Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszalnia biologiczna - ranking.


mysiul

Recommended Posts

Jak się mówi o pojemności to zazwyczaj jest to osadnika, ale przyznaję się do błędu i zbyt wczesnych wniosków :). Jednak nie zgodzę się z tym, że normalne oczyszczalnie biologiczne są często mniejsze od osadników. Dotyczy to raczej tych z naciągniętą w górę ilością osób - przepustowością. Wielu jest producentów i wiele podejść do tej kwestii. Kończąc temat to trafił mi się niedawno klient, który chciał biohybrydę, ale jak go wezwali o uzupełnienie w urzędzie to nie mógł donieść papierów na aktualną normę tej oczyszczalni. Przyznam się, że nie wnikałem w to, więcej i nie wiem czy nie mieli ich, czy może mu ich producent nie dosłał. Wkurzył się i zmienił na actibloc. Zamontowałem ją w tym miesiącu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...

Witam,

chciałem skonsultować z wami zakaz budowy oczyszczalni na terenach aglomeracji.

Starostwo powiatowe twierdzi, że dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej w krakowie ( nie wojewoda jak ktoś tu pisał wcześniej) wprowadził zakaz budowy oczyszczalni na terenie górnej wisły (dokładnie zakaz odprowadzenia ścieków do gruntu) Dosłownie można to odczytać, w ten sposób, że regionalny pan dyrektor wprowadził zakaz na terenie trzech województw do czego w żaden sposób nie jest uprawniony. Problem polega na tym, że nikt nie potrafi podać podstawy prawnej, że ten przemiły pan miał w ogóle prawo wydać takie rozporządzenie. Odczytuje to jednoznacznie, że to rozporządzenie jest nic nie warte. Rozporządzenia lokalne poza tym są niżej w hierarchii prawnej od rozporządzeń ministerialnych co potwierdza wyrok sądu administracyjnego w tej własnie sprawie: "W ocenie Sądu takie działanie organów administracji było nieprawidłowe, ponieważ ignoruje istniejącą w Polsce hierarchię źródeł prawa wynikającą z uregulowań zawartych w rozdziale III Konstytucji RP. Niewątpliwie akty prawa miejscowego są źródłami prawa stojącymi niżej w hierarchii od ustaw, a ponadto art. 94 Konstytucji stanowi, że mogą one być wydawane jedynie na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie." Ale niestety poszanowanie konstytucji nie jest specjalnie w modzie:/ cały wyrok sądu:

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/79385DFBCD

Więc może ktoś podpowie jak rozmawiać ze starostwem, aby sprawa nie kończyła się zabawą w sądzie bo jak wiadomo to trwa.

Ogólnie jest wiele wyroków na korzyść inwestorów w sprawie zmuszania ich do budowy szamba, jeśli kanalizacja jest ekonomicznie nie uzasadniona do wybudowania.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i podpowiedzi

 

ps pytanie do ArturaStadnika czy mogę prosić o kontakt prv w sprawie actibloca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ lesny_83:

Niepotrzebnie powielasz wpisy w różnych wątkach. Już pisałeś o tym w innym wątku - i co? Liczysz na to, że pod RZGW w Krakowie stanie demonstracja wkurzonych forumowiczów?

 

Rozumiem, że mieszkasz na terenie aglomeracji, ale nie chcesz się podporządkować zapisom lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego, który mówi, że masz się podpiąć do kanalizacji.

Ten sam plan mówi pewnie, że domy mają być min. 12 m od drogi, mieć dachy w kolorze ceglastym o spadku 30-45 stopni. Ale ty postawisz kostkę z płaskim dachem 8 m od drogi - bo jest wolność. No, kaman...!

 

Zamiast skrzykiwać pospolite ruszenie, albo zainteresuj się podpięciem do kanalizacji, albo skrzyknij środowisko lobbujące za wyłączeniem twojej okolicy z aglomeracji, albo zrób operat wodno prawny z opcją odprowadzenia ścieków oczyszczonych do cieku powierzchniowego. Jak sam zaznaczyłeś, nikt ci nie zabrania postawić oczyszczalni...

