Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

TYNKI MASZYNOWE-Gdańsk,Gdynia-gipsowe,cementowo wapienne.R.K.


Recommended Posts

Rys nie mam, jest troche dziurek ktore trzeba bedzie szpachlowac. Na 100% jest diamant. Na sufitach jest gorzej bo tam jest mp75. Wkurwi.... sie bardzo. I nie wiem juz sam co robic. Bo myslalem ze sie przeszlifuje i bedzie spokoj. Jeden gosc powiedzial ze na suficie zrobilby gladz. Na scianach przemalowal, zobaczyl ewentualne ubytki i zaszpachlowal. Drugi powiedzial ze najpierw ta szara szpachla przejedzie a pozniej biala poniewaz sama biala jakby zrobil to pozniej znowu moglyby po przetarciu wychodzic jakies dziurki. Nie wiem juz co o tym myslec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 924
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rys nie mam, jest troche dziurek ktore trzeba bedzie szpachlowac. Na 100% jest diamant. Na sufitach jest gorzej bo tam jest mp75. Wkurwi.... sie bardzo. I nie wiem juz sam co robic. Bo myslalem ze sie przeszlifuje i bedzie spokoj. Jeden gosc powiedzial ze na suficie zrobilby gladz. Na scianach przemalowal, zobaczyl ewentualne ubytki i zaszpachlowal. Drugi powiedzial ze najpierw ta szara szpachla przejedzie a pozniej biala poniewaz sama biala jakby zrobil to pozniej znowu moglyby po przetarciu wychodzic jakies dziurki. Nie wiem juz co o tym myslec.

 

Jeżeli są dziurki to raczej chodzi o jakość wykończenia przez tynkarzy i w takim przypadku faktycznie papier tego nie wyrówna szczególnie przy granulacji 150 lub 180 a grubszym już się nie da szlifować bo pojawiają się rysy.

 

Bez oględzin nie jestem w stanie dużo podpowiedzieć, najlepiej przeszlifować mechanicznie (papier tylko 180 ) , pomalować białą farbą podkładową z odrobiną czarnego barwnika bo wtedy lepiej widać będzie ubytki, zaszpachlować ubytki, po wyschnięciu wyszlifować je i nakładać farbę. Jeżeli jest zbyt dużo dziur to niestety gładź na całości...

 

Jeżeli na pierwszy rzut oka widać, że trzeba nakładać gładź to proponuję nie malować ścian bo później będzie problem ze szpachlowaniem.

Edytowane przez Radosław Krasowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jednak obyło sie bez gładzi na scianach. Wszystko pieknie przeszlifowane. Papier 180 byl troche za slaby i trzeba bylo bardzo dociskac zeby coz zebralo. Wykorzystalismy troche grubsze ziarno chyba 150. Wszystko zagruntowane, odmalowane tak zeby bylo widac ubytki, ktore ekipa zaszpachlowala. Potem znowu poszedl grunt i efekt jest zadowalajacy- wyglada jakbym mial polozona gladz :). Sufity jedynie sa gladzia biala raz pociagniete cieniutko. Bylo tego 106m2 i sasiad nie zdarl ze mnie kasy. Za metr robocizny policzyl 7 zl.

Do wszystkich niezdecydowanych, polecam Diamanta i przeszlifowanie go a nie zbankrutujecie :).

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak obyło sie bez gładzi na scianach. Wszystko pieknie przeszlifowane. Papier 180 byl troche za slaby i trzeba bylo bardzo dociskac zeby coz zebralo. Wykorzystalismy troche grubsze ziarno chyba 150. Wszystko zagruntowane, odmalowane tak zeby bylo widac ubytki, ktore ekipa zaszpachlowala. Potem znowu poszedl grunt i efekt jest zadowalajacy- wyglada jakbym mial polozona gladz :). Sufity jedynie sa gladzia biala raz pociagniete cieniutko. Bylo tego 106m2 i sasiad nie zdarl ze mnie kasy. Za metr roboziny policzyl 7 zl.

Do wszystkich niezdecydowanych, polecam Diamanta i przeszlifowanie go a nie zbankrutujecie :).

 

Cieszę się, że w końcu się udało:-)

 

Pozdrawiam.

R.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda efekt końcowy

 

[ATTACH=CONFIG]204619[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]204620[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]204621[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]204622[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]204623[/ATTACH]

 

Wszystko bardzo ładnie wygląda:)

 

Powinny zobaczyć to osoby które twierdziły, że nie da się wyszlifować...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

forumowicze - słuchajcie rad doświadczonych kolegów z postów powyżej....

