Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rozprowadzenie dgp - potrzebuje turbine?


w_a_pinteria.pl

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 76
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie chciałem wpychać Cię do szuflady :). Po prostu etap z akumulacją mam już za sobą. Niestety nie udało mi się przeskoczyć problemu z bezwładnością tego układu , bez stosowania " wspomagaczy" więc dałem sobie spokój.

Ze sprawnością wkładów generalizujesz. Nie wierzę ,że nie znasz kilku modeli , które przy tych samych parametrach odbiegają od całego " stada".

Tu zaczyna się problem compiego.

 

 

wapi wybacz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratki nisko nad podłogą - problem brudnych ścian i niestety zajętego miejsca. Skazani jesteśmy na to już do następnej generalnej demolki. Mając parterówkę kanały musiałyby być montowane w podłodze. Przy mojej płycie podłogowej i podłogówce musiałbym to już projektować razem z konstruktorem. Od kominka do ostatniego pomieszczenia( łazienka) mam około 8-10m. Kanały w ścianach o grubości 12cm jaki muszą mieć przekrój?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratki nisko nad podłogą - problem brudnych ścian i niestety zajętego miejsca. Skazani jesteśmy na to już do następnej generalnej demolki. Mając parterówkę kanały musiałyby być montowane w podłodze. Przy mojej płycie podłogowej i podłogówce musiałbym to już projektować razem z konstruktorem. Od kominka do ostatniego pomieszczenia( łazienka) mam około 8-10m. Kanały w ścianach o grubości 12cm jaki muszą mieć przekrój?

 

 

Compi

Dom musi być budowany z myślą o tym do czego ma służyć,

i jak ma być wyposażony. Kto tak buduje ? Ile jest osób , które

wiedzą jaki kominek chcą , w chwili prac projektowych . Ile

jest osób , które wiedzą jaki kominek mogą mieć . Ile jest

osób , które potrafią doradzić , jaki kominek można mieć ?

 

Dom do rozprowadzenia grawitacyjnego , musi być odpowiednio

zaadoptowany . Prace adaptacyjne (najlepiej w fazie projektu),

powinien zrobić kumaty kominiarz albo zdun. Ilu takich jest ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem wpychać Cię do szuflady :). Po prostu etap z akumulacją mam już za sobą. Niestety nie udało mi się przeskoczyć problemu z bezwładnością tego układu , bez stosowania " wspomagaczy" więc dałem sobie spokój.

Ze sprawnością wkładów generalizujesz. Nie wierzę ,że nie znasz kilku modeli , które przy tych samych parametrach odbiegają od całego " stada".

Tu zaczyna się problem compiego.

 

 

 

 

 

 

Ile jest tych modeli sam wiesz doskonale. :) Takich ,

które te parametry trzymają dłużej niż pół sezonu!

 

Inną kwestią (dyskutowaną obecnie namiętnie) , jest

jakość spalania drewna , we wkładach , które te parametry

trzymają. Sam jestem pełen podziwu dla wyników

testów laboratoryjnych . Testy, z których wynika , że bez spalania

katalitycznego , wkłady osiągają doskonałe parametry

emisji spalin , przy założeniu ,ze temperatura w palenisku (wkładzie)

nie przekracza 500 st C. Z kolei coraz powszechniejsza jest

wiedza ,że drewno spalane poniżej temperatury 600 st C,

emituje do atmosfery trochę więcej syfu niż wynika to z wydruków

testów. Pewne trujące związki spalają się dopiero powyżej 700 st,

a na wydrukach ich jakoś nie można znaleźć. Ja nie chcę dzielić

tu włosa na czworo , czy podcinać gałęzi na której siedzę . Po

prostu czasy kiedy ludzie byli naiwni i można im było wcisnąć

każdą "demagogię" , niedawno się skończyły . Producenci

wkładów jakby tego jeszcze nie zauważyli.

 

Swoją drogą ciekawy byłby taki eksperyment : podrzucić wkłady

jednego producenta , do laboratorium drugiego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na razie mamy dwa glosy za opcją 3 w ponizszej sytuacji:

Dom z poddaszem uzytkowym 140 m2. przeznaczenie weekendowe wiosenno-letnio-jesienne, dobrze zaizolowany dach i sciany, okna veka. Bez ambicji na pasywnosc ale tez bez dziur i mostów cieplnych na kazdym kroku.

Nie mam ambicji na full grzanie kominkiem - jak zachce sie nam tam bywac w zimie to w piwnicy mam miejsce na gaz.

Kominek ma byc do wiosenno/jesiennego ogrzania salonu promieniowaniem i atmosferą.

W ramach walki z marnotrawstwem energii chce tez tym kominkiem podgrzac pomieszczenia na pietrze i spokojnie przy ekstremalnych warunkach (2-3 razy na rok) mogę dogrzac sie grzejnikiem elektrycznym albo nalewką.

 

I w tych warunkach brzegowych "widzimisie" trzy opcje:

 

Opcja 1 z turbiną : turbina za kominkiem pod schodami, kanały 5x15 w wylewce w podłodze piętra izolowane wełną, wyloty przy podłodze pod oknami/drzwiami balkonowymi. Długość kanałów ok 6 m od centralnie w domu ustawionego kominka.

