Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

on123321

1,5 m^3 dla 4 osób na pół roku to nie za często?

Jakiego producenta porównywałeś?

Czy prosty jest w użytkowaniu panel sterujący?

Jak z oczyszczaniem, zaglądasz i sprawdzasz regularnie?

Czy masz również drenaż rozsączający?

Czy posiadasz również złoże bilogiczne fluoidalne?

Jakieś minusy lub ewentualne uwagi dla użytkowników?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Użytkuję ZBSa 6C od trzech lat, na początku przymierzałem sie do zakupu ZBS 4C, ale sprzedawca na składzie polecił mi większy( mimo iż narazie moja rodzina liczy 4 osoby, to może sie powiększyć). oglądałem jeszcze innego producenta, ale solidniej wyglądała oczyszczalnia Wobet-Hydret. Jak narazie to raz na pół roku wybieram osad z pierwszej komory i stosuję regularnie bakterie, od czasu do czasu zerknę do skrzynki sterującej czy wszystko gra. Narazie odpukać, nic złego się nie dzieję. Jak bym mógł coś pomóc to pytaj.

 

Widziałam na targach ten ZBS ale nie wiem, czy był to ten 4, czy ten 6C ? Szukamy takiej oczyszczalni na 3 osoby i pralki nie żałujemy !.

Mój kolega ma też z Wobet-a ale on jakiś inny jest - większy. Montowany z 6 lat temu i wybiera go raz na 2 lata. Jest zadowolony i wszystko

działa ale nie rozumiem, dlaczego można tak rzadko go wybierać, skoro u Ciebie jest co pół roku ?

Mam zamiar pogadać z nimi na miejscu, o co pytać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Drodzy monterzy, przedstawiciele handlowi itd. Itp. Potrzebuje informacji im więcej ludzi zajmie głos i się wypowie tym lepiej dla mnie, dlatego piszcie swoje zdanie.

A więc mamy:

Oczyszczalnia SBR Clear Fox 6 (trzy zbiorniki 2250, 1250, 1250 L)

W domu 5 osób

Rozsączenie na tunelach Grafa (sicker 300)

Gleba to glina ciężka/glina średnio słabo wykształcona

PYTANIE

1. Ile musi być metrów tuneli aby obsłużyć taki dom (taką oczyszczalnie)

2. Czy ta oczyszczalnia się nadaje na taki grunt i jakie inne rozwiązanie byście widzieli w rozprowadzeniu wody

3. Co rozumie się przez stwierdzenie serwis gwarancyjny w przypadkach oczyszczalni tlenowych

I z ostatniej chwili

Współczynnik filtracji 2cm/24 godziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Drodzy monterzy, przedstawiciele handlowi itd. Itp. Potrzebuje informacji im więcej ludzi zajmie głos i się wypowie tym lepiej dla mnie, dlatego piszcie swoje zdanie.

A więc mamy:

Oczyszczalnia SBR Clear Fox 6 (trzy zbiorniki 2250, 1250, 1250 L)

W domu 5 osób

Rozsączenie na tunelach Grafa (sicker 300)

Gleba to glina ciężka/glina średnio słabo wykształcona

PYTANIE

1. Ile musi być metrów tuneli aby obsłużyć taki dom (taką oczyszczalnie)

2. Czy ta oczyszczalnia się nadaje na taki grunt i jakie inne rozwiązanie byście widzieli w rozprowadzeniu wody

3. Co rozumie się przez stwierdzenie serwis gwarancyjny w przypadkach oczyszczalni tlenowych

I z ostatniej chwili

Współczynnik filtracji 2cm/24 godziny

 

