Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szukam rozwiązań dla mojego domu.


rick207

Recommended Posts

Witam,

Jestem w trakcie budowy wewnętrznego segmentu w zabudowie szeregowej. Pow. użytkowa 150 m2, parter, piętro i poddasze. Od jakiegoś czasu szukam informacji i inspiracji odnośnie kominka w salonie. Do momentu odkrycia wątków na temat akumulacji, odzysku ciepła ze spalin, moja świadomość ograniczona była do KG i wełny. Niestety ;) , większość materiałów, które zgromadziłem na temat samodzielnego wykonania zabudowy, muszę ( bez żalu) wyrzucić.

 

W chwili obecnej stoję przed wyborem wkładu. Prosta szyba, stalowy+szamot.. W zamyśle kominek ma znacząco wspomóc ogrzewanie podstawowe ( gaz ziemny). Podoba mi się ten Diablo II. Czy 14 KW, to nie jest za dużo, jak na taki typ domu? Dom ma dosyć dużą bezwładność ( silikaty ). Pod linkiem jest zwymiarowane miejsce pod kominek. http://img851.imageshack.us/i/kominekwymiary.jpg . Komin systemowy 200, bez ocieplenia, długi ok. 7m od trójnika. W miejscu postawienia zabudowy nie ma wylewki, chudziak jest o 21 cm niżej od jej poziomu. Salon ma 37 m2, plus kuchnia i korytarz, razem ok. 60m2. Planowana jest wentylacja mech.

Czy w moim przypadku, ze względu na umiejscowienie komina, możliwe jest zabudowanie kanałów CMA?

Pozdrawiam.

 

Rick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heejo rick207,

 

Jak zobaczyłam zdjęcie z miejscem na kominek... to...

Zresztą idź do wątku "Kms". Są zdjęcia. Są porady.

(jeśli chodzi o wymiary - dla porównania: co u ciebie ma 116 cm, u mnie ma 95 cm)

Zastanawiałam się długo nad zasadnością ustawiania masy akumulacyjnej za wkładem. Cebud na swoich obrazkach pokazuje takie rozwiązanie. Tylko jak to się ma do efektywności tej masy. Wg. mnie powinna być tak ustawiona, żeby możnabyło obudować ją jak najbliżej przy jak największej powierzchni, tzn. unikając zbyt dużego odstępu pomiędzy masą a ściankami ciepłej obudowy. Wypromieniowywanie było by wtedy najefektywniejsze. (O tym też gdzieś w "Kms" jest).

(Może w naszym przypadku (ciasno) byłoby lepiej zastosować pierścienie akumulacyjne ? Co na to Panowie z branży kominkowej?)

Na temat wkładu, który sobie upatrzyłeś się nie wypowiem, ale osobiście wolę wkłady z obniżonym paleniskiem bez popielnika, żeliwne. A tobie ten sie podoba, bo "ładny", czy "odpowiedni" do akumulacji?

Co do posadzki: jest taki wątek "podłoga pod kominem" (ale chodzi o kominek), tam też coś znajdziesz. Dużo zależy od wagi samej masy, a tę z kolei dobiera się w zależności od wagi jednorazowego wsadu drewna, a ten podaje producent wkładu w karcie technicznej. Podłoga musi to wytrzymać. U mnie nikt tego nie liczył.

 

Chcesz zrobić to sam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rick 207- jesteś znowu kolejną osoba zaczynającą myślenie o kominku od "d..y strony" (wybacz za kolokwializm), czyli usilnie chcesz najpierw wybrać palenisko a potem całą resztę.

Najpierw postaraj się wyobrazić jak a forma, wielkość i design najbardziej by Ci się podobał. Potem to trzeba skonfrontować z oczekiwaniami co do osiągów i właściwości funkcjonalnych kominka, następnie trzeba założyć ile się chce (lub może) na to wydać. A dopiero na samym końcu należy poszukać palenisko, które zgrywa się z poprzednimi rzeczami.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heejo rick207,

Witaj bajanadjembe,

Dzięki za wskazanie Twojego przypadku ( przeczytałem cały wątek ). Widzę, że kobietom jednak łatwiej funkcjonować na forum, ja już po pierwszym poście dostałem po łbie od Foresta :). Jeżeli chodzi o wybór wkładu to, szukam kompromisu pomiędzy ceną a jakością. Dla wybranego modelu cena mi odpowiada, negatywnych opinii nie znalazłem. Twój gadulec jest dla mnie za drogi.

