Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek otwarty czy wklad kominkowy


tom10

Recommended Posts

ktory wybrac - otwarty - tanszy w budowie, ladniejszy, widoczny ogien, czy wklad kominkowy, niewatpliwie bezpieczniejszy(pozornie) ale drozszy i ogien widoczny za wiecznie zabrudzona szyba

Do obydwu i tak bym zastosowal plaszcz wodny do ogrzewania CO

Czy kominki otwarte sa bardziej uciazliwe, czy w pomieszczeniu jest wiecej dymu i kurzu niz przy wkladzie kominkowym

Czy do jednego i drugiego konieczne jest podprowadzeinie powietrza z zewnatrz

Podzielcie sie spostrzezeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci podaja czas spalania jednorazowego zaladowania na poziomie 8 do 10 goodzin , uzytkownicy kominkow mowia raczej o 3, 4 godzinach efektywnego grzania i gdzie tu jest prawda.

Jesli kominek w moim przypadku bedzie zasilal bufor CO to wazniejszy jest chyba czas efektywnego spalania.

Jesli kominek i piec pracuja oddzielnie, to kominek grzeja swoje a piec swoje(znikome oszczednosci)

Przy kominkach otwartych obawiam sie wiekszej ilosci dymu i kurzu, czy to prawda

Podobno dobry zdun potrafi zrobic niedymiacy kominek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominki klasyczne otwarte buduje niewielu ,wkłady polecaja wszyscy jest to łatwiejsze w wykonaniu ... Najważniejsze jest co masz zamiar osiągnąć paląc w kominku , oszczedności na opalaniu gazem czy "domowe klimaty" ? Nowoczesne wklady kominkowe są autentycznie bardzo dobrym sposobem na oszczedności podczas sezonu zimowego. Niestety wiele firm wprowadza do obiegu wklady spalające drewno ale z ekonomicznościa takiego palenia jest cieniutko. Specjalnością naszego rynku jest "SKLEP Z KOMINKAMI" , cos co powstało wczoraj i jest prowadzone przez "handlowca od wszystkiego" . Co robi taki FACHMAN ? A no oferuje wszystko co jest mozliwe do sprzedania : tanie - drogie - bylejakie , aby tylko był ruch w interesie. Najcześciej tacy nowi w kominkach opowiadaja straszne bzdury o kominkach podają np. spalanie 0.98 kg drewna na godzine we wkładzie o mocy 12kW ( cud techniki -perpetum mobile), czas palenia z jednego załadunku 24-48 godzin ( rewelka..). W dobrych wkładach jest szansa na palenie przez 8-10 godzin ale wiadomo że rozkład temp w czasie nie jest równomierny - kominek to piec na paliwo stałe nie palnik gazowy z preyzyjna regulacja .. Kominki z płaszczem wodnym to stosunkowo nowy temat w naszym kraju , wymagajacy wikszej wiedzy u instalatora .... Sam raz "dałem ciała " oferując taki piec z W.... ( sorki bez nazwy producenta i kraju pochodzenia). Pomysłowość hydraulików co do montowania takich wkładów w układach zamkniętych jest bez granic.. Rozpisałem sie .. Wiecej na temat kominków otwartych i wkladów pod tel. 046 857 8217.( tak po "wiadomościach") Pozdrawiam Darek b

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wszystko zależy od potrzeb,więc dla każdego inne rozwiązanie jest dobre.

Dla mnie kominek to przede wszystkim przyjemność,a więc klimat.Od ogrzewania pomieszczeń są inne (bezobsługowe)urządzenia.Co do kurzu,polecam inne wątki użytkownikami tzw.ogrzewania kominkowego.

