Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Zastanawiam się jeszcze, czy do drenażu oczyszczalni nie podłączyć jeszcze odpływu z rynien, aby wszystko było w jednym miejscu. Na razie jeszcze nie wiem o ile zwiększy to kwotę oczyszczalni. W cenniku oferują głównie wersje z drenażem na pakietach. Czytałam różne rzeczy i nie wiem, czy tunele, czy pakiety się w takim rozwiązaniu lepiej sprawdzają. Nasz hydraulik może zamontować oczyszczalnię, ale nam doradza żwir płukany do rur na drenażu,

bo gdzieś ma dojście do taniego.

 

Czy ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia, czy uwagi z odprowadzeniem deszczów do drenażu oczyszczalni ?

 

O ile trzeba zwiększyć taki drenaż ?

 

 

Parę razy robiłem oczyszczalnię, której w drenaż była również wprowadzana deszczówka. Mam jednak pewne zasady przy realizacji takich rozwiązań.

 

Po pierwsze, daję więcej podsypki pod drenaż +50%. Jeśli były to np. pakiety to je również podsypuję żwirem płukanym. Jeśli stosuję jakiś plastiki na drenaż zamiast żwiru płukanego to wolę jak mają w środku rurę drenażową, która lepiej rozprowadza po całości. W tunelach tego nie ma i dlatego je rzadko stosuję.

 

Po drugie, za oczyszczalnią biologiczną, a przed drenażem daję zawsze jakiś zbiornik, aby dało się włożyć pompę i podlać ogród. W zależności też od montowanej oczyszczalni dobierałem pojemność takiego pośredniego zbiornika. Jak klient chciał to od razu montowałem pompę, ale trzeba nią w takim układzie jeszcze jakoś sterować. Koszty takiego dodatku zaczynają wówczas nieco rosnąć.

 

Po trzecie, coś takiego można robić po normalnej oczyszczalni biologicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Parę razy robiłem oczyszczalnię, której w drenaż była również wprowadzana deszczówka. Mam jednak pewne zasady przy realizacji takich rozwiązań.

 

Po pierwsze, daję więcej podsypki pod drenaż +50%. Jeśli były to np. pakiety to je również podsypuję żwirem płukanym. Jeśli stosuję jakiś plastiki na drenaż zamiast żwiru płukanego to wolę jak mają w środku rurę drenażową, która lepiej rozprowadza po całości. W tunelach tego nie ma i dlatego je rzadko stosuję.

 

Po drugie, za oczyszczalnią biologiczną, a przed drenażem daję zawsze jakiś zbiornik, aby dało się włożyć pompę i podlać ogród. W zależności też od montowanej oczyszczalni dobierałem pojemność takiego pośredniego zbiornika. Jak klient chciał to od razu montowałem pompę, ale trzeba nią w takim układzie jeszcze jakoś sterować. Koszty takiego dodatku zaczynają wówczas nieco rosnąć.

 

Po trzecie, coś takiego można robić po normalnej oczyszczalni biologicznej

 

Tak tylko podlewaniem tym ogrodu ma sens tylko w tedy jak sie niema sąsiadów ona ma lekki zapach

 

To samo da sie zrobić z szambem dwu komorowym ( tansze w wykonaniu w aglomeracji niż oczyszczalnia bilogiczna ) żeby podlewać ogród.

 

Ja doszłem do wniosku że tajnaszym rozwiązaniem jest szambo .

Szambo poza aglomeracja mozna tez podpiąc pod drenaż ( ale w tedy szambo jedno komorowe ) tak pisały mi firmy

 

Wiem z użedu miasta w mojej miejscowości że wezmą sie po wakacjach ostro za oczyszczalnie bilogiczne w aglomeracji będa wymagać te probki żeby klient sam je robił.

Wezmą sie za oczysczalanie drenazowe w aglomeracji i poza aglomeracją czy spelniają normy podane w aglomeracji . Dodam żę 99% wogle nie spelnia bo malo kto robił badania z firm.