Od razu widać ze fachowcy bo sami z siebie zapraszają do obejrzenia swoich prac....

 

ku przestrodze - jak mogą wyglądać tynki cementowo wapienne z kwarcem ( gotowe pod malowanie) można zobaczyć w stopce poniżej.

 

Oby jak najwięcej takich fachowców jak Wy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam - widzę, że same fachowe odpowiedzi.

 

Chciałem też zadać, według mnie dosyć trudne pytanie. Planuję zrobić w domu chłodzenie sufitowe w wykonaniu pasywnym do pompy ciepła. Mam do dyspozycji dwa rodzaje rurek pe-x - 10mm lub 14mm. Drugi system 14mm jest dla mnie wyborem tańszym.

 

Mam jednak problem z wyborem rodzaju tynku, który byłby właściwszy do położenia na system chłodzenia sufitowego. Ze względu na grubość (która raczej musi być na suficie większa, czyli > 15mm) przemawia tynk CW. Tak samo jego przewodność cieplna. Z drugiej strony tynki gipsowe są tańszym rozwiązaniem.

 

Zastanawiam się, czy można położyć np. tynk gipsowy Diamant na sufit na taki układ chłodzenia sufitowego, czy lepiej pomieszać, czyli sufity zrobić z CW i gładź, a na ściany tynki gipsowe?

 

Może są inne kwestie o których nie pomyślałem? Nie mam w ogóle pojęcia o przyczepności tynków do rurek pex. Np. producent Purmo zaleca minimalną grubość tynku do swoich rurek 14mm równą 30mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - widzę, że same fachowe odpowiedzi.

 

Chciałem też zadać, według mnie dosyć trudne pytanie. Planuję zrobić w domu chłodzenie sufitowe w wykonaniu pasywnym do pompy ciepła. Mam do dyspozycji dwa rodzaje rurek pe-x - 10mm lub 14mm. Drugi system 14mm jest dla mnie wyborem tańszym.

 

Mam jednak problem z wyborem rodzaju tynku, który byłby właściwszy do położenia na system chłodzenia sufitowego. Ze względu na grubość (która raczej musi być na suficie większa, czyli > 15mm) przemawia tynk CW. Tak samo jego przewodność cieplna. Z drugiej strony tynki gipsowe są tańszym rozwiązaniem.

 

Zastanawiam się, czy można położyć np. tynk gipsowy Diamant na sufit na taki układ chłodzenia sufitowego, czy lepiej pomieszać, czyli sufity zrobić z CW i gładź, a na ściany tynki gipsowe?

 

Może są inne kwestie o których nie pomyślałem? Nie mam w ogóle pojęcia o przyczepności tynków do rurek pex. Np. producent Purmo zaleca minimalną grubość tynku do swoich rurek 14mm równą 30mm.

 

Witam.:)

 

Szczerze przyznam, że nigdy nie słyszałem o rurkach pex na suficie.

Jeśli chodzi o ściany i ogrzewanie ścienne to Knauf stworzył do tego materiał o nazwie mp 75 GF i jest to materiał gipsowo wapienny, nakładana grubość tego tynku tak aby przykryć rurki i wyprostować ściany to 4-5 cm co daje ok 30 kg na m/2! na sufitach takie pogrubienia są nie do przyjęcia i proszę się poważnie nad tym zastanowić, a w przypadku tynku c-w obciążenie było by jeszcze większe osobiście bał bym się mieć coś takiego nad głową.

Diamanta również nie powinno się dawać na sufity, natomiast nie ma czegoś takiego jak przyczepność tynku do rurki pex, wszystko jest zatopione w tynku który jest ze sobą zespojony i dodatkowo wzmocniony siatką.

 

Naprawdę proszę jeszcze raz to przemyśleć a jeśli koniecznie rurki muszą przebiegać po suficie to najlepiej było by sprawdzić u kogoś kto już ma tak zrobione i czy wszystko jest ok .

 

Pozdrawiam.