Witam jestem instalatorem i pewnie nie jestem w stanie udzielić Ci odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania, ale może w części Ci pomogę. Widzę, że męczysz się z jakąś oczyszczalnią SBR i kombinowanym odprowadzeniem. Zacznijmy od początku, więc jeśli jest glina ( ogólnie mówiąc ), to raczej nie polecałbym montażu w gruncie ale w nasypie, przez jakiegoś myślącego montera. Nie uważam się za jakiegoś wybitnego ale logiczne myślenie pomaga. Wracając do tematu ilość metrów tuneli lub drenażu co jest wartością podstawową, na której nie można oszczędzać. Jeśli na 5 osób to jeśli klient by oglądał każdą złotówkę to może zszedłbym do około 25 metrów jako minimum, a jeśli by chciał na pewno dobrze wykonane to bez 35m w umowie bym nie zaczynał. Pewnie znajdą się tacy co i tak będą to obgadywali - ALE KOMPLETNIE MNIE TO NIE INTERESUJE. Pewnie i tak z 2/3 tu obecnych to jakieś utajone firmy, siejące na lewo i prawo reklamę. Wracając do odp. 1 - jeśli pod warstwą ziemi nie byłoby piasku tylko od razu glina to taki montaż byłby już pod znakiem zapytania albo do ponownego przemyślenia i dodatków do cennika, bo to nie są żarty. Ostatnio klienta podebrała mi firma, dobrą ceną go skusiła, bo tylko 2 x 5m drenażu chciała zrobić, a ja naiwnie chciałem mu zrobić dwa razy tyle. Widać te +1500 zł stało ością w gardle. W kwestii odp. 2 to oczyszczalnia biologiczna nadaje się na takie grunty lepiej niż z osadnikiem, ale i tak drenaż to głównie określa. Czyli może pięknie działać w zbiornikach SBR, a na drenażu nawet wiadro wody nie wsiąknie. Jeśli więc oczyszczalnia Ci jakoś działa, a nie wsiąka, to trzeba ze skarpetki wyjąć i porządny nasyp z tego zrobić. Odp. 3 - a nic to nie oznacza u słabych firmy. Nie mówię, że to akurat taka, ale widziałem już Panów handlowców co to chcą sprzedać, a nie umieją wyjaśnić jak włączyć sterownia ( o ile jest ) po awarii zasilania w sieci. Najprościej mówiąc można w dobrych firmach pod tym pojęciem dostać informacje a nawet wizytę kogoś kto sprawdzi, czy instalator nie pomylił wężyków, czy dyfuzor działa i dmuchawa, itp. Ja miałem też czasem pod górkę i po paru telefonach też musiałem radzić sobie sam i skreślałem wówczas takiego producenta z mojej listy. Kończyło się to tym, że moje ceny rosły bo kupowałem droższe rzeczy. W ostatniej kwestii to skoro masz już to zamontowane i to w gruncie to te współczynnik ładnie wyglądają na piśmie, a za robotę to instalator odpowiada, o ile sam tego nie montowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on123321

1,5 m^3 dla 4 osób na pół roku to nie za często?

Jakiego producenta porównywałeś?

Czy prosty jest w użytkowaniu panel sterujący?

Jak z oczyszczaniem, zaglądasz i sprawdzasz regularnie?

Czy masz również drenaż rozsączający?

Czy posiadasz również złoże bilogiczne fluoidalne?

Jakieś minusy lub ewentualne uwagi dla użytkowników?

Dzięki

 

 

Co do wybierania osadu z pierwszej komory raz na pół roku to w mojej opinii jest to optymalny okres, wszystko zależy od użytkownika i w jakim stopniu obciążona jest oczyszczalnia( pralka, zmywarka, ilość użytkowników, w weekendy często mamy gości) a poza tym wolę trzymać się zaleceń producenta.

