Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

okna drewniane a lakier transparentny


Recommended Posts

Witam wszystkich.

Mamy problem z wyborem lakieru do okien drewnianych i prosimy fachowców o radę.

Zdecydowaliśmy się na zakup okien drewnianych w poleconej przez znajomych, małej firmie. Dostaliśmy paletę barw i wybraliśmy kolor – drewno malowane lakierem transparentnym. Podczas rozmowy wykonawca stanowczo odradził nam zastosowanie lakieru transparentnego - przede wszystkim dlatego, że nie zawiera on pigmentu, przez co jest mniej odporny na działanie promieni UV. Podobno sam producent odradza stosowanie takiego lakieru.

Niestety pozostałe kolory znacząco odbiegają od naszej wizji; nie mówiąc już o tym, że zamówiliśmy podbitkę w pierwotnie wybranym, naturalnym kolorze.

 

Moje pytanie: ile w tym prawdy? Na ile lakiery transparentne są gorsze od tych barwionych ? Co jeszcze może stać się z tak pomalowanymi oknami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma filtra UV, to w zasadzie jedynym skutkiem będzie, że zżółknieje i ściemnieje.

A może to oni coś ściemniają? Kto dziś przy drogiej produkcji (okna drewniane, schody itp...) stosuje lakiery bez filtra UV?

 

Firma stosuje lakiery firmy Rhenocoll. W karcie technicznej pisze: "Dzięki dużej zawartości

pigmentu chroni przed promieniowaniem UV". No ale co w przypadku lakieru transparentnego??? Wychodzi na to, że nie chroni.

Mogę wybrać jeszcze lakier firmy Adler, ale tu również wykonawca odradza lakiery transparentne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W karcie technicznej pisze: "Dzięki dużej zawartości

pigmentu chroni przed promieniowaniem UV". No ale co w przypadku lakieru transparentnego???

Sam pigment ma duże właściwości ochronne, więc stąd takie a nie inne stwierdzenie producenta.

Transparentny nawet z filtrem UV będzie chronił mniej. Ot, i cała zagadka. Proszę odsłonić długo leżący dywan na starej podłodze i stanie się jasne co z lakierem czyni słońce. Proponuję także poprosić wykonawcę okien o wyjaśnienie tematu za pomocą języka potocznego, a nie gwary technicznej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilkę,

w ogólnej mowie za lakier transparentny /lazurowy uważa się taki, spod którego widać rysunek słojów drewna. Może być bardziej lub mniej transparentny.

Mam wrażenie, że mówicie o lakierze bezbarwnym / przynajmniej w znacznym stopniu ?

 

Znów powiem ogólnie: z zasady lakiery bezbarwne są bardzo słabo odporne na warunki atmosferyczne. Drewno pod nimi szybciej się psuje a powłoka tym samym szybciej starzeje przez co trzeba częściej robic renowacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UV czyli ultrafiolet degraduje powierzchnię czegokolwiek. Czy to będzie lakier w pełni kryjący kolorem drewno czy transparentny ukazujący jego strukturę . Lakiery dobrych producentów, np. Remmers czy Sikkens posiadają w sobie czynnik chroniący przez jakiś czas przed łuszczeniem się powierzchni. Łuszczenie się lakieru następuje w momencie kiedy UV wypala czynnik chroniący i zwykle występuje punktowo na ramiaku. Podobny proces następuje w kremach do opalania z filtrem UV. Takie miejsca na drewnie po 3 - 5 latach są wyczuczuwalne pod opuszkami palcy i należy je przeczyścić delikatnie papierem o gradacji 150 a następnie pędzelkiem delikatnie polakierować - renowacyjne ilości lakieru powinny być dostępne u profesjonalnego producenta czy sprzedawcy okien drewnianych. Mozna oczywiście wezwać serwis i za niego zapłacić ( 50 PLN/okno w Łodzi) ale de facto jest to czynność pozwalająca laikowi technicznemu ogarnąć renowację swoich okien :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do UV to ramiaki okienne nie są w aż w tak duzym stopniu narażone na jego niszczycielską siłę jak powierzchnie drzwi zewnętrznych szczególnie na elewacjach południowych i zachodnich gdzie ekspozycja jest najsilniejsza. Dlatego w przypadku drzwi wykonanych z jakiegokolwiek materiału obowiązkiem inwestora jest zamontowanie zadaszenia. Gdy nie ma tekiego elementu następuje utrata gwarancji z powodu 100% pewności zniszczenia powierzchni lakierniczej.

Osobiście polecam, bardzo modne ostatnimi czasy daszki ze szkła laminowanego. Folia uzyta w tym szkle przepuszcza tylko 2% UV co jest wystarczającą barierą dla "zabójczego" promieniowania :) Poza tym daszki są bezramowe, mocowane na okuciach ze stali nierdzewnej i przez to mają 20 letnią gwarancję a dodatkowo ich bardzo lekka budowa nie koliduje mocno z estetyką i charakterem elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 years później...

Jest możliwe. Szukaj innego prodcenta jeśli chcesz by pod farbą było widać strukturę drewna.

Tu mogły byc dwie opcje:

- powłoka jest tak gruba, bo producent uważa że będzie trwalsza

- powłoka jest tak gruba, bo zakrywa całe uslojenie (i nie wiedać co jest pod spodem - łączenia, wady drewna itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...