R.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana

 

Czytam i czytam od początku watek i dalej .... :) CW czy gładż ;)

 

Tynki będzie mi kładła ekipa w ostatnim tygodniu marca, człowiek od tynków poleca Knauf Diamant, 80% tynków kładzie teraz takich. Z drugiej strony buduje mi to wykonawca (kilka segmentów) i nie wszystko zależy ode mnie tzn. budynek będzie ocieplany zapewne gdzies w maju. Czytałem że najlepiej się wstrzymac ale tu nie ma tematu i ocieplony zostanie w maju.... Czy nie będzie problemu z tynkami Diamant położonymi koniec marca/początek kwietnia ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana

 

Czytam i czytam od początku watek i dalej .... :) CW czy gładż ;)

 

Tynki będzie mi kładła ekipa w ostatnim tygodniu marca, człowiek od tynków poleca Knauf Diamant, 80% tynków kładzie teraz takich. Z drugiej strony buduje mi to wykonawca (kilka segmentów) i nie wszystko zależy ode mnie tzn. budynek będzie ocieplany zapewne gdzies w maju. Czytałem że najlepiej się wstrzymac ale tu nie ma tematu i ocieplony zostanie w maju.... Czy nie będzie problemu z tynkami Diamant położonymi koniec marca/początek kwietnia ?

 

Pozdrawiam

 

Witam.:)

 

W zeszłym roku tynkowałem diamantem nieogrzewany domek w grudniu, w połowie prac przyszedł duży przymrozek i musiałem prace przerwać na miesiąc. Tynk który był już nałożony przez cały czas do kwietnia na przemian odtajał i zamarzał... Na żadnej ze ścian nie pojawiła się nawet najmniejsza ryska a tynk nie stracił nic na swojej twardości i do dzisiaj wszystko jest super, wiem bo to był dom mojego sąsiada:), wiec proszę się nawet nie nie zastanawiać bo tynkować gipsem można cały rok ale trzeba wiedzieć jak i przestrzegać kilku podstawowych zasad no i oczywiście nie zaszkodzi gwarancja od wykonawcy.

 

To co opisałem wyżej nie dotyczy tynków cementowo wapiennych które gdy są mokre po zamarznięciu mogą popękać.

 

Edit: Odnośnie pierwszego pytania jeśli zdecyduje się Pan na tynki c-w to KONIECZNIE później gładź...

 

 

Co z tego,że tynki będą gładkie "pod malowanie" jeżeli jest problem z zarobieniem ubytków w nim a proszę mi wierzyć ubytki pojawią się na pewno po osadzeniu parapetów lub drzwi, przy wnoszeniu profili na poddasze i płyt k-g, nie wspominając już o hydraulikach którzy lubią kuć w świeżo położonych tynkach:) dziurek będzie pełno nikt ich nie będzie zarabiał tynkiem c-w tylko gipsem i będzie problem.

 

Więc zdecydowanie polecam tynki gipsowe, poprawki trwają parę minut, tynk akumuluje ciepło, w pomieszczeniach jest przyjemnie, dodatkowo Diamant można szlifować co znacząco obniża koszty no i najważniejsze tynki te są jednowarstwowe.

 

 

 

Pozdrawiam.

R.K.

Edytowane przez Radosław Krasowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wpis na moim wątku.

Nie spieszymy się z zamieszkaniem, przed nami wiele prac.

Poprawki [jeśli moje tynki faktycznie popękają w miejscach dzisiejszych licznych pajęczyn] byłyby robione wiosną, ale czym zrobić te poprawki? :(

 

 

Pozdrawiam słonecznie

 

Jeżeli tynk będzie się odspajał czyli nie będzie miał odpowiedniej przyczepności do podłoża( łatwo to sprawdzić ostukując ścianę) to niestety trzeba będzie odkuć te miejsca i wypełnić gipsem następnie całość nałożyć gładź., bo nawet siatka nic nie pomoże i rysy i tak będą widoczne. Jeżeli tak będzie to jest to błąd wykonawcy i koniecznie trzeba dojść co jest przyczyną więc spokojna rozmowa z nim może wiele pomóc, agresywna postawa sprawi że wszystkiego się wyprze i dojdzie do kłótni.

 

Ale radziłbym nie wpadać w panikę w końcu to budowa:) i myślę, że na skurczowych się skończy a wtedy zwykła gładź na pewno wszystko przykryje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za informację ;)

 

Pozdrawiam

 

Witam.:)

 

W zeszłym roku tynkowałem diamantem nieogrzewany domek w grudniu, w połowie prac przyszedł duży przymrozek i musiałem prace przerwać na miesiąc. Tynk który był już nałożony przez cały czas do kwietnia na przemian odtajał i zamarzał... Na żadnej ze ścian nie pojawiła się nawet najmniejsza ryska a tynk nie stracił nic na swojej twardości i do dzisiaj wszystko jest super, wiem bo to był dom mojego sąsiada:), wiec proszę się nawet nie nie zastanawiać bo tynkować gipsem można cały rok ale trzeba wiedzieć jak i przestrzegać kilku podstawowych zasad no i oczywiście nie zaszkodzi gwarancja od wykonawcy.

