Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Nikogo nie mam zamiaru wprowadzać w błąd !!!! Dokładnie co ma być w deklaracji jest napisane w ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 574/2014. Dokładnie punkt po punkcie.

http://www.dlabudownictwa.pl/wp-content/uploads/2014/07/DWU-wz%C3%B3r.pdf

 

Punkt 7 czyli deklarowane właściwości użytkowe - co jest napisane w instrukcji? Cytuję:

"dla każdej zasadniczej charakterystyki, deklarowane właściwości użytkowe wyrażone jako poziom lub klasa lub w sposób opisowy w odniesieniu do danej charakterystyki lub litery »NPD«"

 

Nie wiem czy wymaganie wyników, ich konkretnych wartości jest jakimś wprowadzaniem w błąd, zależy co kto uważa za wprowadzanie w błąd.

W takim razie prosty przykład:

Czy tworzyłeś kiedyś operat wodnoprawny na odprowadzenie oczyszczonych ścieków do jakiegoś urządzenia wodnego?

Jeśli producent w deklaracji zamieści tylko i wyłącznie procentowe poziomy redukcji, bez podawania wartości stężeń na odpływie w jaki sposób dobierzesz i zaproponujesz inwestorowi oczyszczalnie dla tego przypadku? Masz pewność, że oczyszczalnia, która ma wskazany poziom redukcji np. BZT5 np 90% ma wg deklaracji stężenie nie więcej niż 25 mgO2/dm3???? Oczywiście, można stworzyć operat, napisać wymagane maksymalne wartości stężeń i zostawić z tym inwestora - najprostsza forma, chodzi o to aby pomóc.

Nie jest tylko ważny poziom redukcji, mamy uzyskaną jakiś czas temu wykładnie dotyczącą właśnie tych zapisów w RMŚ (dla dopuszczalnych stężeń). W wykładni jest napisane np 25mg lub 70-90% redukcji - wiesz jaka jest wykładnia Ministerstwa Środowiska? Owszem, może być nawet 70% poziom redukcji, ale wartość BZT5 nie może być wyższa niż 25mg.

 

 

Proszę sprawdzić co mówi na ten temat norma i nie wprowadzać ludzi w błąd, tylko dlatego, że deklaracja Sotralentz tak wygląda.
Edytowane przez ArturStadnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nikogo nie mam zamiaru wprowadzać w błąd !!!! Dokładnie co ma być w deklaracji jest napisane w ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 574/2014. Dokładnie punkt po punkcie.

http://www.dlabudownictwa.pl/wp-content/uploads/2014/07/DWU-wz%C3%B3r.pdf

 

Punkt 7 czyli deklarowane właściwości użytkowe - co jest napisane w instrukcji? Cytuję:

"dla każdej zasadniczej charakterystyki, deklarowane właściwości użytkowe wyrażone jako poziom lub klasa lub w sposób opisowy w odniesieniu do danej charakterystyki lub litery »NPD«"

 

Nie wiem czy wymaganie wyników, ich konkretnych wartości jest jakimś wprowadzaniem w błąd, zależy co kto uważa za wprowadzanie w błąd.

W takim razie prosty przykład:

Czy tworzyłeś kiedyś operat wodnoprawny na odprowadzenie oczyszczonych ścieków do jakiegoś urządzenia wodnego?

Jeśli producent w deklaracji zamieści tylko i wyłącznie procentowe poziomy redukcji, bez podawania wartości stężeń na odpływie w jaki sposób dobierzesz i zaproponujesz inwestorowi oczyszczalnie dla tego przypadku? Masz pewność, że oczyszczalnia, która ma wskazany poziom redukcji np. BZT5 np 90% ma wg deklaracji stężenie nie więcej niż 25 mgO2/dm3???? Oczywiście, można stworzyć operat, napisać wymagane maksymalne wartości stężeń i zostawić z tym inwestora - najprostsza forma, chodzi o to aby pomóc.

Nie jest tylko ważny poziom redukcji, mamy uzyskaną jakiś czas temu wykładnie dotyczącą właśnie tych zapisów w RMŚ (dla dopuszczalnych stężeń). W wykładni jest napisane np 25mg lub 70-90% redukcji - wiesz jaka jest wykładnia Ministerstwa Środowiska? Owszem, może być nawet 70% poziom redukcji, ale wartość BZT5 nie może być wyższa niż 25mg.