Opcja 2 z turbiną: rura fi 200 na strych, stamtąd rozprowadzenie rurami nad pomieszczenia i anemometry w suficie.

Opcja 3 bez turbiny: jak opcja z turbiną 2, z tym, że anemostaty nie przy oknach/drzwiach balkonowych a jak najbliżej "pionu komina" zeby maksymalnie skrócić kanały i nie wychładzać/spowalniać w nich powietrza.

 

Prosze o małe głosowanie: opcja jeden dwa lub trzy i dosłownie trzy zdania uzasadnienia.

Tak mi naprawde pomożecie, za co z góry serdecznie dziekuje i pozdrawiam z nieogrzanego jeszcze salonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są dwa głosy za opcją numer trzy. glosy pełne rozsądku :)

Jedno pytanie odnosnie szczegółów: czy przez te krótkie kanały w sypialni nad kominkiem nie bedzie słychac wszystkiego co sie dzieje w salonie? Nawet jak to będą najlepsze rury spiro, czy słup powietrza nie przeniesie dźwięku głośniejszej rozmowy? To by nie było cacy bo wtedy z domu robi się troche-namiot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie fachowcy, ponawiam pytanie:

czy przez te krótkie kanały w sypialni nad kominkiem nie bedzie słychac wszystkiego co sie dzieje w salonie? Nawet jak to będą najlepsze rury spiro, czy słup powietrza nie przeniesie dźwięku głośniejszej rozmowy? To by nie było cacy bo wtedy z domu robi się troche-namiot.

 

Dom: dobromiła 2, kominek w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dom pokazal ale nikt nie poradził ...

Bo to kłótliwe i gnuśne nieroby, te "kominkarze" na tym forum ... nic tylko by się szczypali nawzajem po piętach zamiast siedzieć po nocach i doradzać zbłąkanym inwestorom :p

Jak chcesz mieć cały dom "pędzony" DGP to można zarówno jedną jak i drugą wersję przedstawioną przez Ciebie zastosować. To już od wielu szczegółów budowy i samego projektu domu zależy ... ciężko tak na odległość jednoznacznie zawyrokować ...

Mieszkasz w woj. podkarpackim ... to masz u siebie "na miejscu" jedną z dwóch firm "potentatów" w temacie produkcji podzespołów do kominkowych systemów grzewczych (Darco). Zadzwoń do nich, na pewno skierują Cię do najbliższej firmy godnej zaufania, która takie systemy wykonuje razem z kominkami. Przyjedzie Pan (albo Pani :p), zobaczy wszystko na własne oczy porozmawia z Tobą, powie coś mądrego, zaprojektuje, policzy, wykona ... przecież taki scenariusz jest najprostszy. Poprzez internet tylko mętlik w głowie będziesz miał większy ... bo każdy będzie gadał co innego ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W_a_p - będzie głośno, ale mając DGP grawitacyjne świadomie się z tym trzeba liczyć. Ale nie będzie to "upierdliwe" bardziej od hałasu odpalanego z samego rana samochodu w garażu umieszczonego w bryle domu. Zarówno do jednego jak i do drugiego można się przyzwyczaić. A człowiek budując swój dom świadomie przecież dokonuje wyborów ... :D

Pozdrawiam.

PS. A zmieścisz takie kanały czy "spiro" w wylewce lub podwieszanych sufitach ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie fachowcy, ponawiam pytanie:

czy przez te krótkie kanały w sypialni nad kominkiem nie bedzie słychac wszystkiego co sie dzieje w salonie? Nawet jak to będą najlepsze rury spiro, czy słup powietrza nie przeniesie dźwięku głośniejszej rozmowy? To by nie było cacy bo wtedy z domu robi się troche-namiot.

 

Dom: dobromiła 2, kominek w salonie.

 

weekendy wiosenno-letnio-jesienne spędzać bez dzieci .Pociechy u dziadków zostawić i hałasować do rana.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to wiem juz troszke wiecej, przynajmniej tak mi sie wydaje:)

grawitacja=krotkie rury=halas=jednak nie wchodzi w gre. Dziadki juz zarezerwowali jedną sypialnie :):):).

A moze by tak pozenic jedno z drugim i zrobic turbinę tyci tyci ktora bedzie tylko przepychac powietrze a nie bedzie wentylatorem pchającym kubiki na godzinę? albo puscic ją przez zwoj spirorury coby ta wytłumiła hałas? Przeciez komu jest potrzebny NAWIEW z kominka, wystarczy ze to powietrze wyjdzie "z podłogi" i samo poleci sobie do góry dzieki wyzszej temperatrurze...

Oczywiscie rur nie zmieszcze w stropie, tak jak kanałów 5x15. Opcja z rurami byla zeby je na strych i potem do pomieszczen.

I uderze do Darco - dzieki za kontakt - zobaczymy co powiedza.

Ale na chwilę obecną cos mi mowi ze bedzie jednak kierunek turbina o minimalnej prędkości/ciśnieniu i kanały 5x15 w wylewce plus patenty na wyciszenie typu zwój rury za turbiną. a są kanały 5x15 z wytłumieniem? jakby tak w wylewce złożyc ze dwa "zakręty" to i wszelki hałas miałby gdzie sie wyodbijać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...