Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w obsadzeniu górki/skarpy


Recommended Posts

Witam!

Proszę o pomoc w zagospodarowaniu, obsadzeniu górki.

Mała charakterystyka; górka długa na około 15m szeroka na 6 i wyskoka 2m. Usypana z gruzu, humusu i wykopu stawu (przeleżała z 2 sezony), schody od wschodu i podkłady( to część widoczna z tarasu), trawa od północy (planowany zjazd na sanki), strona zachodnia tył działki a strona pł. będzie też widoczna z planowanego grilownika. Ziemia na działce ciężka, gliniasta. Podlewanie wodą ze stawu (wyciagnięty wąż na górkę)

Założenie jak u większości- co zrobioć by sie nie zarobić. Czoło górki i zjazdy pn płd (taki irokez) planuję obsiać trawą. Część ze schodami, kamieniami widoczna jest z tarasu więc myślałam np. o wiltoni, irdze, trzmielinie i dokupic coś dekoracyjnego. Dysponuję też roślinkami darowanymi i z własnej chodowli: dąbrówka rozłogowa, trzmielina (em. gold), rozchodnik okazały, malwy, języczki, zawilce, barwinek.

Przy podkładach (3 jeden na drugim) chcę zrobić 1 taras wyłożyć agro i następne 1 podład=2 taras.

Z góry dziękuję z konstruktywne podpowiedzi.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c6097c61895c7fc3.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c6097c61895c7fc3.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e562bbc334c08f56.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to słoneczna skarpa- nie sadź na niej gatunków do cienia i półcienia-dąbrówki i języczek, barwinka, trzmielin em. gold. zawilce- pospolite- tak, japońskie czy mieszańce - nie. Ja bym tez nie sadziła tam raczej malw.

To co jest, wg. mnie jest całkiem niezłe. Dla wpisania w krajobraz u podstawy górki już wł obrębie skarpy posadziłabym od strony reprezentacyjnej coś wyższego- np. małe drzewko czy wyższy krzew ( ale jakiś smukły, albo prowadzony ładnie). Do towarzystwa tez można przy tym drzewku posadzić ze 3 niskie, okragłe krzewy- np. lilaki 'Palibin', pięciorniki, żylistki wysmukłe, ognik podgatunku kuntay, czy derenie 'Kelsey'.

między kamienie można wsadzić coś płożącego- np. niską irgę ( irga dammera 'Major', Eicholz'- te sa niskie i mrozoodporne), albo poduchy skalniaków- goździk siny, czy płomyk, albo żagwin. Wybierz 1 gatunek i zrób dużą plamę po obu stronach. Wyżej ładnie by wygladała grupa niskich kosodrzewin- np. pumilio- kilka posadzonych co 80-90 cm. Niech ida w górę i trochę wchodzą w poziomy tarasów- i wyższego i noższego. Same tarasy zasadź też dość powściągliwie- czymś zadarniającym, może przewieszajacym się ( jałowiec niski, płożący,irga dammera, macierzanka cytrynowa, oregano Compactum, ubiorek, niskie geranium, , a gdzieniegdzie grupki wyższe- pięciorniki czy tawuły japońskie, albo dziurawiec Hidcote czy dziurawiec kielichowaty. Albo byliny jako grupki = akcenty- szałwia omszona, lawenda, kocimiętka, . Do tego powtórz gdzieś kosodrzewinę. Wyższy taras może w trawie ozdobnej- np. któraś kostrzewa czy sesleria też jednorodnie, z jakimś akcentem, ale nie za duzo tych akcentów. Ogólnie bardzo by się przydał umiar w obsadzaniu tego, żeby nie zgubić wyrazistości kształtów. Dla mnie podstawą mógłby być nawet 1 gatunek zadarniający z grupkami kosówek i plamami 1-2 byllin czy krzewów. Inne tylko krzewy u podstawy , i wyraźne drzewko. Acha- i może w 2-3 miejscach kępy trawy ozdobnej przy podstawie kamieni- rosplenicy japońskiej, czy owsa wiecznie zielonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Z góry dziękuję z konstruktywne podpowiedzi. [/url]

 

Jeśli to górka z wkopaną rurą, to wykorzystałbym tę rurę nie tylko do podlewania, ale jako okresowo uruchamiane źródełko. Będąc miłośnikiem gór planuję u siebie podobną górkę z górskim meandrującym strumykiem spływającym kamienistym "żlebem" i kilkoma kaskadami po drodze. Całość planuję obsadzić karłowatymi krzewami i drzewkami (np. kosodrzewina) a także różnokolorowymi wrzosami i t.p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi które już mnie trochę nakierowały.

Magnolio roślinki które wymieniłam ma już na działce i rosną w pełnym słońcu choć wiem że pewnie warunki nie idealne ale rozrastają się szybko. Chciałabym już z nich skorzystać. I w tym roku obsadzę tylko tą część wschodnią.