 

Pominął pan podpunkt a) gdzie napisane jest, że charakterystyki mają być zgodne z tym co w normie zharmonizowanej. Cytuje Pan tylko to, co Panu pasuje? bo teraz tak to wygląda.

Chętnie zapoznam się z tą wykładnią jeśli jest ogólnodostępna. Póki co dużo tajemnic i niewiadomych, które próbujecie obrócić na swoją korzyść.

Co daje podanie samego stężenia na odpływie jeśli nie wiadomo, co wpływało do oczyszczalni i jaka była charakterystyka badanych w laboratorium ścieków, poza tym nie macie uściślonego w deklaracji, co ten wynik oznacza, a raportu z badań nie udostępniacie.

Nie tworzyłem operatu wodno-prawnego, bo to nie moja działka.

 

Edit: i stąd pewnie też zaokrąglenie stężenia BZT5 z 15,1 na takie, które już spełnia wymagania rozporzadzenia, czyli 15. To już przekłamanie, czy jeszcze nie? w takim razie dla fosforu wypadałoby także zaokrąglić i wpisać 0? ;)

Edytowane przez wal-ker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Jeśli można, to wtrącę swoje uwagi:

Uwaga pierwsza:

wg normy PN EN 12566-3 (jakikolwiek jej aneks, A1:2009, A2:2013) - producent w deklaracji ma prawo podać jedynie wartości redukcji wyrażone w procentach.

Redukcję podaje się WYŁĄCZNIE dla całego okresu badania jako średnią z badania (pomimo tego, że laboratorium w raporcie podaje wartości redukcji dla przepływu nominalnego, przeciążenia, niedociążenia oraz redukcji średnia dla całego okresu badania).

Panie Arturze - dzień dobry - a jak to podaje Pana firma? Nie chce mi się szukać ;)

 

Uwaga druga:

Jeśli urządzenie badane w laboratorium wyposażone jest w jakiś element dodatkowy (np. dozownik pix-ów, aby zredukować mocno fosfor na wylocie ) - i producent podaje w deklaracji wysoką redukcję fosforu (zgodnie z badaniem) - to jego obowiązkiem jest sprzedawanie oczyszczalni wyposażonej w dozownik pix-ów, tak jak to miało miejsce w trakcie badania w laboratorium.

Jeśli sprzedaje urządzenie bez dozownika, ale daje deklarację w której jest podana redukcja mega wysoka - to wydaje mi się, że możemy mówić o ... no właśnie o czym? Pomyłce w magazynie?

 

Poza tym Panie Arturze - co do redukcji fosforu - nie uzyskałem odpowiedzi - czy BioDuo nie było przypadkiem badane razem z dozownikiem pix-ów aby zejść poniżej pewnej wartości w przypadku redukcji fosforu?

Jaka jest różnica w cenie oczyszczalni BIODUO bez dozownika pix-ów i z dozownikiem pix-ów?

 

Uwaga trzecia - redukcja fosforu w aglomeracjach - problem fosforu jest wyłącznie w przypadku aglomeracji dużych - powyżej 10 tys. RLM. Dla aglomeracji do 9.999 RLM - wymagane jest tylko udowodnienie redukcji w zakresie BZT, ChZT, zawiesina... no ale po co o tym mówić klientom? :)

 

Uwaga czwarta - użytkownik oczyszczalni kupując oczyszczalnię i montując ją na terenie dużej aglomeracji ma obowiązek badać ściek, tak na wylocie jak i wlocie. I nie udowodni redukcji fosforu li tylko na podstawie deklaracji właściwości użytkowych jaką dostał od producenta. I do kosztów użytkowania oczyszczalni powinien jeszcze dodać koszt wykonywania prób ścieku...

 

Nie chce mi się pisać więcej, bo znów uznacie że normy nie znam i przepisów polskich też...