 

Przeglądałem wiele ofert różnych producentów: Sotlarentz ACTIBLOC ( drozszy,dwu zbiornikowy, cienka ścianka zbiornika i kapsuła sterująca w zbiorniku-ryzyko zalania), Haba SBR PRIMO (cienka ścianka zbiornika, i nie jest SBRem bo ściek nie jest dawkowany porcjowo tylko przelewa się grawitacyjnie do komory reaktora), Europlast EUROMATIC ( mizernej jakości zbiornik), Ekopol BIO HYBRYDA( cienki zbiornik z żywicy, brak panelu sterowania-regulacja zaworów manualna, kompresor w zbiorniku-ryzyko zalania). Oczyszczalnia wobet-hydret jest najsolidniejsza z w/w(chodzi mi o zbiornik) i jest typowym SBRem, sterownik z kompresorem i elektrozaworami znajduję sie w oddzielnym pojemniku i nie ma ryzyka zalania, menu jest proste i przejrzyste, jak wyjeżdżam na urlop jednym przyciskiem przestawiam na tryb urlopowy i oczyszczalnia działa w taki sposób aby podtrzymać przy życiu bakterie, jak przyjeżdża rodzina czy znajomi na weekend przestawiam na tryb który podnosi wydajność pracy oczyszczalni. U mnie jest 24 metry drenażu na pakietach rozsączających ( zakupiłem cały zestaw). Z tego co wyczytałem w dokumentacji to mam złoże stałe zatopione wsparte osadem czynnym, na dnie zbiornika w drugiej komorze nad dyfuzorem od napowietrzania jest taka duza kostka i na tym namnażają sie bakterie. To złoże o ktore pytasz z tego co sie orientuję to mają inne oczyszczalnie z ofert Wobet-Hydret, są one trzy komorowe i mają inne zbiorniki z dwupłaszczu czy jakoś tak to się nazywa i zasada ich działania jest inna.

Jak narazie nic złego sie nie dzieje, a mam te oczyszczalnię zamontowaną ponad trzy lata temu, co do uwag to od czasu do czasu zerknąc do pojemnika technicznego czy pracuje kompresor( ewentualne przeczyścić filtr od kompresora), raz w tygodniu wsypuję pożywke dla bakterii Trigger-1 do umywalki, raz na poł roku wybrać osad, od czasu do czasu zerknąc do studzienki rozdzielczej za zbiornikiem czy woda idzie dalej na drenaż- u mnie jest przezroczysta bezwonna woda, nie robiłem nigdy żadnych badań ale skoro nie ma brzydkiego zapachu to wydaje mi sie że oczyszczalnia pracuje jak nalezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam na targach ten ZBS ale nie wiem, czy był to ten 4, czy ten 6C ? Szukamy takiej oczyszczalni na 3 osoby i pralki nie żałujemy !.

Mój kolega ma też z Wobet-a ale on jakiś inny jest - większy. Montowany z 6 lat temu i wybiera go raz na 2 lata. Jest zadowolony i wszystko

działa ale nie rozumiem, dlaczego można tak rzadko go wybierać, skoro u Ciebie jest co pół roku ?

Mam zamiar pogadać z nimi na miejscu, o co pytać ?

 

Ja wybieram raz na pół roku bo tak jest w zaleceniach producenta, zresztą instalator który montował mi oczyszczalnię powiedział ze lepiej przestrzegac rad producenta, puki co robię co mówi producent i wszystko śmiga jak należy!:) Co do Twojego kolegi to może oczyszczalnia jest mniej obciążona i nie gromadzi sie tyle osadu co u mnie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto mi podpowie dlaczego w oczyszczalnia AT, szybko powstaje osad czynny, po ok 2 miesiącach musze wypompować osad??

