Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek Trocia


Trociu

Recommended Posts

Wreszcie przygotowuję się do montażu kominka, zrobieniu dla niego obudowy i rozprowadzenia powietrza na poddasze. Na

90% wkładem będzie Pama Diablo. Więc jeden z punktów na liście do wyjaśnienia w zasadzie jest odhaczony.

Do wyjaśnienia/doprecyzowania pozostają więc dwie kwestie:

1) wykonanie obudowy

2) wykonanie rozprowadzenia powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 411
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wykonanie obudowy

Główne założenie - ma być tania i prosta. Ma być to prosta bryła - prostopadłościan podobny do tego znalezionego

gdzieś na forum czy w galeriach.

 

img3387bt.jpg

 

Nawet najprawdopodobniej obłożenie podobnie płytkami klinkierowymi. Pomysł obecny -

wymurować go z cegły pełnej, od zewnątrz zaciągnąć tynkiem z zatopioną siatką ociepleniową zbrojącą i na to kleimi

płytki.

 

Obudowa ze względu na ciągły ruch powietrza wymuszany przez turbinę od DGP nie powinna się bardzo nagrzewać. Lekka

akumulacja oczywiście pożądana.

 

Do omówienia:

- jak wykonać "strop" obudowy pomiędzy częścią ciepłą (tuż na wkładem i rurą) a komorą dekompresyją (obecną ze

względu na drewniany strop). Tutaj nie mam za bardzo pomysłu.

 

- jak i gdzie mocować wejście rury od DGP w obudowę. Z tego co pamiętam, powinna się kończyć jakieś 10-15cm od

"stropu". Ale jak ją wprowadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie rozprowadzenia powietrza

Układ pomieszczeń na podaszu jak i lokalizacja kominka jak na załączonym rysunku. Granatowym kolorem zaznaczono

obrysy pomieszczeń, na zielono planowane umiejscowienia nawiewów a na czerwono lokalizację kominka na parterze i

umiejscowienie rury z parteru na strych fi200.

 

DGPPoddasze_1.jpg

 

Do omówienia:

- czy obecna lokalizacja nawiewów jest ok? Mój niedoszły instalator chciał je dać tuż przy drzwiach do pomieszczeń.

Co w zasadzie się nie zgada z założeniem, że powietrze idące z nawiewu ma przejść przez pomieszczenie i udać się

albo do kominka albo do wentylacji w łazience.

 

- gdzie umieścić turbinę na strychu i jak prowadzić rury od turbiny do nawiewów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnych spraw do ustaleń wiele. Ciekawi mnie jak je rozpracujesz ogólnie a potem w szczegółach, jakie materiały.

Jednak najbardziej ciekawi mnie jaki będzie efekt - do Twoich oczekiwań.

Bo domyślam się, że znasz jakie efekty, parametry grzewcze można uzyskać i do tej wiedzy dopasowane są Twoje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnych spraw do ustaleń wiele. Ciekawi mnie jak je rozpracujesz ogólnie a potem w szczegółach, jakie materiały.

Jednak najbardziej ciekawi mnie jaki będzie efekt - do Twoich oczekiwań.

Bo domyślam się, że znasz jakie efekty, parametry grzewcze można uzyskać i do tej wiedzy dopasowane są Twoje oczekiwania.

Mnie to też bardzo ciekawi, chyba nawet bardziej aniżeli Ciebie ;)

Ale o tym pogadamy za jakieś 6-8 miesięcy jak się uda...

 

Czekam zatem na wszelkie uwagi nawet te krytyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa ze względu na ciągły ruch powietrza wymuszany przez turbinę od DGP nie powinna się bardzo nagrzewać. Lekka akumulacja oczywiście pożądana.

Ze względu na założenie, że w obudowie będzie panował ciągły ruch powietrza, ścianki nie powinny się zbytnio nagrzewać. Ale czy zwykłe pełne czerwone cegły nadadzą się? Na razie się nad nimi zastanawiam ze względu na ogólnodostępność (nawet luźna paleta leży u sąsiada na podwórku) i niską cenę.

 

Kiedyś myślałem, aby uprościć sobie montaż, zamiast ich murowania wstawiałbym w stelaż zrobiony z profili od rigipsów. Ale chyba to nie będzie najlepsze rozwiązanie - profile mogą pod wpływem ciepła się rozszerzać i powodować pęknięcia na zewnętrznej "dekoracyjnej" części obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trociu, przestań biegać po wątkach , bo nie nadążam!:D

 

Napisz mi na priva gdzie mieszkasz . Dużo ostatnio się przemieszczam.

Właśnie wróciłem z W-wy ( przedtem z Lublina).Teraz jadę do Łodzi

i Częstochowy,później na północ . Zaprosisz na kawcię ,to popatrzę

na żywca co można , a co trzeba . Pisanie na forum to fajna sprawa,

ale wymaga sporej wiedzy ,również pytającego. Możemy tu sobie

pisać i pisać .