 

Pozdrawiam

Wojtek Babinski

Oczyszczalnie.org

 

ps. A co do tematu - ranking oczyszczalni - to moja propozycja jest taka:

Wszystkie oczyszczalnie posiadające komplet badań zgodnych z normą są sobie równoważne. Kwestia jak sprawdzić czy dane urządzenie ma komplet czy nie ma - to już jest problem kupującego (jedna z większych polskich firm komplet badań zrobiła przecież dopiero w połowie 2013 roku). Jeżeli chodzi o to jaka jest najlepsza? to ta najmniej absorbująca użytkownika i najmniej koszto-chłonna w przypadku awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Stoję przed wyborem Biologicznej oczyszczalni mam bardzo małą działkę 110m2i drugą ciut dalej 350m2 na której można oczyszczalnie "postawić" dodatkowo żeby było przyjemniej na działkach grunt jest słabo przepuszczalny i występuje bardzo wysoki poziom wód gruntowych,oczyszczone ścieki mogłyby być odprowadzane do oczka wodnego lub do rowu.Dzwoniłam pisałam i właściwie większość sprzedawców zapewnia że ich oczyszczalnia spełni wymogi i będzie działać,niestety w mojej okolicy nie ma zbyt wielu instalatorów chyba 3 i każdy swoje zachwala Jestem pełna obaw nie stać mnie wywalić 10000-13000zł na coś co nie będzie działać

Do wyboru mam

Eko-Bio 2500

Vh6

Feliksnavis

Taidenis nv

Doradźcie co wybrać,może macie jakieś inne propozycje

 

No to ja cos napisze z pozycji uzytkownika od 4-5 lat. Jak w stopce mam eko-bio 2500

Dla 5 osób jest w sam raz. Jak przyjezdza rozdzina na wakacje (miesiac)- 4 osoby, oczyszczalnie nie daje rady - co jest zrozumiale.

Od samego poczatku sypie bakterie - microbek, saptifos = 1 miarka tygodniowo.

W komplecie daja sterownik mechaniczny do sterowania cyklem pracy kompresora - to spory blad.

Napowietrzacz kompresora wystaje zaledwie 5 cm nad pokrywe, czyli okolo 10-15 cm od poziomu gruntu, Zasysajac powietrze zasysa rowniez kurz, piasek. Dostaje sie to w mechanizm i efekt latwy do przewidzenia. Ja ponad rok czasu zmagałem się z nieprzyjemnym zapachem, zbierał sie korzuch w pierwszym zbiorniku i wiele innych efektow ubocznych zlej pracy sterownika. Zmien ilem na elektroniczny zamel koszt okolo 150 zł i problemy znikły.

Co do srodkow uzywanych w domu to nie zwracamy za bardzo uwagi, wiadomo ze domestos nie idzie codziennie ale raz na jakis czas jakies mocniejsze srodki sa stosowane i wszystko jest ok. Już myslalem że ta oczyszczalnia jest do doopy ale po wymianie sterownika zupelnie o niej zapomniałem.

Co do terenu. U mnie jest zwirowo gliniasty. Zrobilem wykop 2x2 i glebokości okolo 1,5m. Pół metra wysypałem kamieniem na to krąg betonowy, geowloknina i zasypane ziemia. Spadek z oczyszczalni do studni grawitacyjny. Podziałało 3 lata i niestety przestało przyjmowac scieki.. Zrobiłem wiec 30m dalej kopiec. Najpierw zrobilem wykop 3x3 glebokość 70cm. Wszystko wysypałem kamieniem 16-32. Na to 3 kregi betonowe srednica 120cm. Dwa kregi zasypałem w srodku tym samym kamieniem. W kregach ponawiercałem otwory. Całośc owinąłem agrowłoknina i zrobiłem nasyp, dosyć spory. W miejsce poprzedniej studni wstawiłem szczelny zbiornik z zanurzeniową pompa sterowana pływakiem. Kiedy w zbiorniku podniesie się poziom pompa się uruchamia i przepompowuje scieki do kopca. Wszystko śmiga az miło.