 

No to pewnie kanalizacja kończy się 100 m od ciebie i gminie się nie chce jej podciągnąć? I sądzisz, że łatwiej ci pójdzie z urzędniczką ze starostwa, żeby nie respektowała przepisu, który szef kazał jej respektować? I to bez drogi sądowej :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beja

mam propozycje jak nie wiesz/nie chcesz pomóc czasem lepiej się nie odezwać albo dopytać.

Gdyby u mnie był plan przestrzenny to sprawa była by jasna, bo taki dokument właśnie może określać co można, a co nie.

Ale moja działka nie jest objęta planem. Budowa była na podstawie WZ. Zakład komunalny-gminny w warunkach przyłącza określa, że ścieki mogę odprowadzić do POŚ. Gminna też nie widzi nić w tym złego (co gorsza nawet mają przewidziane dotację 50%, normalnie zgroza!!!)

Tylko starostwo wyciąga przepis za przeproszeniem z dupy i mamy się na to godzić. Co do pospolitego ruszenia to chyba tak by należało to zrobić bo inaczej nie dociera do urzędasów, że w żaden sposób nie mają racji (cytat z informacji wydziału architektury: dlaczego nie można budować oczyszczalni na terenie aglomeracji? Bo nie i już.

Tak na koniec nie należy mylić pojęć planu przestrzennego z aglomeracją

pozdr

ps dopóki własnie będziemy pozwalać urzędnikom interpretować prawo tak jak im wygodnie w danej chwili to dobrze w tym kraju nigdy nie będzie

Edytowane przez lesny_83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beja - wracam jeszcze raz z prośbą do Ciebie, pomóż. Otóż załapałem się na dużą dotację w sprawie POŚ, ale -jak już pisałem wcześniej - glina pylasta na 3m i potem ił, więc mam obawy, że u mnie nie da rady :( Testy w wykopie na 2m dały wynik przesiąkliwości na początku 1m3/d, ale już po 2 dniach na głębokości 1m prędkość spadała do ok. 0.5m/d i potem było coraz mniej -wykres. Na dniach będzie projektant z ramienia gminy -jak z nim rozmawiać, są szanse na biologiczną? Podpowiedz proszę strategię.

Test_przep1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beja

mam propozycje jak nie wiesz/nie chcesz pomóc czasem lepiej się nie odezwać albo dopytać.

Gdyby u mnie był plan przestrzenny to sprawa była by jasna, bo taki dokument właśnie może określać co można, a co nie.

Ale moja działka nie jest objęta planem. Budowa była na podstawie WZ. Zakład komunalny-gminny w warunkach przyłącza określa, że ścieki mogę odprowadzić do POŚ. Gminna też nie widzi nić w tym złego (co gorsza nawet mają przewidziane dotację 50%, normalnie zgroza!!!)

Tylko starostwo wyciąga przepis za przeproszeniem z dupy i mamy się na to godzić. Co do pospolitego ruszenia to chyba tak by należało to zrobić bo inaczej nie dociera do urzędasów, że w żaden sposób nie mają racji (cytat z informacji wydziału architektury: dlaczego nie można budować oczyszczalni na terenie aglomeracji? Bo nie i już.

Tak na koniec nie należy mylić pojęć planu przestrzennego z aglomeracją

pozdr

ps dopóki własnie będziemy pozwalać urzędnikom interpretować prawo tak jak im wygodnie w danej chwili to dobrze w tym kraju nigdy nie będzie

 

Zastanawiam się tylko, czego ty chcesz od forumowiczów? Sekretnego zaklęcia, które pozwoli panować nad umysłem urzędnika?

 

Przepisy lubią się zmieniać. Warunki dostałeś takie jakie dostałeś, bo prawdopodobnie były wydane przed wejściem w życie przepisu RZGW. A nawet jeśli nie, to przecież - jak sam napisałeś - nikt ci nie broni postawić oczyszczalni. Odprowadź ścieki oczyszczone do rowu i załatwione! Wcześniej dałem ci jeszcze dwie inne propozycje. Żadna ci nie pasuje?

