Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w piwnicy


Recommended Posts

Witajcie,

chciałbym się skonsultować w sprawie wentylacji w mojej piwnicy, a właściwie jej brakiem. Dom wg projektu był bez piwnic, na moje zlecenie architekt wraz z konstruktorem zaprojektowali piwnice i nanieśli potrzebne zmiany wg obliczeń. Lecz "obudziłem" się dzisiaj, że ja nie mam pionów wentylacji we wszystkich pomieszczeniach oprócz kotłowni. Poniżej załączam rzut piwnicy. Niebieskie kreski to są okna, kotłownia wiem, że jest ok, ale co z resztą pomieszczeń?

czy mam problem? Piwnica, będzie graciarnią, z ogrzewaniem, ale delikatnym. Czy jeśli to problem (chodzi mi o grzyb), to czy mogę jakoś temu zaradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zibik_eng

Wg obowiązujących przepisów pomieszczenie z piecem na paliwo stałe/ciekłe ma być wyposażone w wentylację grawitacyjną i taką projektanci zaprojektowali - jeżeli miał Pan fanaberię z wentylacją każdego pomieszczenia to trzeba było im takie informacje przekazać na etapie projektu.

Przyczyną powstawania grzyba jest przedewszystkim wilgoć - to raczej sprawa nieprawidłowo wykonanej izolacji przeciwwodnej a nie wentylacji. Jeżeli dalej będzie miał Pan potrzebę wykonania wentylacji to nie ma problemu - projekt nowych kominów i zrobić wg projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musi być przewiec, czyli wywiew (może być jeden na piwnicę) i nawiewy

trzeba by więc przegonić powietrze przez pozostałe pomieszczenia: rozszczelnić okno w pomieszczeniu prawym, podciąć drzwi w tym pomieszczeniu i pomiezszczeniu srodkowym i w koncu tego srodkowego zrobic dziure w scianie do kotlowi, coby zassał wywiew z kotlowni. w samej kotlowni drzwi szczelnie bo inaczej pojdzie krotszą drogą pomijajac pomieszczenie srodkowe. Lub zamiast szczelinami w drzwiach dziura w scianie miedzy pomieszczeniem prawym a srodkowym.

grzyb jak jest wilogosc, czuli nie bardzo ma sens wpuszczac tony rozgrzanego powietrza latem do zimnej piwncy, bo sie wtedy na scianach będzie wykraplac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Czy jeśli to problem (chodzi mi o grzyb), to czy mogę jakoś temu zaradzić?

 

Jeśli obawiasz się wilgoci, to najprostszym sposobem zapobieżenia jej, będzie zastosowanie stałego, regulowanego przewiewu "na przestrzał". W tym celu możesz wykonać samodzielnie otwory w ścianach o średnicy od ok. 120 do 150 mm wyposażone wewnątrz w anemostaty a zewnątrz w kratki nawiewno-wywiewne zaopatrzone w siateczkę p. owadom (do regulacji tego przewiewu zależnie od pory roku) i podcięcie tych wewnętrznych drzwi (lub wykonanie w nich otworów). Kotłowni do tej "wentylacji" bym nie włączał :no:

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...