 

Osad to osad czynny ten nadmierny co jest do usunięcia. W oczyszczalni jest on we wszystkich komorach tylko w różnej formie. Czyli jeśli chcesz rzadziej wybierać to liczy się nie tylko pojemność tej części, którą co jakiś czas opróżniasz, ale również całej oczyszczalni. Nie wiem jaką masz AT, ale poszukaj to pewnie znajdziesz jej pojemność. Często bywa, że dostawcy, a może producenci mówią o pojemności komory osadnika, a powinni podawać pojemność całości. To chyba największy kant w tej dziedzinie, gdyż tu widać różnicę w cenie. Nie mówię, że jest ona znaczna ale za 500 zł można mieć oczyszczalnię nawet o co najmniej 50% większą niż innej konkurencji, a za to się płaci. Raczej na tym się oszczędza jeśli klient szuka tylko po cenie. NA KONIEC - pewnie w instrukcji jest co pół roku o ile nie zachodzi konieczność opróżniania częściej, a trzeba to po prostu czytać: że maksymalny okres między wybieraniami to pół roku, a zazwyczaj częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczyszczalnia to AT-6.

 

Jeśli dobrze używam kalkulatora to AT-6 ma pojemności czynnej tylko 1,7-1,8m3. Powiedziałbym, że bardzo niedużo jak na 4 osoby - max. Dziwne bo na necie w różnych tabelach sprzedawcy raz piszą, że jest dla max. 4, a raz dla 5 osób - ciekawe. Z przepływem zaś maksymalnym też jest dziwnie i bardzo różnie. Nie mnie to oceniać dlaczego tak jest - wolę inne wyroby. Pytanie jest proste i według mnie nie dotyczy na ile osób max. tylko może dla ilu osób, aby wybierać osad co np. pół roku. Sądzę, że dla 2 lub 3 osób. Widzę na zdjęciach, że są ręcznie zawory do regulacji działania oczyszczalni i to chyba największy problem. Jeśli jest jakieś sterowanie - w sensie automaty i elektrozawory, to mógłbyś kombinować, a tu trzeba je regulować za każdym razem bardziej, gdy więcej jest osadu ( nie rzadziej niż co 4 tygodnie ?) . Nigdy mi się takie rozwiązania nie podobały, a w rzeczywistości zawory zazwyczaj nie są czyste i łatwe w regulacji, a tym bardziej dostępne. Zwłaszcza, gdy rurę masz głęboko wyprowadzoną z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybieram raz na pół roku bo tak jest w zaleceniach producenta, zresztą instalator który montował mi oczyszczalnię powiedział ze lepiej przestrzegac rad producenta, puki co robię co mówi producent i wszystko śmiga jak należy!:) Co do Twojego kolegi to może oczyszczalnia jest mniej obciążona i nie gromadzi sie tyle osadu co u mnie???

 

No w sumie teraz już wiem więcej, bo miałam chwilę, aby wpaść do znajomych i się w końcu dogadać o co chodzi po studiach na necie. Niby proste, mają w ofercie dwa typy oczyszczalni z biologią. Do jednego należy ten Twój, czyli ZBS, a do drugiego te większe ZBB. Widziałam z bliska wyświetlacz i jak się wybiera na ile osób ma działać. Różnią się też sposobem działania i tymi pojemnikami technicznymi, choć nie wiem dlaczego się to tak nazywa. Dla mnie wygląda to jak zielona skrzynka. Oni mają ZBB-7c i jest on dla 7 osób, ale są w 4-kę, a raczej w 5-tkę licząc babcię. Doszliśmy po długiej dyskusji i połowie ciasta do wniosku, że ten ZBB więcej mieści i ma też większy osadnik, plus do tego jest mniej osób niż maksymalnie co daje tak długi czas pomiędzy wizytami szambiarki. Ma trzy komory,a w środkowej widać takie paciorki pływające - czyli złoże, a ZBS chyba tego nie ma. Przyznam, że wygląda to dobrze i zobaczymy co powiedzą jak do nich podjadę. Czy Ty też zmieniasz tą ilość osób na sterowaniu i na ile masz to ustawione ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
CZy ktos może się wypowiedzieć nt oczyszczalni firmy Metria? Mają oni oczyszczalnie o nazwie biuduohybryda (BDH) oraz jakiegoś SBRa. Widzialem je na targach, ale nie wiem, dlaczego skojarzyło mi się, że to jakieś łotweskie sprzęty. A to z Radomia jest, a że mam blisko i znalazłem w fajnej cenie , to sie zastanaewiam, czym ona (BDH) się rózni od wychwalanyh tutaj Bioekocentów centroplastu i biohybryd z eokopolu ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZy ktos może się wypowiedzieć nt oczyszczalni firmy Metria? Mają oni oczyszczalnie o nazwie biuduohybryda (BDH) oraz jakiegoś SBRa. Widzialem je na targach, ale nie wiem, dlaczego skojarzyło mi się, że to jakieś łotweskie sprzęty. A to z Radomia jest, a że mam blisko i znalazłem w fajnej cenie , to sie zastanaewiam, czym ona (BDH) się rózni od wychwalanyh tutaj Bioekocentów centroplastu i biohybryd z eokopolu ???