Ja bede sie kłucić z miastem oto gdzie są pieniadze z funuszy UE na budowe kanalizacji w ramach aglomeracji i dlaczego nas mieszkańcow nigdy nie podpieto

 

SZAMBO w obecnych czasach ( przepisach ) jest najbardziej opłacalne ( nie wiadomo co bedzie dalej a idzie ku gorszemu ) wystarczy zobaczyć to co siedzieje i mam w obrebie aglomeracji

Dodam że dostalem odpowiedz z zakładu inzynieii miejskiej że moge się podłączyć do kanalizacji koszt to około 25 tys.zł zwrucą mi 2699zł wg ich wyliczeń bo najblisza kanalizacja jest oddalona o 289,5m odemnie .

( przepraszam za literówki bo pisze z tel kom )

http://www.probud.pl/produkty/szamba-betonowe/ producent szamb jak by kogos interesowało . Powiem tak zuwazylem im dalej w centralną polskę tym taniej z szambem nawet jak trzeba je przywieści . Ta firma ma drogo. Nie dajcie sie zwieść ceną przewaznie w 85% są to ceny netto i bez transportu. Koszt sambo umnie z przywiezieniem z poreby 3500 tys.zl w tym 1 wlaz żeliwny ,czujnik napełnienia i system opruzniania za plotem ( fajna żecz z wygladu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......

Będą porównywać liczniki z wodomierzy czy taka sama ilość w chodzi do szamba +-20% . Będzie obowiązek montażu licznika na wodę na ogród.....

Co przy własnej studni?

 

Współczuję przede wszystkim rolnikom. Oni przy trzodzie, bydle i fermach powinni już się martwić. Norm z pewnością nie spełnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko podlewaniem tym ogrodu ma sens tylko w tedy jak sie niema sąsiadów ona ma lekki zapach

 

To samo da sie zrobić z szambem dwu komorowym ( tansze w wykonaniu w aglomeracji niż oczyszczalnia bilogiczna ) żeby podlewać ogród.

 

Ja doszłem do wniosku że tajnaszym rozwiązaniem jest szambo .

Szambo poza aglomeracja mozna tez podpiąc pod drenaż ( ale w tedy szambo jedno komorowe ) tak pisały mi firmy

 

Wiem z użedu miasta w mojej miejscowości że wezmą sie po wakacjach ostro za oczyszczalnie bilogiczne w aglomeracji będa wymagać te probki żeby klient sam je robił.

Wezmą sie za oczysczalanie drenazowe w aglomeracji i poza aglomeracją czy spelniają normy podane w aglomeracji . Dodam żę 99% wogle nie spelnia bo malo kto robił badania z firm.

Ja bede sie kłucić z miastem oto gdzie są pieniadze z funuszy UE na budowe kanalizacji w ramach aglomeracji i dlaczego nas mieszkańcow nigdy nie podpieto

 

SZAMBO w obecnych czasach ( przepisach ) jest najbardziej opłacalne ( nie wiadomo co bedzie dalej a idzie ku gorszemu ) wystarczy zobaczyć to co siedzieje i mam w obrebie aglomeracji

Dodam że dostalem odpowiedz z zakładu inzynieii miejskiej że moge się podłączyć do kanalizacji koszt to około 25 tys.zł zwrucą mi 2699zł wg ich wyliczeń bo najblisza kanalizacja jest oddalona o 289,5m odemnie .

( przepraszam za literówki bo pisze z tel kom )

http://www.probud.pl/produkty/szamba-betonowe/ producent szamb jak by kogos interesowało . Powiem tak zuwazylem im dalej w centralną polskę tym taniej z szambem nawet jak trzeba je przywieści . Ta firma ma drogo. Nie dajcie sie zwieść ceną przewaznie w 85% są to ceny netto i bez transportu. Koszt sambo umnie z przywiezieniem z poreby 3500 tys.zl w tym 1 wlaz żeliwny ,czujnik napełnienia i system opruzniania za plotem ( fajna żecz z wygladu )

 

Dlatego wspomniałem o normalnej oczyszczalni. Po biologicznej nie ma zapachów po podlaniu trawki, czy iglaków. Wytłumaczenie jest proste - po procesach tlenowych jest lepiej niż po beztlenowych. Niestety z szambem z dwoma komorami to już nie taka bajka. Zapach na pewno jest i jedynie stosując porządne biokatywatory możesz kombinować - przecież to Twoja działka. Na pewno będzie lepiej wszystko rosło niż po biologi, bo znacznie więcej jest dodatków :). Nie krytykuję !