 

To co opisałem wyżej nie dotyczy tynków cementowo wapiennych które gdy są mokre po zamarznięciu mogą popękać.

 

Edit: Odnośnie pierwszego pytania jeśli zdecyduje się Pan na tynki c-w to KONIECZNIE później gładź...

 

 

Co z tego,że tynki będą gładkie "pod malowanie" jeżeli jest problem z zarobieniem ubytków w nim a proszę mi wierzyć ubytki pojawią się na pewno po osadzeniu parapetów lub drzwi, przy wnoszeniu profili na poddasze i płyt k-g, nie wspominając już o hydraulikach którzy lubią kuć w świeżo położonych tynkach:) dziurek będzie pełno nikt ich nie będzie zarabiał tynkiem c-w tylko gipsem i będzie problem.

 

Więc zdecydowanie polecam tynki gipsowe, poprawki trwają parę minut, tynk akumuluje ciepło, w pomieszczeniach jest przyjemnie, dodatkowo Diamant można szlifować co znacząco obniża koszty no i najważniejsze tynki te są jednowarstwowe.

 

 

 

Pozdrawiam.

R.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - widzę, że same fachowe odpowiedzi.

 

Chciałem też zadać, według mnie dosyć trudne pytanie. Planuję zrobić w domu chłodzenie sufitowe w wykonaniu pasywnym do pompy ciepła. Mam do dyspozycji dwa rodzaje rurek pe-x - 10mm lub 14mm. Drugi system 14mm jest dla mnie wyborem tańszym.

 

Mam jednak problem z wyborem rodzaju tynku, który byłby właściwszy do położenia na system chłodzenia sufitowego. Ze względu na grubość (która raczej musi być na suficie większa, czyli > 15mm) przemawia tynk CW. Tak samo jego przewodność cieplna. Z drugiej strony tynki gipsowe są tańszym rozwiązaniem.

 

Zastanawiam się, czy można położyć np. tynk gipsowy Diamant na sufit na taki układ chłodzenia sufitowego, czy lepiej pomieszać, czyli sufity zrobić z CW i gładź, a na ściany tynki gipsowe?

 

Może są inne kwestie o których nie pomyślałem? Nie mam w ogóle pojęcia o przyczepności tynków do rurek pex. Np. producent Purmo zaleca minimalną grubość tynku do swoich rurek 14mm równą 30mm.

 

 

Witam.:)

 

Przyznaję, że nigdy nie słyszałem o rurkach pex na suficie.

Jeśli chodzi o ściany i ogrzewanie ścienne to Knauf stworzył do tego materiał o nazwie mp 75 GF i jest to materiał gipsowo wapienny, nakładana grubość tego tynku tak aby przykryć rurki i wyprostować ściany to 4-5 cm co daje ok 30 kg na m/2! na sufitach takie pogrubienia są nie do przyjęcia i proszę się poważnie nad tym zastanowić, a w przypadku tynku c-w obciążenie było by jeszcze większe osobiście bał bym się mieć coś takiego nad głową.

Diamanta również nie powinno się dawać na sufity, natomiast nie ma czegoś takiego jak przyczepność tynku do rurki pex, wszystko jest zatopione w tynku który jest ze sobą zespojony i dodatkowo wzmocniony siatką.

 

Naprawdę proszę jeszcze raz to przemyśleć a jeśli koniecznie rurki muszą przebiegać po suficie to najlepiej było by sprawdzić u kogoś kto już ma tak zrobione i czy wszystko jest ok .

 

Pozdrawiam.

R.K.

 

Przyznam szczerze, że tą odpowiedzią wprowadziłem Pana w błąd. Po konsultacjach z Panem Jackiem Grabowskim z Knaufa okazało się, że można tynkować sufity z ogrzewaniem lub jak w Pana przypadku chłodzeniem., mało tego było już kilka realizacji tego typu w Polsce.

 

Warunkiem nakładania tynku z rurkami pex jest to że muszą one być dobrze zamocowane do sufitu ponieważ będą nośnikiem dla tynków, po nałożeniu odpowiedniej grubości konieczne jest wtopienie siatki. Całość wykonać można również z pomocą nośnika tynku stuca net.

Oczywiście najlepszym i sprawdzonym materiałem przeznaczonym na tego typu realizacje jest Knauf MP 75 G/F.

 

Pozdrawiam i z góry przepraszam jeśli wcześniejszą wypowiedzią namieszałem Panu w głowie:)

 

R.K.

Edytowane przez Radosław Krasowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...