Na początek wytknę Ci tylko dwa błędy .

1. Po cholerę płytki i cegła ,przecież to podwójny koszt robocizny

i materiału (wiesz ile kosztuje narożnik z płytki imitujący cegłę ? :D)

 

2.W informacjach nie podałeś najważniejszego - że masz piec na eko.

jak podstawowe źródło ciepła . Zmienia to całkowicie podejście do

kominka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie rozprowadzenia powietrza

 

- gdzie umieścić turbinę na strychu i jak prowadzić rury od turbiny do nawiewów.

Tutaj trzeba będzie się rozglądnąć za dostępnymi typami turbin i ilością ich wyjść. Wstępnie z rzeczonym już wcześniej niedoszłym wykonawcą rozmawialiśmy o umieszczeniu centralnie turbiny nad korytażem i rozprowadzeniem gwieździstym 4 nitek do każdego z pomieszczeń niezależnie.

 

Zaleta - mniej więcej równe odległości od turbiny do nawiewów (teraz lekko dłuższe do 1,2,4). Można trochę przesunąć w prawo i wtedy najdłuższa nitka będzie szła do 4, ale to sypialnia i nie musi być w niej tak ciepło ;).

 

Wada - możliwe, że pojawią się zakręty na 90stopni, aby wrócić z centralnie umieszczonej turbiny do nawiewów 1 i 2.

 

Szczerze mówiąc, najbardziej chyba trzeba dogrzać pomieszczenie z nawiewem 1. W nim grzejnik znajduje się nie tak jak na rysunku, ale pod oknem. Więc, aby wydłużyć ścieżkę ciepłego powietrza, można by "1" przesunąć mniej więcej w miejsce, gdzie na rysunku jest właśnie grzejnik.

 

Wtedy też turbinę zlokalizować bardziej nad schodami aby zachować w miarę równe odległości do 1,2 i 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Po cholerę płytki i cegła ,przecież to podwójny koszt robocizny

i materiału (wiesz ile kosztuje narożnik z płytki imitujący cegłę ? :D)

Wynika to z faktu iż:

- myślałem o konstrukcji ze zwykłej cegły, a żonka chce coś bardziej w brązie

- w "pojedynczej" konstrukcji opartej o samą cegłę klinkierową czy coś podobnego w brązie, obawiałem się ewentualnych pęknięć, które zakładałem przy podwójnej warstwie byłyby niewidoczne pod okładziną.

 

Nie pchałbym się w te narożnikowe. Zakładaliśmy normalne na zakładkę lub ewentualnie szlifowanie 45*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.W informacjach nie podałeś najważniejszego - że masz piec na eko.

jak podstawowe źródło ciepła . Zmienia to całkowicie podejście do kominka .

Masz rację - nie podałem szczegółów obecnego stanu. Już się poprawiam. Jest wspomniany piec na eko, na parterze w większości podłogówka, na poddaszu grzejniki. Planowane palenie w kominku, to popołudnia i wieczory w zasadzie codziennie. Cel postawienia kominka - z jednej strony lubimy kominek i ciepło jakie daje, nie boimy się codziennego palenia, bo to robiliśmy w domkach rodziców. Z drugiej strony pewne oszczędności w sezonie grzewczym ale również dogrzanie domu w okresie przejściowym lub w mokre letnie dni, gdy nie chce się przestawiać pieca z trybu lato na normalne grzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na założenie, że w obudowie będzie panował ciągły ruch powietrza, ścianki nie powinny się zbytnio nagrzewać. Ale czy zwykłe pełne czerwone cegły nadadzą się? Na razie się nad nimi zastanawiam ze względu na ogólnodostępność (nawet luźna paleta leży u sąsiada na podwórku) i niską cenę.

 

Ewentualnie warstwę wewnętrzną mogą stanowić cegły klinkierowe dziurawka murowane dekoracyjną częścią do środka, aby:

- zminimalizować porowatość od środka - czyli teoretycznie mniej miejsc dla kurzu

- od zewnątrz zostanie "dobra" struktura do nakładania/doklejania kolejnych warstw

 

Użycie tej cegły jeszcze bardziej zmniejsza koszty, bo mała paleta leży zeskładowana jako pozostałości po budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie warstwę wewnętrzną mogą stanowić cegły klinkierowe dziurawka murowane dekoracyjną częścią do środka, aby:

- zminimalizować porowatość od środka - czyli teoretycznie mniej miejsc dla kurzu

- od zewnątrz zostanie "dobra" struktura do nakładania/doklejania kolejnych warstw

 

Użycie tej cegły jeszcze bardziej zmniejsza koszty, bo mała paleta leży zeskładowana jako pozostałości po budowie.