 

Teraz to tak na poważnie - każdy wybiera co chce o ile w urzędzie się nie dowie, że może jedynie mieć szambo, bo kanalizacja jest planowana. Czyli możesz mieć w aglomeracji oczyszczalnie biologiczną lub szambo. Po podliczeniu kosztu próbek, pewnie wychodzi na to, że biologia się mniej opłaca lub wcale. Dlatego montuję też szamba i nie widzę w tym problemu. Z takim 10m3 też idzie żyć, o ile zamontowane jest przed domem i od strony wjazdu, aby z wężami nie latać zbytnio po działce. Zamiast betonowych szamb wolę z takie tworzywa ( nie dotyczy tych z żywicy ).

 

Podsumowując: nie bronię za wszelką cenę oczyszczalni w aglomeracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przy własnej studni?

 

Współczuję przede wszystkim rolnikom. Oni przy trzodzie, bydle i fermach powinni już się martwić. Norm z pewnością nie spełnią.

 

Oj aż się boję głupoty urzędników, którzy Ci powiedzą, że musisz być zważony, zmierzony i wpisany do rejestru bo inaczej nie istniejesz :). Czyli najgłupszym

pomysłem może być hasło - musisz założyć licznik na własną studnię, bo inaczej nie wiem ile jest ścieków. Ewentualnie coś w tym stylu i na takim poziomie intelektualnym - przykre to i dlatego trzymam kciuki, aby intelekt wrócił do naszych miast i wsi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea przewodnia tych nowych ustaw brzmiała tak, że w pierwszym rzędzie do kontroli miały być wyznaczone firmy faktycznie zagrażające swoją działalnością środowisku. A tu znowu urzędnik znalazł szansę na szybki dochód, cykliczne zajęcie ii brak oporu prawnego ze strony przeciętnego Kowalskiego. Na większości posesji bez policji nie wejdą. To musi się tak skończyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea przewodnia tych nowych ustaw brzmiała tak, że w pierwszym rzędzie do kontroli miały być wyznaczone firmy faktycznie zagrażające swoją działalnością środowisku. A tu znowu urzędnik znalazł szansę na szybki dochód, cykliczne zajęcie ii brak oporu prawnego ze strony przeciętnego Kowalskiego. Na większości posesji bez policji nie wejdą. To musi się tak skończyć.

 

Policja nie wejdzie na działke bo poco.

Od tego jest straż gminna jesli posiada miasto gmina ,ostateczności policja ( chodz o tym nigdy nie słyszałem żeby policja była )

Umnie w Mieście do szamb i tak samo bedzie do oczyszczalni bilogicznych wiem to dzisaj od sąsiadow

Że przyjezdza straż miejska z panią z ochrony środowiska ty masz ją obowiązake w puścić , nie zrobisz tego to odstajesz z urzedu pismo że masz sie umuwić z urzędniczką , nie robisz tego odrazu przywalaja mandat na poczenie 5 tys.zl

 

Byłem dzisiaj w Ochronie srodowiska zapytac jak chca robić te probki itd .

Powiedziano mi że gmina bedzie wymagać 6 probek w roku od osoby prywatnej a 20 od firm

Ja mam je robić z godnie z ustawą ( intepretacja ustawy jest rózna )

Pierwsza kontrola bedzie do 3 miesiascy po założeniu oczyszczalni jak sie staram o dofinansowanie i w tedy musze posiadać jedną wlasna probkę i oni pobira probke własną i zobczą czy sie wszytko z gadza. Są po 1 kontroli już i okazuje sie żę oczyszczalnia nie spelnia warunków , osoby uzytkujące dostali zakaz urzytkowania oczyszczalni bilogicznej i zablombowali ją . Mają ja doprwadzić do urzytku takiego jak skladali w wniosk.

