Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC z doświadczenia - opinie posiadaczy


Recommended Posts

Witam,

Chciałbym zainwestować w GWC wraz z rekuperacją, aby zimą oszczędzić na ogrzewaniu a latem mieć prawie darmową klimatyzację. Niestety mam obawy co do higieny tego rodzaju instalacji w szczególności, że jestem alergikiem uczulonym na pleśń i kurz.

Trochę poczytałem o GWC, niestety bardzo mało jest wypowiedzi osób, które już posiadają GWC przynajmniej od 1 roku. Dlatego proszę aby w tym poście wypowiadały się jedynie osoby, które posiadają w swojej instalacji domowej GWC.

 

Moje pytanie(obawa):

Czy w rurach pod ziemią gromadzą się jakieś grzyby, wilgoć, bakterie, pleśń czy czujecie Państwo jakieś specyficzne zapachy. Podobno np: rury firmy Rehau są od środka pokryte srebrem które to mają rzekomo zapobiegać osadzaniu się bakterii i grzybów. Ale czy tak będzie przez np: 30 lat ?

Czy latem lub zimą przy zamkniętych okna i działającej rekuperacji wraz z GWC nie czuje się jakiejś duchoty, zapachów nie brakuje po prostu świeżego powietrza ?

Ile was wyniósł całkowity koszt instalacji i jakie macie w okresie zimowym rachunki za ogrzwanie.

 

 

Dziękuję za wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zaczne od konca.

Rachunki zaleza nie tylko od GWC i rekuperacji ale od zapotrzebowania domu w pelni tego slowa znaczeniu. Zalezne to jest od kilku czynnikow, min. izolacji scian, jakosci okien i drzwi, izolacji dachu no i oczywiscie rekuperacji oraz od zrodla ciepla.

Mnie sezon zimowy tj. co + cwu (grzanie i ciepla woda uzytkowa) kosztowaly 1 500 zl -koszt roczny. Mam pompe ciepla, wentylacje z rekuperacja i GWC ale zwirowe nie rurowe o jakie pytasz.

W moim przypadku (GWC zwirowe) nie czulem zadnych dusznosci itp., jesli jest taka potrzeba to zwiekszam wydajnosc centrali i po sprawie.

Nie wiem ile oszczedzilem dzieki GWC a ile dzieki reku, mozna tylko szacunkowo, na podstawie obliczen sobie okresilc.

na klimatyzacje to bym nie liczyl, na schlodzenie lekko domu to i owszem. Pomysl o roletach zewnetrznych na okna -sporo moga pomoc zarowno latem jak i zima.

Calkowity koszt mojej instalacji nie przekroczyl 25 000 zl, mam na mysli instalacje wenylacyjna, centrale z rekuperatorem, GWC zwirowe dwu-zlozowe ze wszystkimi duperelami potrzebnymi do poprawnej pracy (materialy+robocizna). Tylko niech nikt nie zaczyna serenady pt. kiedy Ci sie to zwroci...

Nie wniem jak w rurowym, ale u mnie nie ma zadnych "syfow" w rurach, zdejmuje dwa razy w roku anemostaty i wycieram kurz pod sufitem i na zakonczeniu rur (przy anemostatach) bo tutaj jest jedyne miejsce gzie nalezy czyscic. w centrali sa filtry wiec minimalna ilosc pylow przenosi sie do wentrza domu -nalezy je ok. 4 razy w roku wymieniac (zalezne od stopnia zabrudzenia) i jest to koszt ok. 30zl rocznie dla filtrow z wymienialnymi wkladami.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, odsuń sobie szafę w domu i będziesz miał odpowiedz;)

 

Tylko, za szafą nie ma 3-8 stopni C wiecznej ciemności i takiej wilgoci. Tam co najwyżej pojawi się zwykły brud, który w dodatku nie będzie źródłem powietrza w domu. W po prostu tak na chłopski rozum, po 15 latach w rurce wiecznej ciemności, wilgoci i 3-8 St.C wydaje się, że będzie tam zbiorowisko syfu. Ale chciałbym się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię o szafie w starej nie ocieplonej chałupie:). A tak poza tym to wymiennik robimy ze spadkiem do studzienki (zazwyczaj czerpni) i nic nie stoi na przeszkodzie żeby raz na kilka lat zlać całość jakimś roztworem np. wapna, niech sobie postoi a potem wypompować. Rozwiązaniem jest też układ glikolowy.

ps. w samochodzie masz klimę, nie chciał byś widzieć co jest w wymienniku, a niby się czyści;)

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię o szafie w starej nie ocieplonej chałupie:). A tak poza tym to wymiennik robimy ze spadkiem do studzienki (zazwyczaj czerpni) i nic nie stoi na przeszkodzie żeby raz na kilka lat zlać całość jakimś roztworem np. wapna, niech sobie postoi a potem wypompować. Rozwiązaniem jest też układ glikolowy.

ps. w samochodzie masz klimę, nie chciał byś widzieć co jest w wymienniku, a niby się czyści;)

 

Czy Ty masz w domu GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz tez wykonac zwirowca i bedzie on sluzyl jako dodatkowy filtr wstepny.

Kurzem tak bardzo sie nie martw, po to masz (bedziesz mial) filtry w centrali zeby do domu nie wlecialo nic poza swiezym powietrzem.

Siatke na czerpni trzeba tez czyscic i to regularnie, nawet czesciej niz wymieniac filtry.

Ja np. po dwoch tygodniach znowu mialem zasyfiona kurzem, zmniejsza sie przekroj i wzrastaja opory instalacji a to nie sluzy zbytnio wentylatorom.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam wykopaną dziurę w ziemi pod piwnice na głębokość ok 1.8m.

Zamierzam to wykorzystać i ułozyć w tym wykopie wokół ścian piwnic gwc rurowe.

Chce zastosować rury drenarskie bez otworów o średnicy 100, szt 4.

Długość na jaką mogę owinąć rury wokół piwnicy wynosiłaby ok 50m.

Co sądzicie o:

1-rodzaju rur

2-liczbie rur i ich przekroju

3-oporach stwarzanych przy załamaniach rury na rogach budynku. Będzie 5 załamań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...