Popełniłam jakiś plan w paincie. A poniżej kilka objaśnień

1.Dąbrówkę może jak posadzę na samym dole to nie będzie tak źle? Malwy pod płot a języczki powędrują nad staw.

2. Rozjaśniłaś mi co zrobić z tą przerwą miedzy podkładami a kamieniami tylko nie wiem co wybrać (może te 3 jałowce blue Arrow lub iść w kierunku kulistego kształtu np klonu,robini czy płaczącego - brzoza, leszczyna, świerk inversa. Po prawej stronie na samym dole nie chcę dawać czegoś większego bo zakryję widok z tarasu, może dać jakieś kwitnące np. orliki, irysy, jeżówki czy ten rozchodnik okazały który mam.

3. Nie ma pomysłu co do jałowców czy dać tylko tego wiltoni czy przemieszać po kilka jakiś płożących (choć nie chcę jakiś kontrastowych zestawień)

 

Sobieradku pomysł świetny(będę pamiętać) ale to do zrealizowania za kilka ładnych lat.

 

http://images38.fotosik.pl/868/4283bc89b0d5968dmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz próbować z gatunkami do półcienia w słońcu. Na górce z gruzu będą miały inne warunki niż w pozostałych partiach ogrodu- na pewno bardziej sucho, więc nie ma pewności ze się sprawdzą. Jednak to są byliny które już masz, więc próbuj, najwyżej wymienisz.

ładnie rozlokowałaś dąbrówkę, macierzankę, kosówkę. Myślę że trzmielina ma spore szanse zgłuszyć rozchodniki, chyba że jest tam sporo miejsca.

W dobrym miejscu jałowce Blue Arrow. Zamiast nich możesz posadzic kuliste drzewko ( tylko wtedy na rogu tarasu z podkładów daj mały krzewik dla zamaskowania tego uskoku- np. tawułę japońska, pięciornik itd. Leszczyna wg. mnie za duża, brzoza płacząca Yongii może być. Może być tez morwa Pendula, Wiąz Camperdownii, grab Pendula. Pamiętaj że drzewa szczepione na pniu zwykle mają taką wysokość jaką kupujesz- np. klon kulisty na 1.5 metra będzie budował obszerną koronę na tej wysokości, więc po latach rośnie szeroka kula na wysokość i wzroku. To samo z płaczącymi, kupuj więc na wysokim pniu- np 220-240 cm.

Co do jałowców Wiltonii- ja bym ich nie mieszała, i tak będzie różnorodnie bo będzie sporo plam, bylin. A Wiltonii będą ładnym tłem, baza dla innych gatunków. Z czasem przekonasz się że powściągliwość w ilości gatunków bardzo procentuje- nie ma chaosu , jest spójnie. Jak z meblami w domu- za dużo i zbyt różnorodnie to katastrofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze myślę że jak dasz trzmielinę z żółtymi przebarwieniami, to może jałowce płóżące dodaj nie w niebieskiej tonacji jak Wiltonii, tylko w żółty lub soczysto zielony- np. Prince of Wales, Golden Carpet, czy Tamariscifolia. Przejrzyj sobie te odmiany, pomyśl. Zestawienie niebieskawej zieleni z żółtą jest wg. mnie nie trafione bo obie te tonacje gryza się ze sobą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Te wszystkie formy płaczące bardzo mnie kuszą ale zdecyduję się na te wąskie jałowce Blue Arow. Czy je też mam czymś podsadzić - jakimś krzewem(tawułą) czy tylko np tą dąbrówką, czy dać je na równi z podkładami czy trochę wyżej, głębiej? Irgę jaką wybrać: major czy Dammera?

A co do tej trzrmieliny to ta żółta też mi się mniej podoba w połączeniu z niebieskawymi jałaowcami (już sobie niestety zafundowałam podobne połączenia w ogordzie). Dlatego zastanawiam się czy całych tych sporych zapasów trzmieliny nie dać na inną stronę górki czy jednak kupić któreś z tych jałowców które zaproponowałaś. Muszę podjechać do pobliskiej szkółki i zobaczyć co z tego mają. Tylko one chyba wolniej przyrastają niz wiltoni i maja gorszy kolor jesienią?

Zastanawiam się też czym wykończyć z lewej strony (końcówka podkładów) to będzie widać z grilownika. Może jakiś miskant lub kwitnące byliny? Pewnie i tak wiele jeszcze się zmieni po wizycie w szkółce ( pomiomo planów wracam z czyś "podobnym"). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Ci sie podobaja formy płaczace, to daleczego nie? Mi by tez bardziej pasowały kszałtem. Jak masz ciężka ziemie to pod jałoce Blue Arrow usyp małą górke, żeby nie sadzic ich w dołku pod górka gdzie spływa woda z górki. Choc wizualnie najlepiej by było żeby były na równi z podkładami albo odrobinke przed nimi, żeby zasłonić koniec podkładów.. Do Blue Arrow to juz tylko nieskie- ta dąbrówka.