Teraz koszty

Oczyszczalnia - 6 tys

Kamień do rozsaczania 700zł

geowloknina 100 zl

koparka 200zł

kregi betonowe - pozyskane od znajomego ale jeden to koszt okolo 150 x3 zł - 450 zł

Robocizna 1 dzień - 2 facetów - 300 zł

Razem około 8 tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na instalacje mogę wydać max 12000zł-montować chyba będziemy sami żeby ograniczyć koszty

-wywóz osadu:Eko-Bio 2500 min raz na 9 mc,Feliksnavis i Taidenis nv co 6 mc

żadnej oczyszczalni nie widziałam na żywo wszystkie na animacjach i ulotkach

Jeżeli chodzi o serwis to nie pytałam,

na wizji lokalnej byli z Feliksnavis (szybka wizyta bo pan na wakacje jechał i przy okazji zajechał)

i instalatorzy z Sotralentz którzy zaproponowali ACTIBLOC 4 (tu trzeba stosować bakterie i zakaz używania domestosu i chemii a proszki najlepiej bio),plusem jest dla mnie że w razie potrzeby są blisko.

Do instalatora z Taidenis pofatygowałam się osobiście- mało zorientowany.przynajmniej takie miałam wrażenie,jakoś mnie nie przekonał

Oczyszczalnie chcielibyśmy zamontować na mniejszej działce tej o pow 110m2 a na większej 350m2 puścić oczyszczony ściek do oczka wodnego,jako że działka "idzie pod górkę "konieczna będzie przepompownia

Aha moja wiocha nie znajduje się w aglomeracji

Witam,

 

Wiele razy już pisałem na tym forum na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczalni. Nie da się jednoznacznie określić co będzie dla Ciebie najlepsze.

Zwróć uwagę na:

- odpowiedniej objętości osadnik wstępny - odpowiednia objętość to dobrze uśrednione ścieki, to miejsce na gromadzenie się osadu wstępnego i wtórnego - bez konieczności wywozu co trzy miesiące

- sprawdzoną i skuteczną technologię - może hybryda (dobrze aby była z porcjowaniem), może osad czynny ale porcjowany

- zwróć uwagę czy oczyszczalnia posiada dozowanie ścieków - wtedy reaktor otrzymuje stałą ilość ścieków do oczyszczania, dzięki temu tworzy się też bufor własny na przyjęcie zrzutów udarowych

- sprawdź jak dana oczyszczalnia jest wykonana, nie tylko grafiki, nie tylko foldery - na materiałach reklamowych to wszystko ładnie wygląda, czy to jest solidne urządzenie, czy pseudo oczyszczalnia

- podłączenia elektryczne, podłączenia węży powietrznych - dobrze aby były bezpieczne i szczelne

- zamknięcia zbiorników, pewne aby nie było raczej możliwości że rozbroją to dzieci i zrobią sobie krzywdę

- dobrze aby sterowanie było w odpowiedniej nadbudowie, skrzynce elektrycznej bezpiecznej, najlepiej aby skrzynka była w zestawie.

- poproś producenta lub dystrybutora o deklarację właściwości użytkowych - podstawowy dokument, jaki jest wystawiany po wykonaniu badań w laboratorium notyfikowanym, ważne aby na deklaracji były konkretne wartości zanieczyszczeń na odpływie a nie % redukcji

- zapytaj o częstotliwość wywozu osadów oraz inne czynności eksploatacyjne, w każdej oczyszczalni coś trzeba zrobić. np każdy producent dmuchaw zaleca po 24 miesiącach wymianę membran itp, ilość pobieranego prądu

- zapytaj producenta o serwis, czy istnieje, gdzie jest najbliższy serwisant - to jest ważne aby był dostęp do serwisu jakby coś się działo

- sprawdzone rozwiązanie, od producenta który na rynku polskim jest od kilku lat a nie od takiego, który stworzył firmę "wczoraj" aby sprzedać kilka oczyszczalni

Tak na szybko to tyle, jak przyjdzie coś mi jeszcze do głowy to napiszę

 

Z tego co piszesz nie masz łatwych warunków, jeśli poziom wody jest wysoko trzeba będzie wykonać nasyp, trzeba będzie pewnie wymienić grunt - wszystko zależy co tam jest, czy wogóle jest tam sens montażu IOŚ. Określ także jakie pieniądze chcesz wydać na instalacje. Logiczne, że dobre urządzenie będzie droższe od czegoś słabszego - choć każdy mówi, że jego najlepsze.

Ważne aby instalator pojawił się na działce zrobił wizje lokalną i zdecydował jakie będą koszty instalacji aby później nie było niespodzianek, że czegoś nie oszacował przez telefon itp.