 

Od razu powiem, że nie znam firmy i nigdy nie montowałem ich oczyszczalni. Jeśli masz wybór pomiędzy hybrydą, a SBR-em to raczej zapytaj o to drugie, choć pewnie będzie droższe. Taktyka posiadania dwóch modeli w jednym segmencie rynku była i jest stosowana przez innych też producentów i teraz pytanie po co i dlaczego ? Niech prześlą Ci instrukcję montażu i użytkowania zanim kupisz, a dla sprawdzenia znajdź, też innego SBR-a i zrób to samo. Mam nadzieję, że z tych instrukcji się coś dowiesz albo zobaczysz, co u jednego producenta SBR-ów jest napisane, a u drugiego jest w domyśle. Z mojej prywatnej opinii to w tanich oczyszczalniach biologicznych zaoszczędza się najszybciej na sterowaniu. Normalnie to musi być pełny automat z jakimś cyfrowym sterowaniem i bez kręcenia zaworkami. Jak coś o tym nie będziesz wiedział to po prostu pytaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZy ktos może się wypowiedzieć nt oczyszczalni firmy Metria? Mają oni oczyszczalnie o nazwie biuduohybryda (BDH) oraz jakiegoś SBRa. Widzialem je na targach, ale nie wiem, dlaczego skojarzyło mi się, że to jakieś łotweskie sprzęty. A to z Radomia jest, a że mam blisko i znalazłem w fajnej cenie , to sie zastanaewiam, czym ona (BDH) się rózni od wychwalanyh tutaj Bioekocentów centroplastu i biohybryd z eokopolu ???

 

Ponieważ nikt z osób zaznajomionych z tymi oczyszczalniami się nie kwapi do odpowiedzi, to ja się zgłoszę. I odpowiem - nie wiadomo!

Bo poza tym, że zbiorniki oczyszczalni są wyprodukowane w technologii rortomouldingu, kompletnie nic konkretnego o nich nie piszą. Zero! Mało zachęcające...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie zdecydowałem się na EKO-BIO 2500.

W zasadzie posiada odpowiednie atesty i zadowolonych użytkowników. Mi to wystarczy.

Szczególnie że ma atest ten poniżej:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001800

Nie mam dostępu do kanalizacji w mojej lokalizacji i mieć nie będę.

 

Przechwycenie obrazu ekranu_2016-05-31_23-52-19.jpg

 

 

 

Przechwycenie obrazu ekranu_2016-05-31_23-49-21.jpg

 

Poniżej linki do lepszych obrazków:

tutaj

 

 

 

PS.

Beczkowóz 10,5m3 do wywozu szamba to u mnie koszt na dziś 215zł.

Odpowiednio:

8,5m3/175zł

4,5m3/124zł

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie zdecydowałem się na EKO-BIO 2500.

W zasadzie posiada odpowiednie atesty i zadowolonych użytkowników. Mi to wystarczy.

Szczególnie że ma atest ten poniżej:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001800

Nie mam dostępu do kanalizacji w mojej lokalizacji i mieć nie będę.