Irga Dammera odmiana Major- tak się nazywa roslina.

Sa tez inne irgii Dammera- np. Eicholz, iinne, ale wiele słabiej rosnie, albo sa wyższe, a wg. mnie Ty powinnaś mieć niską, spływajacą.

Możesz dać wiecej irgii zamiast trzmieliny, albo te jałowce, ale nie mieszaj za bardzo bo będzie za mało harmonijnie.

TE odmiany w kolor żółty wg. mnie są ładniejsze zimą niz Wiltonii- zielenieją, a Wiltonii jest aż siny. Odmiany wymienione przeze mnie rosną po 10 latach do ok 1.5 m szerokości, Tamariscifolia do 2 m, Wiltonii ok.2 m. i wiecej. Ale przy tej powierzchni to nie jest wielki kłopot -na oko o 1-2 sztuki wiecej.

 

Twoje pytanie o końcówkę podkładów- czy to nie jest to miejsce w którym planujesz Blue Arrow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po weekendowych pracach doszedł jeszcze 1 kamień między podkładami (wypełnił tą dziurę) i teraz nie wiem gdzie te Blue Arrow (wejdą albo sporo przed albo w 1 tarasie). Drugi taras wyszedł nam dość stromo (nie udało się już "zdrapać" górki) więc dam tą irgę nisko płożącą. Tylko ona w zeszłoroczne upały trochę się wypalała (da radę na tej górce?) A co do jałowców to planuję kupić te Golden Carpet - czy wystarczą trzy na 1 podkład (podkład ma 2,5 metra) i wtedy wyżej po 3 czy po 5 tych kosodrzewinek.

 

O końcówce podkładów to myślę o tym drugim końcu :) całkiem całkiem na lewo, końcówka zdjęcia. Jeszcze kilka weekendów pewnie nam zejdą prace więc wtedy wrzucę zdjęcia i pomysły. I jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak drugi taras jest stromy to posadź na tym jałowce niskie albo macierznkę lub niskie trawy- kostrzewę siną, seslerię skalną, a irgę na bardziej płaskim tarasie, albo na dole górki żeby spływała do niej woda a nie odpływała. 3 Golden Carpety wystarczą na taras.

Co do końcówki podkładów na lewo- zerknij sobie na szałwię omszoną, albo jakieś większe bodziszki- np. himalajski. Jeszcze ładny by był liliowiec ( ja jak zawsze polecam odmianę Stella D'Oro bo kwitnie bardzo długo i kwiaty ma na wysokości końców liści co jest b. atrakcyjne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W tym przypadku należy pamiętać jeszcze o jednym ważnym aspekcie - większość wymienionych tu roślin będzie idealna na obsadzenia słonecznej skarpy i idealnie wpisze się w charakter skarpy - skalniaka, jednak wiele z tych roślin lubi gleby suche i jałowe. Jeżeli na działce istnieje gleba ciężka i gliniasta, rośliny takie jak jałowce, kosodrzewiny, rozchodniki, macierzanka czy wrzosy nie będą dobże na niej rosły. Warunkiem udanej uprawy jest odpowiednia proporcja gliniastej ziemi rodzimej z piaskiem, gruzem i humusem (ziemi gliniastej powinno być mniej niż połowa). Można też wybrać gatunki lubiące gleby gliniaste np. Salix w odmianach, Derenie, Trzmieliny, Kaliny; Z bylin: Dzwonki, Irysy, Miskanty, Trzykrotka a także okrywowe rośliny odporne jak Bodziszki lub Barwinek.

Pozdrawiam, Wojtek

Ekspert Leroy Merlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak ziemia gliniasta ale mieszana z humusem, a pod spodem drenaż z gruzu. Znacznie to odbiega od warunków na gliniastym, płaskim terenie. Tak naprawdę sama musisz ocenić na ile masz tam gliny, a ile ziemi uprawnej, ciemnej, o gruzełkowatej strukturze. Jeśli jest dużo gliny, dosyp piasku pod iglaki, i wymieszaj z ziemią. Gatunków srticte na glinę jednak bym tam nie sadziła, bo woda będzie odpływać od górki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ta górka to taki misz masz i na dodatek w różnych miejscach różnie się to przedstawia. Jednak jak na razie wstrzymam się z nasadzeniami. przesadziłam część dąbrowki i pomimo podlewania cięzko jej. " Jądro" górki to gruz, boki pod trawę humus a w tych tarasach od połowy domieszaliśmy lepszej ziemi. Zreszta zdecydowaliśmy że pociagniemy w tych tarasach linię kroplujacą dlatego też prace z nasadzeniem chyba przesuną się na póżne lato-jesień. Może tez już te pomysły dojrzeja i zdecyduję co wsadzić bo nadal kusi mnie ta forma płacząca (np jarząb pospolity "Pendula") zamiast jałowców B.A.