 

Dużo by pisać o tych rozwiązaniach co napisane, niestety w każdym osadnik wstępny to "mikrus" - pewnie wywóz osadów minimum 2 razy w roku, wszystkie to przepływówki - bez dozowania ścieków według mojej wiedzy i doświadczenia nie da się uzyskać stałych dobrych wyników jeśli raz będzie dopływało 50L, raz 200 a raz 100L ścieków surowych.

 

W razie co pisz na forum lub prywatnie na pocztę, postaram się wytłumaczyć jak będzie coś niezbyt jasne.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Również interesuje mnie zdanie użytkowników na temat oczyszczalni WOBET z reaktorem.

W Internecie bardzo mało na jej temat, a sam nie chciałem dodawać kolejnego zapytania. Jednak jeśli znalazł się ktoś jeszcze to się podłączam po prośbę.

Od sprzedawcy wiem, że nie jest to przepływówka (porcjowanie osadu). Dodatkowo może być to hybryda czyli dmuchawa plus złoże biologiczne typu fluidalnego.

Podobno prosty interfejs i dobra cena netto (nie ustalana przez producenta).

A co do reszty czekam na Wasze zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od płatnego profilu i przeczytania regulaminu.

A dlaczego primo jest w czołówce? Samochwała czy jakieś testy i badania ?

 

Jesteśmy polskim producentem przydomowych oczyszczalni ścieków o wysokich parametrach oczyszczania. W swojej ofercie posiadamy między innymi oczyszczalnie typu SBR PRIMO, o których można spokojnie powiedzieć, że są jednymi z najlepszych urządzeń w swojej klasie.

Jeżeli ktoś szuka oczyszczalni biologicznej, zapraszamy do kontaktu. :)

 

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 pod numerem telefonu +48 61 30 70 172

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ponawiam moje pytanie chyba że nie ma takich urządzeń na rynku mimo szumnych reklam, jaka oczyszczalnia spełnia obecnie normy dla aglomeracji powyżej 100000 ?

 

Człowieku, czy ty w ogóle czytasz cokolwiek poza swoimi postami? Popatrz na wcześniejsze swoje wpisy i odpowiedzi na nie, i nie zamulaj wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Informacyjnie dla osób myślących o poś w większej aglomeracji

 

Uwaga czwarta - użytkownik oczyszczalni kupując oczyszczalnię i montując ją na terenie dużej aglomeracji ma obowiązek badać ściek, tak na wylocie jak i wlocie. I nie udowodni redukcji fosforu li tylko na podstawie deklaracji właściwości użytkowych jaką dostał od producenta. I do kosztów użytkowania oczyszczalni powinien jeszcze dodać koszt wykonywania prób ścieku...

 

Miałem wątpliwości co do potrzeby okresowego badania próbek (w internecie znalazłem sprzeczne opinie), ale rozwiewa je odpowiedź z Ministerstwa Środowiska

http://orka2.sejm.gov.pl/INT8.nsf/klucz/323A0944/$FILE/i00940-o1.pdf

 

Pytanie

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=2BDBA4BF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Informacyjnie dla osób myślących o poś w większej aglomeracji

 

 

 

Miałem wątpliwości co do potrzeby okresowego badania próbek (w internecie znalazłem sprzeczne opinie), ale rozwiewa je odpowiedź z Ministerstwa Środowiska

http://orka2.sejm.gov.pl/INT8.nsf/klucz/323A0944/$FILE/i00940-o1.pdf

 

Pytanie

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=2BDBA4BF

 

Bardzo celny post! Dzięki surf!

Chociaż czy rzeczywiście rozstrzyga dyskusję? mam wątpliwości.

 

 

BTW:

Przeczytajcie sobie tą interpelację posła Osucha. Jak się sam nakręca w miarę pisania:

badanie to jest stosunkowo kosztowne (150-300 złotych)

a kilka linijek niżej już podbija stawkę:

Należy podkreślić, że jednokrotny koszt badania ścieków wynosi ok. 400,00 zł

 

Bez kozery powiem: pińćset :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jednak definitywnie rozstrzyga (niestety nie po mojej myśli)

"Przydomowe oczyszczalnie ścieków funkcjonujące w ramach zwykłego korzystania z wód, powinny być objęte kompleksowym system instytucjonalnym, który umożliwia ich monitoring(...)też w okresie ich funkcjonowania i oddziaływania na środowisko."