Chcesz zrobić to sam?
To zależy ile informacji uda mi się zebrać. Tutejsze forum, pomijając fakt, że merytorycznej treści jest z 20%, jest miejscem ścierania się różnych wizji. Jeżeli nawet nie zdecyduję się na samodzielną budowę, będę wiedział jak punktować wykonawcę.

Pozdrawiam.

 

Rick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rick 207- jesteś znowu kolejną osoba zaczynającą myślenie o kominku od "d..y strony" (wybacz za kolokwializm), czyli usilnie chcesz najpierw wybrać palenisko a potem całą resztę.

Ok, zmienię priorytet, pomożesz ?

Najpierw postaraj się wyobrazić jak a forma, wielkość i design najbardziej by Ci się podobał.

Zabudowa ma stanąć, tam gdzie komin. Raczej narożna, aczkolwiek nie upieram się, generalnie nie ma dominować w salonie. Styl nowoczesny, na pewno nie rustykalny.

Potem to trzeba skonfrontować z oczekiwaniami co do osiągów i właściwości funkcjonalnych kominka

Co rozumiesz pod pojęciem osiągi ? Wg OZC zapotrzebowanie domu na energię jest na poziomie ok. 7 KW. Dlatego pytam, czy 14KW nie jest za dużo.

 

,

następnie trzeba założyć ile się chce (lub może) na to wydać.
. Do 10 tys.

 

Pozdrawiam.

Rick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heejo rick207,

Witaj bajanadjembe,

(...) już po pierwszym poście dostałem po łbie od Foresta :). (...) Jeżeli nawet nie zdecyduję się na samodzielną budowę, będę wiedział jak punktować wykonawcę.

Pozdrawiam.

 

Rick

 

Przyjmuj z wdzięcznościa te razy.

Z tym punktowniem, też nie zawsze wychodzi. Trzeba czasami po prostu mieć szczęście.

W każdym bądż razie trzymam kciuki, choć wydaje mi się, że z akumulacja w tej cenie, którą podałeś... http://manu.dogomania.pl/emot/hmm2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ,że dostałeś "po łbie" to dobrze. Bo może Twoja odwaga

przemieni się w rozsądek . Jak kończą odważni i nierozsądni

możesz poczytać w sąsiednim wątku . Tam Macut w roli

kamikadze , testuje po raz kolejny wytrzymałość swojej

rodziny :D.

 

Kominek kumulacyjny to nie tylko wybór wkładu o określonej

mocy ( liczonej nie tak jak to sobie wyobrażasz) ,lecz wiedza

kilkakrotnie bardziej skomplikowana niż kominek podłączony

bezpośrednio do komina . W kraju (landu) z którego pochodzi

wkład Bajany, takie wkłady nazywa się niszczarkami drewna.

 

14 kw to być może dobry przelicznik dla Twojego domu . Jeśli

Diablo podłączysz bezpośrednio do komina , osiągniesz ten

wynik spalając np 15 mp drewna. Stosując wymiennik , spalisz

połowę (smażąc się jednocześnie przy kominku).

 

Kupując od Bajany wkład ,z którym przestała już gadać, być może

zapotrzebowanie na ciepło osiągniesz spalając 1/3 pierwotnej

ilości.

 

Przelicz to sobie na kasę i zbieraj bilety Narodowego Banku Polskiego,

bo z 10.000,- to tylko samodział z cegiełek + dobry osprzęt. Nie mówię,

że nie musi się udać . Popatrz na PIECYKI , które sponsorowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planując kominek/ piec z masą akumulacyjną najlepiej zacząć od doboru odpowiedniego wkładu. Doświadczenia ze "zwykłym" wkładem kominowym może i są ciekawe ale mało efektywne , jeśli wkład jest opracowany do grzania powietrza to do kanałów może być problem .. dużo problemów. Niewłaściwy dobór wkładu do zabudowy akumulacyjnej , dokonany nawet przez najlepszego wykonawce , zawsze będzie złym rozwiązaniem nie dającym zakładanych efektów . Systemy akumulacyjne "od kilku lat" i było tego trochę :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...