 

A jeżeli nie zgadzasz się z decyzją urzędnika, to rada jest jedna, która padała tu już wielokrotnie: WSZYSTKO NA PIŚMIE. I odwoływać się.

Ty nazywasz urzędnika lokalnym ziutkiem, powołujesz się na sprawy sądowe, zapowiadasz wiekopomną batalię - i co? Skaczesz tylko z wątku na wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beja - wracam jeszcze raz z prośbą do Ciebie, pomóż. Otóż załapałem się na dużą dotację w sprawie POŚ, ale -jak już pisałem wcześniej - glina pylasta na 3m i potem ił, więc mam obawy, że u mnie nie da rady :( Testy w wykopie na 2m dały wynik przesiąkliwości na początku 1m3/d, ale już po 2 dniach na głębokości 1m prędkość spadała do ok. 0.5m/d i potem było coraz mniej -wykres. Na dniach będzie projektant z ramienia gminy -jak z nim rozmawiać, są szanse na biologiczną? Podpowiedz proszę strategię.

 

Nie zmusisz gruntu, żeby przyjął więcej wody. Bardzo się obawiam, że wszelkie rady typu - większa studnia, system tuneli rozsączających, wymiana gruntu itp. szybko skończyłyby się wielkim rozczarowaniem.

A może w innej części działki dokopiesz się do jakiejś suchej i bardziej przepuszczalnej warstwy. Bo jak nie, to znowu: szukaj rowu w pobliżu.

 

Może bardziej doświadczeni koledzy mają jakiś sensowniejszy pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmusisz gruntu, żeby przyjął więcej wody. Bardzo się obawiam, że wszelkie rady typu - większa studnia, system tuneli rozsączających, wymiana gruntu itp. szybko skończyłyby się wielkim rozczarowaniem.

A może w innej części działki dokopiesz się do jakiejś suchej i bardziej przepuszczalnej warstwy. Bo jak nie, to znowu: szukaj rowu w pobliżu.

 

Może bardziej doświadczeni koledzy mają jakiś sensowniejszy pomysł...

 