Ja mam robic próbki 6 razy w roku i mam je tak robic co roku wyrwkowo bedzie miasto mnie sprawdzać czy robie probki , poprzez doniesienie wyników do ochrony srodowiska a to może być w 1,2,3 roku dopiero i oni umuwią sie zemna na kontrole .Beda czeste kontrole ponieważ mało kto zdecydował sie umnie na oczyszczalnie bilogiczną w aglomeracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeżeli rów melioracyjny biegnie centralnie przez moją działkę (jest zakryty) to mogę do niego zrobić odprowadzenie z POŚ biologicznej? Czy są wymagane jakieś operaty, próbki czy coś?

 

http://www.budujemydom.pl/woda-i-kanalizacja/70-oczyszczalnie-sciekow

 

Jak najbardziej musisz robić probki , to jest zrzut fekaliow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę razy robiłem oczyszczalnię, której w drenaż była również wprowadzana deszczówka. Mam jednak pewne zasady przy realizacji takich rozwiązań.

 

Po pierwsze, daję więcej podsypki pod drenaż +50%. Jeśli były to np. pakiety to je również podsypuję żwirem płukanym. Jeśli stosuję jakiś plastiki na drenaż zamiast żwiru płukanego to wolę jak mają w środku rurę drenażową, która lepiej rozprowadza po całości. W tunelach tego nie ma i dlatego je rzadko stosuję.

 

Po drugie, za oczyszczalnią biologiczną, a przed drenażem daję zawsze jakiś zbiornik, aby dało się włożyć pompę i podlać ogród. W zależności też od montowanej oczyszczalni dobierałem pojemność takiego pośredniego zbiornika. Jak klient chciał to od razu montowałem pompę, ale trzeba nią w takim układzie jeszcze jakoś sterować. Koszty takiego dodatku zaczynają wówczas nieco rosnąć.

 

Po trzecie, coś takiego można robić po normalnej oczyszczalni biologicznej

 

Mamy już wycenę i za taki dodatkowy zbiornik z pompą jest dopłaty 2 tyś, ale nadal zastanawiamy się nad tym. Wybraliśmy już ZBS-6C i nie wiem czy od razu zamontujemy zbiornik na deszczówkę, bo za taki rozbudowany drenaż też trzeba dopłacić. Obecnie na działce jest sucho i jakoś mało tych opadów, czyli deszczówki za dużo nie zgromadzimy. Postawiliśmy pod dwie rynny po dużym wiadrze i na razie tak to testujemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy już wycenę i za taki dodatkowy zbiornik z pompą jest dopłaty 2 tyś, ale nadal zastanawiamy się nad tym. Wybraliśmy już ZBS-6C i nie wiem czy od razu zamontujemy zbiornik na deszczówkę, bo za taki rozbudowany drenaż też trzeba dopłacić. Obecnie na działce jest sucho i jakoś mało tych opadów, czyli deszczówki za dużo nie zgromadzimy. Postawiliśmy pod dwie rynny po dużym wiadrze i na razie tak to testujemy :)

 

Skoro wybrałaś już wobet-hydret i ich oczyszczalnię zbs-6c, a chcesz mieć coś więcej i nie wiesz czy to ten dodatkowy zbiornik, to się nie męcz i 2 tyś. wydaj na kolejny - większy model, czyli chyba zbs-10c, bo na 8 osób nie znalazłem na ich stronie takiej wersji. Na oko to za dużo, ale z drugiej strony to przełączysz sobie program na mniej osób, a w zamian dostaniesz większą wszędzie pojemność. Czyli więcej zapasu do podlewania jaki i wybieranie osadu z co najmniej 2-3 razy rzadziej.

 

Jeśli chcieliby więcej niż 2 tyś. to się targuj, albo szukaj innej firmy !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeżeli rów melioracyjny biegnie centralnie przez moją działkę (jest zakryty) to mogę do niego zrobić odprowadzenie z POŚ biologicznej? Czy są wymagane jakieś operaty, próbki czy coś?

 

Nie trzeba robić operatu, jeżeli odprowadza się ścieki do ziemi i w granicach własnej posesji.

