mi ze maja papiery na to, że w trkacie badań jakieś laboratorium określiło, że ten osad usuwa się raz na 6 miesięcy i że jak to dla mnie za często to mają też większe oczyszczlanie dla 4-6 osób na zbiorniku 3400 - wtedy raz na 14 miesięcy i na 2 zbiornikach 2000l, wtedy to chyba coś koło dwóch lat powiedzieli, ale nie jesttem pewien, bo już nie słychałem za bardzo...

 

A co do tej przepływowej, którą tak odradzasz - ty Beja też?, to proponują albo hybrydę sekwencyjną - co to jest? albo sbra. tylko że wtedy jest ten sterownik.

 

Gdzie jest sporo opisane o tych ocyszczalniach? Teraz co powiecie?

 

Jeśli dobrze pamiętam to całkiem niedawno szyderczo wyśmiewałeś się z produktów Sotralentz a teraz prosisz o radę???? "takie niby mercedesy" - to Twoje słowa.

 

Wydaję mi się, że na temat jednej i drugiej już gdzieś sporo było napisane. Obie to systemy przepływowe, których jestem totalnym przeciwnikiem. Musiałbym wypisywać tylko krytyczne uwagi do jednego i drugiego produktu. Powiedzmy, że Wobet ma ta przewagę nad JFC bo jest objętościowo większy, dodatkowo jak jest to jeszcze SBR to będzie OK.

Jesli chodzi o JFC to totalna porażka, urządzenie dla 4-6 osób wykonane na zbiorniku 2m3 !!!!! Wywóz osadów co 3 miesiące - ale OK, Twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, jestem pracownikiem Sotralentz, ale jestem take użytkownikiem oczyszczalni.

Staram się nie pisac tutaj na forum używając nazwy własnej, staram się promować systemy z dozowaniem ścieków, systemy w miarę stabilne bo na 100% nie ma ideałów.

Jeśli komuś oczyszczalnia źle pracuje to w 80% jest to problem po stronie eksploatatora, jeśli nie stosuje się do zaleceń producenta to późnij jest jak jest.

Co do takich mikrusów to masz powyżej tego posta przykład Balzac. Jego oczyszczalnia jest chyba większa od JFC (objętościowo) a gość wybiera osad 5 razy w ciągu roku, no i nie ma sterownika tylko zawory do ręcznej regulacji i kolega Balzac (myślę, że nie tylko On) ma z nią problem.

Cos też o tym wiem bo nasze początkowe wersje DUO a później także i UNO miało regulację powietrza poprzez zawory Legris - bardzo dokładne, dronozwojowy i wiem jakie były problemy aby prawidłowo ustawić ilość powietrza.

Zgadza się co Ci powiedzieli w JFC - sprawdziłem to w ich ulotce i jest tam napisane o usuwaniu osadu:

4-6 uzytkowników - 1 x 2000L - usuwanie co 4 m-ce

4-6 użytkowników - 1x3400L - usuwanie co 14 miesiecy

4-6 użytkowników - 2 x 2000L - usuwanie co 18 miesiecy

 

pozdrawiam

 

 

ArturStadnik Sądziłe, że występujesz tutaj nie tylko jako przedstawiciel sotralentz.., i wyrażając przereżenie na czyjeś info, że z jakościa tych oczyszczalni sotralentz nie jest dobrze, że to może Cię zaboleć. Przepraszam jeśli Cię uraziłem - zwrocilem sie do ciebie poniewa wydawalo mi sie ze Ty i Beja masz obeznanie jesli chodzi o praktyczne aspekty oczyszczlani, bo nie mowie o tych normach...

 

Mimo wszystko cenię sobie Twoją opinię i skontaktowałem się dzisiaj z JFc Polska, żeby mi wytłumaczyli jak to jest z ich oczyszczlaniami, bo jak ja mam usuwać osad raz na 3 miesiące, to dizękuje za taką instalację. Powiedzieli mi ze maja papiery na to, że w trkacie badań jakieś laboratorium określiło, że ten osad usuwa się raz na 6 miesięcy i że jak to dla mnie za często to mają też większe oczyszczlanie dla 4-6 osób na zbiorniku 3400 - wtedy raz na 14 miesięcy i na 2 zbiornikach 2000l, wtedy to chyba coś koło dwóch lat powiedzieli, ale nie jesttem pewien, bo już nie słychałem za bardzo...