 

Abstrahując od "wyliczeń" (p)osła Osucha wydaję się że można zapomnieć o wyższość poś nad szambem pod względem finansowym.

Kanalizę mam jakieś 150m od domu (odmowa wydania warunków), zostaje szambo albo wychodek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jednak definitywnie rozstrzyga (niestety nie po mojej myśli)

"Przydomowe oczyszczalnie ścieków funkcjonujące w ramach zwykłego korzystania z wód, powinny być objęte kompleksowym system instytucjonalnym, który umożliwia ich monitoring(...)też w okresie ich funkcjonowania i oddziaływania na środowisko."

 

Przyznam się, że nie bardzo rozumiem całe zamieszanie, które się skupiło akurat wokół pobierania próbek.

 

W starej wersji rozporządzenia było:

§ 5. 1. Próbki ścieków, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, dopływających i odpływających z oczyszczalni ścieków (...) należy pobierać:

1) w regularnych odstępach czasu w ciągu roku;

(...)

2. Liczba średnich dobowych próbek ścieków, (...) nie może być mniejsza niż:

1) w przypadku ścieków z oczyszczalni o RLM poniżej 2 000 — 4 próbki w ciągu roku, a jeżeli zostanie wykazane, że ścieki spełniają wymagane warunki — 2 próbki w następnych latach

 

I w nowym tekście '2016 ten paragraf, w swojej istocie, nie zmienił się dla posiadaczy oczyszczalni przydomowych. Kropka.

 

Natomiast wyjaśnienie (zaciemnienie) ministerialne przerzuca odpowiedzialność na urzędników gminnych, bo równie dobrze można to odczytać tak, że gmina ma prawo żądać od ciebie regularnych badań (zawsze mogła!), jak i tak, że ma monitorować twoją oczyszczalnie przez pobieranie i badanie próbek - w domyśle: "na własny koszt".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że nie bardzo rozumiem całe zamieszanie, które się skupiło akurat wokół pobierania próbek.

 

Bo to znaczący dodatkowy koszt stawiający pod znakiem zapytania rentowność użytkowaniu poś

 

W starej wersji rozporządzenia było:

§ 5. 1. Próbki ścieków, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, dopływających i odpływających z oczyszczalni ścieków (...) należy pobierać:

1) w regularnych odstępach czasu w ciągu roku;

(...)

2. Liczba średnich dobowych próbek ścieków, (...) nie może być mniejsza niż:

1) w przypadku ścieków z oczyszczalni o RLM poniżej 2 000 — 4 próbki w ciągu roku, a jeżeli zostanie wykazane, że ścieki spełniają wymagane warunki — 2 próbki w następnych latach

 

I w nowym tekście '2016 ten paragraf, w swojej istocie, nie zmienił się dla posiadaczy oczyszczalni przydomowych. Kropka.

 

Ale do poprzedniej wersji rozporządzenia była odpowiedź na interpelację nr 9010 z dnia 15.04.2009r. z MŚ w której ministerstwo zwalnia poś bez pozwolenia wodnoprawnego z przeprowadzania takich badań.

W nowej tego stwierdzenia niestety zabrakło :(

 

 

Natomiast wyjaśnienie (zaciemnienie) ministerialne przerzuca odpowiedzialność na urzędników gminnych, bo równie dobrze można to odczytać tak, że gmina ma prawo żądać od ciebie regularnych badań (zawsze mogła!), jak i tak, że ma monitorować twoją oczyszczalnie przez pobieranie i badanie próbek - w domyśle: "na własny koszt".

 

 

Nie zawsze mogła (patrz wyżej)! Co do tego kto odpowiada za przeprowadzenie badania to ustawa o Ochronie Środowiska w art. 147 jednoznacznie wskazuje na właściciela, a nie np. gminę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do poprzedniej wersji rozporządzenia była odpowiedź na interpelację nr 9010 z dnia 15.04.2009r. z MŚ w której ministerstwo zwalnia poś bez pozwolenia wodnoprawnego z przeprowadzania takich badań.