Odprowadzenie do zakrytego rowu raczej trudno nazwać odprowadzeniem do ziemi, czyli musisz się postarać o pozwolenie wodno prawne.

Próbki to już inna bajka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam na targach ten ZBS ale nie wiem, czy był to ten 4, czy ten 6C ? Szukamy takiej oczyszczalni na 3 osoby i pralki nie żałujemy !.

 

Skoro wybrałaś już wobet-hydret i ich oczyszczalnię zbs-6c, a chcesz mieć coś więcej i nie wiesz czy to ten dodatkowy zbiornik, to się nie męcz i 2 tyś. wydaj na kolejny - większy model, czyli chyba zbs-10c,

 

@MonikP6: Posłuchaj, co ci radzi WojtekINST, i masz gwarantowany smród i kłopoty!

Nie można sobie, ot tak, kupować oczyszczalni trzykrotnie przewymiarowanej - i to w osadzie czynnym! Będziesz non stop ściągała świeży osad do swojej oczyszczalni. Przełączyć program na mniej osób? Z 10 na 3? Powodzenia!:cool: Według danych dostępnych w internecie ZBS-10C jest dla 6-10 osób. Oczyszczalnia pracująca na osadzie czynnym ma dość wąskie widełki obciążenia i równie źle pracuje przeciążona co niedociążona (tylko wówczas szkodliwość jest mniejsza, bo ścieków mniej).

Wielkość -6C jest dla 3-6 lub 4-6, w zależności od strony internetowej. Warto by sprawdzić, jakie dane zostały uwzględnione w certyfikacie CE. Niestety, producent nie chwali się nimi.

 

Na oko to za dużo, ale z drugiej strony to przełączysz sobie program na mniej osób, a w zamian dostaniesz większą wszędzie pojemność. Czyli więcej zapasu do podlewania jaki i wybieranie osadu z co najmniej 2-3 razy rzadziej.

Że niby gdzie będzie więcej tego zapasu do podlewania? W komorze napowietrzania? Czy w osadniku? Chcesz prosto z oczyszczalni pompować ścieki na trawnik? Tak doradzasz swoim klientom?

 

Gwoli wyjaśnienia: oczyszczalnia nie produkuje wody. Ona oczyszcza ścieki - w takiej ilości, w jakiej do niej dopływają. Czy będzie duża, czy mała, "wyprodukuje" tyle samo "wody do podlewania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MonikP6: Posłuchaj, co ci radzi WojtekINST, i masz gwarantowany smród i kłopoty!

Nie można sobie, ot tak, kupować oczyszczalni trzykrotnie przewymiarowanej - i to w osadzie czynnym! Będziesz non stop ściągała świeży osad do swojej oczyszczalni. Przełączyć program na mniej osób? Z 10 na 3? Powodzenia!:cool: Według danych dostępnych w internecie ZBS-10C jest dla 6-10 osób. Oczyszczalnia pracująca na osadzie czynnym ma dość wąskie widełki obciążenia i równie źle pracuje przeciążona co niedociążona (tylko wówczas szkodliwość jest mniejsza, bo ścieków mniej).

Wielkość -6C jest dla 3-6 lub 4-6, w zależności od strony internetowej. Warto by sprawdzić, jakie dane zostały uwzględnione w certyfikacie CE. Niestety, producent nie chwali się nimi.

 

 

Że niby gdzie będzie więcej tego zapasu do podlewania? W komorze napowietrzania? Czy w osadniku? Chcesz prosto z oczyszczalni pompować ścieki na trawnik? Tak doradzasz swoim klientom?

 

Gwoli wyjaśnienia: oczyszczalnia nie produkuje wody. Ona oczyszcza ścieki - w takiej ilości, w jakiej do niej dopływają. Czy będzie duża, czy mała, "wyprodukuje" tyle samo "wody do podlewania".