 

A co do tej przepływowej, którą tak odradzasz - ty Beja też?, to proponują albo hybrydę sekwencyjną - co to jest? albo sbra. tylko że wtedy jest ten sterownik.

 

Gdzie jest sporo opisane o tych ocyszczalniach? Teraz co powiecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeśli komuś tutaj brakuje kompetencji to na 100% nie mojej osobie !!!! Zadajesz pytania, odpowiadam a jeszcze później mnie obrażasz - chyba trochę nie fair. Nikogo celowo nie wprowadziłem w błąd. Interesuje się technologiami oczyszczania ścieków, praktykuje, badam a jeśli chodzi o dokumenty to nie jestem w tym mistrzem ale jak się czegoś dowiem czego nie wiem to odpisuje, akurat w tym przypadku to ja mam rację - może wierzyć komu chcesz, twoja sprawa. Jak Ci tak wygodnie i dobrze z tym, że ktoś Cię pewnie oszukuje pokazując jeden raport to OK.

Wszystkie wymienione przeze mnie dokumenty są ze sobą połączone - raporty + deklaracja właściwości użytkowych. DWU jest dokumentem, który wystawia producent oczyszczalni, własnie tutaj deklaruje zgodność z normą, własnie na podstawie wykonanych badań w laboratorium. Wzór takowej deklaracji podałem gdzie jest.

Deklaracja ta powstaje na bazie czterech podstawowych raportów o których napisałem czyli skuteczność, wytrzymałość, trwałość i wodoszczelność. Zgodnie z normą 12566-3 aby deklarować zgodność własnie z tą normą należy spełnić wymagana jakie są napisane własnie tam - PROPONUJĘ KUPIĆ NORMĘ I DOKŁADNIE SIĘ WCZYTAJ - TAM JEST WSZYSTKO NAPISANE

 

Strona 16 normy pkt 9 "OCENA ZGODNOŚCI"

Zgodność wyrobów z wymaganiami niniejszej Normy Europejskiej należy wykazać przez:

(tutaj wstawiam stronę z normy 12566-3 gdzie wszystko jest napisane co należy zbadać).

PN_EN_12566_3_A1_2009_17_11_2010.jpg

 

W normie jest dokładnie napisane jak poszczególne badania należy przeprowadzić i kto je może przeprowadzić - konkretnie laboratorium notyfikowane.

Dodam, że norma bardzo dokładnie wszystko definiuje - aby deklarować zgodność z normą należy wykonać wszystkie cztery badania wskazane w Ocenie Zgodności w pkt 9. strona 16 normy

 

Jeśli ktoś tutaj kogokolwiek wprowadza w błąd i oszukuje to pewnie Ci co proponuję Tobie urządzenie z jednym raportem - pewnie tylko skuteczność a zgodnie z normą to tylko 1/4 tego co powinien raport zbiorczy oraz DWU.

Napisałem o kilku dokumentach czyli o raportach - które wystawia i podpisuje laboratorium notyfikowane a DWU wystawia i podpisuje producent - to one deklaruje, że produkt jest zgodny z normą a jest tylko wtedy zgodny jak posiada cztery raporty.

Pomyśl na drugi raz zanim kogoś osądzisz lub napiszesz coś głupiego !!!!!!

 

 

 

Witam,

Chronologicznie:

 

I Napisałem, że:

 

„Napisaliście też, że producent musi mieć 4 raporty i 1 zbiorczy. Wytłumaczono mi, że to że jedno laboratorium wydaje wyniki badań w tej formie nie oznacza, że to jest jakaś reguła... Ja otrzymałem do jednego producenta jeden nr raportu w którym mają być zawarte wszystkie wyniki badań.”

 

II Beja odpowiedział ,że:

 

„Niech się z tych 4 raportów tłumaczy ten, co to napisał. Ja się podpisuję pod informacją, którą dostałes od producenta.”