 

 

Wklej plan parteru . Ciekawy dom do ogrzania bez turbiny. Niestety

lokalizacja kominka najgorsza z możliwych .Ale nie przesądzajmy,

czekam na plan dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto plan dołu

 

[ATTACH=CONFIG]60172[/ATTACH]

 

Lokalizacja kominka jak na planie ;)

 

Tej ściany między kuchnią a salonem nie ma - jest jedna wielka przestrzeń

 

 

Mimo skrajnego położenia kominka , nie robiłbym żadnego rozprowadzenia,

a w szczególności tego g.... pod tytułem turbina . Piec na węgiel to urządzenie,

które ma spełnić warunek oszczędnego źródła ciepła. Na górę ciepłe powietrze

i tak będzie uciekać klatką schodową, czy chcesz czy nie. Jedynie , że nie wejdzie

do pokoi przy zamkniętych drzwiach , ale to mniejszy problem (jak i koszt !) niż

turbina . Skrajne położenie kominka w Twoim wypadku może być nawet zaletą, bo zanim

powietrze ogrzane dojdzie do szybu klatki schodowej, ogrzeje co nieco

po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby prawda, że ciepłe powietrze prędzej czy później powinno się roznieść po cały domu. Ale pewnie to będzie później aniżeli prędzej i początkowo na dole może być za ciepło, bo całe ciepło produkowane przez kominek pójdzie właśnie dołem przez salon do klatki schodowej. Dlatego myślałem o tej turbinie. Rura na strych zresztą już czeka ;)

 

Najbardziej zależy mi na dogrzaniu pomieszczenia 1 i 2 na poddaszu, a do nich kręta droga prowadzi dla tego ciepłego powietrza z dołu. I suma sumarum mogę ich nie dogrzać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby prawda, że ciepłe powietrze prędzej czy później powinno się roznieść po cały domu. Ale pewnie to będzie później aniżeli prędzej i początkowo na dole może być za ciepło, bo całe ciepło produkowane przez kominek pójdzie właśnie dołem przez salon do klatki schodowej. Dlatego myślałem o tej turbinie. Rura na strych zresztą już czeka ;)

 

Najbardziej zależy mi na dogrzaniu pomieszczenia 1 i 2 na poddaszu, a do nich kręta droga prowadzi dla tego ciepłego powietrza z dołu. I suma sumarum mogę ich nie dogrzać...

 

Na upartego nie ma rady :D . Zrobisz jak zechcesz - Twoje "klocki".

 

O ile dobrze odczytałem- pomieszczenia na poddaszu , o których

mówisz przylegają do komina . Masz do nich najkrótszą drogę z

kominka - zrób kanały grawitacyjne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano - uparty trochę jestem. To fakt.

 

A zmiana koncepcji z turbiny na grawitację wiązałaby się z lekką rozrubą zarówno w salonie jak i w pokojach, bo wszystko przy kominie już zabudowane. I taka lokalizacja w pokoju 2 byłaby świetna, bo ciepłe powietrze przechodziło by przez cały pokój zanim by poleciało dalej do kratki wentylacyjnej. O tyle w pokoju 1 dalej obawiam się faktu niedogrzania dolnej jego części.

 

Ale, że Ty z kominkowej braci, może wróćmy do tematu obudowy a rozprowadzeniem zajmiemy się później. Co Ty na to?

 

Tak więc mamy na chwilę obecną do dyspozycji:

- cegłę pełną

- klinkier dziurawkę

 

Obecny pomysł:

- wymurowanie obudowy z klinkieru częścią ozdobną do środka, aby zmniejszyć "porowatość" wnętrza (osiadanie kurzu i inne takie)

- od zewnątrz przyklejenie płytek klinkierowych z ewentualnym wcześniejszym zaciągnięciem klejem z siatką

 

Propozycje zmiany materiału na inny, ale niezbyt drogi oczywiście mile widziane. Kombinuję z tym co mam, ale jak coś innego jest warte uwagi i zastosowania to do rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I trochę innych danych.

Mam podłogę przygotowaną o wymiarach 120x70cm. Wybrany na chwilę obecną wkład ma wymiary 730x53cm.

 

Tak więc od tylnej krawędzi wkładu do komina mamy 17cm. czy jest potrzeba/konieczność/sens jakiegoś dodatkowego izolowania/obudowania komina w tym miejscu? Komin to systemowy odpowiednik Schiedla.

 

Z boków robi nam się po 23,5cm. Zakładając około 12-13cm na grubość obudowy (jeżeli idziemy w wariancie z cegłą/klinkierem), pozostaje nam około 10cm przestrzeni między wkładem a obudową (faktycznie trochę więcej, bo ten wymiar obudowy bierze pod uwagę również jego ożebrowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...