 

Będę jednak bronił takiego rozwiązania, gdyż w sumie co to oznacza, że oczyszczalnia jest za duża na tak małą ilość osób ? Różni producenci dobierają pojemność oczyszczalni do różnej ilości osób, np: ACTIBLOCK 6 to łącznie około 6m3, ZBS-10C to około 5m3, SOLIDO 6 to około 5m3 i jeszcze pewnie kilka przypadków. Czyli można dać w sumie większą pojemność i chyba nie martwić się ewentualnym zagniwaniem. Sądzę, że może to tylko dotyczy sbr-ów, gdzie proces w sumie odbywa się w jednej komorze ale każdy może to sobie wytłumaczyć inaczej.

 

Wracając jednak do podlewania to oczywiście nie mówię tu, że można podlewać z każdej komory. W sbr-ach wystarczy poczekać na zakończenie cyklu i odpompowanie. Nie widzę problemu z wykorzystaniem ich np. do drzewek, oczywiście o ile są on oczyszczone :). Jeśli zaś chodzi o to, że mamy więcej tych ścieków oczyszczonych, to po prostu wynika z faktu, że jeśli nie będzie się podlewać każdego dnia i zmniejszymy ilość odpompowania to będziemy mieli ich więcej. Deszcz też nie musi za często padać, aby uzbierać go w jakimś zbiorniku. Dlatego uważam, że łączenie obu rozwiązań jest najbardziej efektywne i oczywiście dotyczy normalnych oczyszczalni, czyli raczej nie tych najtańszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtekINST: bardzo się cieszę, że znalazł się tutaj ktoś, kto prezentuje taki prosty sposób myślenia o oczyszczalniach, bo to pokazuje, jakie kwestie należy wyjaśniać osobom niedoświadczonym, które do tych spraw podchodzą "z chłopskim rozumem". Gorzej

 

Mówiąc w skrócie, wszystkie oczyszczalnie wyposażone w dmuchawę membranową pracują w technologii osadu czynnego.

 

Cóż to takiego jest ten osad czynny? To mikroorganizmy, które unoszą się w ściekach, pozlepiane w tzw. kłaczki, czyli jakby miękkie grudki, takie mikrobiologiczne paprochy. Kłaczki mają ogromne znaczenie, bo w spokojnej cieczy opadają na dno, co pozwala je usuwać lub zawracać do komory napowietrzania.

 

Skąd się bierze osad czynny? Tworzy się samoczynnie przy dużej koncentracji mikroorganizmów (chociaż łatwiej jest go "zaszczepić", czyli wlać zdrowy osad z innej oczyszczalni). Dlatego jeżeli oczyszczalnia jest zbyt duża, to osad czynny nie ma szans powstać, ponieważ rozproszone mikroorganizmy nie mogą na siebie trafić i się skleić. Taka ciuciubabka w hangarze lotniczym.

 

I cóż z tego? Przecież w końcu ścieki się tak "zagęszczą", że osad czynny powstanie. - Otóż nie. Nawet jeżeli uda mu się wytworzyć, to oczyści ścieki i zdechnie z głodu. Osad czynny jest jak płomień - aby trwał, potrzebuje stałych dostaw paliwa w odpowiedniej ilości. Nie da się ustawić dowolnie małego płomienia w kuchence gazowej.

 

PS.

Bardzo proszę wszystkich inżynierów sanitarnych i projektantów o przełknięcie bez komentarzy moich skrajnych uproszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtekINST: bardzo się cieszę, że znalazł się tutaj ktoś, kto prezentuje taki prosty sposób myślenia o oczyszczalniach, bo to pokazuje, jakie kwestie należy wyjaśniać osobom niedoświadczonym, które do tych spraw podchodzą "z chłopskim rozumem". Gorzej

 

Mówiąc w skrócie, wszystkie oczyszczalnie wyposażone w dmuchawę membranową pracują w technologii osadu czynnego.

 

Cóż to takiego jest ten osad czynny? To mikroorganizmy, które unoszą się w ściekach, pozlepiane w tzw. kłaczki, czyli jakby miękkie grudki, takie mikrobiologiczne paprochy. Kłaczki mają ogromne znaczenie, bo w spokojnej cieczy opadają na dno, co pozwala je usuwać lub zawracać do komory napowietrzania.