 

III Artur Stadnik napisał:

 

„Producent powinien posiadać cztery raporty szczegółowe dotyczące produktu - zgodnie z normą:

- raport skuteczności oczyszczania

- raport wodoszczelności

- raport wytrzymałości

- raport trwałości

 

Dodatkowo wystawiany jest jeden raport tzw zbiorczy w którym wypisane są wszystkie raporty szczegółowe wraz z numerami, właściwościami użytkowymi. Do normy 12566-3 dołączone są wzory, na podstawie tych wzorów tworzone są raporty. „

 

IV Z uwagi na to, że Beja zgodził się z tym co powiedział sprzedawca tj. że wcale producent nie musi mieć 4 raportów z badań i jeszcze jeden zbiorczy. Norma obliguje do posiadania wszystkich wyników badań bez względu na to ile raportów te wyniki stanowią. Z kolei Artur Stadnik potwierdził, że muszą być 4 raporty + 1 zbiorczy. Mało tego jego zdaniem norma ma wzory tych raportów.

 

Więc zapytałem:

„Napisałeś zupełnie co innego niż Beja i co usłyszałem od sprzedawcy. Kto mówi prawdę? Która strona normy stanowi te wzory? Możesz je załączyć? Czy norma EN 12566-3:2005 (E) też je miała? Tutaj nie mogę znaleźć tych wzorów http://ibahelpdesk.nl/images/file/12566-3.pdf”

 

V Teraz ArturStadnik odpowiedział w sposób następujący:

 

„Nie jestem odpowiedzialny w firmie za dokumenty więc nie zawsze na wszystko od razu znam odpowiedź

 

Trochę doprecyzuje odnośnie dokumentów:

- Norma 12566-3 określa kształt deklaracji CE, min wysokość znaków, co powinno znaleźć się w raporcie a nie wzór Deklaracji Właściwości Użytkowych - tutaj wprowadziłem Cię w błąd - teraz to prostuje.

 

Jeśli chodzi o wzór Deklaracji Właściwości Użytkowych to określa to dokładnie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr. 305/2011 z późniejszymi zmianami.

 

Sprawdzałem to i wszystko tam jest.”

 

Skoro nie jesteś kompetentny w zakresie dokumentów, to czemu się wypowiadasz z taką pewnością, mieszając nam w głowie?!

Po pierwsze, wcześniej nie było mowy o deklaracji wł. Uż., a raportach.

Po drugie, nie napisałeś tego, ale wprowadzanie w błąd nie dotyczy tak jak napisałeś Deklaracji Właściwości Użytkowych, a tego że napisałeś na tym forum, że producent powinien mieć 4 raporty z badań i 1 zbiorczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się skonsultować ten Twój osad jeszcze z kilkoma osobami i dam znać.

Na 100% wygląda to źle. Z tym osadem źle się dzieje. Dla mnie to już powinieneś wszystko ze zbiornika odpompować i uruchomić system od nowa -to na 100% Cię nie ominie. Później może uda się skontaktować z Rybczynianem to podpowie Ci jak ustawić te chore zawory. Po pracującej oczyszczalni wizualnie widać, że jest to jedna wielka breja, najprawdopodobniej jest to spęczniały osad czynny. Nie przywoź tez osadu z innej oczyszczalni, daj jej wpracować się samej.

Czy Ty czasem nie zaaplikowałeś tam jakiejś dziwnej chemii?

Podeślij mi na e-mail te zdjęcia i filmik z pracującej oczyszczalni - może być na mój służbowy: [email protected]

 

Zdjęcie osadu zaraz po wyciągnięciu

[ATTACH=CONFIG]340716[/ATTACH]

 

 

 

 

Zdjęcie po ok. 15 minutach, i dalej nic nie zmieniło sie

][ATTACH=CONFIG]340715[/ATTACH]

 

I jest film.

Edytowane przez ArturStadnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chemi to raczej nic nie zmieniałem zmiana tylko była ze zamiast proszku do prania uzywamy kapsułek, ale na początku tego roku wrzuciłem kostki zapachowe do spłuczki i nie wiem czy po nich coś nie zaczeło sie dziać, ale juz od tamtej pory chyba ze 2-3 razy wypompowywałem osad,

 

A poza tym używamy normalnej chemii, unikamy środków typu domstes.