 

[ATTACH=CONFIG]357334[/ATTACH]

 

 

 

[ATTACH=CONFIG]357335[/ATTACH]

 

Poniżej linki do lepszych obrazków:

tutaj

 

Oj, ostrożnie, ostrożnie!

Żeby się nie okazało, że to jest "szum informacyjny".

Po pierwsze - czy to przez pomyłkę jako link do "atestu" dałeś rozporządzenie Ministra Środowiska?

 

Po drugie - deklaracja, że EKO-BIO usuwa 82,9% azotu i 86,8% fosforu budzi moją najwyższą czujność i nieufność.

:jawdrop:

Po trzecie - czy masz dom w granicach aglomeracji Jastrzębie-Zdrój? Tak? - no to ona ma RLM powyżej 100 000. Nie? - to masz do wyboru 1000 innych oczyszczalni bez czarowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaż proszę jakieś ciekawsze z umiarkowanym budżetem.

Nie mieszkam w Jastrzębiu, mieszkam w sąsiedniej miejscowości (Gmina Pawłowice poniżej 100tys, ale nie w Pawłowicach) o aglomeracji poniżej 100tys.

Wiem o tych nowych przepisach.

Dziękuję za sugestie i proszę o jakieś ciekawe rozwiązania.

U mnie ma być tylko według rozporządzenia 1800 z listopada 2014r.

Dałem linka do rozporządzenia, a mam mieć spełnione paragraf 13 ustęp 5

 

Muszę wystąpić tylko z oświadczeniem z gminy że nie będzie u mnie kanalizacji (bo nie będzie) i na tej podstawie zaakceptują mi oczyszczalnię w starostwie w Pszczynie.

Kanalizacja kończy się około 300-400metrów ode mnie.

 

Poniżej reszta papierów:

tutaj

 

Oj, ostrożnie, ostrożnie!

Żeby się nie okazało, że to jest "szum informacyjny".

Po pierwsze - czy to przez pomyłkę jako link do "atestu" dałeś rozporządzenie Ministra Środowiska?

 

Po drugie - deklaracja, że EKO-BIO usuwa 82,9% azotu i 86,8% fosforu budzi moją najwyższą czujność i nieufność.

:jawdrop:

Po trzecie - czy masz dom w granicach aglomeracji Jastrzębie-Zdrój? Tak? - no to ona ma RLM powyżej 100 000. Nie? - to masz do wyboru 1000 innych oczyszczalni bez czarowania.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaż proszę jakieś ciekawsze z umiarkowanym budżetem.

 

Nie twierdzę, że EKO-BIO coś fałszuje, bo nie mam na to żadnych dowodów. Natomiast widząc takie liczby, prosiłbym o więcej potwierdzających to dokumentów.

 

Kilka postów wcześniej ArturStadnik wymienił kilka oczyszczalni z wysokim usuwaniem biogenów.

 

 

U mnie ma być tylko według rozporządzenia 1800 z listopada 2014r.

 

Jedno zero ci uciekło :)

 

 

Poniżej reszta papierów:

tutaj

 

Coś mi dzisiaj linki nie chcą działać. Ten twój mi w ogóle nie wchodzi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do papierów które mam od firmy

 

tutaj

 

Teraz powinno zadziałać.

Wystarczy kliknąć na pdf-a i powinno się otworzyć w przeglądarce. Bez przeciągania.

 

Swego czasu na Planete został wyemitowany film Toksyczne ubrania.

Rzadko oglądam telewizję (akurat włączyłem pudło), jednak ten program pokazał skalę problemu związanego z ubraniami i chemią jaka przychodzi do EU z Chin.

Generalnie nawet komunalne oczyszczalnie nie wyłapują tego syfu który z prania ubrań idzie do kanalizacji.

Problem jest duży i niestety Nam szkodzi w sposób bezpośredni i pośredni.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...