 

Skąd się bierze osad czynny? Tworzy się samoczynnie przy dużej koncentracji mikroorganizmów (chociaż łatwiej jest go "zaszczepić", czyli wlać zdrowy osad z innej oczyszczalni). Dlatego jeżeli oczyszczalnia jest zbyt duża, to osad czynny nie ma szans powstać, ponieważ rozproszone mikroorganizmy nie mogą na siebie trafić i się skleić. Taka ciuciubabka w hangarze lotniczym.

 

I cóż z tego? Przecież w końcu ścieki się tak "zagęszczą", że osad czynny powstanie. - Otóż nie. Nawet jeżeli uda mu się wytworzyć, to oczyści ścieki i zdechnie z głodu. Osad czynny jest jak płomień - aby trwał, potrzebuje stałych dostaw paliwa w odpowiedniej ilości. Nie da się ustawić dowolnie małego płomienia w kuchence gazowej.

 

PS.

Bardzo proszę wszystkich inżynierów sanitarnych i projektantów o przełknięcie bez komentarzy moich skrajnych uproszczeń.

 

 

Wszystko się w zgadza i w zasadzie tak działa osad czynny. Jednak ja to widzę od innej nieco strony. Dla mnie jako wykonawcy jest podział w sumie na dwa typy oczyszczalni, tj. na dużej i małej pojemności na osobę. Jest to bardzo duże uproszczenie ale powstało na skutek licznych wizyt handlowców, którzy za każdym razem przekonywali mnie do swoich rozwiązań. Dużo jest oczyszczalni na rynku i trzeba je jakoś klasyfikować, a nie tylko cena.

 

Wracając jednak do podziału, duże oczyszczalnie biologiczne to raczej SBR-y, głównie z terenów za naszą zachodnią granicą. Małe zaś to zazwyczaj osad czynny z drugiego kierunku. Opis rozwoju osadu czynnego i jego funkcjonowania jest odpowiedni raczej dla tych małych. Pytanie jest więc oczywiste, dlaczego w Niemczech poszli w drugą stronę, czyli w pojemność oczyszczalni, a tym samym w dużą komorę napowietrzania ? Dla mnie wyjaśnieniem jest po części, dodanie porcjowania ścieków i lepsza automatyka ale mogą być też inne powody.

 

Oczywiście wszystko to jest jednym wielkim uproszczeniem, ale to co jest na rynku i to co ma CE, pokazuje jakie rozwiązania są wdrażane w praktyce i jakie działają. Raczej nie dostrzegam górnej granicy cenowej, która ogranicza producentów, zaś dolna za to jest wyraźnie widoczna w pojemności i technologii oraz w jakości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się w zgadza i w zasadzie tak działa osad czynny. Jednak ja to widzę od innej nieco strony. Dla mnie jako wykonawcy jest podział w sumie na dwa typy oczyszczalni, tj. na dużej i małej pojemności na osobę.

 

Ale to jest forum dla zwykłych ludzi budujących sobie dom. Twój podział z punktu widzenia instalatora służy wyłącznie podaniu im ceny za montaż: duża = dużo, mała = mniej dużo.

 

 

 

Wracając jednak do podziału, duże oczyszczalnie biologiczne to raczej SBR-y, głównie z terenów za naszą zachodnią granicą. Małe zaś to zazwyczaj osad czynny z drugiego kierunku.

 

SBR to także osad czynny :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę przerywając dyskusję, pozwolę sobie wtrącić temat bliższy głównemu wątkowi.

Po długich namysłach i wielu godzinach spędzonych na edukacji, w moim ogrodzie wylądowała POŚ Sotralentz Actibloc, którą planuję na dniach uruchomić. W związku z tym mam pytanie - jakie polecacie bakterie na start? Wystarczy zwykły Microbec, czy może lepiej będzie zastosować coś typowo startowego jak Microstations Bio7 Choc? Nie mam niestety w pobliżu nikogo od kogo mógłbym zaszczepić sobie osad, wszędzie tylko drenażówki...

Może macie też jakieś cenne rady dotyczące startu "przygody" z POŚ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...