Jak najbardziej to racja co napisał Beja, bo oczyszczalnie powinno dobierać się "od końca", tzn. jakie warunki gruntowo-wodne to taki system odprowadzenia. Oczywiście o ile jest to możliwe na danej działce. Nie doradzam tu żadnego rozwiązania, ale dla bezpieczeństwa bez drenażu w dużym nasypie, nie podchodziłbym do rozważań teoretycznych takiego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dla bezpieczeństwa bez drenażu w dużym nasypie, nie podchodziłbym do rozważań teoretycznych takiego tematu.
Jak to rozumieć? Że należy rozważać tylko duży nasyp? Koszt akurat nie gra roli, więc duży nasyp wchodzi w grę, ale czy da radę? Edytowane przez Adaxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Chcieliśmy razem z mężem podziękować wszystkim forumowiczom, których opinie i uwagi umożliwiły nam dobrnąć do końca tematu. Podsumowując mamy już oczyszczalnię! Czy będzie działać i jak długo zobaczymy, ale na razie jesteśmy zadowoleni. Na marginesie dodam, że polecam wszystkim niezdecydowanym, jeżeli już wybiorą jakąś oczyszczalnię to pojechać do sprzedawcy, czy hurtowni i wszystko samemu sprawdzić. My pojechaliśmy akurat do producenta, bo mieliśmy w miarę blisko. Pokazano nam tam oczyszczalnię zalaną wodą i z włączonym sterowaniem. Mogliśmy sami sobie ją przełączać i o wszystko pytać. Dużo nam to dało i w końcu zdecydowaliśmy się na jej montaż. Byliśmy też w trzech innych firmach, ale były to tylko hurtownie. Niestety nie mogliśmy sprawdzić jak one działają. Nie we wszystkich firmach też dano nam instrukcje montażu i obsługi. Dziwne to, ale zazwyczaj namawiano nas od razu na montaż i wycenę w terenie. Polecam najpierw podejść do tematu tak jakbyście sami mieli montować oczyszczalnię. Gdy się już dowiecie ile kosztuje oczyszczalnia, rury, żwir i montaż to wtedy wytargujcie jakiś upust. Dopiero wtedy, wiedząc ile macie do zapłaty poproście o wycenę montażu. Nie spodoba się to im, ale o swoje pieniądze trzeba dbać. :) DSC_02281.jpgDSC_02453.jpgDSC_02474.jpgDSC_02501.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcieliśmy razem z mężem podziękować wszystkim forumowiczom, których opinie i uwagi umożliwiły nam dobrnąć do końca tematu. Podsumowując mamy już oczyszczalnię! Czy będzie działać i jak długo zobaczymy, ale na razie jesteśmy zadowoleni. Na marginesie dodam, że polecam wszystkim niezdecydowanym, jeżeli już wybiorą jakąś oczyszczalnię to pojechać do sprzedawcy, czy hurtowni i wszystko samemu sprawdzić. My pojechaliśmy akurat do producenta, bo mieliśmy w miarę blisko. Pokazano nam tam oczyszczalnię zalaną wodą i z włączonym sterowaniem. Mogliśmy sami sobie ją przełączać i o wszystko pytać. Dużo nam to dało i w końcu zdecydowaliśmy się na jej montaż. Byliśmy też w trzech innych firmach, ale były to tylko hurtownie. Niestety nie mogliśmy sprawdzić jak one działają. Nie we wszystkich firmach też dano nam instrukcje montażu i obsługi. Dziwne to, ale zazwyczaj namawiano nas od razu na montaż i wycenę w terenie. Polecam najpierw podejść do tematu tak jakbyście sami mieli montować oczyszczalnię. Gdy się już dowiecie ile kosztuje oczyszczalnia, rury, żwir i montaż to wtedy wytargujcie jakiś upust. Dopiero wtedy, wiedząc ile macie do zapłaty poproście o wycenę montażu. Nie spodoba się to im, ale o swoje pieniądze trzeba dbać. :) [ATTACH=CONFIG]372852[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]372853[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]372854[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]372855[/ATTACH]

 

Ile zapłaciliście za oczyszczalnie i ile za montaż ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...oczyszczalnie powinno dobierać się "od końca", tzn. jakie warunki gruntowo-wodne to taki system odprowadzenia...
Witam, podobnie jak @MonikP6 również rozważamy ZBS-6C (2-3 osoby, max 6), ale jest glina, więc chyba drenaż w nasypie, jest na to miejsca za domem 25x25m. Ciekawi nas też połączenie BOS ze zbiornikiem deszczówki (10m3) i dopiero potem przelew do drenażu w nasypie. Jak to widzisz, da się to pogodzić? Czy zbiornik nie będzie śmierdział ściakami i zarastał? Ew. czy są jakieś środki do neutralizacji? Liczę na pomoc, ew. montaż (PW), studzienka z gifa byłaby tym zbiornikiem deszczówki i oczyszcz. scieków -to tylko podobieństwo, bo chodzi o BOŚ i deszczówkę. Pozdrawiam!

POŚ_schemat.jpg

Edytowane przez daniel.w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile zapłaciliście za oczyszczalnie i ile za montaż ?

 

W sumie nas całość około 14 tyś z "kochanym" wacikiem wyszła po ostrym targowaniu. W sumie my mamy tą wersję z dodatkową pompą w środku, która jest droższa niż zwykła. Wyszło tak, że oczyszczalnia znalazła się koło domu - obok wjazdu, a drenaż daliśmy na tył i nie wyszły spadki - trzeba było pompować. Nie pamiętam dokładnie ile było za montaż, ale chyba około 2,5 tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Czy ktoś ma zamontowaną oczyszczalnię Centroplastu - np. bioekocent 3300 lub multiekocent 3300. Jaka jest różnica między tymi modelami. Czy ktoś ma za taką oczyszczalnią studnie chłonną ?

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179767-Oczyszalnia-biologiczna-ranking&p=6453129&viewfull=1#post6453129

 

... a więcej znajdziesz przez opcję "Przeszukaj temat" na górnym szarym pasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...