W nowej tego stwierdzenia niestety zabrakło :(

 

Tak, rzeczywiście, nie ma tego bezpośredniego stwierdzenia, które zresztą było raczej stwierdzeniem stanu faktycznego (nie wiem, czy można to nazwać prawem zwyczajowym) niż interpretacją rozporządzenia MŚ. Rozporządzenie w wersji starej i nowej nie wyłącza żadnej oczyszczalni do 2000 RLM z obowiązku pobierania i badania próbek.

 

W obu tych ciekawych odpowiedziach jest ten tajemniczy nakaz stworzenia instytucjonalnego systemu monitoringu oczyszczalni, który spoczywa na gminie.

 

Natomiast szukając uspokojenia dla właścicieli POŚ zwracam uwagę, że nowa odpowiedź MŚ wskazuje na możliwość nałożenia na POŚ obowiązku badania jakości ścieków, zgodnie z par. 154 Prawa Ochrony Środowiska. A więc w stanie przed nałożeniem tego nakazu takiego obowiązku nie ma!

 

Bardzo ciekawy dokument. Przypomina mi "Rejs": "...można spać na tej wolnej koi? - Można. To znaczy nie można!".

 

Nie zawsze mogła (patrz wyżej)!

Niestety, ministerstwa nie mogą zmieniać treści rozporządzeń w trybie udzielania odpowiedzi posłom, ale wykładnia ich interpretacji własnych przepisów jest na pewno ważną wskazówką dla urzędników.

 

Ale próbując podsumować: niezależnie od powyższych dywagacji, wszystko będzie szło w kierunku coraz ostrzejszych wymagań co do oczyszczalni i nawet jeżeli teraz nie ma wymagań co do badania próbek czy usuwania biogenów, to będą one z czasem wprowadzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam oczyszczalnie z drenażem i zbiornikiem dwukomorowym. Mija 6 lat wszystko działa sprawnie. Dmuchając na zimne, zastanawiam się nad "ulepszeniem" tego rozwiązania. Czy jest to wykonalne ? Co mogę w tym kierunku zrobić ?

 

Dość dużo.

 

Pomiędzy zbiornik dwukomorowy a drenaż możesz wstawić oczyszczalnię biologiczną. Wybór masz spomiędzy większości oczyszczalni składających się z dwóch osobnych zbiorników (wtedy interesuje cię tylko ta druga część oczyszczalni) lub tych wszystkich "kombajnów" zbudowanych w jednym małym zbiorniku. Dodatkowy osadnik na pewno polepszy ich parametry. Musisz tylko zmierzyć, czy dodatkowy zbiornik zmieści ci się pomiędzy ten, który już masz, a drenaż.

Poza tym na dodatkowym module oczyszczalni będziesz miał pewien spadek - wylot z dodatkowego zbiornika będzie o kilka cm niżej niż obecny wylot z osadnika - musisz sprawdzić, czy nie będzie za nisko.

 

Ewentualnie możesz rozpoznać rynek na okoliczność zamontowania w zbiorniku dwukomorowym "gotowca", który go zamieni w coś w stylu SBR-a. O ile tylko konstrukcja i wielkość twojego zbiornika na to pozwalają, to by było najłatwiejsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem na etapie wyboru oczyszczalni biologicznej dla 6 osób.

Na dzień dzisiejszy moim faworytem jest oczyszczalnia firmy WOBET - HYDRET model ZBS-6C.

Planuje zlecić jej instalację firmie MAL z Knurowa.

Bardzo proszę o informacje jeśli ktoś posiada taką oczyszczalnię i jeśli zna ktoś firmę MAL proszę podzielić się o jakości ich usług.

Pozdrawiam

 

Użytkuję ZBSa 6C od trzech lat, na początku przymierzałem sie do zakupu ZBS 4C, ale sprzedawca na składzie polecił mi większy( mimo iż narazie moja rodzina liczy 4 osoby, to może sie powiększyć). oglądałem jeszcze innego producenta, ale solidniej wyglądała oczyszczalnia Wobet-Hydret. Jak narazie to raz na pół roku wybieram osad z pierwszej komory i stosuję regularnie bakterie, od czasu do czasu zerknę do skrzynki sterującej czy wszystko gra. Narazie odpukać, nic złego się nie dzieję. Jak bym mógł coś pomóc to pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...