 

A może pomóc wrzucenie jakiś bakterii.

 

 

Co do wypompowania to wybrać wszystko do konca i wez niczego puścić sieki do oczyszczalni z wodą tylko?? odbuduje sie flora bakteryjna, zazwyczej zostawiałem ok 20% na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz totalnie wszystko, wypłucz jakimś Karcherem i zalej czystą wodą. Pisze abys wy brał wszystko aby w oczyszczalni nie pozostał jakich chory osad. Oczyszczalnia sama się wpracuje.

Nie przywoź osadu czynnego z innej oczyszczalni aby nie przywieźć czegoś chorego. Teraz w okresie zimowym będzie pewnie wpracowywała się trochę dłużej ale daj jej czas.

Na początku ustaw zaworki tak jak napisane w instrukcji. Później może uda Ci się skontaktować z Rybniczaninem to Ci podpowie co jego metody regulacyjne dały.

 

Co do chemi to raczej nic nie zmieniałem zmiana tylko była ze zamiast proszku do prania uzywamy kapsułek, ale na początku tego roku wrzuciłem kostki zapachowe do spłuczki i nie wiem czy po nich coś nie zaczeło sie dziać, ale juz od tamtej pory chyba ze 2-3 razy wypompowywałem osad,

 

A poza tym używamy normalnej chemii, unikamy środków typu domstes.

 

A może pomóc wrzucenie jakiś bakterii.

 

 

Co do wypompowania to wybrać wszystko do konca i wez niczego puścić sieki do oczyszczalni z wodą tylko?? odbuduje sie flora bakteryjna, zazwyczej zostawiałem ok 20% na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o treść postów ArturStadnik, w których upiera się, że producent powinien mieć 4 raporty z badań + dodatkowo wystawiany jest 1 zbiorczy, w którym wypisane są wszystkie raporty szczegółowe wraz z numerami, właściwościami użytkowymi.

Mało tego zdaniem ArturaStadnika w normie Są wzory tych raportów. Jako że zarówno Ty jaki sprzedawca tłumaczą mi, że norma mówi o konieczności, przeprowadzenia konkretnych badań, a co za tym idzie ich wyników. Norma nie mówi o żadnym raporcie zbiorczym, ani o tym , że wynik każdego wymaganego badania musi być przedstawiony jako jeden raport – dokument. Równie dobrze wyniki wszystkich baań mogą być zawarte w 1 raporcie tj. dokumencie. Dlatego poprosiłem ArturaStadnika o wzory tych raportów, skoo twierdzi inaczej niż wszyscy. Których się nie doczekałem i nie doczekam chyba

"Producent powinien posiadać cztery raporty szczegółowe dotyczące produktu - zgodnie z normą:

- raport skuteczności oczyszczania

- raport wodoszczelności

- raport wytrzymałości

- raport trwałości

 

Dodatkowo wystawiany jest jeden raport tzw zbiorczy w którym wypisane są wszystkie raporty szczegółowe wraz z numerami, właściwościami użytkowymi. Do normy 12566-3 dołączone są wzory, na podstawie tych wzorów tworzone są raporty."

 

@itdetd - :eek: możesz jeszcze raz zadać pytanie?

 

Mam wrażenie, że na twoje pytania odpowiada po prostu norma 12566-3, ale chciałbym, żeby nie było wątpliwości.

Ja o tyle się zgadzam z ArturemStadnikiem, że w tzw. Certyfikacie CE są zawsze punkty odnoszące się do wytrzymałości, wodoszczelności, energochłonności i efektywności oczyszczania. To mamy 4 punkty. ArturStadnik określił je jako "raporty", ale nie chcę tu wypowiadać się za niego.

Natomiast z ww. producentem zgadzam się o tyle, że te cztery punkty zawsze są ujmowane w postaci jednego dokumentu i z inną formą się nie spotkałem.

 

Czy to wyjaśnia?

Edytowane przez itdetd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...