Pewnie jak bedzie bliżej to jeszcze zgłoszę się o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam ponownie. Powracam z pytaniem o kolejne nasadzenia na mojej górce.Obsadziłam tą część blisko schodów. Lato było "łaskawe" dla dąbrowki która posadziłam między kamieniami, radzi sobie świetnie, nawet obawiam sie że będę z nią walczyć by uchronić macierzank i niskie rozchodniki.W miejsce planowanych Blue Arow wsadziłam darowanego cisa (ma około 1,5m)

W weekend planuję obsadzać te tarasy. Mam sporo trzmieliny (niestety tej żółtej) i rozchodników okazałych. Resztę roślin muszę dokupić. Tak jak planowałam 1 taras: po 3 jałowce płożące na 1 podkład, po 3 kosodrzewinki na prawo i lewo a środkiem trzmielina. 2 taras: jałowce płożące, rozchodnik i ??????

Pytanie 1 jaki jałowiec prince of wales czy golden carpet

2. co dodać do rozchodnika (wybarwił się pięknie na różowo ale z tą żółtą trzmieliną może kiepsko się komponować)i jak go ulokować po prawej i po lewej a środkiem np jakąś trawę (owiec, turzycę)

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Pytanie 1 jaki jałowiec prince of wales czy golden carpet'- oba dobre, weź tego który ma ładniejsze sadzonki.

Co do rozchodnika- może posadź go w towarzystwie kostrzewy owczej- ona ma taki ładny głęboko zielony kolor. Piękna jest też turzyca- Carex morrovi Variegata, jednak teoretycznie ona jest w półcień, choć szkółkarka pokazywał mi że u niej rosnie na skarpie w słońcu, więc pewności co do niej nie mam. Owies tez może być.

Jak lokować rozchodnik?- chyba raczej nie symetrycznie, ta kompozycja ma być bardziej naturalna, niż formalna. Może duża grupę rozchodnika, trawę i mała grupa rozchodnika. Wiele traw możesz lekko wmieszać w rozchodnik, będzie ładnie.

 

Najmniej pasuje mi ta trzmielina żólta u Ciebie, boję się tez że będzie za wysoka jak urośnie. Tnij ją wtedy, nie żałuj i uważaj żeby nie zdominowała całej kompozycji- usuwaj gdzie jej za dużo.

Kurcze, a może zamiast trzmieliny dać jakąś dywanową bylinę- goździk siny, floksy albo zawciąg nadmorski czy oregano 'Compactum'. Po sezonie można je podzielić i zrobić nowe sadzonki jak nie chcesz dużo wydawać na nasadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnolio bardzo dziękuję za pomoc. Mam nadzieję że ktorąś z tych traw jeszcze u nas dostanę, utwierdziłaś mnie w tym że ten rozchodnik trzeba jakoś niesymetrycznie przemieszać ( oby tylko mi się udalo tak "naturalnie"). Ta moja trzmielina też mi nie pasuje no ale juz mam i jej szkoda. Działka duża ale nie chcę już zakladać kolejnych rabat bo nie jestem w stanie tego ogarniać. Jutro jadę na zakupy ciekawe z czym wrócę! jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Dorota
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrociłam z zakupów i jutro będziemy działać. Kupiłam jałowce princes of wales tzw.młodzież. Oj długo długo nie będzie ich jeszcze widać ale cena znacząco niższa. To co mam to wsadzę. Niestety o trawach mogę zapomnieć wszystko już przebrane. Może skuszę sie na zakupy przez internet (macie jakiś sprawdzony sklep z trawami) albo poczekam do wiosny.

Przy okazji zapytam o moje kosaćce syberyjskie. Dostałam od mamy dużą karpę, podzieliłam i wsadziłam tej wiosny nad stawem. Ładnie się rozrosły czy mogę je teraz jeszcze podzielić czy poczekać (gdzieś czytałam że trzyletnie się dzieli). Może jeszcze jakieś trawy nad tym stawem dosadzić tak w lini brzegowej. Staw jest ogordzony ale dodatkowo chciałabym stworzyć niewysoką naturalną barierę ze względu na dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ładnie się rozrosły kosaćce to dziel. Tylko nie zakop za głęboko sadzonek, one tego nie lubią.

Trawy w internecie ja kupuje u Mariusz Surowińskiego- http://www.ogrodytraw.eu

Ma pewne rzeczy, bez błędów, świetnie przychodzą zabezpieczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...