Sam o tym nie piszę,żeby was nie zniechęcać,

Pozdrawiam,jacekf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość wkładów ma możliwość szybkiego zdemontowania drzwiczek. Więc jeśli w jakims momencie nie będzie zależało Ci na grzaniu, a tylko na patrzeniu w żywy ogień to możesz zdjąć drzwiczki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Niestety wkład ze zdejmowanymi szybami to calkiem cos innego jak kominek otwarty. Wkłady kominkowe mamy w ofercie z Trnavy Spartherma i Brunnera , ale klasyczny kominek to jest to !! Sprawność cieplna zupelnie inna , czy zawsze taka wielka jak deklarowana ...???? Napewno dla wielu osób kominek bez wkladu jest wieksza atrakcja jak najlepszy wkład. I czy aby napewno w kominkach liczy sie tylko ile kW ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zadam dość przewrotne pytanie.Czy wkłady kominkowe o których piszecie,to są kominki czy ekskluzywne "kozy"?Kominek to otwarte palenisko w scianie budynku przy podłodze służące do do ogrzewania wnętrza. Sorki,ale jakoś tak nudnawo zrobiło się ostatnio,dlatego moze tak dla rozruszania dyskusji ?:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci podaja czas spalania jednorazowego zaladowania na poziomie 8 do 10 goodzin , uzytkownicy kominkow mowia raczej o 3, 4 godzinach efektywnego grzania i gdzie tu jest prawda.

Jesli kominek w moim przypadku bedzie zasilal bufor CO to wazniejszy jest chyba czas efektywnego spalania.

Jesli kominek i piec pracuja oddzielnie, to kominek grzeja swoje a piec swoje(znikome oszczednosci)

Przy kominkach otwartych obawiam sie wiekszej ilosci dymu i kurzu, czy to prawda

Podobno dobry zdun potrafi zrobic niedymiacy kominek

W JOTULU PANORAMIE DOKŁADASZ RAZ NA 12 GODZIN. AHA WARUNEK, ŻE NIE SĄ TO PALETY Z BUDOWY I SZCZAPKI LUB CHRUST. JEŻELI BEDZIESZ PALIŁ BRZOZĄ LUB GRABEM WYSEZONOWANYM (OK. 12 MIES).

WKŁAD 3-4 SZT. 1/2 PIEŃKA O ŚREDNICY OK. 25-30 CM. ZAŁADUJESZ 20,00 ŻAR MASZ DO 14-15 GODZIN, CZYLI DO 10-11 RANO.

HEJO JOTULANIE !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poldek nie musisz krzyczec

 

JEŻELI BEDZIESZ PALIŁ BRZOZĄ LUB GRABEM WYSEZONOWANYM (OK. 12 MIES).

WKŁAD 3-4 SZT. 1/2 PIEŃKA O ŚREDNICY OK. 25-30 CM. ZAŁADUJESZ 20,00 ŻAR MASZ DO 14-15 GODZIN, CZYLI DO 10-11 RANO.

 

i najlepiej jak drzewobedzie scinane w lecie, bedzie mialo odpowiednia wilgotnosc, rozmiar itp :lol:

 

Czy az tak trzeba sobie komplikowac zycie zeby wklad kominkowy spelnial swoje zadanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz gdzie gdzwonią ( ale nie do końca ) - najlepiej jednak jak drzewo zostanie scięte zimą ( pomyśl dlaczego - latem to efekt odwrotny bo dużo dłuzej będzie schło ). A wkład Jotul nie ma tu nic do czasu utrzymywania żaru - pomyślcie zadufani w swoich "kominkowych mercach" - w każdym kawałku metalu żare będzie utrzymywał sie tak długo jak pozwoli mu na to przepływ świeżego powietrza i marca zasranego mercedesa nie ma nic do rzeczy - a jeżeli ktos mówi ,że jotul to cacy a wszystko inne to bee to jest bałwan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek za szybką zamykasz i idziesz na ogród czy na zakupy, a otwartego ognie nie zostawisz. Co do brudnej szyby to jest ona brudna tylko przy paleniu mokrym drzewem. Ja mam wkład z płytą szmotową i ciepło trzyma on bardzo długo. Zimą gdy tylko komikiem ogrzewaliśmy paliło się w nim prawie całą dobę i jest ok.

Polecam wkład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się nie zgadza. Jestem zwolenniczką tradycji i dlatego zawsze marzyłam o tradycyjnym kominku (otwartym). Zależy mi jednak na ogrzewaniu kominkowym całego mieszkania. Jednak wszyscy wokół tłumaczą, że przy towartym kominku nie można tego zrobić, dlatego podjęłam decyzję, że będzie to wkład. Piszecie, że jest to możliwe więc już nic nie rozumiem. Co jest prawdą?

 

czy jakiś fachowiec mógłby się wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...